Centralno i etazno grejanje.

Ako izbija plamen iz odžaka, a vi se plašite ( da se ne upali npr komšiji seno, slama pored kuce, da ne popuca kao sto neko reče) malo praha ce uglavnom rešiti stvar (S-9)!
 
Upravo to sam i radio, zatvorio klapnu od promaje i regulisem od promaje kako zelim da ne bi podivljao, ali ipak razmisljam i to da li je u redu da ne ispucaju cigle.
A kako ne bi do toga doslo ne znam ni sta je bolje pustati da gori ko ludo pa ce krace da traje ili da sagori natenane pa samo po potrebi otvoriti klapnu.
Ne valja da prekidaš,onda stvaraš još veću kondenzaciju.I hoće da procuri tako.

Ja sačekam da se zagreje,onda otvorim klapnu i jaka vatra,kad počne da gori zatvaram promaju,ali otvorim vratanca za čišćenje odzaka i odatle uzima vazduh,a gori dok ima naslaga i samo se ugasi.Onda sve normalno i to je to.

Ako ga pustis da tinja onda samo kondenzuje i sliva se i moze da napravi haos.

Mada od kad smo izbacili ugalj,čisto onako palim da plašimo komšije :LOL: Dok je bio ugalj,trebalo je češće,a jedne sezone jeftino nabavio briket tad i nikad više,on napravi haos.
 
Palim odžak jedared u par godina....
Nema potrebe svake...
To gledim da radim u Jesen i obavezno da pljušti kiša...
Palim u dve faze, prvo iz rupe na tavanu za čišćenje, plinskom bocom i brenerom upalim garež, pa kad sve do vrha odžaka sagori, onda ponavljam postupak i odozdo iz kuće, na "donju" rupu za čišćenje...
Nema nikakvih problema sa nekotrolisanim izgaranjem odžaka...
Kad sve izgori, prođem četkom na sajli, par puta ogrebem gore-dole, sve padne dole, otvorim poklopac i sve očistim....
Odžak bude kao nov...
 
To je dobar sistem.Mi samo cistimo cetkom.

Mada uvek na pocetku otvorim ceo cug da se zagori vatra i polse zagusim da mi toplota neizlazi kroz odzak.
Tada jedino sagori u prvih 2m mozda plamen ono u odzaku ali nikada nismo palili odzak da baca plamen gore i da se rastrese.

@ dukej

Znam :D
 
Ja nikad nisam uspeo četkom da očistim lepo,a napravio sam četku od starog PTT kabla,ima jaku sajlu samo dodali četku,ali visok krov i uvek gledam što pre da sidjem.

Paljenje najbolja stvar.
 
Користио сам коцке као сапун( заборавио сам тачан назив) за сагоревање гарежи.
Али опет мора жичана четка да жуља.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
Гавран се ставља на жар у шпорету па се тај дим извлачи кроз оџак. Требало би да дим садржи ваљда сумпор па се тај сумпор веже за чађ из димњака. Стављао сам одавно па сам скроз заборавио како је било.

Мене занима да ли после употребе има остатака који падну на дно оџака?
Да ли може да се растопи смола која се наталожи на зидове оџака?

Ја сам раније палио оџак док нисам направио кров. На пар места је почео оџак да пушта флеке. Сад ми је мало фрка да се не запали кров.
Иначе сам раније користио угаљ па је у оџаку било више "паперјастог" талога а сада са дрвима се таложи смола.

Исто се раније дешавало када се поклопи ваздушни притисак да само мала искра полети или кад се шпорет подлаже да већа ватра крене и запали се чађ у рерни па преко чунка дође до оџака.
Онда само тутњи док не изгори. Остане само паперјасти пепео.

Сад ми фрка да сам запалим оџак. Мада имам отвор на оџаку испод крова па бих ту могао да затворим проток ваздуха и зауставим сагоревање смоле.
 
Ja koristim ugalj za grejanje. Bacim uglja kolko mislim da treba i od gore potpala sa seckanim granjem napunim do vrha, malo neke iverice i potpalim hepo kockom odgore.Nema dima, fino gori, ne talozi se ni smola ni garež,a na odžaku nikad nebi rekao da ložim ugalj.Kad se na neku potpalu baci ugalj preko onda je katastrofa. Kao parna lokomotiva dimi iz odžaka.Tu foru sam video na YouTube.

Poslato sa DUB-LX1 pomoću Tapatoka
 
To zavisi od tipa kotla. Postoje kotlovi sa gornjim izgaranjem, ali i sa donjim (trajnožareći).
 
Као што си написао тако сам и радио. Пре тога очистим доњи део оџака(оно што се таложи). Врло мало отпадне само после третмана зато после мора четка. Отпада све до цигле као кад се упали оџак. Секао сам пре 2 године дрва поред канала и ту је било све кисело дрво пуно воде. То ми је хаос направило долазило је до кондезације. Ложио сам пола угаљ пола дрва.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Искрено се надам да ћу ове године прећи на бале и решити велики део проблема што се тиче ложења и чишћења.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
  • Like
Reagovanja: jan
Nećeš se spasiti ako budeš ložio sojinu slamu koja je zelenkasta balirana, ako se osuši dobro onda nema problema... A često bude sirova slama, jer ljudi otimaju i od sebe i od drugih, batžr je kod mene tako, slabo ima sojine slame pa je velika navala..
 
Соју вероватно нећу зато што је скоро сви у околини сеју пострно. Тако да нећу да се цимам око ње у октобру-новембру.
Пшенична, јечмена слама и био маса од дрвета. Имам уговор да крчим зарасле површине. Знам све предности и мане на послу сам видео све комбинације.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Соју вероватно нећу зато што је скоро сви у околини сеју пострно. Тако да нећу да се цимам око ње у октобру-новембру.
Пшенична, јечмена слама и био маса од дрвета. Имам уговор да крчим зарасле површине. Знам све предности и мане на послу сам видео све комбинације.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
Krcenje zaraslih povrsina ako nemas svoju kombinirku ili bager barem 5t po meni nema racuna. Ja sam iskrcio do sada 1.5ha od 2015 pa do sada na vise lokacija. To sam radio samo zarad oslobadjanja zemlje i resavanja brloga. Da je jedini motiv drva za lozenje to nema racuna. Kada bi racunao svoje dnevnice i prevoz ispada isto kao da sam kupio drva.
 
Сечем све и носим. Нема дебелог дрвећа то су биле ливаде и зелене површине. Нешто има и поред пута. А за пањеве је задужен улт 100.
Не радим на велико радим сам. Све што исечем донесе мотокултиватор.
Материјала за сечку за грање у изобиљу.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Kum ima kucu na sprat od 130m2,sendvič zid od dve pune cigle i u sredini 5cm staklene vune, na tavanu poređan stirodur 5cm nije lepljen i ove godine je postavio pvc stolariju.Ove godine jos nijednom nije nalozio drva(kasno sečena, mokra), greje se na otpadnu ivericu. Nalozi tri puta u toku dana. Potrosnja mu je smesna, zanemarljiva, a u kući po meni nezdravo toplo,25-26C. Ujutro kad ustane kaze ne lozi do 11-12.

Poslato sa DUB-LX1 pomoću Tapatoka
E ta staklena vuna????
Kod mene su svuda spoljni zidovi 45+cm
Ide 2_7cm beton fasade pa pola stare cigle pa 5cm vuna, pa blok, pa malter unutra 2_7cm
Malteri su strašno debeli jer su zidovi neravno ozidani
Izolacije tavana nema!
Stolarija drvena kvalitetnija od pre 30g
Razlika temperature i leti i zimi sprat i prizemlje je ogromna
Dal je moguće da ploča toliko odvači?
E sad šta staviti na tavan da se izoluje ploča?
Crep je neki isto od pre 30g pa kad sneg dosta veje ja lepo lopatu pa očistim sneg sa tavana



Čistiti odžak šta je to???
U kući je rupa u Odžaku cela švapska cigla i nije se prljao, par puta je goreo kad se ložio kukuruz u zrnu
A ovaj sad odžak za BALE? Pa to sam ja pravio to se ne čisti!!!!!!!
Fi 220 posle 2,5 sezone kad dole otvorim i gurnem ogledalo još uvek vidim varove gde sam sastavljao cevi


Sent from my moto e5 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
На бетон најлон (парна брана) па стаклена или камена вуна па одозго паропропусна водонепропусна фолија да извлачи влагу из изолације. Барем је тако у теорији.
Мада сам скоро гледао да се сада вуне производе тако да и када су влажне не умањује им се изолациона вредност. Сад нисам сигуран око тога.
Нисам експерт па не могу да те саветујем. Има овде добрих људи и добрих познавалаца ове теме...
 
Vuna je ok kad nemas problem sa vlagom na tavanu.Najbolje bi bilo staviti stiropor i kosuljicu, al je to najskuplja varijanta. Debljinu biras naspram debljine dzepa. Ako bi se odlucio za vunu onda bi morao uraditi obavezno sa folijama zbog vlage. Parna brana na plocu pa vuna i preko parapropusno vodonepropusna folija.Ja sam kupovao isover vunu 10 cm izađe 200 din, dok je stiropor 25 gramski 320 din 5 cm, a fasadni je meksi on kosta 359 din 10 cm.Stirodur je jos skuplji.Cene su u m2. Kum kaze da je bas dosta dobio sa izolacijom na ploci. Tu ti najvise toplote odlazi, a najefinija je za uraditi.Mozes sve sam

Poslato sa DUB-LX1 pomoću Tapatoka
 
Nazad
Vrh