Centralno i etazno grejanje.

Svaka čast na teorijskim razmatranjima. Ne mogu reći da s teoretskog gledišta ne razmišljate ispravno. No, rekao bih da se u praksi većina problema koji se spominju može riješiti daleko jednostavnije, a jednostavna rješenje su za mene uvijek najbolja rješenja. Povećanje visine dimnjaka je obično dugoročno najjeftinije te bih to prvo isprobao.

Ako baš, iz nekih čudnih razloga, ne postoji ta mogućnost, prvo rješenje koje mi se nameće je podtlačno s ventilatorom na vrhu. Pitanje je samo bih li se odlučio za aksijalni ili radijalni ventilator na vrhu dimnjaka. Nisam razmišljao o prednostima i nedostacima pojedinog oblika. Duljima kabla do ventilatora i zaštita od vremenskih neprilika je jednokratna ivesticija, ne preskupa.

Pretlačno rješenje nosi sa sobom previše potencijalnih problema, pogotovo kroz dulje vrijeme korištenja.
 
Koliko izadje cen. grejanje na gas za kucu od 120 kvadrata mesecno ili za sezonu? Ja sam prvo se grejao na ugalj i drvo,i to me kostalo oko 100.000 din za celu sezonu,presao sam na pelet prosle godine i zduvam oko 3.5 do 4 t peleta za sezonu,da napomenem da se pec pali u 6 ujutro a gasi u 23 h uvece, temperatura u kuci je oko 22.8 stepeni,i u kratkim rukavima smo ceo dan. Da li bi gas bio jeftinije resenje?
 
Koji pretvarač napona koristite?
Imam punjač pretvarač MIK 200 izgleda da je malen za moju pumpu 32/8
Trebao bi da je vrti na 1_2 brzini ali to meni nešto slabo???
Razmišljam da uzmem neki CHINA INVERTER 500w i da pumpu palim preko njega, a ovaj MIK da ostane kao punjač
Kakva su vaša iskustva?

Prodao sam 'levator, šaljem spiralom
 
Meni su Slovaci izidali od cigle stari format a iznutra olepili sa glinom pomesanom sa iseckanom slamom, zidan je na 2cigle sto mu iznutra daje 300x300 x7metara od zemlje. Dakle predimenzionisan je i nevidim nikakvo stetno dejstvo po kotao bio32. Nema kondeza, gusenja, dima na vratima, samo vatra! Dakle sto sire od preporuke proizvodjaca.
 
Koliko izadje cen. grejanje na gas za kucu od 120 kvadrata mesecno ili za sezonu? Ja sam prvo se grejao na ugalj i drvo,i to me kostalo oko 100.000 din za celu sezonu,presao sam na pelet prosle godine i zduvam oko 3.5 do 4 t peleta za sezonu,da napomenem da se pec pali u 6 ujutro a gasi u 23 h uvece, temperatura u kuci je oko 22.8 stepeni,i u kratkim rukavima smo ceo dan. Da li bi gas bio jeftinije resenje?
mene je prosla sezona kostala 62000.00din,od oktobra pa do kraja maja je radilo grejanje
 
Pelet i gas su tu negde po ceni po kWh energije, trenutno je gas mozda malo jeftiniji. Prednost gasa je sto moze da se koristi i za kuvanje i pripremu tople vode leti, potpuno automatizovan kota, mana skupo uvodjenje i sto za koju godinu se lako moze dogoditi poskupljenje ko pre par godina
 
Pelet i gas su tu negde po ceni po kWh energije, trenutno je gas mozda malo jeftiniji. Prednost gasa je sto moze da se koristi i za kuvanje i pripremu tople vode leti, potpuno automatizovan kota, mana skupo uvodjenje i sto za koju godinu se lako moze dogoditi poskupljenje ko pre par godina
Za par godina ce svaki ergenat poskupeti,izuzev solarnog sistema.
 
Pelet i gas su tu negde po ceni po kWh energije, trenutno je gas mozda malo jeftiniji. Prednost gasa je sto moze da se koristi i za kuvanje i pripremu tople vode leti, potpuno automatizovan kota, mana skupo uvodjenje i sto za koju godinu se lako moze dogoditi poskupljenje ko pre par godina
Pojasni malo-to skupo uvođenje.Jedino ako si mislio na dovod gasa onda je OK.Tamo gde je prošao gas uglavnom svi imaju priključke
 
Tako je nemaju.Kod nas je prosao odavno gas ali u nasoj ulici tek nekolicina je napravila prikljucak.Sada su digli cenu cini mi se da je 104 000 din.
Do unazad par meseci je bio oko 50 tak hiljada.
 
Koji pretvarač napona koristite?
Imam punjač pretvarač MIK 200 izgleda da je malen za moju pumpu 32/8
Trebao bi da je vrti na 1_2 brzini ali to meni nešto slabo???
Razmišljam da uzmem neki CHINA INVERTER 500w i da pumpu palim preko njega, a ovaj MIK da ostane kao punjač
Kakva su vaša iskustva?

Prodao sam 'levator, šaljem spiralom


Koristim mik200b, mik 500 ti je do 245w. Imas i gaus pretvarace.
 
Na prikljucak od 1000eur sam mislio, stvarno previse. Kad to da se isplati, pogotovo ako gas poskupi u odnosu na druge energente. Jos kad na to dodas kondenzacioni kotao od 1000+e...
Kod nas u Smederevskom kraju su prokopali i proveli cevi kroz selo, ima 4-5 god ali niti gasa niti prikljucaka nema
 
Kod mene u ulici svaka kuća ima priključak.
Pa i na čvrsto ako kupiš kotao i zidaš odžak baš nije mala stavka.Pa još ako imaš komšiju koji se guši od dima ima pravo da te tuži.
 
Pitanje za one koji imaju gasni prikljucak - da li uvek placate nesto mesecno ili samo utrosak ?
Рачун за Новембар
510f8b49fae4d1973b8896365a1dd9f4.jpg
 
Kod nas je isto prosao pre 4-5g i sem sto je sve bilo razvaljeno niko se nije prikljucio. Za 100k din i nece se prikljuciti.
 
Nazad
Vrh