Cene veštačkog đubriva u vašem kraju.

Ljudi, jedno prosto pitanje...koliko je kg KAN-a?
 
Ma preko 1:2 (kukuruz al tu je to ) , ne kupujem
@Compa Otprilike ovo što Moma piše, kukuruz se nekad uzimao kao merilo kod nas ali 1:2 je jako povoljno, računa se uvek realna cena kukuruza vs trenutna cena đubriva i mora da bude između 1:2-3 . Realna cena kukuruza koja se očekuje je npr 22 din za proizvodnu 2022. Znači sve preko 66 din za Ureu je bolest. Čak i da računamo ovu cenu od 26 dinara opet to je 78 din/kg a đubrivo je duplo skuplje. Matematički 1 kg uree može da donese max 5 kg prinosa što i piše u linku, idioti što hoće da daju 7 kg za kilogram treba da urade eutanaziju...
 
Nemožemo znati pošto će biti kukurz na jesen , a možda to ni nema veze sa cijenom uree sad , možda ima , a možda ne , nego mi sad samo važemo dali kupiti ili ne.
 
Niko više ne zna šta je realnost, inflacija jede svet, ko zna šta će se desiti na jesen.

Slutim samo ovaj scenario:
1)prema toj formuli niko neće kupiti djubrivo ili jako ograničeno.
2)pad svetske proizvodnje( trenutno bilans nam je koliko proizvedemo toliko potrošimo grubo)
3)manjak na tržištu
4) cena visoka

Ovo je sad već mač sa dve oštrice, može se desiti da cena bude toliko visoka da niko neće da kupi robu (pat pozicija). Ja sam za to da optimizujem za svaku njivu djubrenje spram potencijala. Radiću N-min na svakoj njivi, radiću Varijabilno N gde mogu. Uštedeću na hemiji gde mogu, na obradi itd. sa N, nema zajebavanja.

Poslato sa ELE-L29 pomoću Tapatoka
 
https://www.epoljomagazin.com/?p=100825
...... Za kredite odobrene za razvoj ratarstva, voćarstva, vinogradarstva, povrtarstva i cvećarstva za nabavku đubriva fiksna kamatna stopa na neotplaćeni deo kredita je 0% na godišnjem nivou u periodu otplate kredita.....

Sta mislite o ovome?
 
Grubo gledano prosecan prinos 10t/ha, ocekivana cena oko 30din/kg je 300 000din/ha.
Ako se unese 250kg/ha ureje po ceni 120din/kg N djubrivo dodje 10% troska proizvodnje.
Za 10% mislim da ne vredi kockati
Evo ti meni garantuj 300000 bruto po ha bez obzira na prinos a ja tebi sutra platim Ureu po 160 dinara pa zaradi na svemu...Šta vi ovde pišete, dal je ovo realno...
 
Niko više ne zna šta je realnost, inflacija jede svet, ko zna šta će se desiti na jesen.

Slutim samo ovaj scenario:
1)prema toj formuli niko neće kupiti djubrivo ili jako ograničeno.
2)pad svetske proizvodnje( trenutno bilans nam je koliko proizvedemo toliko potrošimo grubo)
3)manjak na tržištu
4) cena visoka

Ovo je sad već mač sa dve oštrice, može se desiti da cena bude toliko visoka da niko neće da kupi robu (pat pozicija). Ja sam za to da optimizujem za svaku njivu djubrenje spram potencijala. Radiću N-min na svakoj njivi, radiću Varijabilno N gde mogu. Uštedeću na hemiji gde mogu, na obradi itd. sa N, nema zajebavanja.

Poslato sa ELE-L29 pomoću Tapatoka
Sve to lepo pises imam njiva na 120 mesta znaci 120 karastarske parcele. Kada ja to da uradim.

Послато са SM-N970F помоћу Тапатока
 
Ja sam pre bacao 200kg ureje za kukuruz a ove godine isto ko Radoslav imam odvojeno para,koliko sam izracunao da cu dati pa koliko kg izadje

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
@Compa Otprilike ovo što Moma piše, kukuruz se nekad uzimao kao merilo kod nas ali 1:2 je jako povoljno, računa se uvek realna cena kukuruza vs trenutna cena đubriva i mora da bude između 1:2-3 . Realna cena kukuruza koja se očekuje je npr 22 din za proizvodnu 2022. Znači sve preko 66 din za Ureu je bolest. Čak i da računamo ovu cenu od 26 dinara opet to je 78 din/kg a đubrivo je duplo skuplje. Matematički 1 kg uree može da donese max 5 kg prinosa što i piše u linku, idioti što hoće da daju 7 kg za kilogram treba da urade eutanaziju...
Svodi se na to da .ebe lud zbunjenog. Sta je resenje po tebi

Послато са SM-N970F помоћу Тапатока
 
Moram konstatovati da je Moma večeras izgradio jedno 10 Potemkinovih sela ali za đubrivo smo blizu sa stavom. Sa biljkama koje mogu čekati, kockati se sa azotom do kraja maja ako treba. Na suncokret neću bacati ni grama a kukuruz sam već rekao:
 
Ne mogu, ja to onako hobi radim pa iz razonode kalkulisem sadasnje stanje.
Ureju sam jos u septembru porucio i platio.
Nabijaš postove? Miroslave, uozbilji se. Uzeo si referentnu cenu koja nikad nije bila u istoriji. Da li si svestan kakvu matematiku si napravio? Ima ovde jedan sličan stručnjak, par dana računa sa ženom koliko je zaradio na pšenici i stalno je u plusu 45000 din/kj. Ja nisam baš pažljivo slušao jer je smarač i baš mentalać ali njegova žena u jednom momentu kaže: Pa gde su onda ti novci?
On počeo nešto da mrsi šta su kupili, kaže ona, sad ja pišem, pod jedan seme : On će: 7600 /kj. Dobro kaže ona, pod dva, arenda. Areeendaaa, pa to sam zaboravio kaže on... :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO: :haha: :haha: :haha:
 
https://www.epoljomagazin.com/?p=100825
...... Za kredite odobrene za razvoj ratarstva, voćarstva, vinogradarstva, povrtarstva i cvećarstva za nabavku đubriva fiksna kamatna stopa na neotplaćeni deo kredita je 0% na godišnjem nivou u periodu otplate kredita.....

Sta mislite o ovome?
Mislim da je to zamazivanje ociju, klasicna obmana javnog mnjenja. To je ono jeftinije djubrivo sto je trebalo da bude ponudjeno na intervenciju drzave. Tako ce to biti prikazano u medijima. J....s 5 dinara kamate za godinu dana, kad treba da spremis 120 din za kg ureee...
 
Evo izveo sam malu racunicu

Obrada zemljista: 32190 dinara/ha oranje,priprema,setva,nega,zetva ( po cenama koje meni placaju ili koje ja placam drugima)

zakup: oko 41 000 dinara/ha

seme kukuruza : 2,72 vrece x 6000 din = 16320 din
Hemija neka najjeftinija 5000 din/ha
NPK - 0
Urea: 250 kg/ha x 117 = 29250 kad bi urea bila 50 dinara za 1 kg 250 x 50=12500 razlika je 16750 dinara - tj ove godine moramo uloziti oko 500-600 kg kukuruza vise .... ja sam spreman da rizikujem toliko.

sve ukupno grubo oko 123.760,00 rsd /22 din = 5625 kg merkantilnog kukuruza /ha
/25 din= 4950 kg
/28 din= 4420 kg

U slucaju da bude ekstra godina i ostvarimo 12 tona po ha 6375x 22 =140.250 din /ha cisto
srednja 10 t 4375x 22 = 96250 din /ha
losija 8 t 2375 x 22 =52250

Na cenu od 25 dinara 12t 7050 x 25 = 176.250
10t 5050x 25 =126.250
8 t 3050 x 25= 76250



Logika je bila da nadomestim tih 15-16000 din sa smanjenim NPK u jesen . Da sam isao sa 150 kg MAP-a/ha x 90 din to je oko 13500 din sto znaci da treba da ustedim jos 3250 dinara da bih bio u nuli sa dodatnom cenom N . Mada moja racunica je drugacija jer sam Ureu placao 100 din/kg krajem oktobra.
 
Urea was 16% more expensive compared to last month with an average price of $868/ton. This is also an all-time high in our data. 10-34-0 was 14% more expense looking back to last month with an average price of $755/ton.”

skoro 900 dolara po toni u decembru. Za ostale detalje moram pitati kolegu iz USA.

p.s.
Kolega kaze ovako "Prices are 3-4 X what they were a year ago. Seems like NH3 (anhidrovani amonijak) and Urea are available just very expensive... liquid 32% or 28 % UAN , a little bit more rare to find. Prices are around 895-900 $/t , 0.9-0.95 $ N/lb " ovde misli na cenu čistog N po lb

Nemojte misliti ljudi da je ovo lokalna špekulacija, nešto se globalno dešava.
znam da nije lokalno samo nisam mislio da su i Ameri porasli kao mi. mislio sam nekih 200 % maksimalno, znači svuda je tako preko 350%
 
Nazad
Vrh