Cene veštačkog đubriva u vašem kraju.

Evo ja da spodelim moe iskustvo sto se tice djubrenje. Na jedna parcela isao sam 200 kg NPK(16:16:16) i 200 kg Urea po hektaru kroz depozitere sejalice. Za druga parcela posto mi se polomio jedan zupcanik na sejalicu koji daje pogon na depozitere psejano je bez djubrivo. Kad kukuruz je nikao i bio 3-5 lista dobio je 250 kg KAN koji je bacen sa rasipacem. Mali deo od prve parcele isto tako je dobio KAN posle nicanje, odnosno deo koji nie dobio preko sejalice. Isto tako uradio sam i jedan prohod gde je dobio preko sejalice samo kao test da vidim dali vredi vrsiti prihranu.
Rezultati su sledeci:
Prva parcela koja je radjena sa sejalica i rasipacem razlika nije bilo medju kukuruza bez razlika kako je dobio gnojivo. Rodio 2 tona po hektar.
Vtora parcela koja je dobila gnojivo posle nicanje sa rasipacem je dao 10 tona po hektar, ali posto sam imao uslova bio je zaliven jedan put.
Inece sejan je hibrid za koj ljudi iz Srbije ga dosta kude( citajuci forum sam dobio takav utisak) i kazu da nemoze da da dobri prinosi, ZP 434.
Zaklucak: Ako nema padavine ili zalivanje kako i da djubrimo nece uticati na rod.
 
Kad.bi krenula azotara rešili bi probleme.
Ako je gas ostao za nas po jeftinoj tarifi kako kažu na vestima onda bi bili spaseni.Ne znam samo u kakvom je stanju azotara.
Mada najbitnije od svega su padavine .
 
Sale jesi probao uporedo kod sebe jedan dio urea predsjetveno a drugi malo u sijacicu a ostatak u spartac kasnije i da bude normalna ili kisna godina i ne gledati izgled u fazama nego tezinu zrna na kraju . Govorim svaki put svoje misljenje i iz svog iskustva samo mrzi me svaki put da kuckam ono "moje mesljenje je.." ,to se podrazumijeva . Pored toga pratio sam i vise istrazivanja i iz razlicitih krajeva . Spira se azot jednostavno u bilo kojoj zemlji i fali ga u nalivanju zrna . Isto mislim i u psenici da nema sanse jednokratno djubrenje rano i u 2 3 navrata da bude isto , tu naravno ne ide u trake ... Dabome diskutujemo , neka radi ko kako hoce , ja znam kad bi dosao i u Turiju da bi radio ovako isto bar uporedo .
Momo ovde kod nas nema tih depozitora na sejalici ili špartaču, svi su odustali od tog tako da nemogu odraditi ogled a i od super starta su odustali mada se vidi ta razlika u startu biljke ali prinos nebude ništa veći.E sad svojevremeno dok sam radio na imanju tamo smo radili semenski kukuruz i pošto se seje majka i otac (4 reda majke i 2 reda oca) uvek otac bude lošiji i manji pošto se seje obično par dana kasnije od majke a otac je bitan zbog oprašivanja.Agronom koji je vodio proizvodnju da bi pomogao ocu da se bolje razvije reši da se pored redovne predsetvene prihrane azotom ocu doda još azota prilikom špartanja u red.Ništa skinuo se semenski kukuruz i uzorala zimska brazda i dogodine posejemo soju, došla jesen treba da se vrše soja kad ono oćeš krivak, 2 reda zelena 4 zrela i tako cela parcela, do kasno ujesen nismo mogli da je skinemo, tačno se ocrtali redovi gde je urea uneta depozitorima kod oca tako da se azot ipak nespira tako lako bar kod nas.Ovo je bio slučajan ogled i od tad više se nije koristila prihrana u red kod oca.
 
I ja sam probao jednom super start i ljepsi spocetka , al prinos nije bio bolji i to ne koristim vise . Ako cemo u detalje , ni naziv startno djubrivo za ovaj super start nije adekvantan ako se vec koriste Americki termini a oni su to i pokrenuli . Startno djubrivo je ovo sto mi ovde npr koristimo svi , obicno npk djubrivo u sijacici u sanducima klasicnim koje ide 5cm pored i 5cm dublje po pravilu , a ovaj superstart koji ide direktno na sjeme je tzv pop-ap djubrenje , ili "u brazdu" (in furrow).
Klasicno startno djubrenje , znaci npk u sijacici obicnoj sa sanducima ima jos jednu dokazanu prednost a to je manja vlaga u zetvi za 1 do 3 procents
 
Kad.bi krenula azotara rešili bi probleme.
Ako je gas ostao za nas po jeftinoj tarifi kako kažu na vestima onda bi bili spaseni.Ne znam samo u kakvom je stanju azotara.
Mada najbitnije od svega su padavine .
Ako je cena gasa kao sto kazu...a izbori na pragu...a Promist kao kupac azotare dobije finansijsku injekciju od Drzave da pokrene proizvodnju...eto Nama ureje po 600 evrica!
 
I ja sam probao jednom super start i ljepsi spocetka , al prinos nije bio bolji i to ne koristim vise . Ako cemo u detalje , ni naziv startno djubrivo za ovaj super start nije adekvantan ako se vec koriste Americki termini a oni su to i pokrenuli . Startno djubrivo je ovo sto mi ovde npr koristimo svi , obicno npk djubrivo u sijacici u sanducima klasicnim koje ide 5cm pored i 5cm dublje po pravilu , a ovaj superstart koji ide direktno na sjeme je tzv pop-ap djubrenje , ili "u brazdu" (in furrow).
Klasicno startno djubrenje , znaci npk u sijacici obicnoj sa sanducima ima jos jednu dokazanu prednost a to je manja vlaga u zetvi za 1 do 3 procents
Sve je to ok ali to sve određuje tip zemljišta pa onda ostalo tipa ph vrednosti, količina karbonata i svašta nešto što je u zemljištu i što utiče da to đubrivo bude brže i bolje usvojivo tojest dovedeno u pristupačan oblik biljci.Zemljište je čudo, ovde (gde stojiš) i 2metra dalje nije isto, samo je slično ali no.
 
Jel vi stvarno mislite da bi Srbija smela da proizvodi vestak.Jedino u nekom nenormalnom dogovoru sa rusima i da ogranice samo na nase trziste, a inace pojeli bi nas. Ludi su Rusi sto obustavljaju rad azotara a Srbija mudra pa ce od jeftinog gasa da pravi i djubrivo...sigurno

Sent from my S60 using Tapatalk
 
Jel vi stvarno mislite da bi Srbija smela da proizvodi vestak.Jedino u nekom nenormalnom dogovoru sa rusima i da ogranice samo na nase trziste, a inace pojeli bi nas. Ludi su Rusi sto obustavljaju rad azotara a Srbija mudra pa ce od jeftinog gasa da pravi i djubrivo...sigurno

Sent from my S60 using Tapatalk
A zasto Rusi obustavljaju proizvodnju u svojim azotarama?...mudrost ili potreba??...ja bih rekao potreba...poljoprivreda je jedina grana privrede koja radi konstantno...veliki smo izvoznici sirovina,Drzava od toga puni budzet,malim delom se odrzava i socijalni mir...
 
Kažu da je ta cena 3 puta manja nego sada u Evropi. E sad, šta je on Putinu obećao kao kontra ustupak, to nećemo čuti javno a ni saznati.
 
Ман'те се калкулација да л' ће да ради азотара или не. Ово треба човек да лопата три-четири странице ове теме, не би ли сазнао да робе има ту и ту по тој цени. Је л' има на стању негде каквог ђубрива и колика му је цена? Помиње неко 110-120 за уреу. Има негде и пошто КАН и АН?
 
Nazad
Vrh