Cene veštačkog đubriva u vašem kraju.

Da li kupovati sad veštak i zaoravati za prolećne kulture, ili sačekati, uzorati na vreme, pa kupiti januar/februar pa tad razbacati pa spremač?

Šta li će biti sa cenom pred proleće...

Inače, razgovarao sam sa dosta ljudi, veštak će biti minimalno kupovan sada za setvu žita.
 
Secam se 2008. godine, kada su prodavci novih automobila govorili da se kupuju kola jer nece nikada biti jeftinija, pa je posle toga isla cena dole itekako.Sto se tice privredne aktivnosti mislim da samo trenutno cveta u svetu farmako industrija, ostale ne ih bas rekao da nesto guraju punom parom.Za mesec dana kada se objavi prognoza da ce zima biti blaga dogodice se ono sto sam i rekao, malo pala temperatura i svi se uspanicili.......
Automobilska industrija i njen marketing nisu merodavni.

Evo sad su počeli da pominju cementare i kako ce ova kriza da dovede do poskupljenja cementa koji ce dalje da povuku ostalo.A realnost je da je u poslednjih godinu dana gradjevinski materijal poskupeo u proseku 50%,a tek sad se pominje poskupljenje?

Evo ti primer OSB tabla 9mm u Aprilu 2021 cena 950 din,da bi početkom Maja otišla na 1600,da bi sredinom Jula završila na 4100.Sad trenutno je 2600,a najvaljeno je poskupljenje?Kojom logikom cena ide opet na početnih 950?Ta cena ostaje lepa uspomena.

Tako će i veštak da luduje do krajnjih granica,a da bi pojeftino treba vremena,pa čak i kad krene cena na dole to neće da bude u ritmu poskupljenja.Mnogi su prekinuli proizvodnju,a tržište traži robu i šta misliš koliko novih proizvodnja treba da se pokrene da zasiti tržište.

Zamisli da sledeće godine velika većinsu Srbiji odluči da ne poseju ni zrno kukuruza,kolika bi cena bila,sa sve opcijom uvoza.I kolike bi to posledice imalo na cenu dugoročno.

Nije ovo nešto što pogadja samo Srbiju,već je kriza globalna.
 
Ja planiram sad kupovati NPK za proljetnu sjetvu, koliko ja pratim kretanja svega i svacega nema sanse da cijene do proljeca pocnu padati, moje je misljenje da trenutno cist kes najvise propada

Sent from my SM-A315G using Tapatalk
 
Mene i ne brine toliko NPK koliko azotna gnojiva.. Šta će sa njima da bude... Da li kupiti sada po ionako nenormalnim cijenama ili čekati proljeće ?
Mislim da će na proljeće situacija bit još lošija, prvenstveno zbog ponude, a zatim i cijene.
 
Moze lako da se desi da na prolece pojeftini zbog izbora i tako nam spasitelj pomogne.Kako inace moze da poskupi djubrivo koje je proizvedeno pocetkom godine za 100% po staroj ceni energenata? Tako moze i da padne cena dogodine.Ovo je bolestna drzava.
 
ne znam baš da će pojeftiniti osim da plin padne vrlo brzo pa da stignu proizvesti a to ne vjerujem da će se dogoditi. šta mislite kad počistimo sva skladišta dušikom koliko vremena treba da proizvedu i zadovolje potražnju za njim u 2022. godini? bolje kupite sada nego da plaćate još više kroz 3 4 mjeseca kad ćemo bacati prvi dušik.
 
Do juce dovoljno elektricne energije da su cak hteli i da sva vozila prebace na struju, a od pre 10-15 dana nema dovoljno ni za sijalice.........Ma dajte ljudi budimo ozbiljni.........
 
Da li kupovati sad veštak i zaoravati za prolećne kulture, ili sačekati, uzorati na vreme, pa kupiti januar/februar pa tad razbacati pa spremač?

Šta li će biti sa cenom pred proleće...

Inače, razgovarao sam sa dosta ljudi, veštak će biti minimalno kupovan sada za setvu žita.
Neznam kod tebe a i ostalih kako se pokazalo,ja sam ranijih godina razbacivao npk pa zaoravao u jesen za kukuruze i apsolutno nikakve razlike u prinosu nisam video spram bacanja vestaka u prolece pred setvu.Zadnjih 5god celu kolicinu 4kg/ar - npk+urea(kan) dajem kroz depozitore na sejalici i licno bolje mi se taj sistem pokazao, od starta biljka lepse i brze napreduje.E sad svako poznaje svoju zemlju i zna sta mu vise odgovara.Ako budu ovakve ludacke cene djubriva i na prolece,kukuruz ce dobiti 3kg NPK po aru kroz depozitore bez grama azota.Davati 10 000din za 100kg ureje je po meni apsolutna ludos,bez nekih garancija kakve ce nam biti cene proizvoda sl jeseni.
 
ne znam baš da će pojeftiniti osim da plin padne vrlo brzo pa da stignu proizvesti a to ne vjerujem da će se dogoditi. šta mislite kad počistimo sva skladišta dušikom koliko vremena treba da proizvedu i zadovolje potražnju za njim u 2022. godini? bolje kupite sada nego da plaćate još više kroz 3 4 mjeseca kad ćemo bacati prvi dušik.

Voleo bih da bude suprotno, ali mislim da nas ceka taj scenarijo - t.j. do leta nece da padne cena uree (to vazi i za ostala azotna djubriva). Da Bog da da ne budem u pravu, i za 2-3 meseca da se smejemo o ovim cenama, i o ovoj izjavi.
 
Voleo bih da bude suprotno, ali mislim da nas ceka taj scenarijo - t.j. do leta nece da padne cena uree (to vazi i za ostala azotna djubriva). Da Bog da da ne budem u pravu, i za 2-3 meseca da se smejemo o ovim cenama, i o ovoj izjavi.
nema tu natrag nažalost.... ja sam ubo po ajmo reći još i nekoj ok cijeni ureu i kan ali realno plin nema šanse da rokne dolje još 2-3 mjeseca (ne mislim sad tu na neki pad od par posto već na neki ozbiljni pad pa da urea i kan itd postane dostupno cijenom nama seljacima)jer je sad sezona najveće potrošnje. i onda ako se i smiri cijena plina, treba puno vremena da skladišta sa umjetnim gnojivom napuni. pa petrokemija što sada prodaje sa lagera je đubre iz 3. mjeseca. počistit će sve živo.
 
Pošto naša zemlja dobija gas po "povlašćenoj" ceni od Rusa, ako sam dobro čuo da je 270 eura, onda neka nam ova država omogući da od tih Rusa dobijemo i ureu po nekoj "povlašćenoj" ceni. Kako sam ovde shvatio da se urea prizvodi u Rusiji a pakuje kod nas. Mada sad nešto razmišljam da je baš loše što nam je propala Azotara Pančevo. Bolje da je ova država uložila u nju pare (ili da su je prodali Rusima ili Kinezima) i da pravi djubrivo i za nas ovde a i za izvoz. Sad bi imali jeftino i mešano i ureu i an i kan. Ali...... ode sve to u propast kao i mnoge druge fabrike (npr IMT) pa sada moramo da uvozimo.
 
Neće cijena plina a ni vještaka pasti jer su veliki igrači zakuvali. Ameri pokušavaju da zaustave ruski plin na sve načine. Potrebno im je vrijeme da naprave što više tankera za tekući plin da bi mogli snabdjevati evropu svojim plinom. Ako rusi prije puste plinovod u pogon njihovi brodovi a i plin ostaju na suvom. Zato su zaustavili ruski plinovod, mislim da je došao do Rostva i napunjen plinom. Traže neke administrativne razloge da se evropa ne priključuje. Pritisak je na, prvenstveno Njemačku, da ga ne puštaju u pogon. I druge plinovode su ti moćnici zaustavili. Rusi to znaju i poskupljenjem plina ali i vještačkog đubriva ,zašto baš sad na početku zime i sjetve, pritišću evropu da se odluče za njihov plin. Ako evropa u ovoj sezoni, možda imaju još jednu,ne popusti ameri će dobiti ovaj trgovinski rat.
 
Pročitao ovu temu juče i aktivirao se po pitanju NPK djubriva, nabavio sam 10:26:26 po 70 din za kg ali u dzambo vrećama ....
Nisam još radio sa njima, razmišljam da sa kantama tovarim u rasturač, a što se mere tiče odmerim kantu jednu pa po broju kanti znaću koliko sam sipao u rasturač, paniram oko 120 kg po kj da zaoravam za suncokret i kukuruz.
 
Poslednja izmena:
Od danas
f1jo4ja.jpg
 
Nazad
Vrh