Cene veštačkog đubriva u vašem kraju.

Imaju Hrvati Petrohemiju pa opet namaju jeftini đubrivo.
To je tako, navodno da je koliko se prica u medijima Hrvatska stvorila neke ok zalihe plina po starim cijenama ali nitko nije lud da se odrice dodatnog profita tako da je cijena urea astronomska vamo a sljedi daljnji rast cijene. Prestali su sad vec nekog vrijeme proizvoditi u Kutini gnojivo, i koliko cujem da ce prepakirati ili cak i direktno prodavati ureu iz Egipta.
Kolega koji je maliorije napisao za ovo izmedju Amera i Rusa je sigurno u pravu. Europa izmisljava toplu vodu nadajuci se nekim benefitima od Amera a realno prirodni vladar Europe sa energentom je Rus koji snabdjeva oko 43 do 45 posto plina Europi a sad ovi pametnjakovici ne zele vise njihov plin ili bolje receno u tim kolicinama po nekoj razumnoj cijeni pa im Rus vraca kajlu poskupljenjem od 500 600 700 % .... Bilo bi dobro da se dogovore da kupe ruski plin ovi ce soustiti na neke iole normalne razine plin ali Briselovci su budale pa imamo ovu situaciju koju imamo.
 
Pošto naša zemlja dobija gas po "povlašćenoj" ceni od Rusa, ako sam dobro čuo da je 270 eura, onda neka nam ova država omogući da od tih Rusa dobijemo i ureu po nekoj "povlašćenoj" ceni. Kako sam ovde shvatio da se urea prizvodi u Rusiji a pakuje kod nas. Mada sad nešto razmišljam da je baš loše što nam je propala Azotara Pančevo. Bolje da je ova država uložila u nju pare (ili da su je prodali Rusima ili Kinezima) i da pravi djubrivo i za nas ovde a i za izvoz. Sad bi imali jeftino i mešano i ureu i an i kan. Ali...... ode sve to u propast kao i mnoge druge fabrike (npr IMT) pa sada moramo da uvozimo.
Azotara je prodata i sredjuje se verovatno ce i uskoro da radi ponovo
 
ne znam baš da će pojeftiniti osim da plin padne vrlo brzo pa da stignu proizvesti a to ne vjerujem da će se dogoditi. šta mislite kad počistimo sva skladišta dušikom koliko vremena treba da proizvedu i zadovolje potražnju za njim u 2022. godini? bolje kupite sada nego da plaćate još više kroz 3 4 mjeseca kad ćemo bacati prvi dušik.
Kod nas je cena gasa ista
 
Pritisak je na, prvenstveno Njemačku, da ga ne puštaju u pogon. I druge plinovode su ti moćnici zaustavili.
Јесу, ево и овај преко кога ми добијамо гас, тај "Турски ток".

Ако неко не види мој сарказам - тај гасовод је прорадио и поред "моћника" и њихових притисака на крајње слабе карике (Булгаристан нпр., који је и с'еб'о онај први план за гасовод "Јужни ток"). Не кажем да је тај притисак за поткопавање "Северног тока 2" већи или мањи од онога за "Турски ток", већ да је и поред притиска и више слабих тачака (слабијих него Немачка) на који су могли да изврше тај притисак, овај "наш" гасовод ипак прорадио.

Овај нови гасовод, "Северни ток 2", почиње у Русији и завршава се у Немачкој, без проласка трасе кроз друге државе (типа по земљи, али не и кроз територијалне воде), паралелно са трасом "Северног тока 1", који је функционише већ 9 година и истог капацитета као и овај нови - 55 милијарди кубика годишње. За прављење тог гасовода нису Руси лупали Немце по ушима, већ је овима то требало за индустрију која се политичком вољом лишила своје атомске енергије. Ако нас сиротињу на траси "Турског тока" нису успели да притисну са стране да не улазимо у тај пројекат, да га 'ебем ако то успеју да то учине са Немачком.

И још нешто што сам покупио из медија, а тиче се гаса.

Европска унија користи око 30% гаса из Русије, а остатак из других извора (типа из Норвешке, локалних извора и увоза од којекуде). И нека је тај проценат и дупло већи, Русе не можеш да назовеш монополистима. И да Руси напрасно завију вентиле, Европа би морало да изађе у крај са тиме, поготово што су ове цене к'о кец на десет Америма да најзад увале свој гас из шкриљаца. А ипак, то се изгледа не дешава јер Американци вуку гас у Азију, где га продају и скупље него по цени која је у Европи, без жеље да помогну својим "европским савезницима". Јесу ли прорадили они њихови гасни терминали на Крку и у Пољској?

И у самој Европској унији кажу да су Руси испоштовали договорене количине гаса и то по ценама које су раније договорене (цене мислим да су око 250 евра за хиљаду кубика, плус-минус пар десетина евра у зависности о купљене количине и просто транспортних трошкова) и неколико пута мање од ових које су актуелне на берзама. Колико сам скапирао, то што се тргује на берзама гасом по енормним ценама је за слободне вишкове гаса и (на моју жалост као русофила) неће се опарити Руси, већ они који тим вишковима тргују. Чуо сам да су у ту трговину ушли и мучени Украјинци, који су од пролећа напунили складишта руским гасом преко Пољске са пољском скромном уградњом у цену од тридесетак процената, сада тргују на берзама тим гасом.

Какогод, ја изгледа да сутра идем да пазарим палету три петнаестице за 75 динара...
 
Off topic,al je u vezi poskupljenja,insekticid sto je danas prepodne kostao 1600 dinara litra,poslepodne je bio 2500 dinara. Koliko ce kostati vreca s.kukuruza na prolece,nesmem ni da pomislim.
 
Ja sam danas uzeo 1500kg KANa po cijeni 80KM/100kg, 2000kg 15ke zorkine za 128KM/100kg, u BiH cijene divljajuj ali izgleda malo sporije nego u RH I SRB.
 
За мене ово ништа није ново обзиром каква гадија влада...Шта мислите колико они плаћају вештак из Русије...који долази ту код мене Дунавом.
 
Nazad
Vrh