Pritisak je na, prvenstveno Njemačku, da ga ne puštaju u pogon. I druge plinovode su ti moćnici zaustavili.
Јесу, ево и овај преко кога ми добијамо гас, тај "Турски ток".
Ако неко не види мој сарказам - тај гасовод је прорадио и поред "моћника" и њихових притисака на крајње слабе карике (Булгаристан нпр., који је и с'еб'о онај први план за гасовод "Јужни ток"). Не кажем да је тај притисак за поткопавање "Северног тока 2" већи или мањи од онога за "Турски ток", већ да је и поред притиска и више слабих тачака (слабијих него Немачка) на који су могли да изврше тај притисак, овај "наш" гасовод ипак прорадио.
Овај нови гасовод, "Северни ток 2", почиње у Русији и завршава се у Немачкој, без проласка трасе кроз друге државе (типа по земљи, али не и кроз територијалне воде), паралелно са трасом "Северног тока 1", који је функционише већ 9 година и истог капацитета као и овај нови - 55 милијарди кубика годишње. За прављење тог гасовода нису Руси лупали Немце по ушима, већ је овима то требало за индустрију која се политичком вољом лишила своје атомске енергије. Ако нас сиротињу на траси "Турског тока" нису успели да притисну са стране да не улазимо у тај пројекат, да га 'ебем ако то успеју да то учине са Немачком.
И још нешто што сам покупио из медија, а тиче се гаса.
Европска унија користи око 30% гаса из Русије, а остатак из других извора (типа из Норвешке, локалних извора и увоза од којекуде). И нека је тај проценат и дупло већи, Русе не можеш да назовеш монополистима. И да Руси напрасно завију вентиле, Европа би морало да изађе у крај са тиме, поготово што су ове цене к'о кец на десет Америма да најзад увале свој гас из шкриљаца. А ипак, то се изгледа не дешава јер Американци вуку гас у Азију, где га продају и скупље него по цени која је у Европи, без жеље да помогну својим "европским савезницима". Јесу ли прорадили они њихови гасни терминали на Крку и у Пољској?
И у самој Европској унији кажу да су Руси испоштовали договорене количине гаса и то по ценама које су раније договорене (цене мислим да су око 250 евра за хиљаду кубика, плус-минус пар десетина евра у зависности о купљене количине и просто транспортних трошкова) и неколико пута мање од ових које су актуелне на берзама. Колико сам скапирао, то што се тргује на берзама гасом по енормним ценама је за слободне вишкове гаса и (на моју жалост као русофила) неће се опарити Руси, већ они који тим вишковима тргују. Чуо сам да су у ту трговину ушли и мучени Украјинци, који су од пролећа напунили складишта руским гасом преко Пољске са пољском скромном уградњом у цену од тридесетак процената, сада тргују на берзама тим гасом.
Какогод, ја изгледа да сутра идем да пазарим палету три петнаестице за 75 динара...