Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Ne treba saglasnost, ali prvi komsija ako cuje da je prodato, a zeli tu njivu, moze da ospori ugovor i da on kupi njivu. Bio je skoro takav slucaj u Crepaji.
 
I ja sam kupio 2 njive pre 2 nedelje. U nasoj opstini mora saglasnost komsije,napismeno naravno,inace nema uknjizbe u katastar.Tako da je kish u pravu sto se tice papira u nb.Verovatno je to zakon na nivou drzave,koga se druge k.o. ne pridrzavaju,il ljudi falsifikuju potpise komsija..Ovo sa ugovorima o poklonu je nacin da se preskoce komsije,ali ja to nisam radio.
 
50e sam uzeo u zakup za 2 god te dve njive su blizu mene pa sam ih uzeo od komsiija stariji ljudi pa nmg da se bave poljoprivredom planiram da posle te 2 god ih kupim
 
Ne treba saglasnost, ali prvi komsija ako cuje da je prodato, a zeli tu njivu, moze da ospori ugovor i da on kupi njivu. Bio je skoro takav slucaj u Crepaji.
Ni kod nas nemora potpis komsije ,ali zato moras pisati pravu cenu zemlje u ugovor ili cak vecu neg sto si pogodio sa prodavcem,bolje platiti malo veci porez neg da ti komsija uzme zemlju,to je savetovao jedan ozbiljan covek koji se bavi sa ugovorima,mislim on ih radi al nije advokat al je dobro upoznat u tu problematiku.
 
u principu zakon postoji ali se ne trazi u svakoj opstini pristanak komsije,vec se ostavlja da se to resi privatnom, tuzbom evo zakona:
pravo prece kupovineČlan 5Suvlasnik nepokretnosti koji namerava da proda svoj suvlasnički deo dužan je da ga prethodno ponudi ostalim suvlasnicima.
U slučaju kad ima više suvlasnika, prvenstvo u ostvarivanju prava preče kupovine ima suvlasnik sa većim suvlasničkim delom.
Kad ima više suvlasnika koji bi prema stavu 2. ovog člana imali pravo preče kupovine, suvlasnik nepokretnosti ima pravo da sam odluči kome će od njih prodati svoj deo nepokretnosti.
Član 6
Vlasnik koji namerava da proda poljoprivredno zemljište, dužan je da ga prethodno ponudi vlasniku susednog poljoprivrednog zemljišta.
U slučaju kad ima više vlasnika susednog zemljišta čije se poljoprivredno zemljište graniči sa poljoprivrednim zemljištem prodavca, prvenstvo u ostvarivanju prava preče kupovine ima vlasnik susednog zemljišta čije se poljoprivredno zemljište pretežnim delom graniči sa zemljištem prodavca. Ako ima više vlasnika susednog zemljišta čije se poljoprivredno zemljište pretežnim delom graniči sa zemljištem prodavca, a granične linije su jednake, prednost između njih ima vlasnik susednog zemljišta čija je površina najveća.
U ostvarivanju prava preče kupovine vlasnik susednog zemljišta je po redosledu iza suvlasnika zemljišta koji je predmet prodaje.
Član 7
Ponuda iz čl. 5. i 6. ovog zakona, koja se dostavlja istovremeno svim nosiocima prava preče kupovine, mora da sadrži podatke o nepokretnosti, ceni i ostalim uslovima prodaje.
Imalac prava preče kupovine dužan je da se u roku od 15 dana od dana prijema ponude pismenim putem izjasni o ponudi.
Ponuda i izjava o prihvatanju ponude iz st. 1. i 2. ovog člana mora se učiniti preporučenim pismom.
Član 8
Ako se imalac prava preče kupovine, kome je učinjena ponuda, u roku od 15 dana od dana prijema ponude, ne izjasni na način iz člana 7. stav 3. ovog zakona da prihvata ponudu, prodavac može prodati nepokretnost drugom licu, ali ne pod povoljnijim uslovima.
Član 9
Ako imalac prava preče kupovine ne prihvati ponudu, a vlasnik tu nepokretnost ne proda ni trećem licu u roku od jedne godine od dana neprihvatanja ponude, dužan je da u slučaju ponovne prodaje postupi po odredbama čl. 5. do 7. ovog zakona.
Član 10
Ako je prodavac prodao nepokretnost, a nije je prethodno ponudio imaocu prava preče kupovine ili je nepokretnost prodao pod uslovima povoljnijim od uslova iz ponude, imalac prava preče kupovine može tužbom kod suda da zahteva poništaj ugovora o prodaji nepokretnosti i da se nepokretnost njemu proda pod istim uslovima.
Tužba iz stava 1. ovog člana može se podneti u roku od 30 dana, računajući od dana kada je imalac prava preče kupovine saznao za prodaju te nepokretnosti, a najkasnije u roku od dve godine od dana zaključenja ugovora o prodaji nepokretnosti.
Tužilac je dužan da istovremeno sa podnošenjem tužbe iz stava 1. ovog člana položi kod nadležnog suda iznos u visini tržišne vrednosti nepokretnosti.
Ako ugovor o prodaji nepokretnosti nije zaključen u formi propisanoj ovim zakonom, a nepokretnost je predata kupcu u državinu, smatraće se da je na taj način došlo do povrede prava preče kupovine, pa lice koje ima to pravo može tužbom kod suda da zahteva ostvarivanje tog prava.
Tužba iz stava 4. ovog člana može se podneti u roku od jedne godine od dana saznanja za prenos državine, a najkasnije u roku od dve godine od dana predaje nepokretnosti kupcu u državinu.
Tužilac je dužan da istovremeno sa podnošenjem tužbe iz stava 4. ovog člana položi kod nadležnog suda iznos u visini tržišne vrednosti nepokretnosti na dan podnošenja tužbe.
 
Већ писано а Бубало је лепо цитирао а тумачење није потребно. Само да додам да поклонити могу коме хоћу али поклон могу и да повучем па купци, углавном, не желе овај ризик.
Него има ли неког из Банатског Брестовца да му треба кућа и/или земља (3. и 4. класа) повољно? Наследници не могу да се договоре око физичке деобе па ће паре лакше поделити (троје).
 
Sve u svemu,zemlju mozes kupiti i bez pristanka komsija,ali da u naredne dve godine ne saznaju da si je kupio.Tada zastareva pravo zalbe.Kako to izvesti?Najjednostavnije dogovorom izmedju prodavca i kupca,koji ce pustiti pricu da je zemlja pod zakupom.Ali sta ako prodavac ne zeli da sakrije to,odnosno sve jedno mu je?To kod nas ne predstavlja problem posto sa komsijama u glavnom ne govorimo,i radije bi smo da im dovedemo i cigane na medju nego jos da im prodamo svoje :osmeh:
 
Gde se nalazi zemlja,u kom delu atara,i koliko je to povoljno?
Две - "Прво поље", једна - "Друго поље", једна - у "Првим ливадама". Две су по 50а а две по 15а. Цена од 25 до 30€/а како која.
Кућа је око 5.800€ ал' не знам колика је. Једино знам да је на плацу око 12а. Ако се не прода ових дана, скидаће цену.

- - - - - - - - - -

Najjednostavnije dogovorom izmedju prodavca i kupca,koji ce pustiti pricu da je zemlja pod zakupom.
Ал' ако укњижи провериш за минут без померења од рачунара. :cool:
 
Kod mene ne znaju ni da ukljuce komp a kamo li da ga koriste :osmeh:
Како бре? Па сад сви трактори имарј рачунаре.
Ево онда један занимљив оглас: Мали Иђош, 1ха 35,22а, пише њива и воћњак, цена 817.188,00 Дин. Слободна погодба. Ако неког интересује да му дам име и телефон човека из банке.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh