Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

MOJ RODJAK pre nego sto je Sloba vracao zemlju,proda komsiji 3 lanca za 10000 dm po lancu(ne mojte me drzati za cifru).Iduce godine pocne vracanje zemlje i cena spadne toliko da je za tih 3 lanca imao da kupi 30lanaca.Za cenu sam priblizno siguran ali za odnos 100 posto!

Pa tako je i do nedavno kod nas bilo. Mi smo kupili neku losu zemlju (mnogo slatine neka 6-7 klasa) pre 5-6 godina za 700-800e po jutru ne secam se tacno i pre dve godine je prodam za 3300 po jutru i kupim na drugom mestu 10 puta bolju zemlju i koja je bila do moje parcele pa sam jos i ukrupnio posed ,a i blizu sela je
 
@tamara
To je tacno. Kumovi su kupili 3kj za 20.000dm, sledece godine drugu polovinu od 3kj za 3000dm.
 
ma zezam se, kakvih 25 pa to nije bilo nikad ove godine.....nemoj niko da te laze
kako nije bilo do dve nedelje unazad kod nas na pijaci 20-25 i posle toga pao na 10-15 tako je bio zadnje dve nedelje kod nas a za druge pijace neznam::novac::, danas me neki zvao iz Kozjaka i nudi 1.5kj,za 10000eu znaci da nemoze tamo prodati po toj ceni zemlju al po meni to nevredi te novce bar trenutno 7500 za kj je puno da radim 10god damise vrati novac:sta:,
 
Kod nas dolazi neka baba iz Bga i kupuje zemlju redom niti ko zna za koga ni odakle joj vise pare. Pre neki dan opet kupila 7 jutara po 5000 po jutru.
Haha...milina,pocele babe kupovati zemlju...danas se velika kolicina zemlje kupuje od strane ljudi koji nikad blatnjav komad zemlje sa pluga skinuli nisu,al sta ces...ljudi raznih delatnosti,al koji uglavnom nemaju nikakvu vezu sa selom i poljoprivredom...pre nesto pricam sa jednim covekom,kupio bi kaze nesto zemlje,pa se raspituje kakva je zemlja kod nas,ja mu pustim video sa telefona,jedan gde sam prekopao asovom put do kolena da ispustim vodu,a drugi kako sam se zaglavio u sred poplavljene njive sa rusom i jednobrazdnim plugom i opet rucno kopam ispred tockova da bih izasao,posto sam naseo skroz...on sve to onako gleda,pa se cudi ko malo dete-i na kraju sledi maestalno pitanje- "a sto to ti kopas i gde ta voda ode kad prekopas to?"
 
kako nije bilo do dve nedelje unazad kod nas na pijaci 20-25 i posle toga pao na 10-15 tako je bio zadnje dve nedelje kod nas a za druge pijace neznam::novac::, danas me neki zvao iz Kozjaka i nudi 1.5kj,za 10000eu znaci da nemoze tamo prodati po toj ceni zemlju al po meni to nevredi te novce bar trenutno 7500 za kj je puno da radim 10god damise vrati novac:sta:,
sta je to za vas padince vi ste usli u EU odavno
 
Prodalo se danas lanac i tri frtalja za 7000e. Ja sam komšija susedne parcele i nisam hteo da je kupim jer je to njiva 5 i 6 klase. Ova cena je kao 12000e za lanac(kj) na dobroj parceli. Što je mnogo, mnogo je....
 
Kako je krenulo bojim se da ce za 10 godina svi koji budu imali ispod 100 ha ispasti iz igre, jer ce ih jednostavno konkurencija pregaziti,ali to je kapitalizam trazili smo dobili smo.

Takav scenario bi mogao da ima samo krvavi epilog. Kad mu se egzistencija dovede u pitanje, čovek gubi sve obzire i počinje da reaguje kao i životinja kojoj je život u opasnosti. Tokom istorije klasnih revolucija je bilo mnogo i biće ih još ako se ponovo steknu dovoljno nepovoljni socijalni uslovi. Neće narod trpeti glad gledajući kako se drugi valjaju u raskoši. Ukoliko Vlada ne preduzme neke korake da spreči dalje bogaćenje bogataša i ne stvori momentalno uslove za omasovljenje srednje klase, biće nemira, a ishod... pa uvek će nekome biti nepravda, ne može svima da štima. Točak sreće mora da se okreće. Država ne bi smela da se igra sa tim stvarima, pogotovu ne jedna država u tako opasnom okruženju, sa tako komplikovanom istorijskom situacijom.

- - - - - - - - - -

Haha...milina,pocele babe kupovati zemlju...danas se velika kolicina zemlje kupuje od strane ljudi koji nikad blatnjav komad zemlje sa pluga skinuli nisu,al sta ces...ljudi raznih delatnosti,al koji uglavnom nemaju nikakvu vezu sa selom i poljoprivredom...

Da, svuda je opšta jagma za zemljom pa zato i cene skaču u nebesa. To se dešava zato što se danas samo u poljoprivredi može naći sigurna egzistencija. Kod ono malo privatnika koji zapošljavaju naše ljude u industriji i maloj privredi uslovi rada su loši, opterećenje radnika veliko, zaposlenje u glavnom na određeno vreme, a plate su u glavnom skromne. Trgovina i usluge su isti ili neznatno bolji, a pošto i tu dominiraju veliki lanci nad sitnim marketašima i tu se radi sa vrlo malo zaposlenih koji su zbog ponude na tržištu rada prinuđeni da rade kao mravi za toliko koliko dobiju. Javnom sektoru tek predstoji "seča knezova"...
Kada jednom ponovo ojačaju druge grane privrede kje bi dovele do ponovnog masovnog zapošljavanja i cene poljoprivrednog zemljišta će se vratiti u normalu, a do tog jačanja neće doći ako se ne preduzmu opsežne mere za destimulaciju svih velikih sistema(porezi na ekstra profit, na luksuz itd.) i istovremeno se počne sa stimulativnim merama malog, porodičnog biznisa u svim granama privrede - što bi bio otprilike povratak na Titov sistem što reče naš drug Kiš na prethodnoj strani.
 
kako nije bilo do dve nedelje unazad kod nas na pijaci 20-25 i posle toga pao na 10-15 tako je bio zadnje dve nedelje kod nas a za druge pijace neznam::novac::, danas me neki zvao iz Kozjaka i nudi 1.5kj,za 10000eu znaci da nemoze tamo prodati po toj ceni zemlju al po meni to nevredi te novce bar trenutno 7500 za kj je puno da radim 10god damise vrati novac:sta:,
pa jeste ako racunas maloprodajne cene,a na veliko koja je cena???
 
Da, da najbolje je da proda...
Da se razumemo, ja da imam takve oko sebe i ja bih njih takodje lagao, samo radite mozete vi to, i sigurno cete se obogatiti sa tih 10 kj. Ali, istina je potpuno drugacija, i svaki dan je gledamo. Bolje je tim ljudima na vreme reci sta se sprema, i da ljudi mogu na vreme da krenu sa nekakvom edukacijom i uopste sa spoznajom stanja. Ovako ce doci u situaciju kao i masa drugih ljudi pre njih. Pa neces valjda da mi kazes da ti sto kupuju zemlju kupuju zato sto je to novo otkrivena zemlja, izasla usled tektonskih poremecaja. Pa kupuju zemlju od vec propalih domacinstava. Dal prodaju mladi u gradu, ili stari i bolesni, nije bitno. Bitno je da svakodnevno dolazi do raslojavanja, i do pregrupisavanja. Sada je zbog toga jos teze i srednjim gazdinstvima jer takodje trpe finansijski pritisak od vecih i najverovatnije ni svi oni nece izdrzati zbog raznih faktora. I dalje odgovorno tvrdim, malima je samo resenje preorijentacija ili grupisanje. Sve ostalo je iluzija.
 
mislim da ce cena zemlje zadrzati ovaj nivo i kada se bude vratila zemlja bivsim vlasnicima, bar u prvom momentu, dok se ne izkristalise odnos ponude-potraaznje...
nazalos alavost ljudi je dovela do ovoga i tesko ce se to vratiti u granicama normale, kao do pre godinu-dve dana...
 
@marko22
Svesni su oni da ce propasti polako, ako ne budu prosili svoju delatnost na jos nesto. Strasno je sto je covek prinudjen da proda zemlju da bi preziveo. Ja razumem kad neko proda da bi ulozio u neki posao ili resio stambeno pitanje, a prodati radi zivotarenja je pocetak kraja.

Misljenja sam da treba ograniciti maksimum zemlje, kao i sve preko toga da se placaju ogromni penali. Radi socijalnog mira drzava to mora odraditi. I da, to ne bi bilo protivno kapitalizmu jer i u npr Danskoj postoji maksimum zemlje!
 
Ове године је девизна штедња 2,5милијарде€ већа него прошле године (одакле толке паре, бем ли га). Препоруку владе да банке не дају високе камате на орочена средства банке уважавају. Поред тога подигнут је порез на приход од камата са 10 на 15%. Пошто људи немају релативно сигуран бизнис у који би упумпали штедњу а с' друге стране штедња је ризик (још увек се враћа "стара девизна штедња" а за нову држава даје гаранције до 10.000€) људи су почели полако да окрећу средства у земљиште а камату им компензује аренда.
 
Pa drzava kod nas ima prost izbor, ili ce da vodi normalnu i zeljenu poljoprivrednu politiku, ili ce uskoro za odredjeni po meni poveci broj seljaka morati da vodi socijalnu politiku. Dakle, ili ce imati jedan zadovoljni sloj stanovnistva, ili ce imati socijalnu nepravdu koja ce pre ili kasnije izbiti u socijalni bunt.

Po meni najpre sa zemljisnom reformom, sa ravnomernom podelom drzavne zemlje svima koji zele da rade, sa edukacijom, sa boljim zakonima i poreskom reformom, sa ukljucivanjem instituta i fakulteta, sve u svemu sa jednom poljoprivrednom strategijom.
 
preterivamo postali smo STRASNO alavi nezasiti i sebicni . sto ne nestane vise te nafte da pocrkaju ti trakori pa opusteno ko nekad

Rusima i Amerima(dvema silama koji imaju najveći pristup trenutnim rezervama nafte) je izgleda jasno ka čemu vodi trenutna situacija pa polako vežbaju sa alternativnom vučnom silom. Ima korisnih video klipova na YT kako se zemlja radi konjima u današnje vreme - sve moguće mašine i oruđa koje danas vuku, nose i pogone traktori Amerikanci već imaju i u varijanti za konjsku vuču.
Rusi pak više streme ka eksploataciji ljudske vučne sile, a naročito su kreativni kod patentiranja oruđa za osnovnu obradu.
Samo naša Evropa(koja cela ima nafte koliko jedna zglavna bušotina u Sibiru) i njeni sledbenici se uzdaju u traktorčine sa motorima koje pokreće nafta i zagovaraju ukrupnjavanje poseda do razmera u kvadratnim kilometrima umesto hektara.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh