Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

proletos sam mogao da kupim 1kj za 3500e, do sad bi bar 1500e zaradio.
kod nas su prvi padincani dali cenu od 5000e pa se ovi nasi razmahali sa 7-8000e da im pokazu zube i ko je gazda u svom ataru, hehe jako zalosno!!!
sad su spustili loptu i ne daju vise od 6000e, to se sve izdesavalo ove godine, do ove god. si kulturno mogao kupiti 1kj za 3000e, al ovim potezom su samo oni u igri da kupuju zemlju...
godisnje kupe po 30-40kj par njih...
 
U Padini je zestoka konkurencija, vredan i radan narod, oni se sire ka Samosu i Ilandzi, tesko da tamo moze da udje neko sa strane.
 
Ponuda i potraznja. Onaj ko prodaje gleda da dobije sto bolju cenu. Ako Padinci dobro placaju jasno je zasto ulaze u tudje atare.

Medjutim meni se nimalo ne svidja kako se trgovina odvija. Kod nas u selu jako mali broj ljudi kupuje zemlju (drugi ne mogu od njih). Dolazi konstantno do grupisanja kapitala kod sve manjeg broja ljudi. Sve je izvesnije da ce se dogoditi da tesko stanje radnicke klase krene u revoluciju. Mi nismo svajcarska pa da imamo razvijenu industriju i kad neko proda zemlju da moze da se pristojno zaposli. To ce kod nas biti OGROMAN problem kad ljudi sa 10kj pocnu polako prodavati jutro po jutro da bi ziveli od tih novaca. To je jako blizu...

Covek je socijalno bice. Samozivost je gadna bolest.
 
Kod nas prodaju po lanac dva ,samo da niko nezna sramota ih je da se prica po selu da prodaju zemlju ali prinudjeni su ,bolest kvarovi a treba i ziveti a godina podbacila.
 
Kapitalizam, surovi kapitalizam. Sto pre to shvatimo i prihavatimo bice nam bolje. Prosla su vremena kada su svi imali posao, plate i pored toga 10kj zemlje i moglo se reci da se bave poljoprivredom i lepo zive. Danas narod nema posla sve je stalo i zamrlo jedino u poljoprivredi vide spas i tu se javlja jednostavno veca potraznja a samim tim i skok cene zemljista. Sta vise reci od toga da su danas najveci zemljoposednici sa 25 sprata, a ne ljudi koji su rodjeni i odrasli na selu i kojim je u "prirod bica" da se bave poljoprivredom. Kako je krenulo bojim se da ce za 10 godina svi koji budu imali ispod 100 ha ispasti iz igre, jer ce ih jednostavno konkurencija pregaziti,ali to je kapitalizam trazili smo dobili smo.
 
To ce kod nas biti OGROMAN problem kad ljudi sa 10kj pocnu polako prodavati jutro po jutro da bi ziveli od tih novaca. To je jako blizu...
Pa od ratarstva sigurno ziveti nece. Bolje nek proda 3 od tih 10 kj, i nek ulazi sto pre u voce i povrce, i da se ti postojeci resursi bar malo sacuvaju od propadanja i besmislene eksploatacije.
 
Kod nas dolazi neka baba iz Bga i kupuje zemlju redom niti ko zna za koga ni odakle joj vise pare. Pre neki dan opet kupila 7 jutara po 5000 po jutru.

Da, ovde u Bg, sa kim god da pricam o poljoprovredi, svi kazu, tu je novac, to je prava delatnost, sluzbenik iz banke mi kaze on bi da se bavi poljoprivredom. Luda kuca.:haha:
 
Ma pusti ih, lupaju gluposti, oni misle to je samo tako, lako. Misle ulozicemo malo, pa cemo prodati skuplje. Kao nekada sa stanovima i lokalima, a svi pukli sada.
 
MOJ RODJAK pre nego sto je Sloba vracao zemlju,proda komsiji 3 lanca za 10000 dm po lancu(ne mojte me drzati za cifru).Iduce godine pocne vracanje zemlje i cena spadne toliko da je za tih 3 lanca imao da kupi 30lanaca.Za cenu sam priblizno siguran ali za odnos 100 posto!
 
Nazad
Vrh