Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Malo je off ali i kod nas ima par tih za 13000, svi su plave boje i bila je priča da su to u stvari fabrički remontovani sa novim tipom kabina.
 
Pre neki dan sam bio do Slovenije i razgovarao sa jednim farmerom koji tovi 150 junadi i kaze mi da je platio 1h 60000e i jos kaze da nisam kupio ja bila bi prodata drugom po toj ceni. A zemlja blaga jeza......... Pa mi takvu zemlju nebi ni sejali.
 
Neko lanac smatra kao k.j ,neko vise ,a koliko vi racunate lanac
Званично је 7192 м² а ако ћемо да "рачунамо" онда:
Сремски 7192 м²
Новосадски 8632 м²
Потиски 7912 м²
Мађарски 4316 м²
Иначе јутро је званично 5.754,642 м²
Значи, користимо хектар и нема забуне.
Узгред, у цену земље треба урачунати и порез на пренос апслолутних права па ме занима да ли знате колико пореска управа процењује ваше земљиште у случају продаје? Порез је иначе 2,5% али је основица непозната тј. представља дискреционо право ПУ да одреди по својој вољи а они то зову "тржишна вредност". "Немачко поље" у Панчеву, нпр. процењују на 15.000.000 Дин/Ха што ће рећи да ако сте данас купили хектар и продате га пре истека од 10 година (или вам га одузму због хипотеке...) дужни сте да платите порез на капиталну добит 1.500.000 Дин. (10%).
Има још један мањи трошак који се зове укњижба а он је нешто нижи од 100€ по катастарској парцели (е сад ако се њива састоји из више малих парцела...).
 
Pre neki dan sam bio do Slovenije i razgovarao sa jednim farmerom koji tovi 150 junadi i kaze mi da je platio 1h 60000e i jos kaze da nisam kupio ja bila bi prodata drugom po toj ceni. A zemlja blaga jeza......... Pa mi takvu zemlju nebi ni sejali.
Po toj racunici nasa zemlja bi trebalo da kosta 100,000 eur ha.!!! Nasu cenu zemlje diktiraju tajkuni kojima nije toliko bitano koliki ce prinos imati vec kolicina zemlje koju obradjuju. Ulaze se u zemlju u tesku mehanizaciju a sto se tice same obrade zemlje tu ne polazu posebnu paznju. Na posletku kazu da je srpska poljoprivreda na predposlednjem mestu i iz tog razloga dovode arape da pomognu srpsku poljoprivredu. Po mom misljenju, uskoro ce se poljoprivredom baviti samo tajkuni i stranci a pravih poljoprivrednika nece biti
 
Poslednja izmena:
Pre neki dan mi bio covek iz okoline Vrsca i kaze da je cena zemlje kod njih od 500-1500e po jutru. Takodje i u Srednjem Banatu ima zemlje u nekim atarima po 2500e 2.klasa dok kod nas ide od 3,5-5000e jutro i ako je zemlja 3.-5.-7. klasa. Samo nek kupuju u zabludi da ce cene ako udjemo u evropsku uniju biti ogromne i da ce se svi preko noci obogatiti. Eno sta uradise od susedne Rumunije nekada jedne od najvecih proizvodjaca kukuruza u Evropi
 
Po toj racunici nasa zemlja bi trebalo da kosta 100,000 eur ha.!!!
Шиптари су осамдесетих година на Космету за добру земљу плаћали и више па су се прерачунали да је исплативије да уложе у етничко чишћење.
 
Малопре сам се крстио и левом и десном! Комшија платио 45а у Винчи, 2. класа запарложено, 17.800€. За чишћење дао 1.200€. Адвокат му узео 150€ и сад још очеује порез на пренос око 1.500€.
Летос су му за ту парцелу тражили 12.000 а тад је био земљани пут а сад је насута ризла.
 
I sad nek posadi burlat i 2134 ce mu unuci biti jako srecni sto su uspeli da vrate ulozenu dedinu lovu!

- - - - - - - - - -
Bez sale tokovi novca su jako cudna stvar al najgore je sto cela prica ne ide na ruku ljudima koji zive od zemlje!
 
Zemlja je najbolja investicija za ulaganje novca, i naravno zlato, ali trgovina zlatom u Srbiji nije legalna. Neki imucni ljudi, koji nemaju puno veze sa poljoprivredom iz okolnih gradova su poceli da kupuju oranice i da ih daju u zakup, cak i bivsim vlasnicima, a moj prijatelj iz Bg-a hoce da mu ja nadjem njivu, da kupi, pa da je ja radim i placam mu zakup, posto je izracunao da mu je tu veca dobit nego da dobija kamatu od banke, a novac mu stoji tamo, a nema ga dovoljno da kupi stan ili nesto skuplje.
Zbog toga, cena oranica ima stalni trend rasta i zato ko hoce da kupuje treba da kupuje sada, ako moze, a ne da ceka.
 
Pa eto vidiš , van pameti . kod vas u stvari i nije tolko pretjerana cijena zemlje kolko je cijena zakupa . Nikako mi ne ide u glavu ko plaća tolko zakup i šta očekuje?
 
Mislim, na ljude u mom okruzenju, svi su radili puno zemlje u zakupu, sto od privatnika, sto drzvne, a kvantitet radja velike cifre, pa polako kupovali zemlju, masine, sirili posao i svoj imetak.
 
kod nas prestali da kupuju zemlju ova 2-3 bogatasa, u zadnjih mesec dana im se nudilo bar 5-10kj i nisu hteli, kazu nemaju novce! kandar su se preforsirali...
a nama sirotinji je 5000e misaona cifra, a ne 7-8000e koliko su ovi placali...
danas mi tetka iz vrsca javila da radim zemlju dalje, nije dobila koliko je tarzila, bas mi zao obe starna sto nisu nasli granicu...
dakle oranje se nije zavrsilo, dobro nisam oprao masineriju:osmeh:
 
Mislim, na ljude u mom okruzenju, svi su radili puno zemlje u zakupu, sto od privatnika, sto drzvne, a kvantitet radja velike cifre, pa polako kupovali zemlju, masine, sirili posao i svoj imetak.
Da i to mi je poznato posteni i vredni ljudi. Imam i ja takvog u komsiluku pre 12godina tata mu radio 2 maksima 34kj a on sada kupio i radi oko 2000kj a nema brata u inostranstvu. Kupio on i jednu ekonomiju i radio svu zemlju ono sad ispalo da tu ima 450kj drzavne zemlje, koja sad ide u zakup. Sta ces brale ko nam kriv kad smo mi lenji i nesposobni.

- - - - - - - - - -

kod nas prestali da kupuju zemlju ova 2-3 bogatasa, u zadnjih mesec dana im se nudilo bar 5-10kj i nisu hteli, kazu nemaju novce! kandar su se preforsirali...
a nama sirotinji je 5000e misaona cifra, a ne 7-8000e koliko su ovi placali...
danas mi tetka iz vrsca javila da radim zemlju dalje, nije dobila koliko je tarzila, bas mi zao obe starna sto nisu nasli granicu...
dakle oranje se nije zavrsilo, dobro nisam oprao masineriju:osmeh:
Susa Dragane velika susa ubija velike gazde. Nas sirotinju nemoze ni grom da iznenadi.
 
njih ubija nesto vece!
da ne ostanu bez ovih 400-500ha zemnje sto rade pod kiriju, a uskoro ce na prodaju vecito...
muce muku, kako da se skrpe da to kupe, nije ni njima lako :haha:
 
U Crepaji ima 20-ak gazda koji u bilo koje doba godine imaju sa strane 100.000 eura ako ne i jace kojima mogu da raspolazu bez problema...Plodna zemlja,bogato selo,ljudi...Mislim da je ako ne i najjace u Srbiji po imovinskoj karti u odnosu na broj stanovnika!
 
Nazad
Vrh