Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Tebi je bilo ono od 6-7, ako se dobro secam, proletos, puno, jel si zaboravio, a gde je sada cena ? Ajde da smanjim na 11000, to potpisujem.
 
Znači, ima love da kupuje nekoliko stotina hektara, ali mu visoka ova moja cena. Inače, mislim da se uopšte na bavi zemljoradnjom već da pere pare, ko zna kako zarađene.

Razlog zašto nepoljoprivredno stanovništvo ulaže u poljoprivredno zemljište je to što u našoj državi ne mogu da ulažu u zlato, već samo u nekakve sumnjive štedne zapise narodne banke.
Šta bi bilo sa tim štednim ulozima kad bi država bankrotirala? Tražio bi da mu na osnovu tih zapisa isplate njegov deo ničega?

Ovo me podseća na anegdotu sa jednim našim Kikinđaninom, kako sam tvrdi potomkom čuvenog pirata(pljačkaša trgovačkih brodova) Žana Tirijea, koji je svoje blago držao u venecijanskoj banci. Elem, Napoleon na svom avanturističkom pohodu na Austriju i Rusiju stiže do venecije i za potrebe finansiranja svoje soldateske uzima sav novac koji se zatekao u banci ostavivši potvrdu da je novac pozajmljen i da će po završetku pohoda na Istok uz interes biti vraćen zajmodavcima. Na osnovu te potvrde moj suseljanin danas traži od Francuske vlade isplatu svog dela nasledstva piratskog blaga potrošenog pre dvesto godina u ludački ambicioznom vojnom pohodu koji se završio totalnim debaklom.
 
Poslednja izmena:
Tebi je bilo ono od 6-7, ako se dobro secam, proletos, puno, jel si zaboravio, a gde je sada cena ? Ajde da smanjim na 11000, to potpisujem.
U Dolovu,N.Selu cena je 6-7.000 eura a kod nas 10.000 a kod njih isto rodi i po 28-29 meteri suncokreta i po 5-6 tona po k.j kukuruza i nije nasa zemlja 40-50% bolja od njihove ali cena jeste...Mozda si i u pravu moze biti i 15.000 eura kad ima ko da plati,to je realno!
 
Tebi je bilo ono od 6-7, ako se dobro secam, proletos, puno, jel si zaboravio, a gde je sada cena ? Ajde da smanjim na 11000, to potpisujem.

Za tih 11000 evra mogu da kupim celu jednu ulicu u zabačenijim selima Severnog Banata ili jednu kuću u Kikindi u blizini moje i za još toliko da napravim jednu poveću štalu koja bi davala veći profit nego što bi izlazilo sa dva jutra golog ratarenja.
 
@danijel, pa mozda si u pravu, ako krenu od Bg prema Banatu, posle Panceva udju u prvo selo i sta vide, u jeee, gle ovih masina, automobila, traktora, dzipova, puni kafici uz put ciste ulice, sredjene kuce, pokosena trava, ne setaju krave i svinje i kokoske po sokacima. I sta mogu da zakljuce ? Lepo zive, bre, ovi seljaci, dobra ova poljoprivreda. Ako vade prosek na Crepaji, sjabace sve, mi smo pre Austrija nego li Srbija. Ali zato 30 km severnije, da se zapitas, da li ovde ima stanovnika ?
Neki dan pricam sa bracnim parom ovde u Beogradu, oni urbani, iz kruga dvojke, imaju ljudi nekakve kafice tu po Dorcolu, i tako pricamo cime se bavimo i ja kazem poljoprivredom, a ona me pita da li tu ima para, jel moze da se zaradi, a ja kazem moze naravno, ona pita koliko, ja kazem 100.000e. A ona ce na to, pa kazem ja ovom mom, buducnost je u poljoprivredi, a on me ne slusa.
 
Taj iz Bg što hoće da kupi zemlju ne kupuje je da bi je obrađivao.
Ima viška novaca a trenutno je najsigurnije kapital imati u hektarima,jutrima,arima...
Dobiće čovek neku arendu a neće ni znati gde je parcela kada bude hteo da je proda uvek će moći za manje ili viši novca. Danas ljudi prodaju stan po nekoliko godina ne mogu ga prodati.Tako da priča kako će neko prodati stan u bg i početi da se bavi poljoprivredom pada u vodu.
Taj paor što kupuje jutro po 5-8 ili 10 hiljada svakako da nema računa u dužem vremenskom periodu da izvuče novac ali pojavljuje se druga stavka a to je da već ima recimo 80-100-120 jutara i kapital koji poseduje u merkatinloj robi, mehanizaciji stoci. itd.Lakše će da se odrekne novca od 30 jutara kukuruza (recimo 10 vagona ) i kupiti par jutara zemlje jel će sledeće imati više posla i više robe.
Kod nas je bio pazar ove godine težak preko 200000 eura (oko 50 jutara) ,čovek prodao jedan stan u VŠ, jedan u Temišvaru imao 15 vagona soje i skrpio se .
 
Blago vama pa vama susa nemoze nista. Nadam se da na osnovu ovih cena zemlje, drzava je i dosla do zakljucka da poljoprivredi i nije potrebna neka pomoc u ublazavanju posledice od suse
Zakonom je tacno propisana procedura kod proglasenja elementarne nopogode. Tako da u Crepaji moze da bude sve ok, dok recimo u Jabuci bude sve desetkovano. Njihovo je da naprave komisiju, odu u Jabuku, vide da je svima sve spaljeno i tacka. Ovako nije uradjeno, i sada mogu samo da pricaju price, eto seljacima nije lose, jer placaju zemlju u Crepaji po 12 hiljada. Pa i u Surcinu svaki dan lete avioni, dolaze skupa kola, pa i su i dalje sve njive oko aerodroma sprzene. I sta sad, nama je dobro zato sto gledamo skupa kola i bogate putnike.

- - - - - - - - - -

Mani ga u nevolju, ako se to dogodi ima taj "gusar" onda i u ovoj usranoj nedođiji da nabije cenu zemlje kao kod vas.
E, kad bi znao koliko nisi u pravu. Ne nabijaju cenu ti koji dodju iz Beograda, vec lokalci koji se natkuruju. Tako su i meni pre 5 godina pricali, a onda su sami sebi nabili cenu tri puta. Ista prica je i kod zakupa. Ljudi sa strane su manje vise tamo pozvani, nisu tek tako pali sa Marsa, nemaju informacije i uglavnom se pridrzavaju uspostavljenih principa, a lokalci rovare samo tako. Veruj mi, imam dosta iskustva po tom pitanju, i sve sam to saznavao retroaktivno.
 
- - - - - - - - - -


E, kad bi znao koliko nisi u pravu. Ne nabijaju cenu ti koji dodju iz Beograda, vec lokalci koji se natkuruju. Tako su i meni pre 5 godina pricali, a onda su sami sebi nabili cenu tri puta. Ista prica je i kod zakupa. Ljudi sa strane su manje vise tamo pozvani, nisu tek tako pali sa Marsa, nemaju informacije i uglavnom se pridrzavaju uspostavljenih principa, a lokalci rovare samo tako. Veruj mi, imam dosta iskustva po tom pitanju, i sve sam to saznavao retroaktivno.

Kakve bi to trebalo da ima veze sa citiranim mojim postom? Nisam ja spominjao nikakve Beograđane i znam da su Kikinđani ti koji su nabudžili cene čak i kod nas u nedođiji gde se ni ta zemlja(preovlađuju druga, treća i četvrta klasa) ne može porediti sa crepajskom osim na potesu Kinđa, a i to drži Almeks(iz Crepaje). Znam ja i ko su ti Kikinđani koji su budžili cene tih naših močvara, a i taj "gusar", koga sam spominjao u šali kao eventualnog budućeg budžitelja cena, je isto naš. Ne vidim vezu ni jedne moje misli sa tvojim postom, a prozvan(citiran) sam.
 
Poslednja izmena:
@nikola Nebih se slozio sa tobom da je bolje uzimati zemlju u zakup umesto dati kamatu banci.Za par godina taj komsija moze da proda zemlju drugome ili iz nekih razloga izda tu zemlju drugoj osobi i onda ti gubis za stalno.Po meni je bolje kupiti zemlju na kredit (naravno ne da se zarobis kreditom) i da ta rata bude kao npr zakup ali posle par godina zemlja ostaje vecno tebi.To je moje misljenje.Ne znam kako je kod vas ali ovde je zakup blizu tih 300e koje spominjes za ratu.
@zokib,izvini što ti se obraćam ovako ali izprazni sanduče ,ne mogu da ti pošaljem poruku.Mesto 930 treba 1030.
Izvinjavam se i ostalim članovima.
 
Nisi prozvan, vec citiran u smislu nastavka diskusije. Dal "gusar" dodje iz NS, BG, ili KI, ne vidim razliku.
E, sad ti napises da ima da bude kao kod nas, a ipak ne vidis vezu izmedju dva posta. Jbg onda.

Ma, ok. Ne ljutim se ja nego mi se učinilo da me nisi razumeo. Hoću da kažem da je kod vas zemlja duplo skuplja što jeste tačno. A, o "gusaru" si valjda pročitao šta sam pre stranu ili dve napisao, ako nisi pogledaj. Interesantna anegdota.
 
Nazad
Vrh