Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Sta je efekat 2015? Ako se misli na strance nece to biti 2015 vec 4 godine nakon sto se prelazni sporazum ratifikuje u EU a nije ga jos ratifikovala valjda samo jedna zemlja. A i kad dodju stranci pa nece oni kupovati dva jutra zemlje, vec 1000ha.

Kakvo pranje para, pricamo o ljudima koji kupuju malene parcele. @SAMA, na tom sam i mislio, ako kupujes da ostane deci onda ima smisla.
 
Nije ni sad seljacki zivot laganica, retki su paori koji imaju traktore s klimom i npr vazdusnim sedistem(sto smatram cak i vaznijim od klime), pa da se kupi zemlja lako. Cak i ovde na forumu se takvi mogu prebrojati, sto znaci da ih nema mnogo. Uloziti u skladiste, uloziti u navodnjavanje, uloziti u parcelu koju ti prodaje komsija po bezobraznoj ceni, ali eto da prosiris njivu, pa ajde,uloziti u osrednji zapadni traktor---kojim redom cemo ovo? Sve su ovo goruca pitanja, jedno bez drugog ne ide.
Dobro radi se lakse nego sto su radili nasi preci, ali i dalje nedovoljno lako s obzirom na trud/zalaganje/kapital koji ulazu paori. A godine prolaze, svake godine masine sve starije, to ne moze tako u nedogled da se krpi i popravlja.
Licno ovu godinu, tj ovu jesen smatram jednom od kljucnih u srpskoj poljoprivredi.

I da , u vezi teme, nece cena zemlje da padne, bez obzira na katastrofalnu susu, jer ce cena kukuruza da bude npr 30 din , i onda prodavac zemlje kaze kukuruz je skocio , nema veze sto ti je rodilo manje kad je cena mnogo veca. A i ti prodavci su odavno izgubili osecaj za meru i realnost sa stanjem u poljoprivredi.
 
pa tu su krivi i oni sto im plate te nenormalne visoke cene, ja razumem i zelju za prosirenjem i strah od konkurencije ali kada su oni koji prodaju zemlju culi da je tamo neki u susednom selu prodao jedno jutro za lupam 5 ili 6 hiljada evra onda su svi podigli cene jer misle da tako svugde moze...
 
Ne razumem zašto u kalkulaciji uloženo u kupovinu zemlje - budući profit sa te zemlje, odnosno kad će se uložena sredstva vratiti, ne uzimate u obzir i samu zemlju. Pa i ona je kapital koji vam ostaje, i koji se uvek može unovčiti. Osim toga poljoprivreda se mora gledati na dugoročne staze i ako neko želi da mu se uloženi kapital vrati za par godina onda bolje da traži druge oblasti investiranja. Kapital u poljoprivredi se gradio generacijama i to postepeno.
 
Sta je efekat 2015? Ako se misli na strance nece to biti 2015 vec 4 godine nakon sto se prelazni sporazum ratifikuje u EU a nije ga jos ratifikovala valjda samo jedna zemlja. A i kad dodju stranci pa nece oni kupovati dva jutra zemlje, vec 1000ha.

Kakvo pranje para, pricamo o ljudima koji kupuju malene parcele. @SAMA, na tom sam i mislio, ako kupujes da ostane deci onda ima smisla.

Јесте мислим на то .. у теорији Ви сте у праву .. али пракса ј..... Тако је и у теорији требало да ССП ступи на снагу тек кад га сви ратификују .. ал кад оно наши генијалци .. ми ће примењујемо а ви кад стигнете стигнете .. На основу тога очекујем да ће одмах да отворе врата "инвеститорима" :svinja:

Неће куповати на ситно то ће одраде домаћи да укрупне посед пре њиховог доласка ...

Па најнормалније .. што ситније то боље .. да се негде у нормалном свету појавим с милион у коферчету ћоркирали би ме .. овако купиш овде 2кј тамо 2 .... чак и 30% "губитка" није пуно за ту операцију ..

П.С. а може да буде и плаћање "услуге" .. Неко ти лупи печат где треба или правилно протумачи правилник или закон па ти лепо одеш код бабе у село и купиш од њега 2кј .. све легално :osmeh:
 
Poslednja izmena:
Ne razumem zašto u kalkulaciji uloženo u kupovinu zemlje - budući profit sa te zemlje, odnosno kad će se uložena sredstva vratiti, ne uzimate u obzir i samu zemlju. Pa i ona je kapital koji vam ostaje, i koji se uvek može unovčiti. Osim toga poljoprivreda se mora gledati na dugoročne staze i ako neko želi da mu se uloženi kapital vrati za par godina onda bolje da traži druge oblasti investiranja. Kapital u poljoprivredi se gradio generacijama i to postepeno.
Tako je,medjutim,neko to stice generacijama,a neko preko noci!
 
Ako je plan da se gradi generacijama to je nesto drugo. Ali nemaju takvi ljudi jedini pravo da se bave tim poslom. Oni koji zele da uloze da bi zaradili oni gledau koliko im treba da povrate novac nazad. Jeste to kapital koji se moze unovciti, ali isto tako ako uloze u gradnju, robu, softver isto tako mogu da ga unovce ali mozda mogu brze da zarade pare.

Stoga je veoma bitno kad investicija moze da se vrati. Moj stari juri okolo 1-2 jutra gde ima da kupi dok sam ja od toga digao ruke. Ako ima u komadu od 50 do 200ha to moze da se razmislja da se kupi (kredit ne kes da se razumemo) ali po ceni takvoj da za max 7 godina otplatim investiciju. Sve iznad toga prodje zivot :)
 
200h da ti ostane gratis za 7 godina.Malo li je,:sta: I to sa sve bankarskom kamatom.Ima poslova u kojima ima vece zarade.Ali sigurnije tesko,sa sve gledanjem u nebo.A sigurnije nekretnine od zemlje nema.Cak i ono sto su komunisti oduzeli,nedaj Boze da se ponovi,se sada kako tako vraca.
 
да не копирам огромни текст ... на основу чега мислите да је нама намењена боља судбина ? :sta:
Остали су ЕПС, Телеком и земља!! Не мислите ваљда да ће они црнцима да оставе нешто што доноси профит ??

http://www.balkanmagazin.net/biznis...o-rumunske-poljoprivrede-u-eu-pouke-za-srbiju
 
200h da ti ostane gratis za 7 godina.Malo li je,:sta: I to sa sve bankarskom kamatom.Ima poslova u kojima ima vece zarade.Ali sigurnije tesko,sa sve gledanjem u nebo.A sigurnije nekretnine od zemlje nema.Cak i ono sto su komunisti oduzeli,nedaj Boze da se ponovi,se sada kako tako vraca.

Kako bre gratis? Za to vreme treba da se ulozi u proizvodnju, mehanizaciju (ako vec nisi ranije) zalivni sistem. Ima tu ulaganja i posla koliko hoces da bi se to isplatilo. Nije to samo kupovina zemlje. Pored nje tebi treba jos par stotina hiljada za proizvodnju svake godine. Sa tom kolicinom love moze svasta da se zaradi.

Nema sigurnije nekretnine od zemlje to je istina. Ali ima profitabilnijih poslova. Aj da te vidim da kupis 100ha po tim suludim cenama.
 
Ako je plan da se gradi generacijama to je nesto drugo. Ali nemaju takvi ljudi jedini pravo da se bave tim poslom. Oni koji zele da uloze da bi zaradili oni gledau koliko im treba da povrate novac nazad. Jeste to kapital koji se moze unovciti, ali isto tako ako uloze u gradnju, robu, softver isto tako mogu da ga unovce ali mozda mogu brze da zarade pare.

Stoga je veoma bitno kad investicija moze da se vrati. Moj stari juri okolo 1-2 jutra gde ima da kupi dok sam ja od toga digao ruke. Ako ima u komadu od 50 do 200ha to moze da se razmislja da se kupi (kredit ne kes da se razumemo) ali po ceni takvoj da za max 7 godina otplatim investiciju. Sve iznad toga prodje zivot :)

I ja bih ... da budem kapetan ladje, pa sa belom kapom da plovim ladjom po moru!:haha:
 
Jel zna neko od starijih clanova neku prosecnu cenu zemlje 1980, pa 1985, pa 1990, pa 1995, pa 2000.godine ? Ko moze da garantuje da nam opet nece doci neka 1991-92 ? Niko.
 
Da nama ne dodju cene iz 90 il koje vec,a za zemlju cemo lako.Vredi,te vredi.Ljudi su i zlatne lancice davali za veknu hleba,al to nije realna cena zlata.Al prezivelo se.Dok ima dobre zarade i zemlja ce vredeti.Propadne i drzava i novac.:osmeh: Ipak je zemlja naj sigurnija,pogotovo ko ne planira da je prodaje.Ako planiras da je kupis,da bi prodao i zaradio,bolje ne kupuj.Nema garancije ni za tebe,niti srece za tu zemlju.
 
Nece cena zemlje da pada, mozda ce stagnirati zbog trenutne suse, koju cemo da zaboravimo vec sledece godine, ali dugorocno, cena ce rasti. Ko ima dovoljno kapitala da ulozi sada, a da proda za nekoliko godina, nece pogresiti.
 
I ja bih ... da budem kapetan ladje, pa sa belom kapom da plovim ladjom po moru!:haha:

@dukej
Bas si skroman covek, za pocetak mozas da nabavis kapu :osmeh:
Ja na kupovinu gledam malo drugacije. Ako radim 100 lanaca i zaradim 20-30000e, sto da ne kupim 5,6,7 lanaca zemlje. Ostane neki dinar i za more, zimovanje, auto se ne menja svake godine, po malo se obnavlja i mehenizacija, al za dobru zemlju uvek se nadje para. Napominjem da se bavim iskljucivo i samo poljoprivredom tako da je paoru najpotrebnija zemlja. Dobro treba i skladiste za robu i hiljadu drugih stvari al uvek bi pre kupio dobru zemlju nego pravio skladiste. Ako se ta njiva proda vise ne mogu da je kupim, a skladiste cu da napravim i dogodine.
@DusanA
Zao mi je sto nisi pazario onu zemlju u glogonjskom to i vredi dosta, vi ste bogato selo i dosta ljudi hoce to da kupi, tako da ce uvek puno vredeti.
 
Propadne i drzava i novac.:osmeh: Ipak je zemlja naj sigurnija,
Добро речено ал' ипак није сигурна инвестиција. Шта ако те отерају са те земље (већ виђено)? Требало би имати и резерву у "међународним вредностима" (злато је кабасто и релативно јефтино зато Израелци, поред дијаманата за накит и индустријску употребу, имају дијаменте за "инвестиције").
Него да питам ове што купују уске парцеле: какав могу да имају утицај комшијске активности на усев на таквим њивама?
И још препорука код куповине: обавезно да продавац прибави сагласност међаша на одређену цену због права прече куповине (које се може активирати у року од 2 год.) па због тога не стављајте у уговоре ниже цене.
 
kad ne mozes da se okrenes u svojoj njivi sa traktorom i prikolicom, to nije posao. Ipak kad se kupuje na vecito nisam pristalica kupovine bas svega sto ti ponude.
A komsije ko komsije. Ako smo ljudi sve bude ok, ako nismo onda je svejedno koliko je njiva siroka.
 
Kupujte kolega Bojceticu! Zemlja zemlji, komsije komsijamama, njiva njivama, traktori traktorima.... i naposletku ta zemlja ostaje Vama...
 
Nazad
Vrh