Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Pa nije ovo prva godina da je suša.Svako poznaje svoj atar.
 
Pa nije ovo prva godina da je suša.Svako poznaje svoj atar.
Prica se o globalnom zagrevanju. Prica se da ce hrana biti skupa, ne zato sto ljudi vise jedu vec zato stoje nece biti. Ulozis 10,000 eur. u kj. zemlje , ulozis gorivo, ulozis seme, vestak, herbicide i na kraju ako budes imao srece sav svoj rod dones na biciklu
 
Poslednja izmena:
Dušane zemlja vamje dobra ali ove godine kukurz vam nije dobar od zemlje već od par kiša između 10 juna i 20 jula koje su većinu preskočile.Razlika između 1. i 5 .klase zemlje pri istoj agrotehnici ove godine je ta što je na 5.klasi kukuruz propao 20 dana ranije.U potezu Rimski šančevi -Temerin prinos će biti između 7 i 12 t h a 10km severno i južno od te linije od 0 -2t h.Zemlja potpuno istog kvaliteta.
 
Nebi ja baš gledo totalno u te podjele po klasama , po meni je najbolja (a to sam i čuo od starijih ljudi ) zemlja sa što više humusa i gline u sebi . Znači što crnja i teža zemlja . Jes da je malo teža za obraditi ali te zemlje imaju visok kapacitet čuvanja vode a to je najvažnije.
 
Klasiranje je na osnovu kvaliteta-sastava zemlje. Imam parcelu sa bregom pa je sve 1. klasa, a imam gde je ravno, a pola 2 klasa.
 
da je kod nas u crepaji pala jedna samo kisa,bilo bi kukuruza ko ladne vode,ovako ce biti oko 3 t,neko vise , neko manje...
 
Nebi ja baš gledo totalno u te podjele po klasama , po meni je najbolja (a to sam i čuo od starijih ljudi ) zemlja sa što više humusa i gline u sebi . Znači što crnja i teža zemlja . Jes da je malo teža za obraditi ali te zemlje imaju visok kapacitet čuvanja vode a to je najvažnije.

Za humus se slažem, ali ne i za glinu. U mom kraju su zemlje u glavnom glinovite, a glina je vodonepropusna. Evo zašto to ne valja: Kad je suvo onda teška glinovita zemlja popuca otvarajući pri tom pukotine širine i do pesnice, dubine do pola metra što dovodi do sve većeg dubinskog isušivanja, a kad padnu velike količine kiše kao što je to bio slučaj 2009./2010. onda takva zemljišta ne uspevaju dovoljno brzo da je upiju što neminovno vodi do pojave dugotrajnih vodoležina što takođe oštećuje ili uništava useve, onemogućava pravovremenu agrotehniku i otežava kasniju osnovnu obradu.
Eno, juče sam rano ujutro duboko uzorao(spremam za lucerku) i istog dana tri puta prešao setvospremačem i sada to izgleda kao onaj drum nasut lomljenim crepom. Dok ne padne jedna dobra kiša džabe mi da drljam, samo ima da mešam grudvice kao da drljam po nekoj šljunkovitoj plaži. Da je ta zemlja samo malčice peskovitija, druga priča bi bila.

Bez obzira na sve, čak i kod nas divljaju cene u iako preovlađuju druga, treća i četvrta klasa - ritska i livadska crnica. U oglasima se nudi zemlja po astronomskim cenama ili su u pitanju neke smešno male površine ili vikendice, bašte, voćnjaci, vinogradi... to što nikom ne treba. Tražu ljudi besne novce, ali ne čujem da neko kupuje to što se vrti po oglasima. Ljudi povuku oglas zato što im je skupo da plaćaju u zalud, a ne zato što je prodato. Posle se isti oglas pojavi za mesec-dva. Prodaje se ono što ide mimo oglasa i po realnim cenama. Dođe ti čovek kući, zna da si prvi komšija i ponudi ti po normalnoj ceni, pa tu i padne neki dogovor.
 
Poslednja izmena:
Krlemrle , jes offtopic , al ta zemlja koja ima velike pukotine i najbolje podnosi sušu. Čudno ali istinito.

Prema dosadašnjem iskustvu ne bih se složio. Rastresitija zemlja bolje zaptiva. Naravno da ne valja ni kad je previše peskovita. Idealno je kad je pravi černozem - optimalna mera peskovite i glinovite strukture i bogata humusom.
I kad padne kiša na glinovitu zemlju više ispari nego što upije. Kad bi to bilo tako kao što ti kažeš, to bi valjda bila prva klasa, a ne treća i četvrta.
 
Kod nas nema černozema , tako da je on van konkurencije , ali ima u riječnim dolinama zemlje koja ima dobar odnos pijeska i glina a i humusa ima solidno , ta zemlja se pokazala kao najbolja i u sušnim i kišnim uslovima , a ispuca ko djavo. Lično imam nešto takve zemlje a i radim i svake godine je dobar rod kukuruza , vodi se uglavnom kao 2. klasa.
 
Nazad
Vrh