Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Tu parcelu koja se graniči sa mojom ne prodaje sada.Za to smo se već dogovorili da ću uzeti po ceni koja tada bude(2013).
Nije to "pusti ti druge u selu".Da tako razmišljamo cena zemlje bi bila kao tamo kod Vas.Kod nas se plaća do 2000evra po KJ i to dobre zemlje.Ta drugarova zemlja je jako daleko i nije baš za hvalu.Sem Matijevića niko od nas privatnika mu neće dati 2600evra za KJ da se javno zna.I ako to dobije biće uz dogovor da se o tome ne priča.
 
Da, ako gledas logiku zapadne Evrope, i ako pratimo cene koje su tamo, neminovno je da ce cena zemlje da raste i da zemlja bude trazena, posebno ova nasa u Vojvodini koja je veoma plodna, a maltene je u srcu Evrope. Traznja za hranom u svetu ce da raste, zbog porasta broja ljudi i sve boljih uslova zivoota u mnogim zemljama.
A sa druge strane, ko zna sta buducnost nosi, kriza, nestasica nafte, vode, promena klime, nestabilnost, ratovi........
 
Diklofen kupi to, pa makar i za javnost da bude 2000e... Kod nas da su te cene, ja bih kupio sve sto se pojavi. Poredjenja radi proslu parcelu sam platio 5500e/kj, jeste vrh zemlja i lokacija, ali za 2600e, pa ne znam kakva da je zemlja vredi sigurno.
 
Tačno je da raste tražnja za hranom i da tom logikom mora rasti i cena zemlje na kojoj se hrana proizvodi, ali proći će euforija. Osim za hranom, raste i tražnja za naftom i pijaćom vodom. Bez hrane se može par dana, ali bez vode ne.

Dvadesetak posto hrane završava u kantama za smeće. Bogati troše novac na prežderavanje, pa posle opet troše novac na razne sprave i preparate za mršavljenje. Hrana je još i najmanji problem. Voda kruži u prirodi i ako se "malo" više povede računa na globalnom nivou o smanjenju zagađenja tla i vode(prvenstveno đubrivima, pesticidima, naftnim derivatima i deterdžentima) i to može da se sredi. Samo nafta je neobnovljiva i nezamenjiva, a rezerve su pri kraju s tim da se iz dana u dan potrošnja povećava. Kad bude litar nafte 50 evra, kako će se stotine jutara obrađivati? Neko će reći: "Daleko je to!" ali biće opet zemlje u ponudi i pre nego što se nadamo, a kad raste ponuda onda...

Ljudi trenutno dominiraju planetom kao što su nekada dinosaurusi. Problem je samo što su ljudi počeli i da razmišljaju slično dinosaurusima i zato se sve ovo i dešava.
Rusi leže na nafti, zar ne? A gle u kom pravcu oni razmišljaju! Da li zato što su ludi ili odveć mudri?




 
Neki dan pricam sa drugarom nebitno oko ultra-mega JD traktora i spejs satl masina i kaze rekose mu u Res Trejdu da najvise JD-a ide za Kazahstan,Kirgistan...neka zemlja 3 sveta...
Imaju oko 30 miliona neobradjenih ha,za sad obradjuju oko 10 miliona ha No Till masinama i imaju prinos 1-2t/ha psenice.
Ima zemlje dosta,moze se udvostruciti prinos navodnjavanjem...ovo mi se sada cini kao euforija oko stanova 2008 godine.
 
Ima zemlje dosta,moze se udvostruciti prinos navodnjavanjem...

Neće biti vode ni za piće ako se nastavi sa takvim razmišljanjima(intenzivna poljoprivreda, ovo-ono...), a kamo li za sumivanje lica i zapiranje dupéta. Šta tek reći za taj svetski demode,:zli: da ga nosi - navodnjavanje? To sad upravo postaje aut u civilizovanom svetu, a "mi"(Zakarius Fosilus i slični) pričamo o tome kao o nekom imperativu. Da je samo obraditi na klasičan način sve postojeće obradive površine u Svetu, niko ne bi ni pomišljao da hrane može da zafali.

Čovekova pohlepa je veliko zlo i to je najveći razlog između ostalog i trenutnog pumpanja cena zemlje(na večito kao i arende) u našim krajevima, ponekad i iznad granica ekonomske svrsishodnosti.
To je sad valjda neki prestiž, neko suludo takmičenje, kao one kućerde po Istočnoj Srbiji u kojima niko ne stanuje, a koje za cilj svog postojanja imaju samo da budu veće od komšijine.
 
Navodnjavanjem se voda ne zagadjuje.

A đubrenjem, pa ispiranjem(navodnjavanjem)? A da li se tako voda možda nepotrebno iscrpljuje i pretvara pijaća u nepijaću? Lako je tebi da ne poštuješ vodu kada živiš u kraju gde pijaće vode ima na pretek. Mi koji imamo gorku vodu(obogaćenu arsenom), pa pijaću vodu moramo da kupujemo, možda sa malo više respekta gledamo na ovaj dragoceni resurs.

Inače, dokazano je da se navodnjavanjem zemlja oštećuje, no da ne idemo u off predaleko, šta kažeš?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh