Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

U Svajcarskoj se zna posto moze da se proda 1 hektar i to je zakonom odredjeno. 1hektar kosta 40 000 - 50 000f , ako ima vise kupaca kupice onaj koji da najvise para prodavcu ( kolegi seljaku ) na crno. Znaci i ovde ima podmicivanja i korupcije , ali u znatno manjoj meri.
 
Naisao sam na sajtu jedne agencije, necu da je reklamiram dosta oglasa za prodaju obradive zemlje uglavnom u Vojvodini i to zaista velikih povrsina od 50-750 ha. Cene variraju ali su uglavnom od 3500 do 5000 e/ha.
Pitam li se ko prodaje toliku zemlju sa takvim VELIKiM tablama???
 
Prodaje ko je digao kredit da je kupi,al se malo zeznuo u proracunu jer prakticno ima razlike u teoriji i praksi,dok teorijski nema razlike u teoriji i praksi.
 
Teorijski si ti u pravu,a ponekad si u pravu i u praksi.Mada nekad zna da bude i obrnuto.Mislim da se obrnu teorija i praksa.Jel ti ono studiras poljoprivredu ili filozofiju,sto teoretski moze biti isto,mada je u praksi sasvim razlicito.:haha:
 
A jel moguce da zure da prodaju tolike table zemlje, zato sto znaju da ce ta zemlja biti vracena, pa da se iskoristi poslednji voz ?
 
Ne zure oni nego nije im to dedovina "stekli" su je za par godina,dal se neko zaduzio u kreditima,dal je neko oprao pare ili je ipak video da na zemlji ne teku med i mleko u potocima pa odustaje.
 
Evo nekoliko oglasa pa ako nekom zatreba!
Ja se ne bih razmisljao da dobijem 7-cu na loto-u, uzeo bih sigurno jedno parce, :riba:


1. Novi Knezevac 220 ha obradivo zemljiste od 3 do 4 klase, postoji mogucnost instaliranja zalivnog sistema, cena 770.000 evra odnosno 3500 evra po ha
2. Backa Topola 183 ha odnosno 108 plus 75 ha obradivo zemljiste od 2 do 3 klase, mogucnost postavljanja zalivnog sistema preko postojece kanalske mreze, cena 1.200.000 evra odnosno 6560 evra po ha /NIJE AKTUELNO/

3. Sombor 105 ha obradivo zemljiste 1. Klasa, postojeci vocnjak 10 ha-jabuka sorta ajdarajd, jonagold starosti 8 godina 15 ha-visnja sorta oblacinska starosti 8 godina plus 80 ha obradivo-poljoprivredno zemljiste pogodno za vocnjak, prilazni put asphalt, struja- trafo 160 kw, 3 busena bunara za zalivanje, hala 1000 m2, cena 750.000 evra /NIJE AKTUELNO/

4. Novi Knezevac 225 ha obradivo-poljoprivredno 1. I 2. Klasa, prilazni put asphalt, ekonomija sa instalisanom strujom, 2 hangara od po 1000 m2, pumpa za dizel gorivo 10000 l, masinska radionica, vaga, kancelarije, mehanizacija, 6 traktora sa prikljucnim masinama. Duz celog kompleksa obradivog-poljoprivrednog zemljista postavljen je zalivni system-kisno krilo, rendzer koji je u funkciji. Firma ima 10 zaposlenih, cena 2.000.000 evra
5. Sombor 1600 ha kvalitetnog oradivog zemljista 1. Klase pod zalivnim sistemom tipa rendzer plus prateci objekti u okviru kompleksa, mehanizacija kompletna za obradu 5000 ha zemljista, cena 20.000.000 evra
6. Kikinda 2100 ha obradivo zemljiste 3. I 4. Klase, na imanju stocarska proizvodnja kapaciteta 1000 grla sa pratecim objektima I mehanizacijom, cena 12.000.000 evra
7. Novi Sad 800 ha obradivo zemljiste 2 do 4 klase u komadu udaljeno od asfalta 500 m, kanalska mreza, cena 3.500.000 evra odnosno 4375 evra po ha
8. Novi Sad 12 ha obradivo zemljiste 2 do 4 klase, idealno za vocnjak plus postojeci objekti za poljoprivredu od 1000 m2, stambeni objekat 130 m2, bunari za zalivanje, put, struja, cena 450.000 evra
 
ko ce se tu sad snaci, razlike su ogromne... interesuje me koliko kosta kj jutro oranice u temerinskom ili kamendinskom ataru?

Lep pozdrav i srecan uskrs svima koji ga slave
caplja
 
Pre neki dan kod mene u ataru prodato 2ha 08 a 80m2 za 10000 e,ulazak u posed po skidanju useva:ppozdrav:
 
Treća klasa zemlje,nije baš idealno ravna,ima malo sa jedne strane neko uzvišenje ali ništa strašno.Bilo je i skoro u ponudi po toj ceni a mislim da će toga biti sve više i više.
Zaboravio sam da napišem da se njiva nalazi u trećoj duži od asvaltnog puta.
 
Da li neko neko zna kolko se krece cena pasnjaka-livade oko Uzica, prodaje komsija 1ha zarasle livade u korov pa komsiluk prica da je mnogo 2.000 eura kazu plafon 1.000 ali ni to niko ne vadi - ne nudi
 
Dusane koje je klase kod vas zemlja jer je stvarno velika cifra , koliki su recimo prinosi kukuruza i ne znam sta je to sto utice na cenu osim vece potraznje od ponude

Moje mišljenje je da veliku cenu zemlje diktira sve veća tendencija sigurnog plasiranja kapitala od strane nepoljoprivrednog stanovništva. Kad kažem sigurnog, tu mislim na sigurnije nego čuvanje u bankama, ulaganja u stanove i druge nekretnine i sl. Zemlja je sigurna nekretnina, niko je ne može odneti, ne traži održavanje (arenda pokriva sve troškove poreza i još dodatno ostvaruje neki profit), a očekuje se i da sigurno neće izgubiti na vrednosti, čak naprotiv.
 
to mozda u plodnoj vojvodini, ali u uzickom regionu ima napustenih domacinstava koje niko nece ni dzaba da koristi a kamoli gole livade koje prerastaju u prasume, kod mene u selu ima domacinstvo sa mehanizacijom i objektom za 10 krava i 25 ovaca plus susara za seno i nikom ne pada na pamet da se vrati na selo iako u gradu tesko tesko zive
srbija je cudo
 
Nazad
Vrh