Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Kod nas Matijević sve pokupova.Digao je cene u nebesa i ne gleda ni gde je ni kakva je zemlja.Još se može naći 1kj za 2000evra ali sve teže i ređe.Ja sam juče kupio 22 ara za 500 evra II klase.Odgovaralo mi je jer i susedni komšija hoće da mi proda ili da u desetogodišnju arendu.
 
@diklofen
Kod nas je potpuno identicna povrsina placena 2000e. Cisto da kolege vide koje su razlike kao da smo dve drzave.
 
kod nas za te pare na jugu ima po brdima 10 puta vise :) al vise nema ljudi lagano za par godina nestace desetine sela i obrasti sve u bagremmmmm
 
Мислио сам да ће "бела куга" да обори цене земље али кад сам чуо да је, и поред смањених камата, девизна штедња достигла 7,2 милијарде Е (+ 3% динарска) разданило ми се. Па онда нпр. оглас где се у Срему купују све парцеле веће од 30 хектара, па најава премијера да ће за 4 год. странци добити дозволу за куповину обрадивог земљишта ...
Значи морам под хитно да купујем шта сам наумио јер неће бити јефтиније (бар у Војводини). У централном делу Србије се досетили па продају плацеве и по пар хектара, кажу "дозвољена градња" и цена одмах х10.
 
Valjda će neka buduća vlada imati razumevanja pa da kao Mađarska zabrani strancima bar još 10-15 godina da kupuju zemlju.
Ostaćemo bez resursa pa će ratarska proizvodnja bez 100-tinak hektara u vlasništvu biti uzaludna.Da se svi bavimo povrtarstvom i voćarstvom(zbog malih poseda) ne ide.
Ko je imalo bio pametan kupavao je dok se moglo ,sada teško a biće još teže.
Aktuelni političari ma koje stranke treba ovo da shvate kao alarmantnu situaciju a mi paori pogotovo.
 
Najpametniji je bio moj komsija koji je 90ih kad su svi trcali kod Jezde i Dafine kupovao zemlju za 500-700 maraka po jutru. Sad jeste pokojni, ali uradio je pravu stvar za svoju decu. Covek je bio vizionar, stric se seca njegovih reci, da ce jutro zemlje vredeti koliko i jedna kuca u selu. To je slucaj vec nekoliko godina. Kuca praaznih preko 80 u selu, cene od 3000e pa na vise. A jutro zemlje naci za 3000e moze ali je neka dolja ili jako daleko od sela (10+ km).
 
Valjda će neka buduća vlada imati razumevanja pa da kao Mađarska zabrani strancima bar još 10-15 godina da kupuju zemlju.
"Oranice u Srbiji mogu se sačuvati od stranaca samo ako se, što pre, promeni Zakon o poljoprivrednom zemljištu", ističe Đorđe Bugarin, sekretar Udruženja poljoprivrede PK Vojvodine.
Stranci su, podsećamo, do vlasništva nad zemljištem u Srbiji mogli da dođu na "mala vrata", zahvaljujući mišljenju tadašnjeg Ministarstva privatizacije, koje je objašnjavalo da društvena zemlja koju dobijaju kupovinom poljoprivrednih dobara nije dobro od opšteg interesa, protivno zakonima o poljoprivrednom zemištu i o privatizaciji.
[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD]No code has to be inserted here.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Ozbiljnija opasnost tek se očekuje, jer će stranci moći direktno da postanu vlasnici poljoprivrednog zemljišta u Srbiji kada isteknu četiri godine od početka Prelaznog sporazuma sa EU.
Miladin Ševarlić, šef katedre za ekonomiku poljoprivrede, na beogradskom Poljoprivrednom fakultetu, međutim, upozorava i na drugu mogućnost.
"Postoji mogućnost da stranci već sad kupe zemlju, na osnovu ugovora overenog kod advokata, i da samo čekaju na mogućnost da se, na osnovu tog ugovora, registruju kao vlasnici u zemljišnim knjigama", kaže Ševarlić.
On objašnjava da je "takvo poslovanje bilo uobičajeno u zemljama koje su kandidati za EU, a karakteristično je i po tome što ga nijedna statistika ne može pratiti, niti se može sprečiti".
А и ово је занимљиво:
Sombor -- Evropska unija je donela propise po kojem će 2020. godine zameniti 10 odsto trenutno prozvedene energije bionergijom.
Pošto nema dovoljno sopstvene, planira da veliki deo biomase za proizvodnju bioenergije uveze.
Istovremeno, Srbija će uskoro postati izvoznik bioenergije zahvaljujući stranim investicijama. Prvi korak ka najvećoj fabrici za proizvodnju agropeleta, iz žetvenih ostataka na Balkanu, vidi se u selu Doroslovu kod Sombora.
Fabrika čija će izgradnja početi za 15 dana, biće kapaciteta 300 tona agropeleta na dan i zajednička je investicija investicionog fonda iz Češke - BPI i porodice Holo iz Doroslova.
Celokupna proizvodnja agropeleta u sledećih deset godina je već unapred prodata kupcima u Evropskoj Uniji, privatnim proizvođačima električne energije, Micubiši korporaciji i EON-u.
Da bi nahranili apetit mamutske fabrike za biomasom, potrebno je da najmanje 80 dana godišnje radi šest setova balirki na površini od 15 do 20.000 hektara. Po hektaru može da se skupi oko pet tona kukurozovine od kojih se proizvede približno jednaka količina biomase.
Suvlasnik Rober Holo kaže da će svi imati koristi od toga - i Sombor i država Srbija - a vrednost izvoza biće oko devet miliona evra godišnje.
Interesovanje za biomasu je dodatno pojačano u Evropi posle katastrofe u Fukušimi i najave Nemačke da će ugasiti svoj program dobijanje struje iz nuklearne energije. Investicija u Doroslovu , češkog fonda BPI nije poslednja.
Milan Milić, direktor BPI Srbija, kaže da je u planu gradnja još šest postojenja za proizvodnju agropeleta širom Srbije.
Mada će Srbija postati izvoznik bioenergije - zbog zastarelih propisa i dalje kaska za svetom što se tiče proizvodnje struje iz bioenergije. Ipak, kako će za 40 godina Srbija potrošiti sve rezerve uglja iz kojeg se trenutno dobija struja, možda je upravo bioenergija budućnost.
 
Stranci su, podsećamo, do vlasništva nad zemljištem u Srbiji mogli da dođu na "mala vrata", zahvaljujući mišljenju tadašnjeg Ministarstva privatizacije, koje je objašnjavalo da društvena zemlja koju dobijaju kupovinom poljoprivrednih dobara nije dobro od opšteg interesa, protivno zakonima o poljoprivrednom zemištu i o privatizaciji.
E u ovakvoj zemlji zivimo. Gde je misljenje jednog probisveta, za koga nikad niko cuo nije, bilo vaznije od Ustava. Tom su se misljenju povinovali svi u sistemu, pocevsi od svih mogucih birokrata, radnika tih gazdinstava, pa sve do strucne javnosti. Sramota. Ja se iskreno nadam, da ce se pojaviti neko, ko ce to krsenje zakona nazvati pravom kriminalnom radnjom, i sve te privatizacije ponistiti, plus tog sa misljenjem i ekipu oko njega, oterati na tesku robiju. Taj sa misljenjem, je i danas u sistemu, i njegova ekipa stoji nikad bolje. Opasno su se usemili, i nije cudo sto se sve ovo danas desava. Nadam se da je svima jasno ko je taj, i koja ekipa je u pitanju.
 
Ja se iskreno nadam, da ce se pojaviti neko, ko ce to krsenje zakona nazvati pravom kriminalnom radnjom, i sve te privatizacije ponistiti, plus tog sa misljenjem i ekipu oko njega, oterati na tesku robiju.
Намамо ми ништа од тога и да заглаве робију. Накнадне промене се могу остварити (гледајући кроз историју) само кад потеку потоци крви. А они ће потећи тек онда кад будемо одлучивали да ли умрети од глади или од метка. Према томе "у се и у своје кљусе", куповати колико се може и док се може.
 
Neeeee.:osmeh:

Pa robija je samo prvo. A onda sledi priznanje. Pa onda ponistenje. Ima i medju faze. Rado bi ja to sproveo.
 
E u ovakvoj zemlji zivimo. Gde je misljenje jednog probisveta, za koga nikad niko cuo nije, bilo vaznije od Ustava. Tom su se misljenju povinovali svi u sistemu, pocevsi od svih mogucih birokrata, radnika tih gazdinstava, pa sve do strucne javnosti. Sramota. Ja se iskreno nadam, da ce se pojaviti neko, ko ce to krsenje zakona nazvati pravom kriminalnom radnjom, i sve te privatizacije ponistiti, plus tog sa misljenjem i ekipu oko njega, oterati na tesku robiju. Taj sa misljenjem, je i danas u sistemu, i njegova ekipa stoji nikad bolje. Opasno su se usemili, i nije cudo sto se sve ovo danas desava. Nadam se da je svima jasno ko je taj, i koja ekipa je u pitanju.
Ako im to dozvolimo onda nista do sledeceg rata i kad prodje opet ce se vratiti da traze "svoje" prema tome treba se buniti protestvovati na sve moguce nacine pokazalo se ipak da to nije nemoguce zato treba biti budan i na vreme reagovati traktore pred skupstinu i bice ok,a ono sto su razvukli vrana vrani oci ne vadi znate za tu poslovicu
 
Drzite vi vase noseve u svom selu,nemojte ostalim ljudima zbog svoje "gladi" stajati na muku i dizati im cenu!
Sve to stoji Roberte ali ako ja nekom dajem 3000 evra za jutro a ,dodje neko iz drugog sela ili jos dalje nije ni bitno ,i da mu 5000 ,ma zabole ovog iz mog sela daje onom ko da vise .A poznato je da ljudima nikad dosta zemle i da oni sto imaju nekoliko hilada hektara jos kupuju.To se zove globalizacija.
 
onda ne treba dozviliti ni stanove kupovati u gradovima jer si iz drugog sela ili grada :haha:
 
Pa ako je nekom nikad dosta zemlje i hoce jos da dokupi dal' imao 2050,100,200,500kj zasto da bude mnogo novaca onom sto prodaje i kad je vec prodaje normalno da ga zaboli kome prodaje nego ko da vise love.
 
Ma nemoj!
Retko pametni ljudi!

Da li se kupovinom/prodajom neke parcele zavrsava ta radnja?
Ne,zavrsava se za tog lika,zbog kojeg ce ostali ljudi iz tog mesta na*****!


Pa sta su uradili Farmer Bobovi sogori u Basaidu?
Neka Kiraj kaze,koliko je cena zemlje zbog njih skocila!
 
Po meni je pitanje cene direktno uslovljeno ponudom i tražnjom.E sad uvek se nađe neko da uskoči ili iskoči iz konteksta opšte realnosti cene i prodaje.
 
Nazad
Vrh