Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Jos nije gradjevinska, a mislim da nece ni biti u skorije vreme. Kupio je jedno imanje u blizini i sada se siri. Ima parcela direktno uz put koja je velicine 34 kj i prica se da ce im platiti 30.000 evra po kj. Mada lako je njemu da kupuje zemlju, kada sve radove za vodovod izvodi njegova firma. Cena tih radova sigurno nije trzisna.
 
Ako im da 30.000e po kj za parcelu od 34 jutra neka odmah prodaju i za iste pare kupe na drugom mestu jedno 5 puta vise zemlje :osmeh:
 
Ko bi mi mogao reci kolika je cena kj u okolini Srbobrana ili Temerina?
Najlepsa hvala na svakom odgovoru :cool:

Pozdrav iz Srema!
Caplja
 
Srbobran je jedna od najbolje zemlje u Vojvodini. Nisam odatle, ali iz razgovora znam da je od 5.000e/kj pa do 6.500e/kj.
 
Srbobran je jedna od najbolje zemlje u Vojvodini. Nisam odatle, ali iz razgovora znam da je od 5.000e/kj pa do 6.500e/kj.

Jeste, takve su cene. Ja znam jednog čoveka što je sad platio 6500 e/kj, a nije mu čak ni susedna parcela niti je neka velika tabla - nešto manja od 4.5 kj). Moje njive su u lošijem delu atara (ja imam žutu zemlju i na manje od 25 cm dubine), i tu je cena oko 5000 e/kj, mada se sad skoro, u tom potezu, prodala jedna manja njiva po 4.700 e/kj.

Što se tiče kvaliteta zemljišta, slažem se da je jedno od najboljih u Vojvodini. Tu se pogotovo misli na lakoću obrade. I po prinosima je jedno od najboljih zemljišta, ali ne toliko koliko je to iskazano po ceni zemljišta. Npr. razlike u prinosima sa nekim drugim reonima Vojvodine su možda minorne (bar po onome što čitam ovde na forumu), a cena zemljišta je duplo veća. U tom smislu bih se ja vrlo rado menjao za takvu zemlju koja se mnogo teže obrađuje od moje, ali da je imam duplo više od ove moje.
 
Čitam ove postove i ne mogu da verujem da ljudi plaćaju tolike cifre za poljoprivredno zemljište,ipak je to previše.
 
Poslednja izmena:
@dukej
Ne slazem se. Ako taj prioritet za kupovinom zemlje ce da utice na moj zivot, da bude losiji i da treba da se odreknem raznih stvari to po meni nije resenje. Nikad vise necemo imati 20, 30, 40 godina. Taman dok nakupujem zemlje imacu 50 godina i sta ce mi onda ta ista zemlja. U tim godinama ce mi biti dovoljno da imam da odem do kafanice i da uzivam u deci ili cak i unucima, a koliko imam zemlje ce mi biti savrseno svejedno.

Ja razumem sta ti pricas, ali po meni za prosirenja sa npr 15 jutara treba ici tako sto ces sejati npr povrce ili raditi dodatni posao. Dakle privredjivaces vise, a neces smanjiti kvalitet zivota. Po meni treba na ovaj nacin se siriti ako vec imas ambicije, a iz tvojih postova vidim da imas.
Recimo da si upravu ali mislim da nemas jos ni 30 god.Nekada ne tako davno smo imali maksim zemlje i to je bilo dovljno za zivot sada imamo 3 puta vise zemlje i jos 25 kj u arendu i nema se novaca.Smatram da ce biti jos teze a ako do 50. god. zivota ne stvorimo jos vise od cega cemo onda ziveti u starosti.
 
Jeste, takve su cene. Ja znam jednog čoveka što je sad platio 6500 e/kj, a nije mu čak ni susedna parcela niti je neka velika tabla - nešto manja od 4.5 kj). Moje njive su u lošijem delu atara (ja imam žutu zemlju i na manje od 25 cm dubine), i tu je cena oko 5000 e/kj, mada se sad skoro, u tom potezu, prodala jedna manja njiva po 4.700 e/kj.

Što se tiče kvaliteta zemljišta, slažem se da je jedno od najboljih u Vojvodini. Tu se pogotovo misli na lakoću obrade. I po prinosima je jedno od najboljih zemljišta, ali ne toliko koliko je to iskazano po ceni zemljišta. Npr. razlike u prinosima sa nekim drugim reonima Vojvodine su možda minorne (bar po onome što čitam ovde na forumu), a cena zemljišta je duplo veća. U tom smislu bih se ja vrlo rado menjao za takvu zemlju koja se mnogo teže obrađuje od moje, ali da je imam duplo više od ove moje.

A, dali znas kakva je zemlja i posto je u opstini Temerin? To nije tako daleko od tebe?
 
@Goran IHC
I tvoja tvrdnja stoji, da ce biti potrebno sve vise zemlje da bi se zivelo. Ali realno gledano, cena kukuruza od 200e/t, soje od 350-380e/t, repe od 40-45e/t je po meni dobra. Ok kukuruz jos nije 200e ali verujem da ce posle nove godine da bude. Sa ovim cenama i sa tvojih ~ 75 kj (ako sam dobro izracunao max zemlje*3+25kj arende), verujem da moze dobro da se zivi. Druga stvar je ako imas velike investicije, npr kupovina traktora (20-50k evra), prosirenje zemlje, skladisteni kapaciteti, kupovina kuce ili stana. Gledajuci cene masinskih usluga da ih placas i cene repomaterijala ove godine sa ove tri kulture koje sam naveo mogao si sigurno imati prosek od 400e/kj cisto po jutru. Sa 75kj i ovim prihodom verujem da moze da previzivi porodica godinu dana bez ustezanja.
 
jedno pitanje za sve forumase? da li je prosle godine drzava subvencijonisala kupovinu zemlje na kredit?
 
Nije, koliko ja znam. Subvencije su bile za traktore i masine. A sada ima samo subvencionisani kredit za kupovinu mehanizacije, ne za zemlju.
 
To se neko od birokrata malo izleteo, al onda je verovatno od lobija dobio packe. Predlog je bio da se poljoprivrednicima daju povoljni uslovi za kupovinu drzavne zemlje, a takodje se i razmatralo ostalo. Valjda je jasno zasto to nije lepo sa nase strane, i kako se usudjujemo. Ostalo je koliko znam subvencionisana kupovina zemljista od starijih osoba. Inace, nema dogovorne ekonomije.
 
A, dali znas kakva je zemlja i posto je u opstini Temerin? To nije tako daleko od tebe?

U opstini Temerin je u globalu zemlja odlicna...pravi karbonatni cernozem (sa varijacijama na temu) ali je zato i cena prava...cuo sam da se trgovalo i po 7-8 hiljada evra za katastarsko jutro. Vrlo je tesko uopste cuti da se zemlja tamo prodaje...svi koji hoce da prodaju odmah ponude nekoliko najvecih i najnaprednijih paora i stvar se zavrsava za par dana...
 
Hvala ti na odgovoru. Jesi li ti tamo iz toga kraja, poznajes li koga ? ja cu ovih dana biti tamo pa cu se raspitati ko prodaje, mozda ce neko i prodati ako dobiju nazad onu oduzetu zemlju restitucijom:kisa:
pozdrav
caplja
 
Danas kupio 79 ari zemlje za 7900 što mu dođe 5754 E /KJ a ovaj isti čovek prodaje još 2.5 jutra ali mnooooogo traži 25000::novac::::sramota:: verovatno mu nije hića da proda :sta:
 
Nazad
Vrh