Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

U svakom kraju je ista situacija gde su ljudi otisli masovno na rad u inostranstvo. Ja sam posecivao sela gde su ljudi radili po fabrikama u zlatno dona , pa nisu imali potrebe da napuste svoju domovinu. E tu je potpuno obratna situacija.
 
Ne bih se baš složio sa tobom,u mom selu je puno ljudi preko ali jagma za zemljom je ogromna bilo da je reč o zakupu ili kupovini.
Pre bih to definisao kao pordičnu stvar ,gde je neko od dece ostao kući tu se traži zemlja a gde su otišla i deca tu ima zemlje koliko hoćeš .
 
Ok sve zavisi od porodice do porodice. Ali bolje je dati imanje da neko radi nego cuvati da raste korov.
 
Kod nas polako cena od 5000e/kj postaje opste prihvacena. To je cena za blzu sela, prva klasa, sredjeni papiri. Dalje od sela se moze naci za oko 3000-4000e/kj. Arenda 200e+ sam sredjujes sebi subvenciju, tako da izlazi po kj 280e.
 
Subvencije idu vlasniku zemlje, i sam vlasnik pribavlja racune i dize subvenciju. Onaj koji uzme u arendu placa 200e + nema pravo sa subvencije. To je prvi poceo Vrbosan (Vlastimir iz Vrbasa), koji radi i u nasem ataru puno zemlje (ne znam tacno, ali sigurno preko 200kj). Dosta zemlje se radi po 1000kg psenice+1/2 subvencije ili samo 1000kg psenice. Sad svi vlasnici zemlje koji dobijaju manje za arendu hoce da im se povisi arenda ili prelaze kod drugih.
 
Da, ali u tvom kraju, ali ovo ti je preko save u Srbiji, ne verjuem da tamo ima te poljoprivrede kao u Vojvodini. Ali nije skupo u svakom slucaju, vredi kupiti i ja mislim.
 
Godine 2005. teca kupio 1.8kj za 4200e, sad bi je ladno prodao za 8400-8800e.
2004. 4kj prodavao covek za 8000e, nudili mu 6000e pa se dvoumio. Sad ista njiva vredi sigurno 12000-14000e.
Uzroci porasta cene su razni. Subvencije, bolje cene zitarica, medjusobno utrkivanje...
 
bas tako, nekad je u Ilincima bilo za Dz :osmeh:, a sad sve oslo, a i slabo ima da se kupi ... kupuj
 
Kod nas je jedan tajkun plaćo 7000€ jutro kupovo je dok nije došo do neke brojke neznam koliko tocno i sada više ne uzima ... !
 
U Ilincima je bilo i vise nego dz,a sad ja znam bar 5 ljudi kojima da ponudim imaju kes da odmah dooobro plate a malo selo oko 1000 ljudi,kod nas oko 2500 ljudi pa nema 2 coveka u selu koji bi imali odmah da plate tj niko i ne kupuje.
 
Nazad
Vrh