Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Bila je cena zemlje 80ih godina i jaca nego sad. Samo da dve godine podbaci cena proizvoda pasce cena mnogo.
 
@ Petru
Vidi ovako.

Cena zemlje moze da padne jedino tamo gde nema ko da je radi, tj.gde su vecinom starosedeoci pa je onda prodaju da imaju od cega da prezive, jer mozda nemaju nikakav prihod.

U mestima konkretno kod mene (necu da imenujem mesto, jer cu prozvati "neke ljude" koji su ovde na forumu) gde imas 5 nazovimo "ljudi" koji rade svako po minimum 1000kj, kako tu doci do jeftine zemlje za kupovinu....? Kada je jedan od tih "nazovimo ljudi" mojoj tetki dao za arendu 235e/kj posto se prepucavao sa jos jednim poljoprivrednikom da dokaze da je jaci.....? Ona ima 86kj na 2 mesta....i otkazala mu je to i rekla da ce od jeseni dati meni posto mi je tetka da to radim po 120e/kj.
Covek je poludeo kada je to cuo. Vise mi se ne javlja, okrece glavu kada me vidi..!
Inace on je tu zemlju radio otprilike nekih 20godina. Rekao joj je da ce joj dati 250e/kj samo da mu ostavi da radi to...? Pokazi mi tu racunicu sta on radi sa njom....?

Nadam se da sam ti samo malo docarao, kako izgleda borba za zemlju gde nema dovoljno zemlje,....! :)
 
Pa ipak je to tetka :)
Te pare joj i onako ne znace, uplacujem joj to na racun gde imam punomoc, a ona zivi od penzije od 500e :)
 
ako pokusas da sagledas pricu iz ugla gde si lik koji 20 godina radi zemlju i nudis i vise nego postenu cenu - e onda dolazis do necega sto se zove slika o kojoj govoris... ovako iz ugla sestrica ili bratanca (gde niko u familiji do tebe nije radio zemlju) ne vidim sta si docarao osim da imas tetku koju boli uvo i da li je uzela 0 ili tih 120. takvih slucajeva tesko da ima jos jedan pa samim tim to nije nikakva "borba za zemlju". a cena od 250eu (sa subvencijama na koje covek ocigledno racuna) nije neverovatna prica na toliko zemlje na 2 mesta.
 
Gledam ove cijene i stvarno mi djeluju previsoke. Evo dva sajta iz Ceske specijalizovana za prodaju poljoprivrednih gazdinstava i obradive zemlje tamo

http://www.farmy.cz/

http://www.zemedelskepozemky.cz/

Za bolje razumijevanje cijena, odnos ceske krune (Kc) i evra je oko 25:1, ili 25 kruna za 1 evro. Zato mi ove cijene u Srbiji (Vojvodini) izgledaju prilicno naduvane.

A za sve koji vole zemlju evo i jednog oglasa za ranc u Argentini...

http://www.landandfarm.com/property/25000_Ac_Ranch_with_River_inside-295532/
:osmeh:
Eeee, da je samo da me loto jednom opali odmah bi tamo sparasio i onda :pecanje::sjasi:::000::
 
Imam jedan problem, kao prvi komsija sa jednom parcelom, imamo tu 19kj i komsija pored mene prodavao 6kj po ceni od 4200e/kj, a nije ponudio mene kao prvog komsiju....? I sada zemlja na kraju otisla po 2800e/kj ja poludeo, sta mislite da li mogu tu sa advokatom da uradim nesto da bih je ja uzeo tih 6kj....?
 
Ako su napravili ugovor o poklonu NE MOZES NISTA. Ako je kupoprodajni ugovor mozes, ali ko zna koju su cenu stavili u ugovor. Kod nas je bilo slucajeva gde su stavljali cenu u ugovor 5000-6000e/kj, i ti da bi kupio moras da das vise od te cene. Sve u svemu ne dajem ti neke sanse da ces uspeti...
 
@ bojcetic

Napravljen je ugovor o kupoprodaji.
I cena je navedena 2800e/kj, video sam ugovor kod vlasnika sto je prodao....?

Znaci mocu cu da ga poklopim sa cenom od naprimer 3300e/kj...? I onda cu je ja moci uzeti....?
 
Ukucaj u google "zakon o prometu nepokretnosti" i pogledaj deo o pravu preče kupovine (članovi 5-10). Ja ću ti sad iskopirati ovde te članove, ali pošto nisam siguran da u međuvremenu nije doneta neka izmena tog zakona ipak pokušaj na netu ili kod advokata da vidiš da li to još uvek važi.

II PRAVO PREČE KUPOVINE

Član 5

Suvlasnik nepokretnosti koji namerava da proda svoj suvlasnički deo dužan je da ga prethodno ponudi ostalim suvlasnicima.

U slučaju kad ima više suvlasnika, prvenstvo u ostvarivanju prava preče kupovine ima suvlasnik sa većim suvlasničkim delom.

Kad ima više suvlasnika koji bi prema stavu 2. ovog člana imali pravo preče kupovine, suvlasnik nepokretnosti ima pravo da sam odluči kome će od njih prodati svoj deo nepokretnosti.

Član 6

Vlasnik koji namerava da proda poljoprivredno zemljište, dužan je da ga prethodno ponudi vlasniku susednog poljoprivrednog zemljišta.

U slučaju kad ima više vlasnika susednog zemljišta čije se poljoprivredno zemljište graniči sa poljoprivrednim zemljištem prodavca, prvenstvo u ostvarivanju prava preče kupovine ima vlasnik susednog zemljišta čije se poljoprivredno zemljište pretežnim delom graniči sa zemljištem prodavca. Ako ima više vlasnika susednog zemljišta čije se poljoprivredno zemljište pretežnim delom graniči sa zemljištem prodavca, a granične linije su jednake, prednost između njih ima vlasnik susednog zemljišta čija je površina najveća.

U ostvarivanju prava preče kupovine vlasnik susednog zemljišta je po redosledu iza suvlasnika zemljišta koji je predmet prodaje.

Član 7

Ponuda iz čl. 5. i 6. ovog zakona, koja se dostavlja istovremeno svim nosiocima prava preče kupovine, mora da sadrži podatke o nepokretnosti, ceni i ostalim uslovima prodaje.

Imalac prava preče kupovine dužan je da se u roku od 15 dana od dana prijema ponude pismenim putem izjasni o ponudi.

Ponuda i izjava o prihvatanju ponude iz st. 1. i 2. ovog člana mora se učiniti preporučenim pismom.

Član 8

Ako se imalac prava preče kupovine, kome je učinjena ponuda, u roku od 15 dana od dana prijema ponude, ne izjasni na način iz člana 7. stav 3. ovog zakona da prihvata ponudu, prodavac može prodati nepokretnost drugom licu, ali ne pod povoljnijim uslovima.

Član 9

Ako imalac prava preče kupovine ne prihvati ponudu, a vlasnik tu nepokretnost ne proda ni trećem licu u roku od jedne godine od dana neprihvatanja ponude, dužan je da u slučaju ponovne prodaje postupi po odredbama čl. 5. do 7. ovog zakona.

Član 10

Ako je prodavac prodao nepokretnost, a nije je prethodno ponudio imaocu prava preče kupovine ili je nepokretnost prodao pod uslovima povoljnijim od uslova iz ponude, imalac prava preče kupovine može tužbom kod suda da zahteva poništaj ugovora o prodaji nepokretnosti i da se nepokretnost njemu proda pod istim uslovima.

Tužba iz stava 1. ovog člana može se podneti u roku od 30 dana, računajući od dana kada je imalac prava preče kupovine saznao za prodaju te nepokretnosti, a najkasnije u roku od dve godine od dana zaključenja ugovora o prodaji nepokretnosti.

Tužilac je dužan da istovremeno sa podnošenjem tužbe iz stava 1. ovog člana položi kod nadležnog suda iznos u visini tržišne vrednosti nepokretnosti.

Ako ugovor o prodaji nepokretnosti nije zaključen u formi propisanoj ovim zakonom, a nepokretnost je predata kupcu u državinu, smatraće se da je na taj način došlo do povrede prava preče kupovine, pa lice koje ima to pravo može tužbom kod suda da zahteva ostvarivanje tog prava.

Tužba iz stava 4. ovog člana može se podneti u roku od jedne godine od dana saznanja za prenos državine, a najkasnije u roku od dve godine od dana predaje nepokretnosti kupcu u državinu.

Tužilac je dužan da istovremeno sa podnošenjem tužbe iz stava 4. ovog člana položi kod nadležnog suda iznos u visini tržišne vrednosti nepokretnosti na dan podnošenja tužbe.
 
Zna li neko koliki su troskovi prevoda i da li to zavisi od opstine do opstine.Makar orjentaciono.
 
Kod mene je oko 5000din/kj prevod. Sa svim papirima (izvod iz katastra, overa ugovora u sudu, takse, taksice) izadje oko 10.000din/kj. Naravno 2.5% od ugovorene cene placas takodje, ali to se manje vise radi, da se upise simbolicna cena, kako bi porez bio manji.
 
U nasem ataru cena zemlje je skocila 50-60 % u zadnjih 4-5 god ... Kupio sam 8 KJ 2007 god. na dva mesta po 2700 e . Zemlja je sve tu oko sela 1-2 klasa . Sad se kotira oko 4000 e
 
postovanje,
zanima me kako se krecu cene otkupa i (visegodisnjeg) zakupa (arende) zemljista u ovim krajevima:
bikovo, verusic, hrvatski majur, cikerija, radanovac

takodje me zanimaju i salasi na istim mestima (malo off kao i oni koji ujedno imaju i mehanizaciju)

pozeljno kolike parcele, kao i kvalitet (prevashodno, crnica,zutica,pesak... )

hvala unapred ;)
 
Nazad
Vrh