Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Meni je juče jedan deda ponudio njivu ,susednu sa mojom, za 6000 e/kj. Parcela je 2.5 kj. Verovatno bih mogao nešto malo da spustim cenu ali ipak ne mogu da je kupim osim ako nekako dođem do nekog kredita. Firma u koju sam jesenas odvukao 5 vagona kukuruza je pukla i sad sam ostao bez tih novaca i mogućnosti da kupim ovu njivu a to mi je bila davnjašnja želja jer mi je taj deda još davno rekao da će prvo meni zemlju ponuditi kad bude na prodaju. Živ sam se pojeo kad sam to čuo. Da je bar ponudio jesenas, odmah bih prodao kukuruze te ih ne bih ostavljao na lager i sad ne bih ostao i bez njive i bez kukuruza. Ili bar da je došao na jesen ove godine... ::jako_besan::
 
Auuu, Dukej, probaj da ga ubedis da ti da u arendu ove godine, pa na jesen kupi tu parcelu.
 
Teško, s' druge strane njegove njive je jedan malo jači poljoprivrednik i on neće propustiti priliku. Osim toga deda ima 84 god i hoće baš sad da proda, verovatno mora. Koji sam ja baksuz i koji loš tajming.
 
@Dukej
Ako je zemlja dobra i na lepom mestu ja bih razmislio o kreditu. Negde je Sandor pisao da je za 30000e kamata oko 7500e na 5 godina kod ProCredit banke. U tvom slucaju to bi bilo 15000+3750, ako imas mogucnosti da finansiras rate, razmisli o tome.

@tomica
Cena mnogo zavisi od dela atara, sela i Banat/Backa/Srem
 
@Dukej drugarski Vam savetujem da bezite od toga,ove godine svu Vas pokrali,sledece susa,one tamo mala cena a kredit ide,jedino ako cete moci iz nekih drugih budzeta da pokrivate taj kredit a ovako gledano se ne isplati dati tolike pare.
 
6000 je mnogo, ali 5000 bih već dao (da me oni nisu zahebali za kukuruze), jer je zemlja do moje.

Vidim da su cene u većini mesta mnogo manje nego u srbobranskom ataru. Problem Srbobrana je da nema ama baš NIKAKVU privredu i svi su uglavnom prinuđeni da se bave poljoprivredom jer od nečega se mora živeti. Zbog toga, a i zbog kvalitetne zemlje (mada ovaj potez gde je ova i sve druge moje njive je najlošija srbobranska zemlja), je kod nas zemlja jako skupa. (Ista stvar je i sa arendama. Što god se ponudi odmah se i izdaje, bez obzira na cenu.) Pre par godina sam platio 8500 e za 1.5 kj, doduše jako blizu mojih drugih parcela, i onda je ta cena bila. Prošle godine je malo pala cena zemlje i čuo sam da se prodalo nekoliko njiva po 4000 e/kj, samo dosta daleko od sela. Sad je ponovo počela da raste cena zemlje i u nekoliko oglasa sa radia koje sam zvao cena je 5000 e/kj.

Ovde se ne može gledati kad će se kupljena zemlja isplatiti jer tako nikad neću ni doći do zemlje. Šta meni vredi što je negde cena mnogo manja kad ja zemlju mogu raditi samo ovde, a ovde je takva cena. A da se drugim biznisom bavim, nit znam niti želim.

Pošto sam ja sitan poljoprivrednik, mogu kupovati samo tako male parcelice i zbog toga mi je posebno žao jer je ovo prilika i da ukrupnim prcelu.
 
Pa bolje je raditi u arendu koliko god se moze naci, jer koliko godina mozes placati arendu po 150e/kj od tih 5000e sto das za jedno kj...? 33godine pa sada ti vidi :)

Ali ipak naravno da treba kupovati sto se moze uzeti po razumnoj ceni :)

Pre par nedelja je prodata zemlja izmedju Djurdjeva i Sajkasa 4.5kj za 6800e/kj.....? =30600e I sada vi meni recite, kada ce se to otplatiti...? :)
 
ja sam pre par nedelja kupio u brazdi 97 ari po ceni od 5200e a istu povrsinu od istog gazde pre 5godina za 3200e sta reci suncokret je jesenas cinio svoje sad u narednim godinama kad padaju cene ratarskih proizvoda opet ce pasti cene bar u ovom mom kraju je tako bilo, ja u zadnjih 10godina sam kupio preko 100kj
 
@ Petru
Ja iskreno mislim da poljoprivredni proizvodi vise uopste nece biti jeftini. To je moje misljenje videce se vrlo uskoro :)
 
@ Petru
Ja iskreno mislim da poljoprivredni proizvodi vise uopste nece biti jeftini. To je moje misljenje videce se vrlo uskoro :)

daj boze i ja bih voleo da bude tako ,ja sam naveo primer jer inace kad mi neko nudi zemlju da kupim i navede sta hoces jesenas je bilo 4000e suncokret i onda ima vise njih zainteresovani za kupovinu , a kad cene ratarskih proizvoda idu dole nema skoro niko zainteresovan
 
Nazad
Vrh