Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Kod mene kazu, njiva njivi mora dat put.
 
A ako su se sudili u sudskoj presudi.

Moja preporuka današnjim ozbiljnim domaćinima, ako nema izgleda da sa neke druge strane mogu dobiti javni put, da se nekako dogovore sa vlasnicima, izvrše parcelaciju i upišu suvlasništvo na novoformiranoj parceli prolaza ili, što je najbolje, plate otkupnu cenu i upišu svoje vlasnišvo.

Ta službenost prava prolaza je stalni izvor trzavica, ybg.

- - - - - - - - - -

Kod mene kazu, njiva njivi mora dat put.

Ako pre toga to ne može dati pašnjak ili livada.

Pa makar i kolao naokolo.

E tu najčešće nastaju trzavice.
 
Moj komsija kupio pre 10 dana 2hektara ovde u selu za 2000eu jbg. ovde zemlja nevredi nista kako god okrenes najebao si.
 
Moj komsija kupio pre 10 dana 2hektara ovde u selu za 2000eu jbg. ovde zemlja nevredi nista kako god okrenes najebao si.

Cena ide spram kvaliteta zemlje. Tebi na toj zemlji nikad nece roditi, koliko moze da rodi ovima koji je plate 10 000evra po hektaru. Kod mene je problem sto je zemlja loseg kvaliteta, za nijansu bolja od tvoje, a cene kao ea je vrhunska, od 6000 do 10000 evra po hektaru. Sve 3,4 i 5klasa. Kad je susa sve izgori, kad su kise udavi voda. Problem se javio kad su Beogradjani shvatili "da je zemlja nekretnina koja ne trazi nikakvo odrzavanje, a cena ce stalno da joj raste". Tako da mi koji bi je kupili da se sa njom mucimo ne mozemo da stignemo na red, a pritom nam se i ne isplati da je toliko platimo, jer svoj ulog nikada necemo povratiti. U zadnje 2-3 godine su se pojavili i malinari koji placaju arendu 700evra po hektaru, pa ne mozes objasniti ljudima da nama u ratarstvu bruto bude skoro 700 evra, a ne za zakup da damo toliko.
 
Ova zemlja koja je prodata ovde je 4klasa.Nema opasnosti od poplave i suše zemlja je plodna neka bude da je 50%slabija a nije jer pšenica dala6000po hektaru ove godine.ovde je problem što se manja sela gase.neisplati se da ideš 4km po lošem putu do te njive a pored te njive ima 100hektara napuštene zemlje ima i više nemože ovde da se radi kao u vojvodini.daleko smo od grada težak teren.Njiva kao njiva je dobra ali to je relnost za nas kraj.jednostavno ima da nas nema za par godina sve se gasi.nemože da se obrađuje 3hektara i da se živu od toga.to može da stigne za cigare dobrom pušaču.
 
Dok se poreska politika ne promeni, nema napretka u poljoprivredi. Moraju se odrediti kako kažu "razredi" za porez, do toliko i toliko ha ne plaća se porez, a posle se samo povećava toliko da jednostavno se ne isplati kupovina zemlje. Kada kupovina zemlje ne bude isplativa, onda će ljudi početi da investiraju novac drugačije, odnosno u intenziviranje proizvodnje. Dotle moramo da trpimo slobodno tržište.
 
Ova zemlja koja je prodata ovde je 4klasa.Nema opasnosti od poplave i suše zemlja je plodna neka bude da je 50%slabija a nije jer pšenica dala6000po hektaru ove godine.ovde je problem što se manja sela gase.neisplati se da ideš 4km po lošem putu do te njive a pored te njive ima 100hektara napuštene zemlje ima i više nemože ovde da se radi kao u vojvodini.daleko smo od grada težak teren.Njiva kao njiva je dobra ali to je relnost za nas kraj.jednostavno ima da nas nema za par godina sve se gasi.nemože da se obrađuje 3hektara i da se živu od toga.to može da stigne za cigare dobrom pušaču.

A pošto tih 100 hektara ili koliko ima?
 
Svakom zakonu se moze doskociti. U tom slucaju recimo nevencani supruznici mogu da zive na 2 razlicite adrese i da svako ima svoj ''maksimum'' zemlje a da se pare slivaju u istu kasu..
 
Poslednja izmena:
Ne određuje cenu zemlje toliko kvalitet koliko još i dodatni faktori. A to je u prvom redu broj ljudi zainteresovan za istu. Kod nas je situacija takva da se bukvalno svi bave poljoprivredom jer nikakvog drugog posla nema. Bukvalno ničeg. I onda dolazi ono mala bara a puno krokodila. Pri tome se već oformio jedan broj velikih gazda koji bi da ceo atar bude njihov, kupuju sve što se ponudi, a tako i cena raste. Tako je kod nas cena polako došla na 9000-10000 e/kj koliko čujem. Tu još treba dodati i sve druge koji zemlju smatraju najboljom bankom. Doktori, advokati, bankari, političari... - svi samo zemlju kupuju.

Sa druge strane, npr. u Banatu, pusto selo a ogroman atar, i normalno je da je zemlja duplo jeftinija nego kod nas a nije i duplo lošija.
 
A pošto tih 100 hektara ili koliko ima?
Ima zemlje koliko hoces u tom kraju.Dosta je zaraslo u trnje i korove ali moze da se uradi.to je na primer izmedju 4 sela medja i tu ima 300hektara sigurno neobradjeno i napusteno.prosle godine dosao je jedan covek iz despotovca i kupio oko 40hektara po 30eu u blizini Rekovca sada tu sprema za vinograd i jabuke sve je pokrcio sada oru trenutno.
 
Evo kod nas niko ne kupuje zemlju....ne isplati se...zakup jednog hektra je 50 evra na godinu,a da ga kupis nebi mogo ispod hiljadu evrica.za tih hiljadu evrica radis tudu zemlju sledecih 20 godina a nemislis dal ce uvodit kakav porez.....zapravo..porez i sad treba placat al to niko ne cini
 
I kod mene je slicna cijena zemlje i zakupa ali je sve teze naci parcele za zakupa zato sto ljudi koji malo ozbiljnije rade pocinju povecavati povrsine i slobodnih njiva je sve manje.
 
Ja sam prosle godine ugrabio sebi dva hektra zemlje u komsiluku ,gdje mi jedan dio naslanja na moju zemlju...Za sjetvu idem u susjedno selo i tamo mogu nac koliko hoces neobradene zemlje...
 
Nazad
Vrh