Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Neko je ranije napisao da je obradiva zemlja neuništiv resurs pa sam hteo da odgovorim da je to apsolutno pogrešno razmišljanje.Ko ne zna o čemu pričam neka pročita nešto o problemima u zapadnoj Australiji sa količinom soli u zemljištu i eroziji istog,uništenim voćnjacima i oranicama zbog suše u istočnom delu iste zemlje.Za bliži primer može da se uzme i sada već veliki procenat uništenih oranica zbog intenzivne proizvodnje u Francuskoj gde su zatrovali zemlju i humus doveli na 0,1 %.
 
Neko je ranije napisao da je obradiva zemlja neuništiv resurs pa sam hteo da odgovorim da je to apsolutno pogrešno razmišljanje.Ko ne zna o čemu pričam neka pročita nešto o problemima u zapadnoj Australiji sa količinom soli u zemljištu i eroziji istog,uništenim voćnjacima i oranicama zbog suše u istočnom delu iste zemlje.Za bliži primer može da se uzme i sada već veliki procenat uništenih oranica zbog intenzivne proizvodnje u Francuskoj gde su zatrovali zemlju i humus doveli na 0,1 %.
Ово само значи да ће добра и "неуништена" земља добити на цени.
 
hvala ti na iscrpnom izlaganju, sve si lepo objasnio MEDJUTIM
NE ODNESES 10000 eura u banku vec ulozis u zemlju.... e to je kod nas postao glavni problem.Zasto? pa zato sto su i Kurti i Murti sklonili pare iz drugih (i)legalnih delatnosti i nabildovali cenu zemlje. Ajde ti u Majdarskoj kupi zemlju ako nisi poljoprivrednik !?! ajde u Holandiji pocni da se bavis poljoprivredom i kupi zemlju ako nisi ZAVRSIO SKOLU PP STRUKE !?!?!

to je samo zakon kapitala, ide tamo gde se više isplati, sada je više isplativo kupiti pa izdavati zemlju. Kada državi krene na bolje onda će cena zemlje da miruje ili pada a ulaganje u druge stvari će postati isplativo.

Obrada zemlje je isplativa, čim ima dosta para da se plati arenda i zaradi. Od kako znam za sebe slušam kako nije isplativa poljoprivreda.

- - - - - - - - - -

Stari su tvrdili da zemlja treba da se isplati za 7 do 9 godina.

Trenutno je u pitanju poremećaj na tržištu.

Neminovnim padom cena žitarica i uljarica, uvođenjem poreskog reda u prihode od arende, obvezivanjem vlasnika da zemlju ne sme držati u parlogu, dostupnošću najma većih državnih parcela ozbiljnim preduzetnicima, to će se samo po sebi regulisati. Kako cena zakupa tako i cena kupovine.

Mešetara će nestati kao šarenih konja, a cena zemlje će opet imati ekonomskog smisla. I sve to u nekom srednjeročnom periodu.

ako u banci novac povratiš za 100 godina onda je logična i dobra investicija da kupiš zemlju i ako izdaješ u arendu da ti se vrati za 30 godina a ako je radiš onda ranije, npr za 20.

Problem je što malo ljudi hoće da radi povrtarstvo gde je daleko veći profit na manjoj površini, svi bi u ratare, zezanje, malo posla puno para - e pa ne može više. Radite povrće pa će biti više para i više motike.
 
Te priče o povrtarstvu ne piju vodu. I ovako ima hiperprodukcije, pa još uvoz paradajza iz Albanije, krastavca iz Makedonije, itd
Kad država bude umela da naš proizvod proda na strano tržište, onda bi bilo smisla.
Jedino je sigurno, da ništa nije sigurno. Tako u svim granama poljoprivrede.
 
to je samo zakon kapitala, ide tamo gde se više isplati, sada je više isplativo kupiti pa izdavati zemlju. Kada državi krene na bolje onda će cena zemlje da miruje ili pada a ulaganje u druge stvari će postati isplativo.
ako si procitao sta sam napisao........da je drzava Normalna koliko je NEnormalna onda nebi dozvolila da se kapital slobodno preliva u poljoprivredu, ovo nije plac za kucu pa kupis pa cekas...zemlju treba da radi po mogucnosti neko ko je strucan ili skolovan u toj profesiji. Za Madjarsku sam siguran sta govorim jer pratim stanje njihovog agrara,Holandiju tu i tamo ali ovakve cinjenice pamtim.
U mom okruzenju znam gomilu advokata, poznatog ginekologa(jes pre par godina sve prodao) zelenasa(probisveta) ljudi koji su svercom koje cega preko grane dosli do para pa je najlakse i bezbolnije oprati pare kroz obradivo zemljiste E TO JE NAS NAJVECI PROBLEM......a sto je jos veci gomila takvog olosa i probisveta je kod nas blizu ili na vlasti bez obzira o kojoj se partiji radi ...oni posle novih izbora menjaju dresove sve da bi zadrzali svoje fotelje....
 
ako si procitao sta sam napisao........da je drzava Normalna koliko je NEnormalna onda nebi dozvolila da se kapital slobodno preliva u poljoprivredu, ovo nije plac za kucu pa kupis pa cekas...zemlju treba da radi po mogucnosti neko ko je strucan ili skolovan u toj profesiji. Za Madjarsku sam siguran sta govorim jer pratim stanje njihovog agrara,Holandiju tu i tamo ali ovakve cinjenice pamtim.
U mom okruzenju znam gomilu advokata, poznatog ginekologa(jes pre par godina sve prodao) zelenasa(probisveta) ljudi koji su svercom koje cega preko grane dosli do para pa je najlakse i bezbolnije oprati pare kroz obradivo zemljiste E TO JE NAS NAJVECI PROBLEM......a sto je jos veci gomila takvog olosa i probisveta je kod nas blizu ili na vlasti bez obzira o kojoj se partiji radi ...oni posle novih izbora menjaju dresove sve da bi zadrzali svoje fotelje....

Шта би са слободним протоком људи, робе и капитала? Затворићемо се и ту у торове? Замисли да се забрани онима са села да купују некретнине у граду рецимо.
 
Шта би са слободним протоком људи, робе и капитала? Затворићемо се и ту у торове? Замисли да се забрани онима са села да купују некретнине у граду рецимо.
o cemu pricas covece??? ostale drzave su glupe i zatvorene u torove koje su to uradile???
Kod nas je anarhija u svakom segmentu drustva......drzave nema a advokati za dobar honorar kod nas zavrsavaju sve i sva.....a najebali smo jer nam je i "vodja" iz iste branse
poljoprivreda je zanimanje i struka a zemljiste je ipak jedan resurs sa kojim se mora pravilno i strucno upravljati i tu bi trebalo izbaciti mogucnost mesetarenja.
ako hoces da ulozis lovu eno ti gradjevinski placevi, nekretnine i jos puno oblasti gde se moze okrenuti lova.....zar ne???
E NE.....jer je u ovoj zemlji jos jedino poljoprivreda koja nesto radi i donosi profit pa su se sad(unazad nekoliko godina) i (vele)gradski mangupi u nedostatku biznisa okrenuli selu.....
PROCVETACES SRBIJO !!!!!
 
Slobodan protok robe i kapitala DA , ali koliko treba da je uredjena drzava da bi se to dozvolilo.
Mi smo daleko od uredjene drzave i na zalost i ne idemo ka tome, a liberalizaciju smo dozvolili odmah cim smo culi za nju i ako su nam zakoni jos bili soc.-komunisticki.
 
Slobodan protok robe i kapitala Srbiji tj. velikoj većini građana nije ništa dobro doneo

Напротив, у Србији, а и бившој СФРЈ смо управо имали затварање у свакојаке торове, од националних до информативних, то је и довело до чега је довело. А неки би такву врсту монополисања да наставе где год могу јер им тако одговара.

- - - - - - - - - -

o cemu pricas covece??? ostale drzave su glupe i zatvorene u torove koje su to uradile???
Kod nas je anarhija u svakom segmentu drustva......drzave nema a advokati za dobar honorar kod nas zavrsavaju sve i sva.....a najebali smo jer nam je i "vodja" iz iste branse
poljoprivreda je zanimanje i struka a zemljiste je ipak jedan resurs sa kojim se mora pravilno i strucno upravljati i tu bi trebalo izbaciti mogucnost mesetarenja.
ako hoces da ulozis lovu eno ti gradjevinski placevi, nekretnine i jos puno oblasti gde se moze okrenuti lova.....zar ne???
E NE.....jer je u ovoj zemlji jos jedino poljoprivreda koja nesto radi i donosi profit pa su se sad(unazad nekoliko godina) i (vele)gradski mangupi u nedostatku biznisa okrenuli selu.....
PROCVETACES SRBIJO !!!!!

Смејурија. Сад би ти мени да одредиш где ћу да уложим паре, јер не желиш да дирам у твој монопол.
Ко је тај ко треба да одреди шта је правилно и стручно?
Тржиште, тржиште и конкуренција, као и цену земље..

У овој земљи и јесте анархија јер њоме владају разни лобији, јер нема државе да постави једнака правила за све и да санкционише непоштовање истих.

- - - - - - - - - -


Није off topic, јер се овде управо ради о монополима који диктирају све у Србији, а нажалост тако ствари стоје и у свету...
Пукће се на људе који купују пар јутара земље због сигурности поседовања реалног капитала као да су они проблем, а не држава која се спрема да малтене поклони хиљаде хектара странцима.
 
Sve vidim samo cenu zemlje slabo.


Jovo, ovo nije off topic, pričamo o tome od čega zavisi cena zemlje. Dilema je tj. imamo dva mišljenja - jedno je koje ja zastupam da ona zavisi od cene kapitala i ima veze sa kamatama u bankama sa cenom zlata itd. a drugo je da zavisi od isplativosti proizvodnje. Inače, evo da dodam i neku konkretnu o ceni zemlje - trenutno je totalno opao promet zemljom - cena se drži na 8000 - 9000 EUR/kj u Bečeju a nema trgovine - ko prodaje neće da spusti a ko kupuje neće da plati tu cenu. Stoji .
 
Poslednja izmena od urednika:
...........
Смејурија. Сад би ти мени да одредиш где ћу да уложим паре, јер не желиш да дирам у твој монопол.
Ко је тај ко треба да одреди шта је правилно и стручно?
Тржиште, тржиште и конкуренција, као и цену земље.......
Ni ti ni ja vec DRZAVA treba da napravi pravila igre, a ta ista drzava bi trebala da misli o poljoprivredi i o zemljisnom resursu.
Trziste?? Hmmm ...... da,da trenutna cena na svetskom trzistu nafte je uticaj trzista..?!?!? Ha,ha,ha.....
Sve na ovoj planeti je kontrolisano ama bas sve .....
Medjutim MI( drzava i neki u drzavi) smo problem jer mi necemo da kopiramo nikoga u okruzenju koji su sve uradili dobro jer mi necemo dobro i pravicno NEGO DAJ da se ugradim, zajebem, oderem a za opsti interes gradjana i drzave me boli kufer. I zato ovde nema leba ni spasa za sve koji ostanu na ovim prostorima, ja i svoju decu savetujem da sto pre odu odavde!!!!!
Ne davim vise !!!! prestajem da komentarisem, ja nisam iz ove price !!!!
 
Нема потреба за свађом, све јесте контролисано, а правила игре треба да буду таква да држављани државе уживају заштиту те исте државе. Ако кажеш да је земља ресурс, а она јесте ресурс, онда не можеш себи да присвајаш већа права за тај ресурс у односу на мене. Не знам тачно како је у другим земљама, али чисто сумњам да је забрањено да држављани неке земље поседују обрадиво земљиште у својој земљи, па макар се и не бавили пољопривредом.
Уосталом, зар недавно нисмо имали државне мере у виду ограничавања власништва на 10ha, и видели смо како се то завршило, реституцијом...

Исто тако, залагање за репресивне мере уколико је земља запарложена је нешто недопустиво, нико није блесав да не користи ресурсе и остварује приходе од капитала, али оно што је важно јесте да рад мора да му се исплати.
А замисли да неко направи такве паритете цена да си на губитку ако радиш, а ако не радиш опали ти казну јер ти је земља необрађена, то је реликт прошлих времена, а рачуница треба да је проста, радићеш ако ти се исплати радити, а ако не нећеш, јер је боље џабе седети него џабе радити.
 
Nazad
Vrh