Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Pravo pitanje je kako se zastiti? Malo je off ali bi bilo dobro da se zna.
 
kad vise nebudes uspeo da dobijes jeftinu drzavnu zemlju onda ces ukapirati da je bilo bolje kupovati zemlju a ne aute,traktore ili uredjivati kucu :ppozdrav:
Najveca glupost je kupovati zemlju po astronomskim cenama. NIkada ne bih platio jednu jutro za vecito ako mi se neto dobit od njega nebi vratila za 10 godina. Da kupujem zemlju deci? Setite se samo Titove revolucije koja je otela sve. Mi smo tek 2 generacija koja zivi ovde. Ja sam vec bio u ratu moj otac srecom nije bio u ratu , nadam se da ni moje dete nece ici u rat a za njegovo bas nisam siguran ovo je Balkan ovo je Srbija zar nas istorija nije nista naucila. Ko je prvi ubio svog predsednika pa mi , ko je ubio Crnog Djordja ? Kum. Prst na celo pa razmisliti , zivot je kratak . Ovaj post je donekle i odgovor dragom kolegi iz mesta Ub...
 
eeej ajd malo smanjite tu ribu!!!!
Do prosle godine sam i ja prodavao prvu klasu u NBeceju pa ni u snu nisam dobio toliko ni za Ha a ne za jutro
ovde u Subotici prodaja ide od 4-6000 po kj zavisno od kvliteta...ima optimista koji traze ali nema trgovine jer ta cena nema veze sa realnoscu
samo se hvalite pa kad to vidi drzava pa kad oni podebljaju cifru za drzavnu zemlju.....češaćemo se samo tako.....

ne moze se porediti Novi Bečej (Banat) i Bečej. Inače, u Novom Bečeju ima jako malo zemlje prve klase tako da je cena od 7000 EUR/kj do početka 2015. bila sasvim realna i moguća a sada 6.000 EUR/kj

- - - - - - - - - -

I sta ako naidjes na takav slucaj?Naravno da stigne do suda,a tada?

Ako se novi vlasnik nije uknjižio to ti nije problem ni rizik, pravilo je da ko prvi preda papire za uknjižbu taj se uknjiži - ne može on da dođe sa papirima od pre 5 godina i da stigne 5 minuta posle tebe i da ti pravi problem.
 
kad vise nebudes uspeo da dobijes jeftinu drzavnu zemlju onda ces ukapirati da je bilo bolje kupovati zemlju a ne aute,traktore ili uredjivati kucu :ppozdrav:

Shvatam da je bolje ulagati u zemlju ali ne treba dozvoliti da covek zivi kao bednik sve zbog jurnjave oko zemlje, na kraju krajeva svakodnevno se vidi da onaj ko nema zemlju, bolje u ovoj drzavi zivi od onih koji poseduju zemlju.........

Po meni polako i jedno i drugo, koliko se moze naravno.............Takodje, zivot je samo jedan a i on brzo prodje...............
 
Poslednja izmena:
OD prijatelja iz N.beceja sam cuo da par vecih poljoprivrednika koji su uzimali zemlju prelaze da kupuju u Beceju (u backoj) jer se cena skoro izjednacila a kvalitet ne moze da se poredi. Zalosno je sto sada najmanje poljoprivrednici kupuju zemlju na vecino.
 
Da li može neko da mi objasni :

-kakva kupovina može biti ako nije trajna ?

Kod mene postoji zakup koji može biti na godinu,ili koliko se ljudi dogovore.
Druga mogućnost je kupovina,naravno sa kupoprodajnim ugovorom.
Vidim da spominjete pored arende(zakupa)još neki termin kupovina na večito,zato i pitam koje još kombinacije postoje ?
 
Mnogi za zakup kazu kupovina, a za kupovinu kazu ''na vecito''. To stvara zbrku i nije pravilno!

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Ako se novi vlasnik nije uknjižio to ti nije problem ni rizik, pravilo je da ko prvi preda papire za uknjižbu taj se uknjiži - ne može on da dođe sa papirima od pre 5 godina i da stigne 5 minuta posle tebe i da ti pravi problem.
То је тако код станова и кућа и логично би било и да је за земљу али (распитивао сам се код правника у катастру) суд у одлучује у корист власника који је први платио уколико он обрађује земљу а ако је запарложена онда ко се први укњижио. Ризик је очигледан па се прво треба распитати по селу и код међаша. Иначе банке су се опекле па сад шаљу службенике у теренску проверу пре узимања хипотеке или заплене.
 
Momci, ja uopšte ne sumnjam da se u pogledu zemlje dešavaju takve stvari, da katastar i sudovi imaju kojekakvu praksu u odlučivanju u sporovima itd...

Kupoprodajna promena koja nije prošla kroz katastar je pravno ništavan akt i ne proizvodi pravno dejstvo i drugačije ne može biti pa zemlja da sagori.

Nemam volje ulaziti u stručno objašnjenje, ne zamerite...
 
Imam jednu parcelu , gde su ispred nje za vreme bobardovanja , iskopali neki veliki rov,bunker sta li je , ostala rupa , raste bagrem ,a put se pomerio u moju parcelu. Da li ja smem da izvedem geometra i da vratim put gde treba , da zatrpam taj rov , da li bih morao da obavestim nekoga ili mozda da trazim da neko od nadleznih to zatrpa i vrati put kako je i isao , preko tog rova ?
 
Imam jednu parcelu , gde su ispred nje za vreme bobardovanja , iskopali neki veliki rov,bunker sta li je , ostala rupa , raste bagrem ,a put se pomerio u moju parcelu. Da li ja smem da izvedem geometra i da vratim put gde treba , da zatrpam taj rov , da li bih morao da obavestim nekoga ili mozda da trazim da neko od nadleznih to zatrpa i vrati put kako je i isao , preko tog rova ?


Atarskki putevi su nadležnost lokalne samouprave. Probaj sa njima to srediti, recimo inspekcija za puteve kao prva adresa. Verujem da će pokušavati da te šetaju, ali je to njihova nadležnost i budi uporan. Oni treba da prinude Min. Odbrane da put vrati u pređašnje stanje, ne ti. Obzirom da idu izbori možda i lokalna vlast u sadejstvu sa inspekcijom to reguliše. Samo moraš tražiti, naravno

Uvek ti ostaje mogućnost da svoje razoreš i zabraniš prolaz, ako ti baš gušt možeš i ogradu od bodljikave žice...
 
na sve tri lokacije se zemlja vodi kao zemlja I klase......sta drugo odredjuje cenu ako ne prinos??
ako je ta Vasa Becejska I klasa onda su sve I klase po Vojvodini manje vredne ili u cemu je stvar??

Prva klasa nije ista u svakoj katastarskoj opštini. U svakoj je rađeno klasiranje bez obzira na klasiranje u ostalim.

Cenu zemlje određuje cena kapitala a cenu arende određuje isplativost proizvodnje. Zemlja nije input kao na primer seme i đubrivo. Arenda je input tj. ulazi u trošak proizvodnje. Ko radi svoju zemlju, na primer, i taj bi trebao da računa arendu kao trošak jer da ništa ne radi imao bi arendu.

Nekada, ne tako davno, si u banku mogao da odneseš 10.000 EUR i za godinu dana dobiješ 7% kamate tj. 700 EUR. Tada je cena zemlje npr. u Bečeju bila 4.000 EUR/kj a arenda oko 230 EUR/kj. Ko kupi 2,5 jutra zemlje imao je arende 575 EUR. Vlasnicima kapitala više se isplatilo da stave pare u banku, zemlju su kupovali pretežno poljoprivrednici i drugi koji su je obrađivali.

Danas ako odneseš 10.000 EUR u banku dobiješ 100 EUR godišnje kamate. Za iste pare ako kupiš zemlju po 8.000 EUR jutro imaš 1,25 jutra i arendu 1,25 x 230 EUR = 287,5 EUR. ARENDA JE OSTALA ISTA što govori da je isplativost proizvodnje ista. Cena zemlje je skočila sa 4000 na 8.000 po jutru, i sada se čak i po ceni od 8.000 EUR/kj više isplati kupiti zemlju nego staviti u banku.
 
Cenu arende odredjuje isplativost proizvodnje? Trenutno se isplativost smanjuje a arenda raste, tako da cenu arende po meni odredjuje koliko krokodila ima u bari. A to za banke svi spominju kako je mala kamata, jeste mala, zato sto u svetu pa i kod nas retko ko sada stavlja novac na stednju u banku, jer osiguravajuca drustva nude dosta vecu kamatu na stednju.
 
Kamate su male jer je privreda mrtva, ljudi i ovako prezaduzeni i malo ko uzima kredite. Banke su pune para i nemaju kome da ih plasiraju i logicno je da obaraju kamate i na stednju i na kredite.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
............
Nekada, ne tako davno, si u banku mogao da odneseš 10.000 EUR i za godinu dana dobiješ 7% kamate tj. 700 EUR. Tada je cena zemlje npr. u Bečeju bila 4.000 EUR/kj a arenda oko 230 EUR/kj. Ko kupi 2,5 jutra zemlje imao je arende 575 EUR. Vlasnicima kapitala više se isplatilo da stave pare u banku, zemlju su kupovali pretežno poljoprivrednici i drugi koji su je obrađivali.

Danas ako odneseš 10.000 EUR u banku dobiješ 100 EUR godišnje kamate. Za iste pare ako kupiš zemlju po 8.000 EUR jutro imaš 1,25 jutra i arendu 1,25 x 230 EUR = 287,5 EUR. ARENDA JE OSTALA ISTA što govori da je isplativost proizvodnje ista. Cena zemlje je skočila sa 4000 na 8.000 po jutru, i sada se čak i po ceni od 8.000 EUR/kj više isplati kupiti zemlju nego staviti u banku.
hvala ti na iscrpnom izlaganju, sve si lepo objasnio MEDJUTIM
NE ODNESES 10000 eura u banku vec ulozis u zemlju.... e to je kod nas postao glavni problem.Zasto? pa zato sto su i Kurti i Murti sklonili pare iz drugih (i)legalnih delatnosti i nabildovali cenu zemlje. Ajde ti u Majdarskoj kupi zemlju ako nisi poljoprivrednik !?! ajde u Holandiji pocni da se bavis poljoprivredom i kupi zemlju ako nisi ZAVRSIO SKOLU PP STRUKE !?!?!
 
Nazad
Vrh