Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

@piv975
"Ako se bavi biznisom da proda zemlju i uzme u zakup" Ovako poljoprivrednik koji je odstao na selu kao ja ne razmislja. Zemlja u vlasnistvu ima vise nego neka druga nekretnina uticaj. Licno zadovoljstvo.
 
Pa nije valjda po jutru nego za 1.5 jutro?Naopako da je za 1 jutro.Ja mislim da mi koji sad kupujemo zemlju necemo dobro proci.Te pare za nju tesko cemo dobiti ako je budemo prodavali za par godina.
 
Cena je po jutru?
Cena je za celu povrsinu 1,5kj. inace tu zemlju radimo u arendu od davne 1988.godine i posto je ujaku dunulo da je proda,a nasao nekog lika koji nezna sta ce sa parama morao sam platiti cenu koja je u mnogome veca od trzisne na tom delu terena jedino sto me tesi je sto sam spojio njive i sada imam 3kj u komadu!
 
Kod nas je 2014 bila jagma za zemljom.Otislo je i do 5000eura za 1kj.Matijevic nagurao tu cenu.Ove godine za 3800-4000 eura da biras i kupis koliko hoces.Matijevic vise ne kupuje????On nesto zna sto mi ne znamo.Bojim se Rumunskog scenarija.
Cuo sam da je Matijevic prvi put kupio zemlju u Hrvatskoj.Ne znam gde ni koliko.Kazu da je cena oko 5000eura za hektar.
 
Ja mislim da ce cena u mnogome ici dole cim pocne sa rasprodajom drzavne zemlje jer ce u momentu biti jako puno zemlje u opticaju i koliko sam primetio kod mene u gradu jako slabo ima trgovine,a jako puno zemlje u opticaju svi se spremaju za ovu izdajnicku rasporodaju jer opet koliko god bude cena ipak ce se kupovati njive u pozamasnim komadima.Tako da sve sto se bude u privatnom sektoru prodavalo slabije ce ici jer ce se vecina ispucati zaduziti kreditno i ono sto ne bude uz tvoju imovinu slabije ce ici!
Neko moje misljenje sto moze i nemora da znaci!
 
Kad god je bilo povracaja zemlje cene su naglo pale.
U Rumuniji je doslo do toga da je drzava prodavala zemlju mnogo jeftinije nego sto su bile privatne cene.Stvorili su se takvi uslovi da seljak sa 20-30 kjnije mogao od toga da zivi.Ljudi prodavali masovno zemlju.Na svakom lokalu se stvorio jedan gazda koji je sposoban da kupuje.Cim je jedan odmah nema konkurencije i normalne cene.
30.12.2015.sam bio u Rumuniji.I tamo gde pamtim da su ziveli mali poljoprivrednici vise nema traktora.Na dva sela jedan gazda sa Clasovima i to je to.Prazna sela,puste kuce i ulice.
Cini mi se da i kod nas dolazi taj scenario.
 
Kad god je bilo povracaja zemlje cene su naglo pale.
U Rumuniji je doslo do toga da je drzava prodavala zemlju mnogo jeftinije nego sto su bile privatne cene.Stvorili su se takvi uslovi da seljak sa 20-30 kjnije mogao od toga da zivi.Ljudi prodavali masovno zemlju.Na svakom lokalu se stvorio jedan gazda koji je sposoban da kupuje.Cim je jedan odmah nema konkurencije i normalne cene.
30.12.2015.sam bio u Rumuniji.I tamo gde pamtim da su ziveli mali poljoprivrednici vise nema traktora.Na dva sela jedan gazda sa Clasovima i to je to.Prazna sela,puste kuce i ulice.
Cini mi se da i kod nas dolazi taj scenario.
Tu je vec manji problem cene zemlje.Javlja se MNOGO veci.GOLI OPSTANAK.Ne mogu svi mali poljoprivrednici da rade kod tih par gazda.Da ne pricam o starijim domacinstvima.Katastrofa.
 
Evo kod nas konkretno.Covek dobio 70kj restitucije.Ima rakovicu 120,par manjih traktora,drzi krave,dobija 20ha po pravu preceg.....los poljoprivrednik,prodavao svake godine par lanaca da plati dugove....sad hoce da proda i tih 70kj.Eto o cemu sam ja mislio u prethodnim postovima.
 
Kod nas jos uvek 8000-10000e/kj,bila je i vise ali prvoklasna.
eeej ajd malo smanjite tu ribu!!!!
Do prosle godine sam i ja prodavao prvu klasu u NBeceju pa ni u snu nisam dobio toliko ni za Ha a ne za jutro
ovde u Subotici prodaja ide od 4-6000 po kj zavisno od kvliteta...ima optimista koji traze ali nema trgovine jer ta cena nema veze sa realnoscu
samo se hvalite pa kad to vidi drzava pa kad oni podebljaju cifru za drzavnu zemlju.....češaćemo se samo tako.....
 
Ja se kupovini drzavne zemlje i ne nadam previse.Na 10 godina je mali rok otplate.
Ako uzmem racunici 10ha×8000eura=80000eura.Cenu od 8000 sam racunao po trenutnoj opstinskoj po kojoj placamo porez.Izadje da na 10 godina dodje godisnja rata 8000eura.To je oko 1000000 rsd.To ispadne kao da placam zakup na 1ha 100000rsd.Da ne govorim o kupovini 20ha.
Te price 2-3ha kupiti su glupost.Sa tom povrsinom nema vise leba.
 
Potpuno si u pravu.....samo da dodam da mozes biti sretan ako taj neto prihod ostvaris tokom tih 10 godina ...sto je veoma tesko da te ne zadesi suša
sve mi se čini da je sličan scenario na pomolu koji traje vec 10-tak godina kad su krimosi, tajkuni razni nepoljoprivrednici jeftino kupovali zemlju zadruge i uprave i koji su direktno uticali na rast i nerealnu vrednost zemljista.Sad se to neko setio u drzavi da skupo rasprca zemljiste u drzavnoj svojini ali opet po ledjima seljaka koji je vec na izdisaju. I mene zivo interesuje razvoj situacije............
 
eeej ajd malo smanjite tu ribu!!!!
Do prosle godine sam i ja prodavao prvu klasu u NBeceju pa ni u snu nisam dobio toliko ni za Ha a ne za jutro
ovde u Subotici prodaja ide od 4-6000 po kj zavisno od kvliteta...ima optimista koji traze ali nema trgovine jer ta cena nema veze sa realnoscu
samo se hvalite pa kad to vidi drzava pa kad oni podebljaju cifru za drzavnu zemlju.....češaćemo se samo tako.....
Kolega,Radicevic se nalazi izmedju Beceja i Srbobrana.Nema veze sa Novim Becejom pa samim tim ni sa cenom zemlje u Novom Beceju.
 
To i ja kazem da bi kupio 10-20ha trebace golema svota u kesu,a ja da imam te pare(100-200000e) nikada ih nebi u zemlju ulozio i jos neko kaze znas dignes kredit ajde nadjite mi banku koja ce vas kreditirati po povoljnim uslovima???Prc jedva da hoce i ovako kredit da daju za neke smesne cifre do 10-15000evra,a ne neke basnoslovne sume za koje bi vam trazili trostruku vrednost hipoteke jos na period od 10god. Smesno ovo sve se svodi na to da ce sutra neki nas premijer izaci i reci sta hocete koji k.rac vi ficvirici jesmo vam ponudili zemlju po povoljnim uslovima sto je niste kupili?!I naravno onda ce se sve lepo prodati po povoljnim uslovima uz subvencionisane i ne povratne kredite nasim domacim investitorima(tajkunima)!
 
Nazad
Vrh