Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Odlican odgovor,jasno ko dan:ppozdrav:
 
Neznam koliki je u Srbiji , ali nije na kapitalnu vrijednost , nego na kapitalnu dobit , tj na razliku u cijeni izmedju kupovne i prodajne prethodnog vlasnika.
 
Varira cesto,a krece se 15 do 20% na razliku u ceni,na procenjenu vrednost.

- - - - - - - - - -

Evo nasao sam na netu.:osmeh: Podaci su za 2015.
[h=3]Stopa poreza na kapitalnu dobit je 15%[/h]Porez na kapitalnu dobit, plaća isključivo prodavac i to prilikom prodaje stana koji je već bio u prometu i slučaju kada se dobijeni novac od prodaje ne ulaže u kupovinu druge nekretnine. Na taj način kapitalni dobitak predstavlja razliku između prodajne i nabavne cene stana, tj. prihod koji je prodavac ostvario prodajom nekretnine.Ukoliko prodavac, sredstva ostvarena prodajom nepokretnosti (ne mora biti samo stan, već i kuća, lokal, zemljište) u roku od 90 dana od dana prodaje, tačnije od datuma overe ugovora u sudu, uloži u rešavanje stambenog pitanja, tj. kupovinu nove nekretnine, on se tada oslobađa od poreza na kapitalnu dobit.Međutim, ako prodavac stana uloži samo deo novca u kupovinu nove nekretnine, biće u obavezi da plati porez na kapitalnu dobit, ali mu se ova poreska obaveza srazmerno smanjuje.[h=3]Deset godina vlasništva nad stanom oslobađa od poreza na kapitalnu dobit[/h]Najnovijim izmenama Zakona o porezu na dohodak građana, od 06. oktobra 2012. godine, ustanovljeno je da svi oni koji imaju nekretninu u vlasništvu neprekidno najmanje deset godina, prilikom prodaje te nekretnine bivaju oslobođeni plaćanja poreza na kapitalnu dobit.[h=3]Za stan stečen poklonom ili nasleđem ovaj porez obavezan[/h]Način da se nekretnina stekne poklonom ili nasleđem nije retkost, pa je važno naglasiti da se i kod njihove prodaje mora voditi računa o plaćanju poreza na kapitalnu dobit. Naravno, ako ste taj stan nasledili recimo od svojih roditelja i želite da ga prodate, uglavnom je pitanje kolika suma novca uzima kao nabavna cena, odnosno po kojoj ceni je vaš roditelj taj stan platio, jer ovaj podatak veoma često bude nepoznat. Ako se to i vama dogodi, potrebno je da nadležni poreski organ utvrdi cenu stana i da se ona uzima kao adekvatna i jedina ispravna nabavna cena.Dakle, bez obzira da li stan prodajete samostalno ili preko agencije za nekretnine, plaćanje poreza na kapitalnu dobit je obaveza. Zato obratite pažnju i na ovaj novčani izdatak prilikom prodaje stana i na vreme pripremite novac, kako se ne biste suočili za neplaniranim troškovima.[h=3]Važno[/h]Navedeni podaci o kapitalnoj dobiti vrede na dan izrade ove stranice sajta (26.05.2014. godine). Agencija ne snosi odgovornost ukoliko poreska uprava promeni bilo šta u vezi s porezom na kapitalnu dobit.
 
Molim te, gde u Bačkoj - Bačka je širok pojam. pozdrav

Околина Бачке Тополе.

- - - - - - - - - -

Imam da kupim pola hektara do moje njive,nije skupo jer kod nas zemlja i nema neku cenu.Zemlja je u katasteru 1/1 svojina bez tereta,medjutim taj covek koji prodaje je vlasnik ali je tu njivu dobio na poklon od oca,ima ugovor o poklonu i tako je pre 10 godina njivu preveo na svoje ime,otac mu je umro u medjuvremenu.Sad je prodaje meni.On se raspitivao za prevod i javni beleznik mu rece da treba da prilozi i taj ugovor o poklonu.Zasto,neznam.
Ako je neko upucen u ovo molio bih da kaze koju rec,nebih voleo da sutra deca kojoj ostaje zemlja imaju nekih problema.Jel treba da se placaju neki nahnadni porezi i slicno,nemam iskustvo.

Нема бележник везе са порезом на капиталну добит, а ни ти. Бележник тражи основ стицања из само једног разлога, а то је брачна тековина.
Ако је парцела стечена у браку, онда други супружник ту има претпостављени удео од 1/2, без обзира на то што је парцела уписана 1/1 на име једног супружника, и парцела се не може продати без његове сагласности.

Пошто овде то није случај, продавац ће приложити основ стицања, тј. уговор о поклону, и то је то.

Све у свему, ако већ идеш код бележника, ово не треба да те занима као купца, бележник узима паре управо из разлога да би обавио посао уз пуну правну сигурност, и ак оне дај боже нешто забрља, комора је дужна да надокнади штету.
 
Шта то значи?
Значи да се мора знати порекло те некретнине.Да није којим случајем поклон државе колонизацијом јер у том случају сигурно постоји захтев за повраћај имовине претходних власника,Шваба нпр. одузета имовина убијених домаћина у времену октобар 1944 па на даље којима је некалемљено:сарадник окупатора, издајник,кулак, шверцер,црноберзијанац .....наследници сада потражују одузето-отето.
А онда и оно чувено питање :одакле му новци кад пре неког времена није имао ни за .....па се ту набраја свашта.
 
Шта то значи?
Значи да се мора знати порекло те некретнине.Да није којим случајем поклон државе колонизацијом јер у том случају сигурно постоји захтев за повраћај имовине претходних власника,Шваба нпр. одузета имовина убијених домаћина у времену октобар 1944 па на даље којима је некалемљено:сарадник окупатора, издајник,кулак, шверцер,црноберзијанац .....наследници сада потражују одузето-отето.
А онда и оно чувено питање :одакле му новци кад пре неког времена није имао ни за .....па се ту набраја свашта.
Параноја никад није била добар пријатељ.
 
Da li neko mozda zna kako se krece cena zemlje u Macvi - reon Nocaja, Zasavice... ili u Sremu oko Mandjelosa,Calme,Radinaca...
 
Ja sam u sporu za neku zemlju koja je prodata a nije mi ponudjena a suvlasnici smo prvi sud izgubio dali zalbu sad u decembru idemo ponovo a sve mi se ci kao sranje golemo kako su sudi.
 
Jebe lud zbunjenog.Šta meni ima ko naređivati kome ću prodati zemlju.Moja zemlje i prodajem je kome hoću.Taj zakon možda pije vode kod stanova i kuća u ostavinskoj raspravi pa moraš onom ko je suvlasnik ponuditi ali zemlju ne.
 
MONTOJA. Ako ja necu da prodam komsiji jer nismo u dobrim odnosima nemoze mene niko da natera. Ako bi me sud naterao, ja bih komsiji pustio krv. Kako za arape nema pravo prece kupovine.
 
Mene kolje jedna parcela moracu da je kupim iduce nedelje 9000 jutro do mene je.ima 2.5 kj.stalno o njoj mislim ne.mogu vise da izdrzim to je jace od.mene. aposle ce da sviramo u flautu.
 
Nazad
Vrh