Chille
Član
Cena zemlje nije samo odraz stanja u poljoprivredi. Na primer, pre samo 4-5 godina kamate u bankama su bile i do 7% a sada su valjda oko 2,5-4% na oročenu štednju u evrima. Drugim rečima, ko kupi za 100.000 EUR zemlju dobija 3.600 EUR arende odnosno 3,6% (tako je bar kod nas u Bečeju) a onaj ko stavi te pare u banku dobiće manje ili u najboljem slučaju ako se dobro pogodi oko 4% i platiće porez na to pa će na kraju dobiti isto kao od zemlje. Samo je zemlja mnogo bolja, bankama baš i ne veruje svako, može država da se seti dodatno da skine malo para sa svih računa i sa kamata, kao što je bio slučaj na Kipru.
Kada bi u Srbiji bilo drugih mogućnosti i šansi gde da se pare ulože onda bi i cena zemlje pala. Na primer, sada više niko na berzu ne ulaže a pre 5 godina još je bilo živo tržište akcijama.
...ili kad bi se uvelo da bez adekvatne edukacije ne mozes kupiti poljoprivreno zemljiste. Jer na primer niko sa srednjom poljoprivrednim skolom ili fakultetom ne moze da ode u bolnicu da radi kao doktor ili med. brat/sestra, ili na sudu da radi kao advokat ili sudija, a zemlju kupuje svako. Zemlje ima koliko im, vise nece biti samo manje, a kupaca sev vise i vise...