Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

@SaleCar
Ne bi mi smetalo da postoji limit i da radim 1000ha. Problem u ovoj drzavi je sto nista ne radi i ako se jos izgubi sitan seljak kao pojava sta sa tim ljudima? Gde njih zaposliti? Svi na socijalu pa kako nam bude...
 
Nemora da im pokloni. Neka im omoguci kupovinu po istoj ceni po kojoj su kupovane secerane i poljo-zadruge i to jos na kredit. Kako da budemo konkurentni kad su oni kupovali po 5000 din a sad je po 15000 evrica hektar a plus toga je nema sve pokrali.
 
To je gotova stvar. To ne može više niko vratiti, pa ni da Tito ustane iz groba i sve te lopove otera na Goli otok.
 
Za male je kasno ko radi 5h ratarstva ne moze mu niko
pomoci,sem da im drzava pokloni po jedno 50h
Ko su mali? Da li je resenje da se poljoprivredom bave 2-3 tajkuna/piuna u svakom mestu, a ostali da idu u nadnicu?
Na poslednjim blokadama/protestima sam cuo jednu takvu stvar o malima,velikima...
Covek sa blokda prica - Uzeo sam 150 hektara u zakup, sejao suncokret,racunam prosle godine lepa cena ovo-ono...
Pa pomene da on ima jos 300 hektara svoje zemlje i usput kaze - Eto sta drzava hoce. Hoce da mi mali propadnemo.
Cutim, slisam ga i ne verujem sta covek prica...
Mozda je resenje da svi ostali mali skoce u Dunav ili Savu,pa eto...ostace onda veliki,mada opet ce neko biti manji.

Sa stanovista puza i kornjaca je hiperaktivna
 
Sta da kazem, kada svako prica kako mu odgovara. Ovi sa 50 ha su mali I zalazu se da ovi manji propadnu I njima prodaju svoju zemlju, o vecim sa 100-200-1000 ha necu ni pisati.
 
Velika je razlika izmedju ziveti-prezivljavati-zivotariti i ziveti u smislu da uvek decu mozemo poslati na more ili na zimovanje kao i ljudi u gradu....To niti mozete, niti treba da ocekujete, da ce drzava da vam dozvoli tj nama. Drzava nema interesa da podigne nivo zivota seljaka, odrzava ga sitnim subvencijama i nadom od izbora do izbora da ce biti bolje... Za strance niko ne treba da da zemlju ispod 15.000 eura po hektaru, ili 8.000 eura po jutru. Kredite dobijaju ljudi koji preko politike dolaze maltene od kiseonika do zivota ljudi. Svi odlicno znaju da sloge u nasoj maloj zemlji nema, sever zemlje se i nekako drzi,a ostalo je blizu katastrofe! Evo primera, ljudi iz Toplickog sela koji su se iselili u Beogradu, daju zemlju ili je prodaju svojima po 20-25 evra retko ko trazi 30-40 evra po ar, znaci drzava sistematski iseljava ljude iz odredjenih krajeva ne bi li cena zemlje pala i stranac mogao da kupi ili nabedjeni politicar za male pare...Tako rade kod nas, tako ce u ceeeeloooj nasoj maloj zemlji,za 20 godina sve ce otici u bescenje, bice, daj sta das i teraj, samo dok stranac stavi sapau na odredjeni atar, ode sve dodjavola...
 
za 20 godina sve ce otici u bescenje, bice, daj sta das i teraj, samo dok stranac stavi sapau na odredjeni atar, ode sve dodjavola...
Za druge ne znam,al sa svoje zemlje me nece niko oterati nikad.
Sejacu psenicu sa tavana,ovce pustati na parlog da se malo protegle,davacu zemlju u zakup...bilo sta,al sa zemlje me niko oterati nece.

- - - - - - - - - -

To je gotova stvar. To ne može više niko vratiti, pa ni da Tito ustane iz groba i sve te lopove otera na Goli otok.
Ne bi bilo lose da ustane. :osmeh:
Ne ulazim u politiku da li je bio dobar ili ne, nego hocu da kazem da je u to vreme bilo potpuno "normalno" da dodju i da konfiskuju posteno stecenu zemlju i ostave maksim , odnosno 17 jutara i svi "srecni".
To je moglo, a sad se za prvi milion ne pita i nenormalno je postaviti pitanje DOKLE TAKO?
Sad mozes da imas koliko god hoces ako hoces i kad god hoces.
Sad je super...
 
Nece, nece,a kad ti porez bude veci i ostale dazbine od prihoda videcemo :osmeh:. Sve nam oni mogu skuvati, oni su nam i corba i zaprska,i mirodjija sve su oni a mi smo lonac u kome se sve to kuva, Ni ja nedam, al dzabe kad drzava kaze daj ovo daj ono, a ja kad trazim onda dobijam, neznam videcemo tako su ''oni'' gore odlucili u koju si stranku i itd....gorak je nas hleb sa 7 kora!
 
Ovi sa 50ha treba da otkupe zemlju od ovih sitnijih,a onda ce one najvece ribe da progutaju i te sada kao srednje.Jednostavno se velikanima ne isplati da idu po ataru i kupuje jutro,dva.Oni ce da kupe 500 i vise na gomili.Treba ih razumeti,ipak su to poslovni ljudi,koji nemaju vremena za setnje po ataru.:osmeh: Mi ostali obicni smrtnici cemo biti kolateralna steta i vise srece u sledecoj reinkarnaciji.:haha:
To sto je bilo za vreme Tita,je bilo i toga vise nema.Zalosno je sto su ovi novokomponovani obisli Duncerskog i ostale,koji su bili pre Tita i to bogatstvo prenosili s kolena na koleno i uvecavali ga generacijama.Takvi ljudi nam nisu valjali,a ovi sto su postali veleposednici za par godina moraju da nam valjaju,jer nas niko nista i ne pita.Boze imali te.
 
Nikada nije kasno. Vise puta dokazano samo u mom zivotu u raznim situacijama.

Ja isto mislim da nikada nije kasno,i ne treba odustajati.Takodje spadam u "male",posedujem 10 Ha,do duse ne zivim od poljoprivrede primarno,ali se trudim da je radim najbolje sto mogu,sasvim slucajno sam postigao nacelni dogovor za 10 ha arende od 2015 god,to mu dodje duplo od onoga sto posedujem,zemlja je uglavnom prva i druga klasa.
Hocu reci,uz malo srece,dobrog rada i truda sve je promenljiva vrednost i ne treba odustajati.Pucaju i veliki,tako da u suprotnom-uz par losijih poteza i godina sve se moze promeniti.
Da ne off-iram dalje,kod nas cujem na dosta mesta 5000/Kj,ali slabo kome treba.
 
Nekada se moglo ici u nadnicu kod velikih kad se i repina pipa skupljala a o kopanju da nepricam. A sada veliki radi na hiljade hektara ima pet radnika i silnu mehanizaciju i cao. Fizikalci mu netrebaju.
 
Janosh@ Jednom reci "velika riba malu jede " .
Ovo je uvek bilo i bice. Velika riba jede malu.

Nekada se moglo ici u nadnicu kod velikih kad se i repina pipa skupljala a o kopanju da nepricam. A sada veliki radi na hiljade hektara ima pet radnika i silnu mehanizaciju i cao. Fizikalci mu netrebaju.
Znam da je ovo sto cu reci :off_topic: i nema veze sa temom ali moram da kazem, kod nas ljudi traze 250-280din/h (cak se trazi i 300din/h da bih istovarali kukuruz - kod mene se kukuruz konkretno istovara lopatom) da bih ti radili bilo sta i onda se jos zale kako je sve tesko i slabo placeno a jos i hranu i pice dobiju. Ej pa ne mogu da nadjem zene koje bih htele da pocupaju rasad kupusa, i da sede na sadilici da to rasadimo, a to sve moze da se odradi za dan, ali niko nece, "tesko im je, vrucina im je, mozda sutra mogu, ovo ono itd..." sta cu sednem u auto odem 20km dalje i donesem 4 zene sve to odradimo ponesem hranu sok keks radimo zezamo se, salimo i dan prodje za cas posao uradjen svi srecni i zadovoljni, a i jos mi ostane sto bih dao ovim ispred nosa..... I o cemu onda pricamo o nadnici? Pitanje je da li neko uopse hoce da radi, ili mu je lakse da kuka i zali se kako nema posla....
 
Има ли ко из Опова да ми провери информацију: јутро 1. класе 1.500€ ал' не може одмах да се користи док не умре плодоуживалац. Једино може да се убира аренда.
 
Nazad
Vrh