Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

To je druga priča...
Moj komentar je bio o potpunom izbegavanju komšije
Suština je da niko ne voli da komšija proda drugom bez pitanja al bi ušli drugom u komšiluk a da se izbegne prednost komšijine kupovine
 
Ljudi su postali nezasiti, zavidni, ljubomorni... kakav crni red, kakav komsija?
Placa se po 10,20,30 000 eura za jutro zemlje,eto...samo da bi se imalo,da se pripoveda.
Gde je i sta je cilj?
Kao prvo-Tamo gde svi idemo jednog dana necemo poneti ni jedno jutro,pa bi valjalo malo covek i da uziva u zivotu.
Kao drugo-Kada ce prihod od te zemlje vratiti ulozen novac koji smo dali pri kupovini iste, cak i da nije lose stanje kod nas u poljoprivredi, a znamo da je lose?
Trece-Zar nije dovoljno i gospodski raditi jedan deo zemlje (ako je vec jako volimo) , a drugi deo dati u zakup/arendu i svi srecni?
 
Ponuda mora biti u pisanom obliku poslata preporučenom poštom sa povratnicom.Ako je stavio preveliku cenu i ti odbiješ,a on proda drugom i stavi u ugovor istu ili manju cenu nego što je tebi nudio isto imaš pravo da oboriš ugovor i platiš tu cenu koju je naveo u ugovoru.
 
A kada ti komšija ponudi njivu pored tebe i opali ti neku nerealnu cenu šta onda?

Onda ti potpišeš da nećeš za tu cenu. On mora da ti ponudi po onoj ceni po kojoj prodaje, ako se pogodi sa nekim kasnije za manju cenu on mora tebi da ponudi po toj ceni ponovo. Ako nećeš da kupiš i nećeš da potpišeš onda postoji procedura koju znaju advokati, mora da pošalje tebi preporučeno ponudu pa da ima dokaz čak i ako ti ne primiš preporučeno pismo on je čist.

- - - - - - - - - -

Ljudi su postali nezasiti, zavidni, ljubomorni... kakav crni red, kakav komsija?
Placa se po 10,20,30 000 eura za jutro zemlje,eto...samo da bi se imalo,da se pripoveda.
Gde je i sta je cilj?
Kao prvo-Tamo gde svi idemo jednog dana necemo poneti ni jedno jutro,pa bi valjalo malo covek i da uziva u zivotu.
Kao drugo-Kada ce prihod od te zemlje vratiti ulozen novac koji smo dali pri kupovini iste, cak i da nije lose stanje kod nas u poljoprivredi, a znamo da je lose?
Trece-Zar nije dovoljno i gospodski raditi jedan deo zemlje (ako je vec jako volimo) , a drugi deo dati u zakup/arendu i svi srecni?

Ima još jedna stvar, ne kupuje se zemlja po 10.000 EUR za jutro samo da se pripoveda. Neki ljudi kojima ide posao, bez obzira da li je to poljoprivreda, jednostavno nemaju drugi izbor. Neće u banku za 3%, neće da kupe stan koji plate 50.000 EUR da ga izdaju za 2.400 EUR godišnje i da se zezaju sa stanarima.
 
Ponuda mora biti u pisanom obliku poslata preporučenom poštom sa povratnicom.Ako je stavio preveliku cenu i ti odbiješ,a on proda drugom i stavi u ugovor istu ili manju cenu nego što je tebi nudio isto imaš pravo da oboriš ugovor i platiš tu cenu koju je naveo u ugovoru.
Steko to sve stoji al ima rupa u zakonu ,prodavac ima pravo 15 dana da se predomisli,pa tako nekupis ni ti ni komsija,moj primer prosle godine kupim2,5 lanca zemlje placeno overeno u sudu placene takse ,i sad ajd u katastar da mi uvedu ,kaze nemogu nije proslo 15 dana,a to bas bio zadnji rok za podnosenje papira za subvencije pa tako nisam dobio ni subvencije ni gorivo regresirano za tu zemlju,izgleda da svaka opstina ima svoje tumacenje zakona.
 
Taj zakon se kod nas u ataru ne primenjuje.Ovde na forumu sam prvi put pročitao i saznao da to tako ide.

TO je rizik koji snosi svako ko kupuje zemlju. Ima jedan način na koji ljudi pokušavaju da zakon zaobidju - stave malu cenu u ugovor a naprave aneks za ostatak para, onda prijave ugovor u poresku i plate manji porez. Ako komšija poludi i hoće da kupi zemlju i uplati cenu iz ugovora u sudski depozit onda imaš argument da objasniš da si platio više i on mora da ti plati više odnosno dobiješ sve pare nazad ili će komšija da odustane.
 
Kod mene u kraju posle svake trgovine izlazi komisija iz katastra,utvrdjuje trzisnu vrednost bez obzira na cenu koja je navedena u kupoprodajnom ugovoru.Na osnovu procene placa se porez.
 
Tako je i kod nas,samo sto komisija ne izlazi,vec ima vrednost zemlje unapred odredjenu po parcelama,tj delovima atara.
 
Ima još jedna stvar, ne kupuje se zemlja po 10.000 EUR za jutro samo da se pripoveda. Neki ljudi kojima ide posao, bez obzira da li je to poljoprivreda, jednostavno nemaju drugi izbor. Neće u banku za 3%, neće da kupe stan koji plate 50.000 EUR da ga izdaju za 2.400 EUR godišnje i da se zezaju sa stanarima.
Pricao sam o nezasitim ljudima koji rade po 1000 , 2000 hektra i vise.
Sutra da vide da se prodaje jos 200ha doci ce da kupe, dok posten covek ne moze da dodje do izrazaja za kupovinu 2 jutra.
Bas je takvim "tajkunima" do komsije,do reda,obicaja i do nekog zakona, kad su oni zakon, jer imaju pare (na ovakav ili onakav nacin).
O tome sam pricao... Sta je njihov cilj? Treba im dati sve,evo...pa neka rade,a mi obicni smrtnici cemo ziveti u nadi za bolje sutra, ko sretne budale.
Nije dzaba u Danskoj limitiran broj obradive povrsine po gazdinstvu,jedino kod nas moze postena gospoda da radi pomenute povrsine.
 
Sigurno ne bi,a da zlo bude gore,ti veleposednici su i u situaciji da odredjuju pravila igre,tj sami sebi pisu zakon.
 
Sigurno ne bi,a da zlo bude gore,ti veleposednici su i u situaciji da odredjuju pravila igre,tj sami sebi pisu zakon.
:off_topic: je Ali jedna od prvih definicija koje se uce iz prava u srednjoj skoli je sledeca "Drzava je organizacija koja je nastala radi zastitite interesa vladajuce klase" Danas je vladajuca klasa onaj ko ima novac.
 
1000 hektara x 1.7 je 1700 jutara zemlje.
1500 jutara u zakup/arendu po (recimo) 200 eura , pa neka je radi ko hoce, a ti tih 200 jutara obradjujes ... cisto zelje radi.
Mada, to su sve mastanja i snovi nas koji smo dvadesetak godina prespavali i sad se probudili, a za to vreme su neki radili i stekli silose, avione, kamione, hiljade i hiljade hektara, mehanizaciju ... postali neciji piuni i teraj dalje!
Normalan i moralan covek se ne bi menjao nikada sa takvima, al da nije tuzno to sta se radi...bilo bi smesno.
 
Nazad
Vrh