Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Sve što se piše u toj temi je u principu svađa o tome da li je čaša upola puna ili upola prazna.

Vremena kad se živelo od par jutara kukuruza i još kupilo koju mašinu nažalost su zauvek prošla.

Može se postizat pristojnu dobit i sa 0,5 ha, ili praviti golemi gubitak makar imao hiljade hektara.

A treba bit pošten do sebe i lepo se prilagoditi situaciji.

Ako želiš radit samo kukuruz, trebaš recimo preko 100 ha, ako imaš muzne krave, postižeš pristojan standard života i sa 30 ha, ako gajiš neku povrtlarsku kulturu, odnosno imaš staklenik, možda je dosta i manje od 1 ha.

I danas prosećno imanje nije u stanju nosit takve prihode, da od njega živi velika familija plus da imaju još 2-3 radnika na dnevnici.
Tehnika je dovela do toga, da može jedan napravit sam koliko je moglo prije pola sela.

Ti, koji ti danas prodavaju recimo TV u boji za x puta nižu realnu cenu nego pre 20 godina isto tako traže od tebe da si efikasniji i time nudiš jeftiniji proizvod.

A cena zemlje je bez obzira na kalkulacije do pare takva, koliko je neko spreman platiti.
Ako neko plati slatinu za 15.000 € za hektar je to realna cena, isto koliko je realno, da se u isto vreme u J. Srbiji ha prvoklasne njive ne može prodat možda ni za 2.000 €.
Cena ne mora, da je u ikakvoj direktnoj vezi sa tim, koliko neka površina 'vredi' u tehnološkom vidu.
 
Olako mi posmatramo nase poljoprivredno zemljiste.Moramo shvatiti da se danas sve moze proizvesti{avioni,kamioni,sva moguca tehnika i oprema za sve i svasta}i to u neogranicenim kolicinama.Jedini ograniceni resurs su obradive povrsine.Obradivog zemljista ima koliko ga ima i ono se proizvesti ne moze.
 
Nisam nikoga hteo da vredjam i podcenjujem nepravilno sam se izrazio i to priznajem. Izvinjavam se javno pred svima.

Ja sam takodje "sitan" i od toga zivim.

I taj neko koji je nasledio bilo kolko, nasledio je od nekog njegovog koji je radio za to - nije ukrao.

Ne mora da znači, neki koji sada traže povraćaj imovine koju im je komunistaička vlast oduzela, zapravo traže nazad imovinu koju su i sami dobili kada je kralj oduzeo zemlju nekima i podelio svojima - i toga je bilo...
 
Ako cemo realno da gledamo sva ta nazovimo "sitna" gazdinstva su uglavnom dole po Srbiji, a tamo ima zemlje neobradjene skoro koliko hoces, samo spusti plug i ori koliko ti je volja i koliko hoces da radis, ali niko nece, e pa tu onda vec dolazimo do druge price.....?
KAd vec pricas koliko imazemlje neobradjene na jugu Srbije pitaj coveka na Jugu SRbije!!!
strasno mi smetakad neko sa severa zemlej lupi i kaze to sto si ti rekao da neko hteo da napreduje kako tako bi kupio zemlju....time govoris da su ljudi na jugu jako lenji i neradni...odmah mogu date demantujem i da ti kazem na diplomatski nacin da ne govoris istinu!!! moja porodica ima 5hektara i nije mogla da napreduje iz mnogo razloga koji vecina nije za forum jer ne zelim da me ljudi sazaljevaju i pukazuju prstom!!!! ja hocu da radim ali zemlje nema za obradu!!!
Strasno me pogadja i boli me jer si tom recenicom sve pa i mene svrstao u neradne i lenje ljude koji nece da napreduju i rade, meni naplacuju 1000 dinara za tvoje navodnjavanje, meni kad trazim kredit kazu uzeli oni gore, meni kad trazim 1000 evra da iskopam bunar kazu nema, kod mene su otvori razvojnu banku vojvodine koja daje u prokuplju kredite samo za Vojvodinu, pa ja nikadanisam rekao tebi nista niti bilo kome drugome....tako da te molim da ne vredjasnas koji hocemo da radimo a nema zemlje za obradu!!!akoima zemlje za obradu reci mi odmah cu je uzeti,samo danije u liban siriju ili nekutrecu zemlju!!!
 
Evo kod mene ima zemlje za obradu,ali uglavnom su to usitnjene parcele i vecina je na dobrim nagibima.Ljudi u principu radije rade nesto drugo dok im zemlja stoji zapustena,ali da hoce neko da uzme njihovu zemlju da radi,e tad traze pare.Znaci ni kod babe nema dzabe.Da su ljudi lanji,nisu jer dosta se kod mene radi sa drvima,a to je jedan od najtezih i najopasnijih poslova.
 
izvinjavam se svima...kod mene nema zemlje na prodaju,nezvanicno okolina koja je prinudjena da proda 20 do 30 ari je oko 25 evra,ali prodaju samo svojima ma koliko nudili drugi..
 
To je bescenje! Kod nas je kvadrat 600 evra! To mu dođe oko160 evra ar!

- - - - - - - - - -

I opet ima ko kupuje hektare!.... Gde je u toj priči paor sa 2-3 hektara i 1-2 krave? Taj jadnik nema od čega leba da kupi!
 
Definitvno ste drugaciji vi sa juga Srbije. Nece da prodaju da ti ne bi na toj zemlji zaradio, a nece ni oni da rade. Propascete zbog takvog razmisljanja.[/QUOTE]

Иста ситуација је код нас, у мом селу које има само 10 домаћинстава(10 је угашено) има преко 50 хектара земље која се само коси. Не дају да се земља "муља" тако да немају никакве користи од ње.Неће да продају, ко продаје поставља неприхватљиве услове. Обично нуде цело имање по нама неприхватљивој цени, јер пола имања није обрадиво па га неби узео и да ми плате. комшија продаје око 15 ха по 25е по ару, што је нека најчешћа цена по којој се продаје земља код нас.
 
Kod nas je obrnuta situacija,vise vole da daju zemlju nekome iz drugog sela.
Vise nego leba da jedu,pogotovo ovu drzavnu:osmeh:

- - - - - - - - - -

Ovo znači nije samo kod nas u istočnoj Hrvatskoj problem, takve identične mentalne sklopove imamo i mi u istočnoj slavoniji, proždire ih misao da ćeš ti zaradit na njegovoj zemlji koju on nece da obrađuje pa gleda kako će dat zemlju nekom ko nije iz naše države ili barem da nije domaći nego da je nedavno došao od nekuda.
Posto je zemlja u Hrvatskoj po Zupanijama ili tu u tvojoj okolini:ppozdrav:
 
Kod nas prodato 1,5 kj po ceni 9000 po jutru i to blizu sela. Pada cena. A bilo je i više ponuda ove godine.
 
Kod mene je zadnjih dana trgovano za 2jutra-18.000 i 3jutra-19.000
obadve njive su prva klasa,a udaljenost slicna
 
Kod nas u okolini isto oko 9000e za kj. Sad ce i licitacija drzavne zemlje kod nas sa zakasnjenjem i najavljuju se opasni okrsaji. Neki ce terati zemlju nikakvog kvaliteta preko 60 000 po hektaru kako se najavljuje
 
Nazad
Vrh