Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Aco, u pravu si, I ja mislim da je to maksimum, cak mozda i previse. Ali, u stvari, to je zakon ponude I traznje I polako ali ocito ukrupnjavanje zemljisnih poseda. Sva zemlja koja je sada u zakupu jeste potencijalno buduca zemlja za prodaju. Tako da ce neke zemlje uvek biti I uvek ce se vrteti nesto, ali ce je biti sve manje I manje I bice sve veca razlika izmedju dve strane, jacih I slabijih u poljoprivredi, sto nije dobro, ja bih voleo da bude puno srednjih.
U potpunosti se slazem sa tobom kada kazes da treba srednji stalež poljoprivrednika jer samo na taj način poljoprivreda u Srbiji će biti jaka. Dodao bih da država treba da se potrudi da podigne mala gazdinstva a velike koji rade na hiljade jutara malo spusti na zemlju. Voleo bih da se ograniči maksimum jer onaj koji radi 5 ha ima želju da napreduje samo nemože od onoga što radi po 1000 jutara.
 
U potpunosti se slazem sa tobom kada kazes da treba srednji stalež poljoprivrednika jer samo na taj način poljoprivreda u Srbiji će biti jaka. Dodao bih da država treba da se potrudi da podigne mala gazdinstva a velike koji rade na hiljade jutara malo spusti na zemlju. Voleo bih da se ograniči maksimum jer onaj koji radi 5 ha ima želju da napreduje samo nemože od onoga što radi po 1000 jutara.

Taj sto radi 5 ha da je imao zelju da napreduje, on bi odavno vec napredovao - kako tako, a ne bih i dalje radio tih sitnih 5 ha....
 
Poslednja izmena:
Taj sto radi 5 ha da je imao zelju da napreduje, on bi odavno vec napredovao - kako tako, a ne bih i dalje radio tih pisljivih 5 ha....
Tih 5 ha sam naveo kao primer. Verujem da postoje ljudi koji rade i žive od 5 ha zemlje a za njih to nisu sigurno pišljivih 5 ha. Verujem da si svestan da živiš u Srbiji a ne tamo negde u Americi. Ali bože moj sit gladnom neveruje.
 
Tih 5 ha sam naveo kao primer. Verujem da postoje ljudi koji rade i žive od 5 ha zemlje a za njih to nisu sigurno pišljivih 5 ha. Verujem da si svestan da živiš u Srbiji a ne tamo negde u Americi. Ali bože moj sit gladnom neveruje.

Ako cemo realno da gledamo sva ta nazovimo "sitna" gazdinstva su uglavnom dole po Srbiji, a tamo ima zemlje neobradjene skoro koliko hoces, samo spusti plug i ori koliko ti je volja i koliko hoces da radis, ali niko nece, e pa tu onda vec dolazimo do druge price.....?
 
Ako cemo realno da gledamo sva ta nazovimo "sitna" gazdinstva su uglavnom dole po Srbiji, a tamo ima zemlje neobradjene skoro koliko hoces, samo spusti plug i ori koliko ti je volja i koliko hoces da radis, ali niko nece, e pa tu onda vec dolazimo do druge price.....?
Ako ćemo realno znači da u Vojvodini skoro i nema sitnih gazdinstava, sva su bogata samo u centralnoj Srbiji su "sitna" poljoprivredna gazdinstva. Gde si to pročitao ili si to sam smislio.
 
Ako cemo realno da gledamo sva ta nazovimo "sitna" gazdinstva su uglavnom dole po Srbiji, a tamo ima zemlje neobradjene skoro koliko hoces, samo spusti plug i ori koliko ti je volja i koliko hoces da radis, ali niko nece, e pa tu onda vec dolazimo do druge price.....?

Moram da se umešam, jer i sam obrađujem oko 5 ha i pored toga radim u8 firmi i nemam mogućnosti da napredujem....Ceo godišnji prihod da stavim na gomilu pa opet nemam šanse da kupim godišnje ni jutro zemlje, a gde je rashod...???? Kako da narastem? Od poštenog rada trenutno je nauka i preživeti, a kamoli nešto skućiti. Jedino da počnem da varam i da kradem, ali to je protivzakonito za male pione poput mene, to mogu samo oni koji imaju veze u pravosuđu i (ili) vlasti...
 
Види се да човек није никад орао њиву од 20 ари а још у шпиц....Лако је кад деда остави или држава да,поготово ово друго,а све ми се чини да је неколицини људи са форума управо држава ДАЛА да се шире,а не поштен рад...да додам,па не ј**** мале и ситне ратаре,сточаре,повртаре...и пази молим те,има земље ал НЕЋЕ да раде....
 
Odgovor za ove gore sto se frljaju sa pisljivih par hektara. Ako ste toliki mangupi zasto od sitnih paora, koji po vasem kraju ne obradjuju zemlju trcite da uzmete pod zakup. Kada ste tolike gazde zato kukate za pisljivih 6-7 000 dinara, subvencije kada se ne isplate na vreme.
 
sve me ovo podseca na velikog gazdu u selu koji je pre 1941 imao sluge i mnogo zemlje pa slugama nije dao ni leba da jedu i kako je taj sitni seljak sluga mogao da napreduje sa hektar zemlje,mozda su i pametni komunisti sto su pooduzimali zemlju
 
Obradjujem blizu 20 hektara I uopste me ne kaci nicije pisanje licno, ali ovoliko nebuloze izneseno da se covek prekrsti. Mnogi se trte po forumima, a da nije pariteta I zadruga prepolovilo bih se poljo, gazdinstava za dve godine.
 
митуоо могло је некад,кад си за тамић паприке у Љубљани добијао 3000 немачих марака,и једно прасе кад продаш добијеш 1000 шилинги....тад се могло стећи поштено..Ми смо почели са 1.7 ха,хвала Богу напредујемо,сад радим око 25 ха...ал се и радило дан,ноћ..а сада,неможеш главу дићи од новопечених газдурина и свакавих дрипаца који поштеног рада нису видели,па те још и исмијавају...на сељаку се све сломи..
 
Lako je raditi 100 jutara kad naslediš.... ajd da ja tebi dam 2 jutra dedovine, i fergusona, pa od tog napravi 100 jutara....

Nisam nikoga hteo da vredjam i podcenjujem nepravilno sam se izrazio i to priznajem. Izvinjavam se javno pred svima.

Ja sam takodje "sitan" i od toga zivim.

I taj neko koji je nasledio bilo kolko, nasledio je od nekog njegovog koji je radio za to - nije ukrao.
 
Nije nikada problem bio raditi, pa koliko se zaradi, a moglo se zaraditi. Doslo je vreme da neki ''novi momci'' zarade vise za par godina, nego jedno selo za isto vreme. Ne vezano za ovo gore pisanje. Tu svi treba da se zamislimo I ovaj sa dva I onaj sa 102 hektara.Kuda to sve vodi. Znamo svi kako se stice imetak.
 
Nije nikada problem bio raditi, pa koliko se zaradi, a moglo se zaraditi. Doslo je vreme da neki ''novi momci'' zarade vise za par godina, nego jedno selo za isto vreme. Ne vezano za ovo gore pisanje. Tu svi treba da se zamislimo I ovaj sa dva I onaj sa 102 hektara.Kuda to sve vodi. Znamo svi kako se stice imetak.
Vodi u globalizaciju.ali kad se pola Evrope buni i protestvuje protiv toga nas ko da se to nedotice,pa jel su sad pre neki dan Italijani porazbijali poreske uprave zbog povecanja neki poreza ,kod nas ladno dizu sve zivo i svi cute.
 
Kod nas je druga prica. Kod nas se zakon donosi po velikom sa par hiljada hektara, a gleda se da ovaj da kazemo strednji dobije da zamaze oci sa malo subvencije. U stvari manji ne dobijaju nista. Onda dolazimo do trenutne situacije. Kada vecini nesto ne odgovara malo se pobune, kada se ispuni neki od zahteva oni zacute. I tako godine prolaze.
 
Dzaba ta cela polemika o tome ko koliko hektara obradjuje,i koja je cena kada je vec sva zemlja u vojvodini, a i sire puna pesticida. Upotreba mehanizacije, gajenje istih kultura i konvecionalna proizvodnja,pretvorice i najbogatije zemljiste u pustinju,samo je pitanje dana. Gledala sam davno jedan dokumentarac o tome kako poljoprivreda unistava ekosistem. Seca suma da bi se dobile obradive povrsine, upotreba teske mehanizacije koja sabija zemlju, zagadjenje podzemnih voda zbog upotrebe pesticida, sve to dovodi do katastrofe, do erozije i neplodne zemlje. Ovde ima par reci o ovom problemu.http://www.geografija.net/zastita_zemljista.pdf
Najlakse je sesti u traktor isprskati te silne hektare, ne posaditi ni jedno drvo koje ce vezati zemlju i biti veliki gazda, a to sto cemo se sutra ubijati zbog malo ciste vode za pice nema veze.
 
vrlo zanimljiva konstatacija,ali niko ne misli za sutra ,odnosno misli za sutra ali za prekosutra to mu je daleko....cela planeta je takva i sigurno da vodi samounistenju
 
Nazad
Vrh