Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Da li su kod vas manje plodne njive ? Koliko radja kukuruza, suncokreta, psenice po kj ?
 
U Hr te proglase ludim ako trazis ili platis 5000E jutro a ne ove cifre.
Možda će u budućnosti i kod nas biti tako ali trenutno nije. A nešto ne vidim da propadaju oni koji kupuju zemlju,ma koliko da su je platili. Barem kod nas....
Btw potpisao sam debeo kredit za zemlju,pravo sam lud verovatno,ali sam morao. Da nisam ja došao bi neko žešći i mogao bih da se pozdravim sa zemljom. O količini ne bih.... Dovoljno je ovo 6000/kj.
 
Da li su kod vas manje plodne njive ? Koliko radja kukuruza, suncokreta, psenice po kj ?

Pa na dobrim zemljama kao što je ova koju sam kupio je dobar i rod, na slatinastim naravno da ne radja tako, al ne znam što te tolko čude cene kod nas, po meni su čudnije te vaše cene od 8hiljada nego ove naše od 5.
Te cene od 8000 za jutro se samo kod vas u crepaji i u južnom delu bačke spominju.
 
U Zrenjaninu zadnje sto sam cuo je to da su 2kj prodata za 11000e. Mada cujem da su u Botosu vec priblizili Crepaji sto se tice cena.
 
kod nas je bilo necega i po 8000 i 10000 po kj, kupuje neki biznismen iz novog sada, ali u selu pored se nadje jos i po 6000
 
Da li su kod vas manje plodne njive ? Koliko radja kukuruza, suncokreta, psenice po kj ?

A ima ih svakakih, pšenice bude do 8 tona po hektaru ali to je u Slavoniji, u Baranji oko Vukovara su najbolje zemlje, nesto kao kod vas, crnica i jako lagana za obradu, to je sve Todoric sa Agrokorom pokupio. Kukuruza ove godine oko 10 tona po ha je bilo. Soja kao i kod vas. Ma to su i nasi sanjali da kad uđemo u EU da ce švabo doletit sa parama i kupit privatnu zemlju a to naravno nije i nece bit, švabo može doć kupit neku ogromnu ekonomiju od Todorića i sličnih a ne da će doć kupovat od privatnika po 10-15-20 jutara. Smjesno mi je da to neko moze i pomislit, zdravi razum govori da ce stranac kupit samo zaokruzenu proizvodnju ako ce vec dolazit i ulagat uopće. Ne mogu se te cijene vratit nikako, jer na 5000E po jutru si na granici da radis 10 godina za nju, s tim da nemas pojma kako ce bit za 5 godina, ako krenu brazilci i indijci proizvodit jeftino hranu i nama cijena padne onda ces radit 20-30 godina za ulozeno po vasim cijenama a to je katastrofa. Gledam i zakupe kod vas, 400-500 Eura jutro, pa taj zaklapa nulu svake godine. Ne kuzim da neko placa tu cijenu a da se bavi ratarstvom, vocarstvo i povrtlarstvo da ali ratarstvo nema sanse da zaradi to. Ili bit rob i radit samo da nisi gladan, i to radit kao konj. Razumijem to sto kazete da vam dolaze izvana i uzimaju pa morate placat smjesne cifre, to se i kod nas desava ali na puno manjim brojkama, na sreću. Kod nas drzavna isla u zakup maksimalno 230 Eura po ha, to je dupla od pocetne a Todorić tj Agrokor mislim da placa oko 100 Eura hektar al to nije za komentiranje.
 
Kakav je to biznismen kad dodje da kupi gde je najskuplje?

Zemlja se vodi na neku firmu iz Ns-a koja mu je matematika neznam, ali ima rodjake kod nas, pa mu oni nalaze i zemlju, i ljude kojima je daje u arendu. Uglavnom kupuje dosta, a cena arende na njegovim njivama je 400 evra po kj, i lepa je navala bila na to. Sve otislo duvandzijama.
 
Duvan mi deluje kao industrijska paprika pre desetak i vise godina. Sve je to lepo, ali moj neki zakljucak je gde treba ljudstva za rad jako je tesko. Objasnjenje je da onaj sto je vredan ima svoje imanje i nece (ili nema vremena) da radi kod drugog. A ovi sto bi i dosli da rade, rade preko one stvari i samo gledaju na sat kada ce kraj. u grupi od 20-30 radnika bude 30-40% dobrih radnika, 20-30 zadovoljavajucih a ostalo nije za rad. Da se ne bih nervirao i kidao zivce, a zdravlje je na prvom mestu, ne sejem te kulture gde treba direktan ljudski rad. Alal im vera kad mogu da itadju na kraj sa 50+ radnika. I treba da zarade ako uspevaju ave to organizovati.
 
Kod nas drzavna isla u zakup maksimalno 230 Eura po ha, to je dupla od pocetne a Todorić tj Agrokor mislim da placa oko 100 Eura hektar al to nije za komentiranje.

a kod nas u SRB neki placaju i 1000 eura zakup!? a jos nismo ni u EU usli...pa jesmoli mi siromasan narod ili samo pojedinci nenormalni!?
:sta:

p.s. hektar zemlje za oko 12000 hiljada eura
 
Zakup 1000 Eura hektar ? I sta se sije na tim zemljama ? Pa to ne moze ni povrće isplatit skoro ! Mislim da postoje dvije mogucnosti kod kupovine, neko ulaze jer pere pare kod vas, ulaze uz spoznaju da ce dobit nazad svoje pare za 20 godina sto bi dobio i u banci.

12000 Eura je oko 92 000 kn, prihoda bruto tu imas na zitu 900 Eura, nek je 1000 E, znaci 10 godina da nemas nikakav trosak, poticaja imas oko 270E po hektaru kod nas. Znaci dobijes 1250 Eura od tog hektara a platis ga 12 000E, 10 godina se sam placa da nemas nikakvog troska. A zna se koliki je ulog i ostali trosak, znaci minimalno 20 godina da vratis ulozeno i da krenes zarađivat od toga. Taman pred penziju krene zemlja radit za tebe a dotad ce kinezi smislit neke pilule koje ce zamjenit svu hranu :osmeh: Sreca pa oko nas nema puno povrtlara i voćara jer oni imaju racunicu mozda za te lude cijene al za ratarstvo su te cijene neodrzive.

Zaključak je da je puno pametniji onaj koji daje svoju zemlju u zakup za te pare nego taj sto radi, i to vec oko 700-800 Eura. Pa ja bi sutra dao svu svoju zemlju u zakup nekome ko bi mi platio 800 Eura za hektar.
 
Da li neko zna kako je u Subotištu, opština Pećinci?

Kod nas u Bečeju pala cena na 7.000 EUR/kj :osmeh:
 
Nazad
Vrh