Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Mozes ti navesti cenu koju oces.Sad oni imaju cenu po atarima i klasama.Ta cena ne retko bude i veca od trzisne,a na istu se placa porez 2,5% Ako istu otudjis u roku od 10 godina placas i porez na kapitalnu dobit,koji se nesto menjao i mislim da je trenutno smanjen sa 20 na 15%.E tu je sisanje zestoko.Ko kupuje bolje da ne racuna na prodaju zlu ne trebalo.
 
Koliko sam čuo cena navedena u ugovoru u katastru ne važi , oni imaju svoje i po tom obračunavaju porez
Ali prilikom overe ugovora u sudu što je veća cena veća je i taksa na overu
Na pr. taksa za overu ugovora u sudu na 13 000 e je oko 165000 dinara
 
Koliko sam čuo cena navedena u ugovoru u katastru ne važi , oni imaju svoje i po tom obračunavaju porez
Ali prilikom overe ugovora u sudu što je veća cena veća je i taksa na overu
Na pr. taksa za overu ugovora u sudu na 13 000 e je oko 165000 dinara
Katastar nema veze sa tim ,porez se placa otprilike po parceli 13000din i normalno i katastar,normalno da zavisi od cene navedene u ugovoru ali niko sigurno nije stavio 13000€ sam bi sebi skocio u stomak,cenu stavi advokat oni znaju na koju sumu otprilike prolazi.Sto se tice suda placa se sutske overe takse max 1000din.
 
Jedino ako su nešto menjali u sudu se plaćalo 1,5% za overu potpisa, porez 2,5% + upis u katarstar to je bilo nešto fiksno. Ako misle da je cena u ugovoru realna onda uzimaju tu cenu a ako ne onda daju neku svoju osnovicu, kako to ide ne znam.
 
Evo ovako ako se uzima kredit mora se navesti tacna suma zbog banke,Primera radi na 25.000e se placa overa u sudu oko 100e prenos apsolutnih prava 500e ako je zemlja 1klase
ako je druge nije znatna razlika.
 
Ne nisi u pravu mogu ti tacno sve napisati ali na pp
Može napiši mi na pp
Ali ovo je danas provereno na 13 000 e ( moralo se navesti jer ide na kredit preko banke ) overa ugovora u sudu košta 16 500 din
A porez se plaća sve zavisno od opštine do opštine , Možeš ti u ugovoru navesti da si ti platio 1000 e oni imaju svoju vrednost na koju ti režu porez
 
Jedino ako su nešto menjali u sudu se plaćalo 1,5% za overu potpisa, porez 2,5% + upis u katarstar to je bilo nešto fiksno. Ako misle da je cena u ugovoru realna onda uzimaju tu cenu a ako ne onda daju neku svoju osnovicu, kako to ide ne znam.
Bas tako.Skoro sam radio.1,5% za overu potpisa na navedenu cifru u ugovoru.Porez na promet 2,5% od njihove procenjene vrednosti,a taksa za upis prava oko 7500,bez obzira na povrsinu.Ovo za kapitalnu placa prodavac ukoliko nije vlasnik nekretnine duze od 10 godina.U protivnom placa 15%.Nekad je dogovor i da kupac snosi sve troskove,te na to treba obratiti paznju.:osmeh:
 
Navedete u sudu 1000din da je cena i platite minimalnu cenu od oko 1000din. Ako preko krede, onda mora sve ispravno da se radi,
 
Navedete u sudu 1000din da je cena i platite minimalnu cenu od oko 1000din. Ako preko krede, onda mora sve ispravno da se radi,

Ako navodiš lažnu cenu u ugovoru, može prvi komšija da ode u sud i da uplati tu istu cenu i da kupi na silu zemlju.

Ako mu nudiš a on neće da kupi, moraš da mu nudiš tačno za onu cenu koju stavljaš u ugovor. Ako neće da potpiše, postoji procedura kako mu nudiš i rok u kome mora da odgovori a ako ne odgovori onda smatraš da neće da kupi.

Znam slučaj, ljudi kupili i stavili malu cenu a komšija otišao u sud i rešio stvar, u stvari nije ni komšija nego ga je napalio neki advokat da ima to pravo itd. Na kraju, nije ni rešio nego se sude godinama, ovi prvi su probali da ponište ugovor a ovaj advokat dokazao da to nije moguće itd.

- - - - - - - - - -

Jedan moj zemljak prodaje 2 kj zemlje prema kacarevackom ataru, cena je skromnih 15000e za kj, ali cini mi se da bi dao I za 12500

Zar se nije malo smirila situacija kod vas, zar nije pala zemlja na 10.000 EUR/kj? Šta se dešava?
 
Kod nas to nepali jer levi i desni komsija moraju da potpisu saglasnost da odustaju od kupovine zemlje u tvoju korist,e jedino ako neko to odradi bez znanja komsija onda u roku od 15meseci imas pravo na zalbu i da platis cenu koja je u ugovoru i zemlja automatski prelazi u tvoje vlasnistvo i sud onome drugom isplacuje navedenu sumu iz ugovora!
 
E sad na kakav obrazac komsije podpisuju ... i sta kad nece da podpisu ? .. Cisto pitam jer svako ima svoju teoriju
 
Kod nas to nepali jer levi i desni komsija moraju da potpisu saglasnost da odustaju od kupovine zemlje u tvoju korist,e jedino ako neko to odradi bez znanja komsija onda u roku od 15meseci imas pravo na zalbu i da platis cenu koja je u ugovoru i zemlja automatski prelazi u tvoje vlasnistvo i sud onome drugom isplacuje navedenu sumu iz ugovora!
Takve stvari mogu se izbeci darovnim ugovorom,i netreba ti potpisi komsija
 
E sad na kakav obrazac komsije podpisuju ... i sta kad nece da podpisu ? .. Cisto pitam jer svako ima svoju teoriju
Нема обрасца. Препорученим писмом (с' повратницом) понудиш међашима право прече куповине по цени коју ти је понудио потенцијални купац и на коју си ти пристао. Ако у року од 15 дана од дана пријема понуде не доставе одговор сматра се да нису заинтересовани. То чуваш две године после чега застарева право прече куповине.
Иначе, порез на пренос апсолутних права директно зависи од начелника односно директора Пореске управе дате општине. Они то зову "парификати" и изводе се на основу претходних промета земљишта на том подручју (чију су вредност, узгред буди речено, опет одредили у ПУ). Што би рекли: кадија те тужи, кадија ти суди. Мени су за земљу 3. и 4. класе у Панчеву одредили вредност 60.000€/Ха а већ су прошла 3 рока за решавање жалбе у Н. Саду па су ми препоручили да им запретим тужбом Управном суду због прекорачења што опет не значи да неће потврдити вредност коју је одредио првостепени орган.
 
Znam slučaj, ljudi kupili i stavili malu cenu a komšija otišao u sud i rešio stvar, u stvari nije ni komšija nego ga je napalio neki advokat da ima to pravo itd.

To je svinjski iako u skladu sa zakonom i tako se stvaraju neprijatelji. Tu mogu i glave da padaju. Posle izađe u novinama, u crnoj hronici: "Bacio komšiju u bunar zbog spora oko zemlje!"
Taj je neki alav i povodljiv, a advokati huškaju da bi sebi namakli posla i zarade ne obazirući se na eventualne posledice.
Pomislite smo kako bi se bilo ko od nas postavio da mu neko tako nešto uradi iza leđa, a i kako bi reagovalo društvo kad se to malo raščuje. Ne treba ti gore kazne nego kad te sredina odbaci.

- - - - - - - - - -

AL ako se navede stavka daruje NEOPOZIVO kako onda moze to opozvati. Ako stoji i to u ugovoru onda je to malo teze

Je si li siguran da to dobar advokat ne može da obori? Meni se nešto čini da danas lako može da se nađe sto rupa u zakonu samo ako se ima vremena za vucaranje po sudovima, pisanje žalbi i ako se ima para za advokate. Sad je pitanje samo vredi li truda.
U svakom slučaju verujem da ovo može da posluži kada su u pitanju manje parcele koje nisu vredne isterivanja "maka na konac", tj. gde bi bila skuplja dara nego mera.
 
Nazad
Vrh