Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Danas sam cuo podatak,francuska poljoprivreda zaposljava 3% ljudi, a ucestvuje u privredi zemlje sa 4%, i ima subvencije iz EU. Srpska poljoprivreda zaposljava 40% ljudi, a ucestvuje u celokupnoj proizvodnji zemlje sa 60%, i prima neku bedu od subvencija, ako je uopste i budu dali......pa malo uporedite ove podatke, pa vidite gde je bolje.........

Pa ko onda da nam da subvencije? Sami sebi?
 
Danas sam cuo podatak,francuska poljoprivreda zaposljava 3% ljudi, a ucestvuje u privredi zemlje sa 4%, i ima subvencije iz EU. Srpska poljoprivreda zaposljava 40% ljudi, a ucestvuje u celokupnoj proizvodnji zemlje sa 60%, i prima neku bedu od subvencija, ako je uopste i budu dali......pa malo uporedite ove podatke, pa vidite gde je bolje.........
Realno receno poljoprivreda u Srbiji je jedan od najboljih i najunosnijih poslova,da nije tako svi bi bezali od nje kao do pre nekoliko godina.
 
Realno receno poljoprivreda u Srbiji je jedan od najboljih i najunosnijih poslova,da nije tako svi bi bezali od nje kao do pre nekoliko godina.

Da li je poljoprivreda(širok pojam) baš među najboljim i najunosnijim poslovima, nisam siguran ali je jasno kao dan da jeste jedan od najsigurnijih poslova. I u najgoroj godini, u poljoprivredi uvek imaš obezbeđenu makar golu egzistenciju(hrana i ogrev) pod uslovom da nikome nisi ništa dužan.
 
Danas i jeste unosno da nisi gladan,jos ako je toplo i struja nije iskljucena :osmeh: Znaci vec da ti je standard dobar.Zalosno,ali je i realnost u Srbiji.E sad sto bi mi svi da imamo skupu mehanizaciju,da kupimo svake godine neko parce zemlje i vozimo besan auto je vec problem za sebe.
 

Zavisi šta podrazumevaš pod godišnjim odmorom. Ako si mislio na onih nekoliko nedelja za krečenje i veliko spremanje, to je ok. Ako si pak mislio na neko putovanje, to je već luksuz. Bez toga se živeti može.

- - - - - - - - - -

Poljoprivreda je jedina oblast u kojoj se još može biti zaposlen
Jednu reč bih samo dodao na tvoju rečenicu, zemljače.

Poljoprivreda je jedina oblast u kojoj se još može biti sigurno zaposlen

Zaposleni smo, komšo, i nas dvojica i mnogi, ali gotovo niko danas ne može da bude siguran do kad.
Kad dobijem otkaz ja tačno znam šta ću da radim. To moje malo zemlje je sasvim dovoljno da se cela potodica izdržava ako uzmemo da radimo pola intenzivno povrtarstvo, a pola ratarstvo(za stočnu hranu).
 
Danas sam cuo podatak,francuska poljoprivreda zaposljava 3% ljudi, a ucestvuje u privredi zemlje sa 4%, i ima subvencije iz EU. Srpska poljoprivreda zaposljava 40% ljudi, a ucestvuje u celokupnoj proizvodnji zemlje sa 60%, i prima neku bedu od subvencija, ako je uopste i budu dali......pa malo uporedite ove podatke, pa vidite gde je bolje.........
po ovom tvom postu se moze zakljuciti da je kod nas bolje?
 
Kako bolje? Poljorpivreda je najmanje produktivna grana. Najsporiji obrt. Poenta za jednu drzavu je imati sto manje stanovnistva uposleno u poljoprivredi, ali ne da ostali nemaju posla, vec da budu takodje zaposleni u nekoj drugoj grani privrede.
 
Kako bolje? Poljorpivreda je najmanje produktivna grana. Najsporiji obrt. Poenta za jednu drzavu je imati sto manje stanovnistva uposleno u poljoprivredi, ali ne da ostali nemaju posla, vec da budu takodje zaposleni u nekoj drugoj grani privrede.
Naravno.Na zapadu ljudi rade i stvaraju,pune budzet iz kog se subvencionise poljoprivreda.Kod nas privrede gotovo da i nema,tako da poljoprivreda treba da zaradi za ceo budzet i da subvencionise samu sebe,sto je naravno apsurd.Subvencije je i izmislio bogati zapad,da napravi jaz u konkurentnosti svoje i poljoprivrede siromasnih zemalja.Kada uspe da unisti sirotinju,ukinuce i subvencije.Dokaz ovoj tezi je da je kapitalizam trzisna utakmica,ali tamo gde siromasni imaju sansu,pravila igre su drugacija,tj uvedene su subvencije.Na taj nacin nam je unisteno stocarstvio,a na pravom putu je i ratarstvo.::samo bes::
 
Stocarstvo je unisteno. Frapirao sam se kada sam cuo iz KWS izvora, da kod njih u Nemackoj se silira 75% kukuruza. Sto ce reci da njihova proizvodnja mleka i mesa je enormno velika i za jedno prepodne moze da pregazi stocarski sistem kakav je u Srbiji.
 
Upravo se to i desilo.:osmeh: Ako se secate prosipanja mleka u EU.Slucajnost ili ne,ubrzo je Srbija MORALA da uveze ono silno mleko u prahu,sto je drasticno ostetilo nase stocarstvo,ao kvalitetu mlecnih i mesnih proizvoda,koje mi jedemo, da i ne govorimo.Neki dan je bio i prilog,da se milka cokolada specijalno pravi za nase trziste sa manje kakaa.Sta reci,a ne zaplakati.Savremeni robovi,nista drugo.
 
Kako bolje? Poljorpivreda je najmanje produktivna grana. Najsporiji obrt. Poenta za jednu drzavu je imati sto manje stanovnistva uposleno u poljoprivredi, ali ne da ostali nemaju posla, vec da budu takodje zaposleni u nekoj drugoj grani privrede.

Naravno, da je tako..........poljoprivreda ne moze da samu sebe finansira kroz subvencije, a to je kod nas slucaj, to mora da rade ostale grane privrede:industrija, saobracaj, trgovina.......
 
Danas sam cuo podatak,francuska poljoprivreda zaposljava 3% ljudi, a ucestvuje u privredi zemlje sa 4%, i ima subvencije iz EU. Srpska poljoprivreda zaposljava 40% ljudi, a ucestvuje u celokupnoj proizvodnji zemlje sa 60%, i prima neku bedu od subvencija, ako je uopste i budu dali......pa malo uporedite ove podatke, pa vidite gde je bolje.........
Ово ко ти је рекао, опасно је лупио за Србију. Тачно би било да је проценат руралног становништва и преко 40%. Али пуно њих уопште није на тржишту нити доприноси производњи, осим за сопствене потребе. Са све прерађивачким сектором не учествујемо са више од 30% у БДП-у. Што није тешко ни утврдити са обзиром на 4 милиона хектара и са приносима које имамо. За остало се слажемо. Они плаћају субвенције од онога што остатак света нема.
 
Ako je smisao zivota i poljoprivrede samo da se jede i da ti bude toplo oda smo ga ugasili.
Za besna kola, ja nesto nisam primetio da se u gradu voze losija (Novi Sad, Beograd, Zrenjanin)
U gradu uvedes kablovsku za 600 dinara, u selu malo teze. Internet je brzi, dobijes 10 mb, u selu i 5 mb kosta skuplje.
U gradu izadjes prosetas, pozoriste, bioskop, fudbal, bazen, u selu - druzenje po kucama i evetualno seoska kafana, i udri po alkoholu.
U gradu decu posaljesna ovaj i onaj sport, jezik, u selu - da cuvaju krave i voze traktor?
Godisnji odmor - nije neophodan ali je svakako koristan. A ne vidim razlog da onaj ko radi moze sebi da priusti i nesto vise od tanjira pasulja i toplog smederevca! Toga se treba stideti?
Koliko ste vremena ove godine utukli u sporedne poslove, koji veze nemaju sa poljoprivredom - salteri, zahtevi, uredbe, knjigovodje, trazenje saveta za zastitu bilja, kupovinu nafte i prevoz iste, popravke i majstorisanje oko mehanizacije, geometara,
rasprave sa komsijama, banke, rate, gledanje u nebo i nerviranje...a u gradu lepo ustanes ujutro odes na posao (ko ga ima) odradis sta ti je receno, odes posle kuci i uzivas sa porodicom, ili uradis jos neki poslic na crno...i lepo pljujes po seljacima jer su dobili subvencije (gde su?) naftu (koj ce mi tolika nafta?) i voze besna kola (naravno, polovna jer nama banke ne daju kredite za kupovinu novih jer nemamo stalne prihode) i traktore od 100.000 evra, po njima (u mom selu je najskuplji 36.000, rus, osali polovni kejsovi i kojekakvi)
 
Ako je smisao zivota i poljoprivrede samo da se jede i da ti bude toplo oda smo ga ugasili.

Na žalost, neko nema ni to. Kad živiš kao podstanar i dobiješ otkaz, čemu da se nadaš? Mi koji imamo makar parčence zemlje imamo uvek makar neku golu egzistenciju, što svakako nije ideal ka kome težimo. Napisao sam ono u kontekstu: "Čak i u najgoroj godini..."
 
Nazad
Vrh