Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

U Kacu je katastrofa, preskupo. Kakva je zemlja u Curugu, Zabalj, Djurdjevo?

A ovo zemlja u Srbiji i Vojvodini poredimo istu klasu zemlje naravno.
Ta njihova zemlja nevredi tih para ima sigurno dobre zenlje ali ja sto sam video to je sve peskovitije zemljiste.Kod nas se jedan zaleteo iz tudjeg sela i platio 5000 za jutro 3 klasa na titelskom bregu pola njive je ok a druga polovina zuta zemlja dok je pre 2 meseca jedan pazario slicnu zemlju takodje jos jedan iz drugog sela za 2500 evra sve zavisi kako se na koga naleti ali izgleda da ima i neobavestenih prodavaca o kretanju cena zemlje ili ih obrlate raznim pricama neigraj se neprodaji makar kome susa je bila... nemaju para...
 
Upravo to je i jedan od problema,proda se negde zemlja (kvalitetna) za vece pare,pa onda svi iz okoline koji bi prodali ili prodaju,traze slicne sume,a kvalitet ni blizu.Kod nas u ataru recimo jako malo ima 1 i 2 klase,sramota je za kakvu zemlju ljudi traze 5-6000 e / Kj.
U sustini,sa ovim trenutnim cenama i cenom ratarskih.proizvoda (i tendencijom pada cene),glupo je uopste pocinjati sa nekim velikim ulaganjima u ratarstvo,jer se do kvalitetne zemlje tesko dolazi,ako se i dodje cene su ogromne,a opet ako se uzme losija zemlja i tu je rod adekvatan i tako dalje...
Moje neko misljenje je da ako neko hoce da se oproba u poljoprivredi i ulozi vece pare, buducnost je vocarstvo,jer nije potrebna zemlja visokog kvaliteta,opet je situacija sto se cena tice bolja i naravno zarada po jedinici povrsine mnogo veca.
 
@Petar84
Vocarstvo je jako napredan vid poljoprivrede. Imam nesto jabuka, to je strasna zezancija. Sledeca stvar u vocarstvu i povrtarstvu - moze se desiti da ne prodas proizvod i doslovno budes na ivici bankrota! U ratarstvu uvek ces prodati kukuruz, soju, psenicu po nekoj ceni. Da li ces zaraditi manje ili vise zavisi od godine i cene, ali je jako tesko zveknuti u debeli minus sto sa vocem itekako moze. I nisam bas siguran da mogu jabuke, kruske u svakom brlogu od zemlje. U vocnjaku u kojem sam od 2000 godine tacno se poznaje gde je zuta zemlja tu bude 50% manje roda.

Ko ima veci kapital po meni uopste ne treba da razmislja na te zezancije tipa voce, povrce, zalivanja itd. To sve iziskuje jako mnogo novaca ali i ZNANJA i VREMENA. Najlepsi novci su bili kukuruz 2010-2012. Posla 5 dana u godini, a priznacemo da je ostajalo i lepih novaca po jutru. Jos nesto. Ratarstva moze da radi jedan covek na stotine jutara. Voce bez sezonske radne snage nema teorije pa i da je samo 1ha u pitanju.
 
Jabuke su po meni nesto najgore cime covek moze da se bavi,mnogo prskanja,velika ulaganja i na kraju nikakva cena (uglavnom).Sa jabukama se konkretno vrlo cesto desavalo da se ne prodaju,ali da li se to recimo desava sa kajsijama,tresnjama,jagodama na primer?
Kad se kaze neka cena-da li je to nesto cime treba da budemo zadovoljni?Drugo,u ratarstvu da bi sve mogao da uradis sam,potrebno je jako mnogo masina,koje nisu ni malo jeftine,a stalno ih treba unapredjivati.Takodje u vocarstvu,dovoljno je da potrefis i jednu dobru godinu,pa da zaradis toliko koliko ces u ratarstvu tek za 5 u najboljem slucaju.Ima i kod nas jako mnogo brloga od zemlje,pa vidim da jedino sto uspeva je voce,to je vec i stvar tehnologije.komsija vocar je bio u Italiji u obilasku tamosnjih vocnjaka,zemlja je sam kamen i pesak,pa su vocnjaci samo takvi.

Ja isto vise volim ratarstvo,ali je neminovno da ce se ratarstvo u vrlo bliskoj buducnosti na povrsinama manjim od 100 Kj jednostavno ugasiti,jer ce zarada po jedinici povrsine biti sve manja,a posao sve veci,korovi sve tvrdokorniji,zemlja sve teza za obradu,herbicidi i djubriva sve skuplji,tako da i ta sve manja zarada visi o koncu,no da ne offiram dalje.
 
12kj u Curugu, 10 000/kj zemlja prve klase. Mnogoooooo
Kako nam cene poljoprivrednih prizvoda idu nadole a cena repromaterijala poskupljuju ko zna sledeće godine može cena te zemlje i da se prepolovi. Srpska privreda je propala pa sumnjam da će poljoprivreda još dugo ostati imuna na propadanje. Verujem da će se uskoro steći takvi uslovi da će mnogima, i po Vojvodini, poljoprivreda biti luksuz. U ovoj našoj Srbiji, najviše se ceni strani kapital umesto domaći. Strani investitori se bogato nagrađuju samo da dođu u Srbiju i postave svoju tablu sa nazivom firme dok naši privrednici i poljoprivrednici propadaju. Strašno je to što naše rukovodstvo rasprodaje sve što je u Srbiji vredno pa čak i delove svoje teritorije, Arapima i kozna kome sve.
 
@Petar 84
Problem je sto kad u vocarstvu zveknes onda si se "zakucao". Isto i sa povrcem. Komsija je radio luk i jedne godine uzeo na 5kj preko 1000e/kj cisto, dogodine poseje 20kj i nije prodao ni kilu! Mogao je sa njive po nekoj krs ceni, nije hteo, posle nikom nije trebalo luka. Sledece godine da se izvadi opet poseje 20kj i ponovo nista ne proda. Ulaganja strahota jedna i kad 2 godine kiksnes tu je vrlo blizu "zid".

Inace kod nas se prodaje 4.5kj u prvoj duzi vec duze vreme. Niko nije zainteresovan iako je cena korigovana sa 14 na 10.000e/kj. Prodaje se i 3kj za 35.000e isto niko nije zainteresovan. Ja sam iz radoznalosti isao da vidim kako ta njiva izgleda i ne bih dao za nju ni 5000e/kj. Kanal sa 3 strane, oblik je neki sestougao, sacuvaj Boze.
Pre 4-5 godina za kakve male novce se mogla kupiti prava, dugacka, ravna njiva, a sada za brloge traze po 10.000e.

edit: Petar84
Moje iskustvo kaze da u losoj zemlji voca rodi daleko manje, a troskovi isti kao na normalnoj. Isto je to kao u ratarstvu.
 
Mozda nam nije isti pojam losa zemlja,ali ja na losu zemlju mislim kad kazem pesak i to onaj zuti,a ako dobro znam kod vas tesko da ima takvih zemlji,ili bar jako malo.Kod nas su vocnjaci uglavnom na takvim zemljama,pa radjaju sasvim lepo.
Tacno je za vocarstvo,problem je veliki pocetni kapital i radna snaga.
 
Kako nam cene poljoprivrednih prizvoda idu nadole a cena repromaterijala poskupljuju ko zna sledeće godine može cena te zemlje i da se prepolovi. Srpska privreda je propala pa sumnjam da će poljoprivreda još dugo ostati imuna na propadanje. Verujem da će se uskoro steći takvi uslovi da će mnogima, i po Vojvodini, poljoprivreda biti luksuz. U ovoj našoj Srbiji, najviše se ceni strani kapital umesto domaći. Strani investitori se bogato nagrađuju samo da dođu u Srbiju i postave svoju tablu sa nazivom firme dok naši privrednici i poljoprivrednici propadaju. Strašno je to što naše rukovodstvo rasprodaje sve što je u Srbiji vredno pa čak i delove svoje teritorije, Arapima i kozna kome sve.
Bas zbog tih arapa i stranaca cena nece ici dole,nego jos gore.Da nema tih stranaca realna cena bi sigurno bilo pedeset posto niza
 
Bas zbog tih arapa i stranaca cena nece ici dole,nego jos gore.Da nema tih stranaca realna cena bi sigurno bilo pedeset posto niza
Ne ide vise cena gore,ovo je maksimum...Pogotovo sto su cene zitarica u padu i tako to uvek i bude...Realna cena je za ovu nasu Banatsku crnicu od 7.500-8.500 eura po k.j za I-II klasu, a ne 12-13 pa cak i 15.000 koliko je placano!
 
Bas zbog tih arapa i stranaca cena nece ici dole,nego jos gore.Da nema tih stranaca realna cena bi sigurno bilo pedeset posto niza

- - - - - - - - - -

I mafijaskih sumjevih kapital
 
Mozda nam nije isti pojam losa zemlja,ali ja na losu zemlju mislim kad kazem pesak i to onaj zuti,a ako dobro znam kod vas tesko da ima takvih zemlji,ili bar jako malo.Kod nas su vocnjaci uglavnom na takvim zemljama,pa radjaju sasvim lepo.

Takve zemlje ima svuda. Imam i ja pola jutra takve i još pola na crnom pesku. Taj žuti pesak(kao zidarski) može da nosi voćnjake i vinograde. Može i bašta ako se zaliva, a od suvog ratarenja samo strna žita, uljana repica(uključujući i sve ostale sinapis- ili brasica- varijante) i eventualno suncokret.
 
@Savato....za zemlju si u pravu sto se tice cene kod vas, slucajno je jedan moj prijatelj ozenio devojku iz Crepaje, pa mi kaze da je kod vas oko 10.000e kj....kod nas ide do 5000e, ne verujem vise, mozda neke parcele blizu puta, ali sam isto tako cuo da u Botosu npr, jako jaaako jeftina zemlja jer nema ljudi da je radi i mladi odlaze iz sela...
 
@Petar84
Slatine, potom niske zemlje gde lezi voda cim padne kisa, zute zemlje, gde usek uvek kasni u razvoju i usev bude sav nikakav. Tetka i teca su imali njivu od 2.5kj gde je 0.5kj bio breg zute zemlje. Ulazes isto a u toj zemlji ne rodi ni 20-30% paprike (to se secam kad smo brali 2009) kao u normalnoj zemlji. Prodali su tu njivu, kupili drugu od 1.8kj za manje novaca i blize selu, a prinos im ostao skoro isti kao sa 2.5kj sto su imali. To sve smatram losom zemljom koja sada se prodaje po cenama kao i njiva prve klase.
 
Mozda nam nije isti pojam losa zemlja,ali ja na losu zemlju mislim kad kazem pesak i to onaj zuti,a ako dobro znam kod vas tesko da ima takvih zemlji,ili bar jako malo.Kod nas su vocnjaci uglavnom na takvim zemljama,pa radjaju sasvim lepo.
Tacno je za vocarstvo,problem je veliki pocetni kapital i radna snaga.

Vinograd podnosi najlosiju zemlju, moze da raste i na kamenu. Za vocnjak treba dobra zemlja isto kao i za ratarstvo. Ljudi sade voce na losijim njivama, uz stajnjak i dosta djubrenja solidno uspeva.
 
@Savato....za zemlju si u pravu sto se tice cene kod vas, slucajno je jedan moj prijatelj ozenio devojku iz Crepaje, pa mi kaze da je kod vas oko 10.000e kj....kod nas ide do 5000e, ne verujem vise, mozda neke parcele blizu puta, ali sam isto tako cuo da u Botosu npr, jako jaaako jeftina zemlja jer nema ljudi da je radi i mladi odlaze iz sela...
Znam tu devojku koju je ozenio tvoj prijatelj,i nije te slagao za cenu,mada sad i za 10.000 se nudi a ne trguje se!Ispraznili se novcanici,veliki puno ulazu i krediti,a mali treba da rade godinama da bi kupili njivu od 4-5 k.j zato i mislim da ce jos malo dole cena!Mnogo ce zavisiti od ove godine,ako bude rodna i dobra cena,ide i gore ali ako bude kao prosla,e onda...
 
Malo u off cu otici. Sasvim prirodno na RTS-u emisija - Jovan Memedovic bio je u Nemackoj u poseti jednom od najboljih vinara tamosnjih. Markus se zove vlasnik vinograda - a vinograd na cemu uspeva ne mozete da verujete. Koga zanima moze emisiju da pogleda ovde.

http://www.rts.rs/page/tv/sr/story/20/RTS+1/1206264/Sasvim+prirodno:+Markusovi+vinogradi+.html

Meni taj hektar zemlje kao kod Markusa ne treba ni za dzabe, a on bi verovatno platio 50.000e+/ha za njega :osmeh:
Tako da za vinograd stvarno moze svakakva zemlja (i svakakv kamen), dok za jabuke tvrdim da treba dobra zemlja. Za ostalo voce ne znam, ali pretpostavljam da ne moze u slatine, doljace itd.
 
@mims...eto, to nisam znao, znaci i skuplja je nego kod nas...a ja dobio inf da je jako niska cena....

@savato....haha eto svet je mali, vala mislimo na istu, Vesna se zove a on Ljubisa :) u glavnom tako mi je i rekao, da se prodavala dok je bilo para kod velikih, sad slabije tu si u pravu isto...bio bi red da ide dole, ako ovako nastavi otrgnuce se kontroli, cujem ljude koji mastaju kad dodju ovi Arapi da ce prodavati jutar za 25.000e!!! Slazem se da je danas najisplativije da se radi zemlja, dok je nekad bilo za dzabe skoro, kad su nasi dedovi radili, ali ove cene su malo nerealne...
 
Malo u off cu otici. Sasvim prirodno na RTS-u emisija - Jovan Memedovic bio je u Nemackoj u poseti jednom od najboljih vinara tamosnjih. Markus se zove vlasnik vinograda - a vinograd na cemu uspeva ne mozete da verujete. Koga zanima moze emisiju da pogleda ovde.

http://www.rts.rs/page/tv/sr/story/20/RTS+1/1206264/Sasvim+prirodno%3A+Markusovi+vinogradi+.html

Meni taj hektar zemlje kao kod Markusa ne treba ni za dzabe, a on bi verovatno platio 50.000e+/ha za njega :osmeh:
Tako da za vinograd stvarno moze svakakva zemlja (i svakakv kamen), dok za jabuke tvrdim da treba dobra zemlja. Za ostalo voce ne znam, ali pretpostavljam da ne moze u slatine, doljace itd.

Gledao sam tu emisiju i divio se kakvu zemlju (ako ono moze da e nazove zemljom) oni rade.
Kod mene u selu su najbolje vinogradske parcele zapustene i zabagrenjarene.

Voce trazi lepu i dobru njivu. Imam visnju na dobroj i na losoj njivi, razlika je ocigledna.
 
Nazad
Vrh