Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Imam pitanje za tebe u vezi ovog...Imam parcelu od 0.82ha,da li ta parcela moze da se deli na dva dela po 0.41ha?Ne shvatam da li cela parcela koja je ipod 50a nije deljiva ili polovina ne sme biti manja od 50a?

Zavisi da li je bila komasacija u toj katastarskoj opstini ili nije bila. Ako je bila komasacija onda ne moze da se deli na manje od 1 ha.
Ako nije bila komasacija onda ne moze da se deli na manje od 0,5 ha. U praksi ako imate potrebu da delite na manje nego sto moze, jedino rešenje je da imate suvlasnički deo idealni deo parcele a sa drugim suvlasnikom da napravite dogovor / ugovor o tome ko koristi koji deo parcele.

- - - - - - - - - -

Daxmen, ako imas parcelu od 0,82 ha onda nikako ne možeš da je deliš - čak i ako u toj katastarskoj opštini nije bilo komasacije, svaki nastali deo ne sme biti manji od 0,5 ha
 
Ako ne moze da se deli to meni odgovara,po papirima vlasnici te zemlje su bili moj pokojni otac i stric,parcela se nikada nije delila fizicki...e sad,zasto ja to pitam...Skoro mi je i stric preminuo pa je njegov deo nasledila njegova cerka a moja sestra sa kojom nisam bas u nekim odnosima,sa njim sam bio ok,cak je i hteo da meni prepise njegov deo ali jbg,nije stigao....
Ostavinska rasprava jos nije bila,tako da cekam da se to odradi pa da vidim sta ce ona sa njenim delom,ja bih najvise voleo da to otkupim od nje i da ostane u mom vlasnistvu,opet je tu zemlju jos moj pradeda kupio...
Znaci ako sam shvatio,ona ne moze da podeli tu zemlju i proda nekom drugom nego samo meni zato sam sam suvlasnik?
 
Ali zbog toga ce da te izuje ...sve ces da se pusis....

Neko moje razmisljanje...
1.Ja cu joj ponuditi realnu cenu te zemlje,receno mi je da cela parcela vredi oko 4000e,mada danas traze koliko se kome cefne
2.Moze ona da trazi i milione kada ja nemam a i nisam budala da joj dam,pre cu kupiti drugo manje parce zemlje
3.Mislim da joj nije u interesu da previse zadrzava zamlju u svom posedu posto prima socijalu

Posto si mi to rekao sada si me i zaintrigirao...Primera radi:
Ona mi trazi vise nego sto sam ja spreman da dam,tj vise od realne cene,sta moze da se desi ako ja ne pristanem na njenu ponudu?

- - - - - - - - - -

i na kraju proda drugom po nizoj ceni,obicno se u 99 posto slucajeva tako desava

A kako da proda drugom kada parcela nije deljiva???
 
Члан 27. Закона говори о недељивости мањој од 0,5 и у случају комасације од 1 ха, као што је већ написао неко од колега.
Ти имаш право прече куповине, па тако можеш и да изједначиш понуду коју она има. Она је дужна да те обавести препорученим писмом.

  
  
   
 
A kako da proda drugom kada parcela nije deljiva???
Може да прода, ако неко хоће да купи 1/2 (сувласништво). Пошто не може физички да се дели (осим ако се не постигне договор ко ће који део да користи) онда се за сваку активност морате договарати. Тако сам ја купио сувласништво на 82а и предложио да сејемо кукурз шећерац ал' сувласник хоће 666 па сам се ја сложио да му не кварим вољу (старији човек). Ако се не сложите може ту да буде и парлог ил' да се судите.
У сваком случају (писано овде више пута) имаш право прече куповине по истој цени.
Ако је она једини наследник можеш да убрзаш поступак тако што ћеш јој дати паре да се на оставинској расправи одрекне сувласништва у твоје име.
 
Neko moje razmisljanje...
1.Ja cu joj ponuditi realnu cenu te zemlje,receno mi je da cela parcela vredi oko 4000e,mada danas traze koliko se kome cefne
2.Moze ona da trazi i milione kada ja nemam a i nisam budala da joj dam,pre cu kupiti drugo manje parce zemlje
3.Mislim da joj nije u interesu da previse zadrzava zamlju u svom posedu posto prima socijalu

Posto si mi to rekao sada si me i zaintrigirao...Primera radi:
Ona mi trazi vise nego sto sam ja spreman da dam,tj vise od realne cene,sta moze da se desi ako ja ne pristanem na njenu ponudu?

- - - - - - - - - -
To je da se osisas,vlasnici zemlje koji eto tako naslede neciju dedovinu bi ako mogu da prodaju za milione,njima nista ne znaci,a ti kao naslednik,koji bi tu zemlju da radis,da ta zemlja ostane ,kao i sto je tvoj to deda kupio,tebe treba jahati.....ejjjj drzavo ima li te....slicno sam imao kao i ti primer....
 
Hvala vam svima na pomoci,sve u svemu moze da bude s..nja a i ne mora,zavisi od nje...Nadam se da ce sve biti ok...hvala vam jos jednom!
 
Ja sam kupio jednu parcelu gde sam suvlasnik tj imam 1/2. Morao sam priloziti da drugi suvlasnik nije zainteresovan da kupi, tako da bez tebe NE MOZE nista da uradi tj proda.
 
Ja sam kupio jednu parcelu gde sam suvlasnik tj imam 1/2. Morao sam priloziti da drugi suvlasnik nije zainteresovan da kupi, tako da bez tebe NE MOZE nista da uradi tj proda.

Za ovo baš nisam siguran da važi u svakoj opštini. Ja sam u poslednjih pet godina dva puta kupio suvlasnički deo parcele i to u oba slučaja većinski. Na jednoj imam 2/3 od 4kj, a na drugoj 14/25:haha: od jednog jutra, dakle nešto više od pola s tim da suvlasnik tu čak i satnuje.
Ni jednom mi nisu tražili pismenu saglasnost suvlasnika niti prvih komšija. Čak me je u prvom slučaju jedan od manjinskih suvlasnika obavestio da će se prodavati većinski deo i većinskom vlasniku preporučio da ponudi meni. Dakle imao sam njegovu usmenu saglasnost i najmanji problem bi bio da dobijem i pismenu, ali ju niko nije tražio.
 
Za ovo baš nisam siguran da važi u svakoj opštini.
Писано више пута на овој теми: важи за целу земљу! Друга је прича да ли има заинтересованих међаша којима није понуђено (тј. нису били информисани) па да видиш колико се закон не би примењивао у твом случају. Баш брига службенике у Пореској управи и Катастру да ли си се ти заштитио изјавама међаша или ниси.
 
Za ovo baš nisam siguran da važi u svakoj opštini. Ja sam u poslednjih pet godina dva puta kupio suvlasnički deo parcele i to u oba slučaja većinski. Na jednoj imam 2/3 od 4kj, a na drugoj 14/25:haha: od jednog jutra, dakle nešto više od pola s tim da suvlasnik tu čak i satnuje.
Ni jednom mi nisu tražili pismenu saglasnost suvlasnika niti prvih komšija. Čak me je u prvom slučaju jedan od manjinskih suvlasnika obavestio da će se prodavati većinski deo i većinskom vlasniku preporučio da ponudi meni. Dakle imao sam njegovu usmenu saglasnost i najmanji problem bi bio da dobijem i pismenu, ali ju niko nije tražio.

pa niko to i ne trazi od tebe kao kupca nego sranje izbija onda kad ovaj drugi suvlasnik zainati pa na sud (ili nije znao a ti mu neces prodati taj deo sto si kupio)e tad ti je i sud. trosak
istinit slucaj je da je posle kupovine ovaj sto je komsija ne suvlasnik podneo zalbu u su odno pare kolko u kupoprodajnom ugovoru pise u sud i zemlja ce pripasti njemu a da je predhodno zemlja vec u katastru prepisana na ovog sto je kupio
 
Krlemrle
Problem nastaje ako pocnemo da se vucaramo po sudovima, e onda izjava da nije zainteresovan je karta na koju jedino mozes da se oslonis. Usmena saglasnot je validna koliko i wc papir.
 
Nisam znao za to. Onda valjda postoji neki rok žalbe, ne verujem da sad neko može da se žali na ono što je već par godinama prepisano u katastru na novog vlasnika.
 
Krlemrle
Problem nastaje ako pocnemo da se vucaramo po sudovima, e onda izjava da nije zainteresovan je karta na koju jedino mozes da se oslonis. Usmena saglasnot je validna koliko i wc papir.

Taj konkretan suvlasnik daje svoj deo meni u arendu.

- - - - - - - - - -

posle 2 godine nema pravo zalbe.

Dakle, svršen čin!

Još jedan detalj, šta ako za parcelu 1/1 imaš izjavu samo jednog komšije?
 
Dužine međe su jednake. U tom slučaju prednost ima vlasnik veće od susednih parcela. To mi je jasno, ali ne znam da li je dovoljno da imam izjavu samo tog jednog komšije koji bi imao prednost. Taj komšija je mene i obavestio o prodaji parcele do njega. Smešno će zvučati, ali želeo je da dobije dobrog komšiju. :osmeh:
 
Nazad
Vrh