Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

cinjenica je da je cena zemlja kod nas premasila cenu zemlje u EU.Razlog tome lezi u politici zemlje,jer od 5 oktobra pa na ovamo drzava je subvencionisala samo podobne i dovela ih u situaciju da imaju toliko para,da ne pitaju za cenu zemlje ,jer u drugo se ne isplati ulagati.Shodno tome ocekuje sve vise socijalnih slucajeva srednjih poljoprivrednika koji se nisu prilagodili odnosno isplivali u toj mutnoj vodi.Da je drzava od pocetka ravnomerno davala svima sredstva za mehanizaciju,da je planski davala drzavnu zemlju svakome po malo ,imali bi smo bolje stanje i svakom bi cena zemlje bila pristupacna,ma kakva bila....
 
to se zove predavanje

Ja mogu da se sa tom njegovom logikom ne složim, ali ne mogu da sudim da li je to ispravno ili ne u njegovom slučaju. Ne mogu ja da sagledam situaciju njegovim očima. Ja nikada ne bih dao zemlju za mehanizaciju jer mi to moja trenutna pozicija dozvoljava. Kada sam preuzeo zemljoradnju od svog oca zatekao sam od mehanizacije jedan neispravan motokultivator stariji od mene, sa prikolicom i jednorednim paračem.
Danas imam mali traktor i trinaest priključaka, od toga dva sam kupio ganc nova. Nisam prodao ni kvadratni milimetar zemlje nego na protiv kupio više nego što sam zatekao. Sve to za samo šest godina.
Mogao sam tako jer su mi u početku razni ljudi davali na zajam svoje priključke kompatibilne poteznoj moći mog traktora. Čime sam zaslužio takvo poverenje? Pa, recimo da moj otac nikada nikome nije učinio nažao, a i mene prati slična reputacija. Biti čovek je ponekad veliki kapital koji se novcem ne može kupiti.

- - - - - - - - - -

Ta recenica se o susednim zemljama se neodnosi na rumuniju i poljsku, vec na zemlju odakle je taj novinar, ili ko god je to napisao, i njemu susedsku zemlju, poljsku, sto ce reci da je on iz neke trece zemlje, koja uglavnom granici s poljskom.

Hvala na objašnjenju. Tačno, to je isečak iz nekog članka čiji kontekst ja nisam dobro naslutio.
 
U moj kraj zbog tih mladih perspektivnih matematičara su izmislili stariji ljudi parolu-
Dok dišem,ne pišem.
:osmeh:
 
malo sala malo ozbiljmo

wqyr03.png
 
Mnogi od EU očekuju puno. Po ceni polj. zemljišta se ugledamo na Nemačku, Veliku Britaniju, Holandiju. Naš jedan eur. nije isto kao što je eur. u Holandiji. Srpski 1eur. je kao Holanđanskih 100. To govorim na osnovu toga što ta Holandija svoje poljoprivrednike subvencioniše sa mnogo većim subvencijama za razliku od Srbije. Subvencije su i izmišljene da bi se malim državama (koja nemaju tolika sretstva za ulaganje u poljoprivredu) uništi poljoprivreda. EU je nekom majka nekom maćeha. Mađarska, Rumunija,Grčka, Slovenija... su članice EU. Dali neko može da mi objasni koliko je recimo Slovenija napredovala ulaskom u EU. Cena zemljeza naše prilike i za pravog seljaka, su jako, jako visoke. Cena zemlje odgovara samo tajkunima i onima koji za te tajkune kupuju. Ispada da taj tajkun bolje obrađuje zemlju od seljaka koji se vekovima bavi poljoprivredom. Zašto se niko ne zapita kako i na koji način je taj tajkun došao do, recimo 100,000 ha pa i više, zemlje
 
J Ja nikada ne bih dao zemlju za mehanizaciju ... preuzeo zemljoradnju od svog oca zatekao sam od mehanizacije jedan neispravan motokultivator stariji od mene, sa prikolicom i jednorednim paračem...
Ето и мене сад у таквој ситуацији само што је мој култиватор исправан. У великој сам дилеми око механизације и земље: имам ограничена средства и планирао сам да купим један старији мали трактор и пар прикључака а са друге стране је искрсла понуда да за исте паре купим 2,13 Ха, платим пренос и укњижбу и геометра да омеђи њиву. На њиви има струје и води се у "осталој грађевинској зони" па бих радо прескочио набавку механизације да дођем до ове њиве а опет шта ћу без трактора, само да је гледам јер је то велика површина за култиватор и ако је дизел са плугом, фрезом, шпартачем, пумпом... Правим поређење са воћњаком где ми је потребно два дана да опрскам леђним атомизером а трактор то завиши за мање од 1 сата.
 
Ето и мене сад у таквој ситуацији само што је мој култиватор исправан. У великој сам дилеми око механизације и земље: имам ограничена средства и планирао сам да купим један старији мали трактор и пар прикључака а са друге стране је искрсла понуда да за исте паре купим 2,13 Ха, платим пренос и укњижбу и геометра да омеђи њиву. На њиви има струје и води се у "осталој грађевинској зони" па бих радо прескочио набавку механизације да дођем до ове њиве а опет шта ћу без трактора, само да је гледам јер је то велика површина за култиватор и ако је дизел са плугом, фрезом, шпартачем, пумпом... Правим поређење са воћњаком где ми је потребно два дана да опрскам леђним атомизером а трактор то завиши за мање од 1 сата.
Pratis li i dalje banke i licitacije ili pratis i prodaje po sudovima,ima li uopste nacin da putem interneta pratis i prodaju zemlje koju sud prodaje hteo bi ovamo oko iriga i backe palanke ako nesto iskoci a nemam nikog da me obavesti pozdrav za najvestijeg trgovca

- - - - - - - - - -

Ето и мене сад у таквој ситуацији само што је мој култиватор исправан. У великој сам дилеми око механизације и земље: имам ограничена средства и планирао сам да купим један старији мали трактор и пар прикључака а са друге стране је искрсла понуда да за исте паре купим 2,13 Ха, платим пренос и укњижбу и геометра да омеђи њиву. На њиви има струје и води се у "осталој грађевинској зони" па бих радо прескочио набавку механизације да дођем до ове њиве а опет шта ћу без трактора, само да је гледам јер је то велика површина за култиватор и ако је дизел са плугом, фрезом, шпартачем, пумпом... Правим поређење са воћњаком где ми је потребно два дана да опрскам леђним атомизером а трактор то завиши за мање од 1 сата.
Pratis li i dalje banke i licitacije ili pratis i prodaje po sudovima,ima li uopste nacin da putem interneta pratis i prodaju zemlje koju sud prodaje hteo bi ovamo oko iriga i backe palanke ako nesto iskoci a nemam nikog da me obavesti pozdrav za najvestijeg trgovca
 
Веруј керу, не веруј швалеру. Изигравао сам цензора, а еве га Velcourt said. А еве и остатак http://www.agrimoney.com/news/velcourt-chooses-romania-in-foreign-farmland-drive--5621.html

Prema tom članku, dobraa zemlja u Engleskoj može da dostigne cenu i do 30000 eur/ha. Pa to je samo duplo u odnosu na najskuplje poljoprivredno zemljište u Srbiji, a gde su oni a gde smo pa mi!?!? Dok je u Poljskoj ta cena koja jeste, ne bojim se ja stranaca. Trenutno smo sami sebi stranci. Dakle jedini razlog za tolike cene poljoprivrednog zemljišta kod nas je to što danas više osim poljoprivrede drugog posla "nema".
Na samitu ekonomista na Kopaoniku je glavna parola bila reidustrijalizacija Srbije. Da vidimo šta će s tim biti!
 
Trenutno smo sami sebi stranci. Dakle jedini razlog za tolike cene poljoprivrednog zemljišta kod nas je to što danas više osim poljoprivrede drugog posla "nema".
Na samitu ekonomista na Kopaoniku je glavna parola bila reidustrijalizacija Srbije. Da vidimo šta će s tim biti!

Једно велико медијски интензивно пропраћено ништа .. Ви све схватате ал сте у тужној мањини ко и обично .. како сте остали нормални дивим Вам се ..:ppozdrav:
 
Oooo, pa hvala na komplimentu! Jesam li konačno zaslužio punopravno članstvo u klubu ćaknutih filozofa i teoretičara zavere? ::prica::
 
Престали смо да шаљемо чланске поштом због праћења чланова :osmeh: иначе би добили брзом поштом ..
П.С. не постоји теорија само пракса , ко оће види ко неће не мора на вољу .. ал да не скрећемо с теме ко што смо већ
 
Pratis li i dalje banke i licitacije
Ма пратим ал' ми се смучило. Све нешто на двоје на троје, или лоша земља или уситњено, или службеници банке не знају да раде, или судија зајебава, или дужник намири дуг у задњи час... Баш сам сад гледао у КО Тараш 1,78Ха за 1000€ али у 5 парцела (највећа 82а) 5. класа.
Прошле недеље отишо у суд да купим једну шуму и воћњак кад се дужник пред судијом изјасни да је спреман да одмах плати дуг од 5.500€. Само сам изгубио дан и направио трошак а после сазнам да му је дуг са каматом 14.300€ ал' је ипак решио да задржи земљу а да прода кућу.
 
Trenutno smo sami sebi stranci. Dakle jedini razlog za tolike cene poljoprivrednog zemljišta kod nas je to što danas više osim poljoprivrede drugog posla "nema".
Има, али велико АЛИ. Полако се стидљиво појављују чланци и анализе о индустријализацији, деиндустријализацији (једва ово написах). О инвестирању и деинвестирању. И код нас се стидљиво о томе прича. Има код нас идеја, људи и раде и боре се, чак и у софистицираним гранама, али споро иде. Нема капитала, нема обрта, нема величине. Успорени смо максимално, продају нам се цигле, свакодневно испирање мозга, суштина се заобилази. Ми смо класичан проточни бојлер. Између ових мојих реченица, може роман да се напише.

Посебно ме мука хвата од овог српског Давоса. И данас онај за кога нико не зна ни шта му је занимање, ни чиме се бави, ни како је зарадио, ладно каже, нећу да инвестирам у Србију. Па никад ни ниси, само си износио одавде. Ужас. Са таквима нема напред.
 
Ima, tj. moglo bi da ima, nekada je bilo. Zato sam i stavio pod navodnike ono - nema.
Davos?!? Neverovatno kakva podudarnost! Da li smo baš toliko nisko pali da tako jeftino kopiramo bajate fazone sa Zapada?

- - - - - - - - - -

Ма пратим ал' ми се смучило. Све нешто на двоје на троје, или лоша земља или уситњено, или службеници банке не знају да раде, или судија зајебава, или дужник намири дуг у задњи час... Баш сам сад гледао у КО Тараш 1,78Ха за 1000€ али у 5 парцела (највећа 82а) 5. класа.
Прошле недеље отишо у суд да купим једну шуму и воћњак кад се дужник пред судијом изјасни да је спреман да одмах плати дуг од 5.500€. Само сам изгубио дан и направио трошак а после сазнам да му је дуг са каматом 14.300€ ал' је ипак решио да задржи земљу а да прода кућу.

Njuškao sam i ja malko, mada rekoh da trenutno nemam kinte za kapitalna ulaganja, nego čisto onako da budem u toku. Našao sam nešto relativno blizu mene i to tri jutra u komadu. Ispod cene je ali meni ipak izađe skupo za tu daljinu(30 km), a i to što kažeš, pola od toga što je kao fendovano na neki način povrate sami dužnici.
Saznao sam da banka prodaje neku straćaru u centru Kikinde. To je samo hrpa cigala, šuta i natrule građe i naravno lokacija u centru selendre. Nešto preko 30000 ištu!??!? Toliko o njihovoj ozbiljnosti. Pa ko je ovde lud? Za pola od toga ima jednosoban stan u Subotici. Ono bi se izdavalo kao od šale, a i klincima odmah rešeno stanovanje za srednju ili faks. Daleko jeftinije se može pazariti od srećnog naslednika koji prodaje kuću/imanje pokojnog čike(strica).
 
Poslednja izmena:
отераћемо наизглед ову тему наизглед у стрампутицу али је везано с ценом ..
одговарам обојици ( без Радојициног кола :osmeh:) ..
Нема никаквих наводника и условних констатација .. Нема и неће буде за нашег живота без неких дешавања која су тренутно кривично дело ...

- Поседовање рачуна у иностранству је и даље практично кривично дело - ко 48ме
- Платни промет с суседним земљама практично непостојећи -
- Пејпал не ради а и други слични сервиси
- Царинска декларација иста за шлепер или баржу и за пакетић од 500г - интернет пословање тиме практично онемогућено ..
- Паре за неки кикстарт чак и да ти поклоне из иностранства могу мисити шта би било крв би пропишао да докажеш да није од Шарића :osmeh:.. а на већини сервиса Србија не постоји не само за донације него чак ни за ДОСТАВУ да нешто купиш .. или је она 5-10 пута скупља него у "суседну" нпр Аустрију
- Стране банке нису заинтересоване за те кредите а и што би зеленашење с државом и црнцима је довољно
- Субвенције се добијају по партијској линији а не по квалитету пројекта
- порески систем је дизајниран према онима који га избегавају ... ако кренеш фронтално скинуће ти ону козу слеђа и појести у сласт и свих 7 јарића
- да не набрајам даље ..
- финансијски независтан грађанин је и политички независтан грађанин .. што је неповољно - за домаће сераторе
- финансијски независтан грађанин брине о националној економији -што је неповољно за странце за које раде домаћи сератори ..
итд. итд..
 
Nisam se nasao, nego mi je bilo bezveze to sto si napisao "za litar rakije". Jako potcenjivacki deluje na tudju muku!

Ne mora to da bude potcenjivački. Moje supruge deda mi je pričao kako je dao jutro zemlje za dva para novih opanaka, a poljoprivrednik je bio celog veka i samo od toga živeo i bio od onih koji od jednog dinara naprave dva. Šta se tu dogodilo?
Imao je tu njivicu u ataru susednog sela, desetak kilometara udaljenu od kuće. Onda su tamo 60-tih, 70-tih iskopali između ta dva sela kanal DTD i njiva mu se tako odjednom "udaljila" za barem još dvaput toliko, preko najbližeg mosta. Tada nije bila neka jagma za zemlju, naročito ne u selu u čijem se ataru ta njiva nalazi. Bilo je daj šta daš.
 
dali ja mogu dobiti informaciju koja je cena zemlje po kj u backoj za klasu zemlje 3,4,5???? posto sam do sad dobijao informacije sa raznih strana,pa da znam sta mi je ciniti??? hvala svim clanovima u napred

- - - - - - - - - -

da zemlja je u selu. hvala
 
Nazad
Vrh