Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Jedan covek kod mene u selu pre 10-ak godina je imao priliku da njivu od one najgore bele zemlje-baretinu na kojoj ima dobar deo pod trskom(ali pored auto puta) proda za takve novce da kupi vise 5 puta najbolje zemlje u ataru ili kupi isto toliko zemlje i obnovi mehanizaciju,ali NIJE i to je za tebe pametan covek-patriota ?
Imam drugara koji ima 80kj svoje zemlje,ali nema 81 a znas zasto nema to jedno? Kaze skupo mu je sad jutro i te je pare ulozio u neke druge stvari,decko zaradjuje i obrce pare kad napravi dovoljno viska kupice i to osamdeset prvo jutro.
 
Nikad mi nije problem od evra napraviti dva.
Није ни нама старијима. Али је проблем од 10 хиљада направити 20 хиљада. А још је већи од 1 милион направити 2. Но да се вратимо теми.

Romanian farmland prices have been rising at a rate of 20% a year since the Eastern European country joined the European Union six years ago.
Yet they remain among the lowest in Europe, at roughly E2,700 per hectare, compared with figures of E6,500-7,000 in neighbouring Poland, which has a better developed agricultural sector
 
@ Janosh: nema velike šanse da se ukrupni, slažem se da je teško. Ali ja ni ne znam koliko NA ima zemlje, ja sam uopšteno rekao jer ako neko ima mnogo zemlje, gde je logika prodati jutro- dva za stan!? Ali sve i da ima malo, zato uči škole i sutra preksutra će se zaposliti u Institutu ili gde već ima planove, primaće dobru platu i neće ni morati da se vraća na ratarenje. Ali šta će biti za 20 godina, zatvori se firma, a ti si mator i drugi te naravno neće zaposliti sa 50 godina, a tvoja deca dođu u situaciju da im trebaju pare za školovanje. Sa 20 jutara ratarenja izguraćeš, isto i sa 1ha povrtarstva.
 
Jedan covek kod mene u selu pre 10-ak godina je imao priliku da njivu od one najgore bele zemlje-baretinu na kojoj ima dobar deo pod trskom(ali pored auto puta) proda za takve novce da kupi vise 5 puta najbolje zemlje u ataru ili kupi isto toliko zemlje i obnovi mehanizaciju,ali NIJE i to je za tebe pametan covek-patriota ?
Imam drugara koji ima 80kj svoje zemlje,ali nema 81 a znas zasto nema to jedno? Kaze skupo mu je sad jutro i te je pare ulozio u neke druge stvari,decko zaradjuje i obrce pare kad napravi dovoljno viska kupice i to osamdeset prvo jutro.
niti si rekao da prodajes zemlju pored auto put za ogromne novce niti si rekao da imas 80 jutara i da ulazes novac u neke poslove,sad pokusavas da se izvuces sa nekom pricom :ppozdrav:
 
Koliko sam shvatio cekas da drugi propadnu, pa da ti onda kupujes zemlju za dzabe... Izgleda da tebi nije toliko krivo sto su drugi kupovali zemlju za litru rakije, vec sto tvoj deda nije kupovao zemlju za litru rakije....

Od mog prandede oteo rodjeni brat 23 hektara zemlje i j sada tu zemlju kupujem po realnoj ceni.
Nisi ti mene razumeo, ovo ''gazde'' misle oni da su, nema tu ni ono ''g'' od gazde.
Nije meni krivo, sve smo posteno zaradili.

Da se nisi ti slucajno nasao u ovom mom postu? :sta:
 
Jel treba da ti nacrtam situaciju da imas 15kj i npr zivis samo od njih,kirija u garsonjeri je 100e mesecno *10 meseci godisnje=1000e godisnje treba da das za kiriju. Ako imas 2 jutra vrednosti 10 000e po jutru to mu dodje 20 000e,za te novce mozes da kupis odlicnu garsonjeru i logicno ne placas kiriju,a sa 2 jutra u proseku ne moze da ti ostane cisto 1000e,jel treba jos da dodam da imas rezije oko 60e u tom malom stanu za koje isto moras dajes svakog meseca dok si u tom stanu,a ako je stan tvoj mozes i da nadjes cimera da placa te rezije. Znaci sa tih 20 000e izvuces godisnje 1000e kirije i 700e rezija ukupno 1700e godisnje,sa 2 jutra ne mozes nikako da izvuces tu kintu da bi detetu platio te troskove stanovanja ako je student i ide na fax. Jel ti sad jasnije zasto sam rekao da nije steta uvek prodati zemlju i kupiti stan ?
Licno nisam prodao nista zemlje,niti cu skoro. Nadam se da ti je sad jasnije i da si uspeo malo izmedju redova procitati.
ISTI slucaj i ako ti npr. od dede ostane 10 kj i raspadnuta mehanizacija bolje prodati jedno jutro i obnoviti masine tako da sam radis kad hoces i kako hoces,nego imati jutro vise a platiti usluge vise nego sto ti to jedno jutro moze doneti profita.
 
Није ни нама старијима. Али је проблем од 10 хиљада направити 20 хиљада. А још је већи од 1 милион направити 2. Но да се вратимо теми.

Romanian farmland prices have been rising at a rate of 20% a year since the Eastern European country joined the European Union six years ago.
Yet they remain among the lowest in Europe, at roughly E2,700 per hectare, compared with figures of E6,500-7,000 in neighbouring Poland, which has a better developed agricultural sector
kardinalno lose razmisljanje- od 1 cete lako napraviti 2...od 10.000 cete zaista tesko napraviti 20.000e ali od 1 milion eura cete ocas posla napraviti 2 miliona!!! ne zaboravite - para na paru ide :haha:
 
Od mog prandede oteo rodjeni brat 23 hektara zemlje i j sada tu zemlju kupujem po realnoj ceni.
Nisi ti mene razumeo, ovo ''gazde'' misle oni da su, nema tu ni ono ''g'' od gazde.
Nije meni krivo, sve smo posteno zaradili.

Da se nisi ti slucajno nasao u ovom mom postu? :sta:
Nisam se nasao, nego mi je bilo bezveze to sto si napisao "za litar rakije". Jako potcenjivacki deluje na tudju muku!
 
Jel treba da ti nacrtam situaciju da imas 15kj i npr zivis samo od njih,kirija u garsonjeri je 100e mesecno *10 meseci godisnje=1000e godisnje treba da das za kiriju. Ako imas 2 jutra vrednosti 10 000e po jutru to mu dodje 20 000e,za te novce mozes da kupis odlicnu garsonjeru i logicno ne placas kiriju,a sa 2 jutra u proseku ne moze da ti ostane cisto 1000e,jel treba jos da dodam da imas rezije oko 60e u tom malom stanu za koje isto moras dajes svakog meseca dok si u tom stanu,a ako je stan tvoj mozes i da nadjes cimera da placa te rezije. Znaci sa tih 20 000e izvuces godisnje 1000e kirije i 700e rezija ukupno 1700e godisnje,sa 2 jutra ne mozes nikako da izvuces tu kintu da bi detetu platio te troskove stanovanja ako je student i ide na fax. Jel ti sad jasnije zasto sam rekao da nije steta uvek prodati zemlju i kupiti stan ?
Licno nisam prodao nista zemlje,niti cu skoro. Nadam se da ti je sad jasnije i da si uspeo malo izmedju redova procitati.
ISTI slucaj i ako ti npr. od dede ostane 10 kj i raspadnuta mehanizacija bolje prodati jedno jutro i obnoviti masine tako da sam radis kad hoces i kako hoces,nego imati jutro vise a platiti usluge vise nego sto ti to jedno jutro moze doneti profita.

Dakle, ovim se potvrđuje ona stara krilatica da u poljoprivredi nema šablona nego svako postupa onako kako proceni da je najbolje u njegovom konkretnom slučaju.
 
Nisam se nasao, nego mi je bilo bezveze to sto si napisao "za litar rakije". Jako potcenjivacki deluje na tudju muku!

Nije to druze potcenjivacki ''litar rakije'', zaista je tako i bilo u nekim slucajevima, pocetkom 20 tog veka.
Takvo vreme bilo, da ste malo slusali od starih bilo bih vam jasnije.
 
Није ни нама старијима. Али је проблем од 10 хиљада направити 20 хиљада. А још је већи од 1 милион направити 2. Но да се вратимо теми.

Romanian farmland prices have been rising at a rate of 20% a year since the Eastern European country joined the European Union six years ago.
Yet they remain among the lowest in Europe, at roughly E2,700 per hectare, compared with figures of E6,500-7,000 in neighbouring Poland, which has a better developed agricultural sector

Sudeći po ovome priče o divljanju cena u slučaju da nekada uđemo u EU padaju u vodu. Rumunija je taze u tom društvu, ali Poljska baš i nije tako friška. 6,500 - 7000 evra za hektar u Poljskoj??!?!
Dođe mi da prodam ovde 10 kj i tamo kupim 10 ha. Jezik razumem(mada ne govorim). Tamo Vladimirec vuče 2x14'' a kod mene to može tek MTZ 82.1 bez crnog dima, šlajfovanja i zastoja. Međutim...
Ko god da je autor tog članka, kako verovati nekome ko nezna da Rumunija i Poljska nisu susedne države?
 
Ta recenica se o susednim zemljama se neodnosi na rumuniju i poljsku, vec na zemlju odakle je taj novinar, ili ko god je to napisao, i njemu susedsku zemlju, poljsku, sto ce reci da je on iz neke trece zemlje, koja uglavnom granici s poljskom.
 
Nazad
Vrh