Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Људи, готова журка. Новине пишу, банке дају кредите, то је то.
 
Када би се поштовало неколико закона, далеко би било мање питања типа коректно и некоректно. Поменуо бих само неке законе који се не поштују: закон о праву прече куповине, закон о порезу на доходак, закон о пореклу имовине, закон о пољопривредном земљишту, и успут мало кршење уредби. Све док се ови закони не поштују и злоупотребљавају, иста ћемо питања постављати. Увек ће ти такозвани сналажљиви боље пролазити.

Pravo preče kupovine? Na to možeš da se pozoveš samo ukoliko si spreman da platiš koliko i drugi ponuđač(čitaj koliko prodavac traži), što u glavnom nije slučaj.

- - - - - - - - - -

Људи, готова журка. Новине пишу, банке дају кредите, то је то.

Pojasni malo, molim te! Neki link, nešto...
 
Krlemrle@ Taj koncept sa pustim selima u kojima živi pet velikih gazda je pogrešan. Ovaj koncept sa puno malih i srednjih gazda je daleko bolji i za društvo i za državu i za život sela.

ovo je pravo razmisljanje.......u potpunosti se slazem.
 
kockasalascenej Zato u Čenej meštani nisu kupili skoro ni jutro zemlje,a zahvalite se i gradu NS i estradnim umetnicima za cenu od 50.000 evra/kj.:sjasi:
 
Sad su nam jos i penzioneri iz solitera krivi za visoke cene zemlje,nije vise samo Arap kriv. :osmeh:
E, ovaj se baš okomio na mene. ::samo bes:::haha:
Nisam ja rekao da su krivi penzioneri, zakupodavci koji žive u gradu i čitaju novine nego onaj senzacionalista i karijerista od novinara koji napravi pompeznu priču od nekog pojedinačnog slučaja, pa onda to čitalac primi zdravo za gotovo kao da je svuda tako.

O ovakvim naslovima govorim:
Nije loše malo i one komentare ispod pogledati, kako neki čitaoci reaguju na takve polu-istine.
 
kockasalascenej Tema i nije veličina atara nego cena zemlje,a da je svako držao nos u svom ataru i u svojoj profesiji nebi bila kod vas cena tako visoka.Uostalom ti bolje znaš sigurno ko je i po kojoj ceni kupio u Čenej parče zemlje i automatski stim nabio cenu meštanima.:ppozdrav:
 
@Krlemrle tu arendu su nabili zakupci i niko vise,sami smo sebi vukovi i to odgovorno tvrdim!!!
Moze meni cica da trazi i 500e ali nece dobiti,ali ako drugi daju 200e dacu i ja bar 210e samo da radim. Takvim se mislima vodi vecina ljudi.
 
To nabijanje arende i cene zemlje rade neki koji nemaju veze sa poljoprivredom.Evo na Zapadu ne možeš da kupiš zemlju ako se ne baviš poljoprivredom profesionalno i ako nemaš poljoprivrednu školu završenu.
 
@Krlemrle tu arendu su nabili zakupci i niko vise,sami smo sebi vukovi i to odgovorno tvrdim!!!
Moze meni cica da trazi i 500e ali nece dobiti,ali ako drugi daju 200e dacu i ja bar 210e samo da radim. Takvim se mislima vodi vecina ljudi.
Ne cenu zakupa su podigli tipovi sa kravatom i sumnjivog::novac::..Jer uzimaju i kupuju sve sto stignu nebitno koje je klase zemlja ...
 
@Krlemrle tu arendu su nabili zakupci i niko vise,sami smo sebi vukovi i to odgovorno tvrdim!!!
Moze meni cica da trazi i 500e ali nece dobiti,ali ako drugi daju 200e dacu i ja bar 210e samo da radim. Takvim se mislima vodi vecina ljudi.

Da, ali nisu svuda iste cene. Veruj mi da su cene arende u Kikindi i do duplo niže nego na primer u Pančevu, a onda kad osvane tako neki članak u novinama da je neki baja negde kod Novog Sada izlicitirao toliko i toliko, odma ti zakupodavci i u ovoj nedođiji(i u gorim nedođijama) traže toliko koliko su pročitali u novinama. I hteli ne hteli polako bivamo prinuđeni na kompromis. Ista stvar je i sa kupovinom na večito.

- - - - - - - - - -

To nabijanje arende i cene zemlje rade neki koji nemaju veze sa poljoprivredom.Evo na Zapadu ne možeš da kupiš zemlju ako se ne baviš poljoprivredom profesionalno i ako nemaš poljoprivrednu školu završenu.

Na kom to Zapadu, živo me zanima? Nema šanse da bi to prošlo u Americi. Oni su drugi ekstrem - "Show me the money!" i sve može.
Znači novajlijama zatvorena vrata? Moj se čukundeda bavio poljoprivredom i sva pokoljenja na ovamo, a pre njega najverovatnije isto. Ja ne branim novajlije zato što tu sebe prepoznajem ili nekog svog, samo verujem da svakome treba pružiti slobodu da odluči čime će se baviti. Ne samo mi negi i čitava zapadna civilizacija je u recesiji, ljudi ostaju bez posla, dobijaju otpremnine i šta će kud će? Deo njih će kupiti polovne automobile, pa u taksiste. Neki će zakupiti lokal i otvoriti neku prčvarnicu, a neki bi kupili komad zemlje, pa u jagode, paprike... I onako te stvari uvozimo.

Budže sa kravatama koje ne znaju kud će sa lovom ne bi se nikad ni zainteresovale za zemlju da joj cenu prethodno nisu nabudžili sami poljoprivrednici uz veliku pomoć političara, bankara i medija(poljoprivredne emisije) od ranih dvehiljaditih na ovamo.
 
Pojasni malo, molim te! Neki link, nešto...
Па стандардна прича, кад банке крену убрзано са кредитима за нешто, то је углавном класичан сигнал да је цена те робе на врху. А још и кад се новинари умешају, знај да је балон присутан.
Тако да сам мишљења да је цена земље као обрадиве површине достигла свој максимум.
 
Slazem se sa Markom. Pratim trziste novca od 2003 i UVEK su banke imale dobre procene. Nije ni cudo jer to im je i posao. Stanovi vezani za chf, lizing precenjenih automobila, kes krediti sa 20 posto kamate itd.
Ocekujem pad cena hrane i dalje, samim tim manju isplativost po jedinici povrsine. Kako ce da pada cena hrane? Rusija i Kina selekcionisu hibride kukuruza prema njihovoj klimi itd.
 
Cena zemlje i po mom mišljenju je trenutno dostigla svoj maksimum, a dalje kretanje u mnogome će zavisiti od vremenskih prilika i cena poljoprivrednih proizvoda u narednim godinama.
Trenutna cena kod nas je od 4500-8000 evra po kj.
 
Prije nekoliko dana dalji rodjak mi nudi parcelu od 1.6ha po cijeni od 500KM/1000m2 ili 2500E/ha, pravilan pravougaonik, relativno blagi nagib, oko 0.6ha je zaraslo u šipražje koje bi osrednji malčer samljeo za par sati a nekoliko radnika sa sjekirama i budacima bi postigli isto za 4-5 dana. Nije obradjivana 25-30 godina, do rata je korištena samo za ispašu.

Za uslove u mom kraju ekstremno jeftino, posebno jer je parcela cijelom dužinom uz odličan, nasut put a od moje kuće je daleko 2km od čega je 1.5km asfaltirani put. Problem je što novac uvijek zafali kada najviše treba i susjed je već kaparisao parcelu. Ode prilika koja se pruža jednom u životu.
 
Nazad
Vrh