Просечан годишњи проток 5600 m[SUP]3[/SUP]s[SUP]-1[/SUP]( подаци на Ђердапу
http://www.djerdap.rs/index.aspx?pageno=14&langId=2) тако да је чак и да рачунамо са 100л по хектару то смешна количина у поређењу с протоком ... укупни проток је неких 180 10[SUP]9[/SUP] кубика тј. чак ни сто литара не би било ни 1% оног што оде ...
П.С. не коментаришем реалистичност идеје у смислу да нису сви поред дунава , дал је та вода за заливање и остало само то да воде има ..
Šta si, prijatelju pokušao ovim da dokažeš? Kakvih 100 l/ha?!? Više vode po hektaru utrošiš prilikom hemijskog tretiranja, a kamo li nekog pokušaja zalivanja! Ovo je valjda neki lapsus, ostavimo to po strani, idemo na stvar!
Treba nam sto kubika po hektaru da zameni samo jednu normalnu kišu. Za pravo navodnjavanje bi trebalo napraviti dvadesetak takvih kiša u toku proizvodne sezone, dakle 20 x 163 000 000 kubika vode što iznosi 3 260 000 000 kubika vode. To je količina na koju ne smeš ni da pomisliš da iscrpiš.
Prvo i prvo, godišnji protok na Đerdapu nije relevantan za pitanje eventualnog navodnjavanja vojvođanskih oranica jer jeste da se svi vodotokovi koji teku kroz Vojvodinu ulivaju u Dunav, ali mora se uzeti u obzir i činjenica da se pre Đerdapa u Dunav ulivaju i pritoke koje nisu dostupne za eventualno navodnjavanje Vojvođanskih njiva jer ne teku kroz Vojvodinu. Ovde vredi spomenuti da su upravo pritoke i kanali najpodesniji za svrhu navodnjavanja.
Drugo, čak i kada bismo uzeli taj podatak sa Đerdapa, ispada da bismo za navodnjavanje Vojvođanskih njiva morali da iscrpimo čak 1,7% od ukupne količine Vode koja teče kroz Srbiju. Gde je ostatak Srbije, a gde su tek Nemačka, Austrija, Slovačka, Mađarska, Hrvatska, Rumunija i Bugarska?!?
To je samo puko teoretisanje, a gde je tek praksa? Ne crpi se voda za eventualno navodnjavanje iz glavnog toka nego pretežno iz pritoka i kanalske mreže. Nismo uzeli u obzir ogromne gubitke vode tokom transporta kroz kanalsku mrežu(upijanje i isparavanje). Kanalska mreža DTD je ogromna i većina malih, meliorativnih kanala je potpuno suva. Crpljenje sve te vode koju bismo eventualno izlili po njivama sa gubicima transporta možda i ne bi toliko uticala na plovnost Dunava koliko bi osiromašila sve ove pritoke, a najpre kanal DTD i učinila ih neplovnim.
I najrazvijenije zemlje na Svetu koje raspolažu većim površinama obradivog zemljišta u malom procentu ga navodnjavaju. Srbija i Hrvatska navodnjavaju oko 0,5% svojih obradivih površina, a Češka čak i manje od toga. Slovačka i Slovenija navodnjavaju oko 1%, Mađarska i Ruska Federacija oko 2%, a Danska čak 10%. Toliko isto i Albanija na primer.
Svetski rekorder je Pakistan sa preko 70% ali to nije zato što su razvijeni, niti imaju puno vode nego samo zato što imaju vrlo malo obradive zemlje pa gotovo sve obrađuju intenzivno.
Slučajno baš poznajem neke ljude koji rade u lokalnim kombinatima koji imaju sisteme za navodnjavanje, a poznajem i neke stručnjake iz DTD-a pa sam čuo i od jednih i od drugih da je bilo problema oko snabdevanja vodom u Novoj Crnji zato što je kombinat iz Kikinde povukao neku ogromnu količinu vode da zalije svoje parcele. kad je stanje na terenu takvo pri navodnjavanju svega 0,5% obradivih površina, o čemu mi onda pišemo u opšte, o kakvim milijardama kubika vode?
Onaj ko se zaleće sad da kao šeik kupuje zemlju po Vojvodini da bi napravio veliki biznis sa navodnjavanjem, jer je tek sad "otkrio Ameriku" da novac već godinama unazad gubi svoju i onako imaginarnu vrednost i da se kriza samo sve više i više zaleće kao na ljuljašci, bolje neka počne da ulaže u antikvitete, umetnine, dragocene metale ili brodovlasništvo. Za zemlju je sad već kasno. Trebalo ju je kupovati pre pet godina, a sad preprodati onima što znaju šta će sa njom i sa tim upetostručenim novcem otvoriti neko pogrebno preduzeće ili krematorijum. Osim što će se morati jesti i piti, moraće se i mrtvi sahranjivati, kakva god da je kriza.
Nije trenutna cena zemlje pogodna za avanturističko eksperimentisanje sa fiks idejama osim ako ste šeici.