Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )



Evo da ti odgovorim ovako, nadam se da se nećeš uvrediti jer mi to nije namera, (više je šaljive prirode :osmeh: ) :

Ja ne znam kakvo je stanje u Beogradu što se tiče gradskog prevoza, ali čujem da kukaju na njega. Međutim, sigurno postoji neki način da se iz jednog dela grada prebaciš u drugi deo npr. helihopterom. Mislim, teorijski je izvedivo...

E tako ti je i sa navodnjavanjem, niti ima vode u blizini, niti ima rešeno pitanje energenta s' kojim bi se to navodnjavanje isplatilo, ali teoretski Dunav i Tisa mogu da napoje sva vojvođanska polja.
 
Na osnovu jedne loše proizvodne godine, cena zemlje neće pasti, to je moje mišljenje.
Cena zemlje je porasla jer je stasao jedan solidan broj ekonomski jačih poljoprivrednika, koji svojim radom mogu da ostvare pristijan profit u poljoprivredi. Tu ne mislim (samo) na tajkune, već na one poljoprivrednike koji obrađuju više od 150-200 kj, i koji dobar deo svog profita plasiraju u kupovinu zemlje, tj. proširenje poseda.
Takođe ne treba zanemariti ni ljude koji nikakve veze ni dodira nemaju sa poljoprivredom, ali jedino u obradivoj zemlji vide sigurno ulaganje (i čuvanje) svog novca. Tako je sve više doktora, advokata i sl. koji su postali novi vlasnici zemlje, i kojima je bitno da je tako njihov kapital osiguran, a ako uz to osiguranje kaplje još koja parica pride - tim bolje.
Jedna izgubljena bitka ne znači i izgubljeni rat ali će ostaviti vrlo negativne posledice na dalju trgovinu sa inostranstvom. Nekada su ti doktori, lekari o kojima govoriš kupovali stanove dok ta trgovina nije pukla. Sada kupuju zemlju ali verujem da će se i tu uskoro dogoditi preokret. Dovoljno će za taj preokret biti još jedna loša godina.

- - - - - - - - - -

Cena zemlje je u ociglednom porastu,a takav trend ce se nastaviti...uskoro 20000 eura po ha
Ta cena je realna za onoga koji prodaje ali neverujem da je realna za onoga koji kupuje tu zemlju da bi je obrađivao. Cena zemlje je imala tendenciju rasta. Nerealno je očekivati u budućnosti da će cene poljoprivrednih proizvoda imati tu rastuću tendenciju. Cena zemlje je skočila uglavnom zbog najave da će stranci, kada dođe to vreme i ako dođe, moći da ravnopravno kupuju zemlju po Srbiji. Iskreno se nadam da će se zakon o takvoj prodaji odložiti na duži period, kao što su to uradile mnoge zemlje u našem okruženju.
 
U okolini Novog sada zemlja u ritu se placa 7000 eura po kj,a u polju 8-10000 eura po kj,dal je realno il ne pokazuje potraznja koja je veca od ponude i sva zemlja koja se oglasi se proda u najkracem roku...
 
@Vule
O tom zalivanju pricaju najvise ljudi kojima je najveci uspeh u zalivanju bilo zalivanje cveca na balkonu. :ppozdrav:
 
kada neki poljoprivrednici prodaju zemlju, npr. 1.5kj, u komadu za 9000e, a ne mogu je prodati 2 meseca, sta moze biti u pitanju? mozda je to prejaka cena zemlje za reon gde se nalaze (opstina Bac), ili tamo nema jakih poljoprivrednika koji bi to kupili? inace, zemlja je pod arendom...
koliko vidim, koja god zemlja da se ponudi, i to po visim cenama, odmah se proda.
 
da napomenem: 9000e za 1.5kj, znaci 6k evra po lancu... a pouzdano znam da je pre par dana u srednjem banatu, u zr opstini, prodato 5 kj po ceni od 7500e po lancu... a i jedno i drugo su zemlja iste klase, a i jedno i drugo kupuju hleb, gorivo i repromaterijal....itd., sve po istoj ceni, pa ti sad vidi.
 
Cena jako varira. Za vrednost poslednje njive koju sam kupio mogao sam skoro duplo vecu povrsinu uzeti na drugom mestu. Razlika se pokazala odmah prve godine. Moja njiva 4500kg/kj kukuruza, druga navedena njiva 1300kg/kj. Ako uzmemo da me proizvodnja 2012 kostala oko 450e/kj nije tesko zakljuciti da li sam dobar izbor napravio.
Ovo pisem za cenu u Bacu koju spominje Goran Nikolic. Imam tamo familije i znam kakva im je zemlja. Ima pojedinih delova gde zemlja ne vredi ni 1000e/kj a negde je u rangu Crepaje, Srbobrana i ostalih najpolodnjih zemljista.
 
Tacno tako a jedan lanac iznosi 22 kvadratna hvata odnosno 1 katastarsko jutro i 6 kvadratnih hvati.Tako je u mernom sistemu i kod mene u Beceju ali to vec ide sve u drugu temu ali da se ipak podsetimo. Nego da se vratimo temi,pre neki dan mi nudjeno 2 jutra (koje radim u arendu)za 10000 e po kj.Kaze gazda"Mi culi da je cena otisla gore kako su javili da dolaze Arapi pa hocemo toliko".Ljubazno sam ih poslao kod prvog komsije pored njive (posto ne znaju ko je komsija)da se sa njim dogovore.Ima covek pravo da ukrupni posed.
 
Ovde se potkrala neka greška!
Neko stvarno mora ići kod offffftamologa.
ako je 1 kj - 1600 kvadratnih hvati i ako dodamo 6 kvadtatnih hvati to je 1606 kvadratnih hvati, a katastarski lanac je daleko veći od 22 kvatratna hvata.
 
HALO SVI.
Nov sam na forumu. Poljoprivreda nam je porodični hobi. Ako Vas još nešto interesuje pitajte.
Pregledao sam nekoliko stranica .Izgleda sad nema na forumu nekog severnije od Bečeja.
Pa evo informacije iz prve ruke : moj sused u maju prošle godine tražio 5000e po kj 3,4,5 klasa , na prodaju bilo 5 jutara u jednoj parceli.
Nije prodato odmah. Jesenas posle žetve ( naše , jer oni nisu imali rod na toj parceli ) tražili 5200e po kj. Pa u novemru prodato za 44ooe.( bar toliko je pisalo na izjavi da ne koristim pravo preče kupovine pod tim uslovima). Dali sam dobro postupio nekupujući posudite Vi.
I iz ovog se vidi jedno je tražiti , drugo je dobiti.
Inače i tu se tražilo i do 10000e po jutru, znam jer sam pratio zemlje za prodaju.
 
I još nešto .
Na nekoj stranici sam pročitao da cena zemlje u Holandiji može biti i 50000 e po ha. Ako kupci računaju na to da
i kod nas će biti toliko mislim da se varaju. Prvo Holandija za trećinu veća od Vojvodine, ima lošije zemljište i manje sunčanih dana od Srbije, a pre dve godine je izvezla hrane za 63 milijarde dolara , a Srbija ( sve zajedno , u dobroj godini ) oko 0,6 milijarde dolara. Prosečan prinos pšenice u Holandiji je 8,415t ( prosek od 2006 do 2009 ) ( bolji od njih ima Belgija ) , a u Srbiji 3,687 t po hektaru , sa čim pretičemo samo Grčku , Rumuniju , Španiju i Bugarsku.Sa kukuruzom je još gori slučaj( iza nas su samo Bugari i Rumuni ).
Mislim da je kod nas cena dostigao ( malo i prešao ) realan nivo , u odnosu na naše mogućnosti i okolnosti.
 
DÉNES1
ZNACI OKO 4400 EURA KOSTA JUTRO ZEMLJE 3,4,5 KLASE ???? DALI TO VAZI I ZA ZAPADNU BACKU ??? SELO RASTINA ??? BLIZU MADJARSKE GRANICE ?? HVALA PUNO
 
Izvini Gorane.
Neznam dali ste pročitali drugi red. Ako u vezi mene nekog nešto interesuje neka pita.

- - - - - - - - - -


Poštovani Vule .
Selo Rastina je udaljeno od nas 150 km.
Moje imanje je blizu Sente , prema Bačkoj Topoli.
 
Nazad
Vrh