Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

kada se tako prodaje zemlja tj. kada je banka prodaje dali postoji obavezna ponuda komsijama ili ne?

obavezno medjasi prvi
a ja imam drugo pitanje recimo prodaje se zemlja komsije ne kupuju kupi neko iz druge katasterske opstine ili drugog sela na primer e sad da li neko iz tog sela ima prednost u odnosu na nekog iz susednog sela ili kat.opst.
zamolio bi za odgovor ako ko zna
zahvaljujem unapred:ppozdrav:
 
Ja sam imao situaciju gde je tako negde bio glasnik ili obavestenje i gde je banka prodala plac pored mene bez mog znanja,a ovamo se trazi kad prodajes ti kao fizicko lice da obavestis komsiju stvarno nema logike...
 
A kako stoji stvar kada neko pored menja zemlju a komsije se ne obaveste?

- - - - - - - - - -

A kako stoji stvar kada neko pored menja zemlju a komsije se ne obaveste?

- - - - - - - - - -

A kako stoji stvar kada neko pored menja zemlju a komsije se ne obaveste?
 
Ti imas pravo da ih tuzis,jer ti kao prvi komsija imas pravo preceg da to kupis.
Ovo vazi za poljoprivredno obradivo zemljiste.Koliko znam ne vazi za gradjevinsko zemljiste.Stvarno,da li ovo neko tacno zna ili gde to da trazim:U slucaju prodaje kuce pored moje,da li je prodavac duzan da prvo pita komsije ili ne?
 
Kod mene je raskidanje ugovora uslovljeno da bude obostrano.Što znači da su obe strane za raskid.Ukoliko nije tako ide se na sud pa svako dokazuje šta je i kako je.Ovo je prava i proverena informacija.Čak i da se zemlja proda ,a ti imaš overen ugovor niko te ne može izbaciti iz nje ako ti nećeš.Jedino što ćeš zakup plaćati novom vlasniku.
 
Za banke izgleda vazi kreativno tumacenje zakona. Treba licno da se obavesti svako sa pravom prece kupovine, i to preporucenim pismom.
У принципу банка није власник него овлашћени продавац (осим ако не продаје земљу на којој је већ раније уписала власништво јер није било заинтересованих) а и судови продају по истом принципу. У оба случаја право прече куповине међаша се огледа у томе што највећу понуђену цену не мора да диже (корак углавном 5%) него само потврђује да хоће да купи по тој цени а други онда морају да дижу понуду.

- - - - - - - - - -

ja imam drugo pitanje recimo prodaje se zemlja komsije ne kupuju kupi neko iz druge katasterske opstine ili drugog sela na primer e sad da li neko iz tog sela ima prednost u odnosu na nekog iz susednog sela ili kat.opst.
Само међаши могу да имају право прече куповине а ако је између пут или канал (имају свој катастарски број) немају предност а камо ли друга КО.

- - - - - - - - - -

A kako stoji stvar kada neko pored menja zemlju a komsije se ne obaveste?
Ако се земља поклања или мења међаш не остварује право. Значи ако не желиш да продаш међашу направиш уговор о поклону.
 
Da li se moze raskinuti ugovor o zakupu polj. zemljista? Interesuje me i slucaj ako ja kao ZAKUPAC odustanem a i varijanta ako ZAKUPODAVAC ne zeli vise da izdaje zemlju.
Ja sam imao taj slucaj ove godine. hteo sam da tuzim zakupodavca, ali sam u dogovoru sa advokatom odustao. Covek mi je objasnio da cu pre ili kasnije doci do vestacenja, i da ce mi troskovi biti svakako veci od neke eventualne doboti na toj povrsini. Ako je "tvoja" povrsina neka veca, i ako imas neke analize i dokaze, mozda mozes i da probas.

@YT1RD1,
Ocekivao sam ovo objasnjenje, ali delom nisi u pravu. Zakoni se gledaju malo drugacije, tj kako mi je obajsnjeno gleda se duh zakona, kao i onog koji tretira tu oblast detaljnije. Po takvim tumacenjima, ipak je potrebno da banka ispostuje zakon u potpunosti, a ne da ga kreativno tumaci. No, banke su kod nas privilegovane, i zakoni se pisu po njima, tako da je ocigledno po njihovom.
 
Da li se moze raskinuti ugovor o zakupu polj. zemljista? Interesuje me i slucaj ako ja kao ZAKUPAC odustanem a i varijanta ako ZAKUPODAVAC ne zeli vise da izdaje zemlju.
Kod nas je bio slučaj da se zemlja prodala večito a bila je pod zakup. Zakup je, po ugovoru sa predhodnim vlasnikom, važio još par godina. Novi vlasnik je sudskim putem uspeo da uđe u posed.
 
Само међаши могу да имају право прече куповине а ако је између пут или канал (имају свој катастарски број) немају предност а камо ли друга КО.

nismo se razumeli mislio sam na situaciju da se prodaje zemlja niko nece od medjasa a vlasnik proda nekom iz susednog sela ili k.o. e sad da li ja iz ovog sela imam pravo rece kupovine u odnosu na ovog iz drugog sela:ppozdrav:
 
Da li se moze raskinuti ugovor o zakupu polj. zemljista? Interesuje me i slucaj ako ja kao ZAKUPAC odustanem a i varijanta ako ZAKUPODAVAC ne zeli vise da izdaje zemlju.
Ako je ugovor valjano sačinjen (pravno ispravan) ne može se raskinuti ,ja sam u mom napomenuo da se raskid može uraditi samo uz obostranu saglasnost.
Nisam siguran ali ti sa ugovorom možeš staviti i hipoteku na zakup.
Bilo je slučaja kod nas svakakvih ali uglavnom se završe tako što novi zakupac uđe u posed i stari odjavi zemlju.Jes da se
posle psuju ali vlasnik na kraju bira ko će da radi.
Bio je slučaj kada je čovek hteo da uzme zemlju nazad i da drugom ali uz pretnju tužbom za izgubljenu dobit i naknadu štete je odustao i ostavio ovom što je radio.
Da li je to pravno moguće ili ne najbolje da se posavetuješ sa advokatom jel su naši ugovori uglavnom jako traljavo i nemarno napisani tako da postoji mogućnost za obaranje.
 
Tako je, ugovor o zakupu se raskida obostrano, i ako zakupoprimac nece da raskine ugovor , ne mogu mu nista i moze da radi tu zemlju do datuma u ugovoru.
 
Ja sam imao ugovor na 5 god.Vlasnik zemlje je umro,a deca su nasledila zemlju.Prodali je lokalnom tajkunu koji radi 1000ha,a meni je ugovor vazio jos 2 god.Advokat mi rekao da ugovor prelazi na naslednike,a posto su oni prodali zemlju taj ugovor se prenosi i na novog vlasnika,tako da ja i dalje radim tu zemlju samo sto zakup placam novom vlasniku.Rekao mi covek da nije u redu,ali ja iz principa nisam hteo da izadjem iz tih parcela.
 
@YT1RD1,
Ocekivao sam ovo objasnjenje, ali delom nisi u pravu.
Написао сам шта се спроводи у пракси (из личног искуства) а коме је до теоретисања нек се спреми на торишак. На крају закључка судија напише "није дозвољена жалба".

- - - - - - - - - -

e sad da li ja iz ovog sela imam pravo rece kupovine u odnosu na ovog iz drugog sela:ppozdrav:
Не. Јасније не може.
 
A ako je ugovor na neodredjeno vreme?

Spajki ugovor na neodređeno vreme nije pravno valinad na sudu,može da prođe u trezoru ali ako bi došlo do nekog spora pada 100%.
U ugovoru mora biti navedeno:
Početak trajanja,kraj trajanja,cena zakupa ,broj parcele,KO,površina parcele,podaci zakupca i zakupodavca,nadležni sud u slučaju spora.
Mislim da sam nisam nijedan faktor izostavio koji je bitan za pravnu snagu ugovora.
 
Nazad
Vrh