Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Srecna Nova Godina !

Ako ima neko da mu dosadila poljoprivreda pa prodaje zemlju kupio bi 2-3 hektara pogodna za vocarstvo u Sremu ili u okolini Smedereva.
 
Pročulo se i u gradovima da treba ulagati u srebro i zlato ili u zemlju jer im se cena učetvorostručila-uosmostručila u poslednjih deset godina. Zapravo, nije cena zlatu srebru i zemlji skočila nego je vrednost novca pala, kako to lepo reče jedan naš forumaš, a ima i dalje tendenciju pada. Kako u našoj zemlji ne postoji pravni okvir za ulaganje u dragocene metale(osim kod zalagaoničara), a i u bankama novac takođe propada samo u nešto manjoj meri nego kad leži u slamarici, počeo danas svako da se interesuje za zemlju.

Naš čovek uvek kao po običaju kasni sa reakcijom za nekih 20-30 godina. Pametan je bio ko je počeo da kupuje jutro po jutro tamo osamdesetih i devedesetih godina kad zemlja nije "nikom" trebala i prodavala se budzašta.
 
Poslednja izmena:
Pročulo se i u gradovima da treba ulagati srebro i zlato ili u zemlju jer im se cena učetvorostručila-uosmostručila u poslednjih deset godina. Zapravo, nije cena zlatu srebru i zemlji skočila nego je vrednost novca pala, kako to lepo reče jedan naš forumaš, a ima i dalje tendenciju pada. Kako u našoj zemlji ne postoji pravni okvir za ulaganje u dragocene metale(osim kod zalagaoničara) počeo danas svako da se interesuje za zemlju.
Naš čovek uvek kao po običaju kasni sa reakcijom za nekih 20-30 godina. Pametan je bio ko je počeo da kupuje jutro po jutro tamo osamdesetih i devedesetih godina kad zemlja nije "nikom" trebala i prodavala se budzašta.

Nisu se svi na vreme umili.
 
Dam mu ja moja 2 kj sa sve jabukama u 5 godini za te pare.

I za tu kintu kupiš desetak jutari gole zemlje za ratarsku proizvodnju i radiš 100% mehanizovan posao uz siguran plasman i baš te briga ::suncanje::

Ja sam pre 6 godina tu parcelu platio 1200 eura (2 kj) i sada bi u tom potezu kupio ali ništa preko 2000 e kj. Ta zemlja ne vredi puno pogotovo ako malo zasuši.
Inače kod nas najviše što je plaćeno 205000 eura 40 kj u 10-12 parcela. A ovako bude trgovina ali najjača cena oko 5000 eura kj.

S tim ciframa se barata i kod mene.

- - - - - - - - - -

Pricao sam sa strancima koji su zainteresovani za kupovinu zemlje, medjutim na spominjanje ove cene dize im se kosa na glavi,i odgovor im je ja imam za 2500 eura hektar u rumuniji u parceli 100-150 hektara. ima par poteza u Vojvodini koji vrede za vinograde i koji vrede te pare sto ih spominjes , ali vi ste postigli cene koje retko ko ce da plati 10000-15000 eura lanac 0.57 H pa to je 25000 hektar. sta bre vi hocete mi gledamo da kupimo jeftinu zemlju .Videcete kada udjete u EU kada krene jeftin uvoz da bi vas slomili, pitacu te kolika ce onda biti cena?

Ako do takvog scenarija dođe, kako kaže taj stranac, biće opet po Srbiji zemlje na prodaju i tada će stranci kupovati jeftinu zemlju od onih koji su je platili skupo sve nadajući se da će je tim istim strancima prodati još skuplje.
Takav scenario ne bi trebalo da ima negativnog uticaja na one vlasnike zemlje koji se poljoprivredom zaista bave bez obzira na to kada su i pošto kupovali zemlju i da li su veliki i srednji posednici, pa čak i mali ukoliko imaju zaokružen sistem.
 
"Videcete kada udjete u EU kada krene jeftin uvoz da bi vas slomili, pitacu te kolika ce onda biti cena?"

Gde kad udjemo?
Pre bih se ja plasio tog uvoza nego ulaza. Necemo mi tamo nikad uci, jel da smo trebali uci, ne bi nas ovako saranjivali.
 
Apsolutno se slazem.Njima treba trziste,a ne mi u EU.Osim toga nasi genijalci ce po njihovom naredjenju doneti zakon o pravu kupovine za strance.Tako ce sve zavrsiti sto im treba,bez ikakvih obaveza.
 
Najbolja investicija je bila kupovati stanove u sivoj fazi pre 5-7 godina i prodavati ih posle godinu dana za duple novce. Moj rodjak je tako od 15kvm napravio 90kvm (koje istina nije mogao da proda, jer ga je kriza uvatila), ali je bez rada uvecao kvadraturu!

Zemlja trenutno ima trend rasta, koji ako se ponovi jos jedna susna godina sa losim prinosima sigurno se nece nastaviti.
 
cena zemlje nema trend rasta nego je novac obezvredjen i propao,mislim da je trenutno najpametnije ulagati u kineski juan no mozda i gresim
 
Najbolja investicija je bila kupovati stanove u sivoj fazi pre 5-7 godina i prodavati ih posle godinu dana za duple novce. Moj rodjak je tako od 15kvm napravio 90kvm (koje istina nije mogao da proda, jer ga je kriza uvatila), ali je bez rada uvecao kvadraturu!

Zemlja trenutno ima trend rasta, koji ako se ponovi jos jedna susna godina sa losim prinosima sigurno se nece nastaviti.
Imam jednog poznanika koji je kupovao stanove po NS i BG,pa se sad kaje.Kaze da sam te pare ulagao u zemlju zesce bi zaradio,a ovako sam puko.Posle bitke su svi generali.Sam Bog zna sta ce biti.Meni nebi bilo zao kupiti zemlju koliko god da kosta,ako sam je ove godine zaradio i normalno ziveo_Opasno je ako nema za zivot,pa se mora prodati.:osmeh:
 
Novac je mozda obezvredjen, al u USA. Kod nas gde robom placamo eure i dolare je nesto sasvim drugom. Zato valjda i postoje zemlje kao nasa.
 
@Goran ihc
Kina jeste buducnost (i sadasnjost).

Kad bi znali sta je najbolje zar bi bilo zanimljivo :osmeh:
Ja cu gledati da pratim oglase nekretnina i kad mi se nesto ucini jeftino da pazarim. Recimo danas sam video oglas iza Metroa zgrada 850e sa pdv-om po kvadratu. Uz cenkanje i odbitak pdv-a ko kupuje prvi stan moze kvadrat da izadje 750e.
 
Iako sam i ja mišljenja da je cena zemlje na gornjoj amplitudi, gledaću da se proširim sa još nekih pola jutra, ne više jer me čekaju i neki građevinski poduhvati ove godine. Ako pak nisam u pravu to za amplitudu, imam i plan B čije otkrivanje ne remeti moj interes pa mogu i javno da ga iznesem:

Ako cene zemlje nastave da rastu, a cene kuća da padaju pa se cena jednog jutra zemlje u kikindskom ataru izjednači sa cenom kuće na periferiji Kikinde, umesto da za ušteđeni novac kupim jutro zemlje, kupiću neku straćaru sa strujom, vodom i svinjcem ne da se uselim nego da tamo pravim ekonomiju. Svinjac, štalog, šupa, a dvorište se beli od gusaka - eto meni još jedne njive i veće od jednog jutra!

- - - - - - - - - -

cena zemlje nema trend rasta nego je novac obezvredjen i propao,mislim da je trenutno najpametnije ulagati u kineski juan no mozda i gresim

Nikakav papirni novac, ništa što na njemu piše koliko vredi.
 
Imam jednog poznanika koji je kupovao stanove po NS i BG,pa se sad kaje.Kaze da sam te pare ulagao u zemlju zesce bi zaradio,a ovako sam puko.Posle bitke su svi generali.Sam Bog zna sta ce biti.Meni nebi bilo zao kupiti zemlju koliko god da kosta,ako sam je ove godine zaradio i normalno ziveo_Opasno je ako nema za zivot,pa se mora prodati.:osmeh:

Nekada su ljudi kupovali stanove pa se sada kaju a sada kupuju zemlju dali ce se kajati pokazace vreme
 
Da bi cena zemlje isla dole treba da se pojavi dosta zemlje u ponudi ili da se obezvredi cena poljo proizvoda ili da budu suse par godina zaredom.
 
Slazem se, 2011 je bila susa, ali smo imali zalihu vlage od 2010, 2012 susa - bilo je parcela gde uopste nije bilo roda, 2013 ako bude susna - ocekujem pad cene zemlje. Cena hrane da li ce ici dole ili ne, zavisi od svetskog trzista.
 
Slozicemo se u jedno da ovakav skok cena zemlje nisu ocekivli ni veliki igraci mislim na one koji imaju vise od hiladu hektara.Kod nas konkretno pre dve godine oni nisu hteli da placaju vise od 1600 evra po lancu pa su ljudi prodavali drugima za 2 do 2.5 hiljade.To je ona zemlja sto su kombinati radili pa ljudi uzeli u povracaj.Da napomenem 1600 su placali polje ,a 900 rit.Kad oni nisu mogli da predvide taj skok ,kako bi mi mogli.
 
Budimo realni, ova visoka cene zemlje je nesto sto je ostalo igranka samo za male, srednje i ponekog veceg. Oni najveci su zemlju dobili dzabe i samo se smeju na ove cene i ne kupuju apsolutno nista. Ovi srednji imaju uglavnom dosta i sa ovim izvikanim kupovinama samo zagorcavaju zivot malima. Oni kad kupe te manje parcele za veliku lovu, ne sekiraju se puno jer njima to u proseku ne podize cenu njihove zemlje, a malima zatvara vrata. Ko ima lovu, moze da kupi razne solidne vece povrsine po prihvatljivoj ceni. Sve velike povrsine se realizuju po manjim cenama po ha, nego sto se ovde prica po kj.
 
Nazad
Vrh