Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Ваљда мислиш, 6/100, па онда да додје око 5000 е.
По твом рачуну камата је 16,6666.
Цена ко цена, увек је одређује понуда и потражња. Једини је проблем што једно од та два може да буде вештачки диктирано. Но, и то спада у тржиште, све док нема ваљаних закона и стратегије.
Што би рекли амери, прилагоди се или ....
 
Zemlja, tj vrednost zemlje se ne moze gledati kroz ulozeno/zaradjeno. Kupovina zemlje je ulaganje novca, kao kada kupis zlato ili devize, takozvana porodicna srebrnina. Zbog toga mi je cudno ono pitanje, " zasto je toliko placeno ?" i "kada ce to da se isplati ?"
U Crepaji je dosta ziva trgovina, nesto je puno ljudi krenulo da nudi na prodaju, posebno oni koji imaju manje zemlje i poljoprivreda im nije jedina delatnost, videli ljudi visoka cena, pa sa 3-4 kj resavaju krupna zivotna pitanja. Inace, cena je 10.000e pa na vise za kj. Okolni atari (Glogonj, Sefkerin,Opovo) oko 7500e. Ja sam trenutno ulozio novac u prosirenje stambenog prostora, tako da ove godine ne verujem da cu nesto kupovati, ali cim budem imao, ulagacu u kupovinu zemlje, kao sto smo i do sada radili, smatram da je realno i pozeljno da se svake godine poveca posed za 2 - 3%.
A odredjivanje trzisne cene, cini mi se da ima nekakva formula, koju sam znao, ali sam zaboravio, nesto kao cena zakupa x 20
 
У западним земљама је однос 25-30 за некретнине. За земљу верујем да је и више. Они се држе неког свог рачуна на основу каматне стопе и инфлације. По томе би код нас могло да буде и мањи однос. Опет са друге стране најбитнији је поврат инвестиције. Па ако узмемо колико се просечно заради од хектара онда би могао тај однос да буде 15-20. А са треће стране то му дође да закуп треба још да скочи. Где ћеш више. Како избалансирати жеље купца и продавца? Купац би хтео закуп по односу 30-35, а продавац 20-25. Купац би хтео да купи земљу по односу 10-15, а продавац да је прода по односу 20-25.

Најреалнији је тај однос 20, и мало мање.
 
komsija trazi 1.500 eura za 0.9 ha ali svi u selu pricaju da je mnogo i niko nista ne nudi.
Ма не слушај те што причају него купуј ако ти се свиђа. Ја сам тако, слушајући "село", остао без изузетног комада и не могу да прежалим.

- - - - - - - - - -

U TOME JE NAJVECI PROBLEM OVE DRZAVE sto pocinju zemlju da kupuju lopovi i prevaranti i na taj nacin "peru pare" a ne ratari.
A skoro da zaboravim Madjarska je u Evropskoj Uniji !!! :sta: :sta: :sta:
Ако под државом подразумеваш државну администрацију онда они немају проблем. У ствари имају, како да што више напуне своје џепове а затим да се што дуже одрже ту ге јесу да их неко не пита за "јуначко здравље".
Што се тиче Мађарске, и ако су у ЕУ, странци ће моћи да купују земљу тек од 2016. а код нас од 2014. ::jako_besan::
 
Da , ko što kaže marko , ja sam u mom računu množio umjesto da dijelim.

Uprošteno to je kad recimo neko oće da radi zemlju i ima 5000e i ako je uravnoteženo svejedno mu je dali da kupi 1ha za 5000e ili da tih 5000e oroči i za godišnju kamatu što dobija 300e plaća zakup . Znači ako je zakup hektara 300e , cijena treba da bude 5000e , ako je zakup 500e cijena hektara po tome izlazi 8333e .
E sad dal je starija kokoš il jaje , tj dal je cijena zakupa potjerala cijenu zemlje ili je obrnuto neznam.
 
Може се и ово узети у обзир код раста цене земље: "прву милијарду становника свет је достигао 1804. године, а већ један век касније 2 милијарде док су у 20. веку бројке порасле од 3 милијарде 1959. године, преко 5 милијарди 1987.године до данашње цифре од преко 7 милијарди становника. Процењује се да ће бити 8 милијарди становника већ до 2025. године а 10 милијарди до 2083. године.Ппаралелно с растом популације одвија се убрзана урбанизација и уништавање природне средине" РТС 2.
Потреба за храном узрокује интензивну производњу што за последицу има девастирање пољопривредног земљишта. нарочита прилика за добијање екстра профита (инвеститорима) ће бити лоше године (било која врста глобалних временских непогода). Постоје и пројекти кад земља више не буде могла да даје задовољавајуће приносе без обзира на обраду и прихрану али до тада има још времена.
 
"Zakon jednog deteta" je uveden trenutno u Japanu, Kini i jos nekim azijskim zemljama. Treba da se uvede i u Indiji ali vlast to odbija. Izvinjavam se za :off_topic:.
 
pa zar kinezi nisu tu zabranu skoro ukinuli?
A mi bi mogli da uvezemo taj visak dece, izvinjavam se mi smo taj visak od kineza uvezli.
 
Mislim da je cena zemlje, kao što je neko rekao, najrealnija kao 20x zakup. Kada je bilo 250 EUR po jutru a cena 5000 EUR/kj kod nas u Bečeju, a to je bilo do pre godinu dana, onda je to bilo sasvim uravnoteženo. To ti je 5% godišnje što opet ima smisla, ako se gledaju novci koje si uložio. Kada se pogleda u nazad, najbolje je bilo kupiti najjeftiniju zemlju. Na primer kod nas gde je u ritu prema Petrovom Selu bila cena svega 1.000 - 1.1500 EUR/kj mogao si da dobiješ i manju arendu ali ne 5 puta manju nego recimo duplo manju nego za prvu klasu (na primer 120 EUR) i to ti se vraća za 10 godina. Dodatno, što je bilo 5000 EUR/kj sada je 7500 EUR/kj - skok 50% a što je bilo 1000 EUR/kj sada je 3500 EUR/kj - skok 350%???? Arenda ne prati ove cene zemlje, 1200 kg pšenice po jutru ili ko je u EUR pogađao i dalje je 250 EUR eventualno 300 EUR/kj
 
kolege drage , da li je neko upucuen u cenu zemlje u Novom Milosevu ?
otprilike po KJ ?

hvala :ppozdrav:

ne poznajem njihov atar i prilike tamo , ako je potrebna neka informacija vise , deo atara i tako to , javljam...
 
Nazad
Vrh