Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Kod nas ima dosta zemlje na prodaju a ima i dosta koja je u parlogu a ne prodaje se. Cena se krece od 30e po aru za zemlju srednjeg kvaliteta dok se cena takozvane najbolje zemlje u delu blize moravi krece do 70-80e po aru maksimum. Nema ko ni da kupuje iskreno, retko ko imao para za obnovu mehanizaciju pa im se sad i ne kupuje zemlja kad ne mogu kvalitetno da je obrade.
 
Izgleda je malo ljudima doslo iz dupeta u glavu, malo su stagnirali sa kupovinom zemlje kod nas a i cena je malo pocela da pada. Ima i sad likova koji traze po 5500 po jutru za zemlju 5,6-7 klase ali nece niko vise toliko da da. Bice zemlje za sve nadam se, samo da se cene vrate u normalu tj da imaju neku realnu vrednost
 
Kod nas je kanda malo pala cena, zadnje što znam da je trgovano je bio po 6500e kj a sad se nudi za 5000e.

Još da dopunim, kod nas su klase 1, 2, 3 uglavnom se trguje sa 2. i 3. ima jedan deo gde atara gde su klase izmešane pa imate parcele koje se vode u dve klase. Trguje se i 1. klasom ali ređe, cena je u principu ista bez obzira na klasu.
 
Pre neki dan kod nas je trgovano 2kj za 9000e (4500e/kj) njiva I klase 300m od sela, druga njiva 74a malo dalje za ukupno 7500e isto I klasa, i treća njiva nepuna 2kj za 7000e 5 i 6 klasa. Sve su različiti kupci i prodavci. Do pre 2 meseca sva zemlja se trgovala za po 7000e/kj bez obzira na klasu.
 
Izgleda je malo ljudima doslo iz dupeta u glavu, malo su stagnirali sa kupovinom zemlje kod nas a i cena je malo pocela da pada. Ima i sad likova koji traze po 5500 po jutru za zemlju 5,6-7 klase ali nece niko vise toliko da da. Bice zemlje za sve nadam se, samo da se cene vrate u normalu tj da imaju neku realnu vrednost
A kolko su se kretale cene pre 20 god.1h 1 stan.Ako to pratimo danas bi trebalo biti od 20000e do 50000e za h.
 
Kod nas je pre bila zemlja budzasto jer je malo ko kupovao masovno su svi u grad isli za poslom a zemlja se usputno radila. Cena je skocila u poslednjih 7-8 godina i od tad raste sve vise ali sad je hvala bogu malo stala i pocela da se vraca u normalu
 
A kolko su se kretale cene pre 20 god.1h 1 stan.Ako to pratimo danas bi trebalo biti od 20000e do 50000e za h.
Vecu glupost nisam cuo.Ja shvatam ljude koji zele da prodaju zemljiste i da se ne bave vise poljoprivredom da navijaju za sto vece cene tj.nerealne ali ne shvatam ljude koji to zele i nemogu da kupe ni 1ha jer su cene jako visoke i pricaju kako je to ok.Sami sebi skacemo u stomak i nabijamo cene.Po ovakvim cenama dok dodjes do 15-20ha svoje zemlje prodje zivot.
 
@CVEJA Po pre 20 godina odnosno pre vraćanja zemlje cena je bila 5000 DM, posle vraćanja je bilo i za 500 DM.
 
Ove sadašnje cene su surova realnost.Mnogi ostaju bez posla i gde da se okrenu,ili krađi ili poljoprivredi.Naglo se povećava broj učesnika u poljoprivredi i cena zemlje skače i sve više će skakati.Setite se cenapre samo par godina.
 
Pre neki dan kod nas je trgovano 2kj za 9000e (4500e/kj) njiva I klase 300m od sela, druga njiva 74a malo dalje za ukupno 7500e isto I klasa, i treća njiva nepuna 2kj za 7000e 5 i 6 klasa. Sve su različiti kupci i prodavci. Do pre 2 meseca sva zemlja se trgovala za po 7000e/kj bez obzira na klasu.

Da se malo dopunim.
Juče su prodata 4kj u komadu za 12000e. Zemlja je dobrog kvaliteta.
 
Ove sadašnje cene su surova realnost.Mnogi ostaju bez posla i gde da se okrenu,ili krađi ili poljoprivredi.Naglo se povećava broj učesnika u poljoprivredi i cena zemlje skače i sve više će skakati.Setite se cenapre samo par godina.
Surova realnost jeste , ali ovi sto ostaju bez posla uticu na tu cenu minimalno , jer obicno takve nema ker zasta da ujede.
Na cenu uticu lokalni tajkuni ,tajkuncici i "sposobni biznismeni" iza kojih obavezno u senci stoji neko iz drzavnog vrha ili DB-a.
Samo mislim da su se malo zakasali sa tim izletanjima i da ce im se to kad tad olupati o glavu , sve ce to puci kao mehur od sapunice samo sto to pucanje nece nazalost zaobici ni nas male.
 
Surova realnost jeste , ali ovi sto ostaju bez posla uticu na tu cenu minimalno , jer obicno takve nema ker zasta da ujede.
Na cenu uticu lokalni tajkuni ,tajkuncici i "sposobni biznismeni" iza kojih obavezno u senci stoji neko iz drzavnog vrha ili DB-a.
Samo mislim da su se malo zakasali sa tim izletanjima i da ce im se to kad tad olupati o glavu , sve ce to puci kao mehur od sapunice samo sto to pucanje nece nazalost zaobici ni nas male.

Ja sam mislio na trgovinu između nas a tajkuni su priča za sebe u kojoj nas nema.
 
Kad malo bolje pogledam po selu svako ko je odskocio zadnjih par godina odskocio je jer je na necijoj "sisi" pa oni najvise i nabijaju cenu samo uzimaju,uzimaju a kamata ide.Mada je cena jos uvek normalna oko 4000e/kj,a u selu da' ima 3-4 coveka da imaju kesa za par jutara.
 
Ja se slazem sa Spajkijem. Prodaju ljudi koji imaju malo zemlje, pa krcme jutro po jutro za trosak. Sta ce za 5-10 godina ti isti ljudi? Iz cega ce ziveti?
 
Razmisljace kada dodje muka,a nema sta da se proda.Naj lakse je prodati.Takvi ljudi misle da ce im 10000-20000e promeniti zivot,novac se brzo potrosi i onda nema nista,samo kuknjava.2kj moze da hrani jednu porodicu citave godine ali se o tome ne razmislja.
 
Nazad
Vrh