Cena višnje u vašem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
od ponedeljka 18 dinara otkupan cena,svakog dana promene nazalost nadole
inace sumadinka je oko 60 edi 103 dinara (kalemljene visnje)
 
Sve je ovo jako zalosno i jagoda je išla isto u bescenje jedino vama je spas što mozete stojećki brati a ja se puzo u jagodama a zarada 0,0,,:ppozdrav:
 
Danas razgovarao sa kolegom na poslu inače voćar ima 7kj jabuke i kajsije priča mi da njegov prijatelj koji ima 5300 stabala višnje već godinama ranije ugovara prodaju višnje i za ovu god ima ugovorenu cenu 60 din.To je dokaz da treba imati količinu i preskočiti pekupce,kao i u svakoj drugoj proizvodnji "mali" su naje..li.
 
Ja imam 8000 stabla, imacu 100 tona visnje. Prodajem je hladnjaci za 41 din. Dajem tebi celu kolicinu za 50. Eto ti prilike da kao menadzer zaradis milionce bez rada. Javi se sto pre, sutra krecem berbu.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja imam 8000 stabla, imacu 100 tona visnje. Prodajem je hladnjaci
Svaka čast za hrabrost.
Možda ja imam predrasude prema hladnjačama, ali dati toliku količinu robe njima je poprilična hrabrost.
Radije bih to dao klasičnim otkupljivačima koji je odmah prodaju dalje, prerađivačima, ali nekome ko je kupi pa stavi u hladnjaču???
 
okolina Blaca ,tacnije selo Madjare bila je 35 sada se otkupljuje 30 din. Molio bih da pojedini clanovi daju tacne informacije a ne da pokazuju samo u prici kako su sposobni da prodaju po 60 din......zvao sam svaku ama bas svaku hladnjacu u Srbiji i svi drze skoro istu cenu ,za vecu kolicinu daju od 35-40 din.
 
Nema hleba od visnje. Sa njom moze da se tavori par godina, pa da se uzme po neki lep dinar godinu dve, pa opet da se tavori. Tacka! Ne pustajte sebi filmove! Mozes da blokiras puteve kolko oces, da pises vucicu, da radis sta oces... Cenu diktira trziste i tacka, teorije zavere ne piju vodu (u ovom slucaju). Inace, da citiram jedan tekst sa jedne stranice na facebooku:

Oko 50 proizvođača višnje stalo je pre neki dan pred prodavnicu i na taj način blokirali lokalni put nezadovoljni što je kilo trijes i četeres dinara, zavisi koj koga prejebe.

Reč je o selskom putu prvog reda koji spaja meštane s njivu, a krave i ovce s livade. Sama važnost ovog puta za ekonomiju bliskog Istoka bila je dovoljna da se evropsko tržište zaljulja, a na Poljaci, najveći proizvođači višnje na svet, da se pritresev gaće. Kolone vozila s ljudi koji su krenuli za Grčku preko Igrište, moralo je da bude preusmereno na put za Strojkovce.

U ovaj sela pod višnju je oko 200 'ektara, a godišnje se proizvede 2 'iljade tone višnje koje se pakujev u gajbe zajedno z granjke, lišće i ostalo đubre.

Zbog teren i nadmorsku visinu od oko 450 met'ra, višnja je po kvalitetna nego u ostali krajevi, ističev seljaci. Isti odgovor dobili smo i od proizvođači na 300, 250, 100 i 55 metra.

Otkupljivači nudiv od 35 do 40 dinara po kilogram, a kilogram se kreće od 700 do 800 grama, zavisno od vagu.

Međutim, proizvođači traživ minimum 55 dinara po kilo, a ako dođe do nestašicu uzrokovanu z gradušku i tornado po drugi krajevi, ni 100 dinara gi neće bude dosta. Kako kažu, višnju neće berev, osim količine koje su neophodne za kolači i banice.

Upozorili su da će raskrčiv svoje njive na taj način što će gi iskubev kao i da, ako višnja propadne i napravi se u komine, neće prezav da napraviv rakiju i otrebiv se s prepek.

Zalosno istinit tekst
 
U Strumici visnja brala se po ceni od 14 do 19 denari (28-38 dinara), kad odbijes berace ostane 8-13 denari. Vadim visnju, ne mogu cekati 6-7 godina da bih nesto ucario.
 
ovaj Uroš bi mogao malo da pripazi šta priča.
Nazvati ljude jadnicima je nedopustivo.
On je jadnik i ne znam sluša li ovo ko od njegovih šefova.
Širiti demagogiju o pljački i o bacanju višanja može samo jadnik koji se nekako dokopao emisije na tv a pojma nema o poljoprivredi.

A i ovaj domaćin koji dopušta da deca ceo dan budu na suncu i još o tome javno govori nije mnogo bolji.

Ali da ne bude da samo kritikujem, evo kako sam ja pojeftinio cenu koštanja.

 
Lepa visnja, nema mnogo ovakve ove godine. U globalu slabiji je rod nego prosle a i kvalitet takodje. Sve u svemu, losa godina i ne ponovila se.
 
Ako za moju kažeš da je lepa hvala ti.

Problem je malo više peteljaka ali to je posledica žurbe da se što pre otrese da bi se uhvatila malo bolja cena jer je bilo jasno da će padati.
Da se sačekalo još par dana da sve malo bolje sazri ne bi bilo tih petelajka.
Ali nije niko pravio problem oko toga.

Ne ponovila se stvarno. a kad bi se ovakve godine ponavljale jedini spas je što veće količine da bi se imala neka zarada.
Postoji zarada i na 35 dinara, da se ne lažemo, ali je mala.
Mala zarada na maloj količini stvarno obesmišljava posao sa višnjama. Na velikim količinama se javlja i pristojna zarada.
 
U nishkom kraju na nekim parcelama je rekordno visok rod, oko Zajecara takodje... izgleda kako se kome zalomilo. Kvalitet takodje sasvim pristojan... Govorim o krajevima koje nije hvatao grad...
 
Poslednja izmena od urednika:
Da nije smesno bilo bi zalosno. Kao da ne postoje troskovi na tih 1000ha bez obzira rodila ili ne, imas troskove koje moras godisnje da izdvojis bez obzira dali ces brati i ako beres i tad se troskovi povecavaju jer se sama nece obrati i prevesti do vage.Svaki rad kosta. Kosta i to sto odes do zasada jer cepas obucu. Te troskove niko ne racuna u nista. Zarada je ono sto ti ostane a ne ono sto zaradis sad kad je prodas jer te pare moras uloziti za narednu godinu. Tek kad te troskove odbijes od prodate visnje, sta ti pretekne, to si zaradio a ne ono sto ti ostane kad platis berace.

- - - - - - - - - -

Trenutno je cena 25, sutra-prekosutra vec 20. Radnike placam 13. Ostaje mi 7 dinara. Kad porastem jednog dana, bicu berac visnje, manje boli.
Koliku imas zaradu kad na tih 7din oduzmes sve sto treba da ulozis u zasad do sledece berbe. Gde si ti tu do sledece godine prijatelju moj?
 
Ocigledno ne znas sta je ironija,ili jednostavno ne umes da je prepoznas.Ajmo sada opet prica o udruzivanju bla bla bla nisu bitni mali proizvodjaci bla bla bla jadni hladnjacari nemaju zaradu bla bla bla
 
Poslednja izmena od urednika:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh