Nema hleba od visnje. Sa njom moze da se tavori par godina, pa da se uzme po neki lep dinar godinu dve, pa opet da se tavori. Tacka! Ne pustajte sebi filmove! Mozes da blokiras puteve kolko oces, da pises vucicu, da radis sta oces... Cenu diktira trziste i tacka, teorije zavere ne piju vodu (u ovom slucaju). Inace, da citiram jedan tekst sa jedne stranice na facebooku:
Oko 50 proizvođača višnje stalo je pre neki dan pred prodavnicu i na taj način blokirali lokalni put nezadovoljni što je kilo trijes i četeres dinara, zavisi koj koga prejebe.
Reč je o selskom putu prvog reda koji spaja meštane s njivu, a krave i ovce s livade. Sama važnost ovog puta za ekonomiju bliskog Istoka bila je dovoljna da se evropsko tržište zaljulja, a na Poljaci, najveći proizvođači višnje na svet, da se pritresev gaće. Kolone vozila s ljudi koji su krenuli za Grčku preko Igrište, moralo je da bude preusmereno na put za Strojkovce.
U ovaj sela pod višnju je oko 200 'ektara, a godišnje se proizvede 2 'iljade tone višnje koje se pakujev u gajbe zajedno z granjke, lišće i ostalo đubre.
Zbog teren i nadmorsku visinu od oko 450 met'ra, višnja je po kvalitetna nego u ostali krajevi, ističev seljaci. Isti odgovor dobili smo i od proizvođači na 300, 250, 100 i 55 metra.
Otkupljivači nudiv od 35 do 40 dinara po kilogram, a kilogram se kreće od 700 do 800 grama, zavisno od vagu.
Međutim, proizvođači traživ minimum 55 dinara po kilo, a ako dođe do nestašicu uzrokovanu z gradušku i tornado po drugi krajevi, ni 100 dinara gi neće bude dosta. Kako kažu, višnju neće berev, osim količine koje su neophodne za kolači i banice.
Upozorili su da će raskrčiv svoje njive na taj način što će gi iskubev kao i da, ako višnja propadne i napravi se u komine, neće prezav da napraviv rakiju i otrebiv se s prepek.
Zalosno istinit tekst