Cena višnje u vašem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Menja se nacin razmisljanja, to je dobro jos malo i na pravom smo putu. Ne spominje se vise Poljska, ponuda, potraznja, troskovi hladnjace i ostale gluposti. Ova godina nas nije osvestila da nasa visnja ne treba nikome vec da nasu visnju ne umemo da prodamo. Sta je razlog mislim da si ti (@ironman) najbolje objasnio uz pomoc samo jedne reci - skorojevici. Odnos cene i kvaliteta nase visnje je takav da je umetnost ne obezbediti trziste. Na kraju najvise najebu proizvodjaci a hladnjace zive pa zive.
@oktopod odgajvaci nikako ne bi smeli da razmisljaju o preradi vec samo i iskljucivo o proizvodnji jer nije doba komunizma vec kapitalizma sve sto moze mali odgajivac mnogo bolje, efikasnije, jeftinije moze veliki preradjivac. Mozes mislita na sta bi licilo da Djoka iz Doljevca radi SWOT analizu, segmentaciju trzista, radi dizajn etikete... Uspeh Djoke ne zavisi od njegove volje, zelje i vere vec od 1000 spoljnih faktora na koje one ne moze da utice. Uspece 1 u 100 ili 1000 ali taj nacin razmisljanja je u startu osudjen na propast cak mislim da su sanse za uspeh mnogo vece ako se prestroji na rulet i krene da lupa crno, crveno, cveno, crno... Slicno bi bilo i da neki npr. diplomirani pravnik dodje u taj isti Doljevac i palamudi o suzbijanju zilogriza (cisto da se Djoka iz Doljevca ne uvredi). Kad svako krene da radi svoj posao bice bolje. Spasa nam nema propasti necemo.
 
Odnos cene i kvaliteta nase visnje je takav da je umetnost ne obezbediti trziste.
Zablude su jedna od stvari koje nam smetaju. Takva je i večita mantra o najboljem srpskom, najbolja malina, najbolja višnja , najbolje ovo, najbolje ono.
Jednostavne su te stvari, ako neko misli da ima superkvalitetan proizvod, najbolji, on podigne cenu i platežni kupci kupuju taj superkvalitetan proizvod, oni sa manje para kupuju manje kvalitetan. To je sva mudrost.
Ako kupci neće da izdvoje više nego kupuju onaj jeftiniji, onda postoji neki problem sa gazdom koji tvrdi da je njegovo najkvalitetnije.
Da li je gazda u pravu ili nije jedini merodavan sud daje tržišzte, tj kupac.
Svaki Ciga svoga konja hvali, ali nije dovoljno da Ciga kaže super je konj, kupac gleda u zube, proba ga, pa onda odluči da li će Cigi platiti više.

visnju ne umemo da prodamo.
Zar je moguće da baš niko ne ume da proda svoju robu?
Samo se manimo priča o pljački, o grbači seljaka, o superkvalitetu, pogledajmo oko sebe i videćemo šta nam je raditi.
 
Jedan od najboljih načina za razbijanje zabluda generalno o našoj veličini je da se otvori sajt maps.google.com, ukuca ime vašeg mesta prebivališta u pretragu, kada se otvori mapa polako klikćite na minus (-) tj zoom out, klik za klikom ćete shvatiti koliko smo mi nebitni na planeti zemaljskoj :D
 
Pa, ako ces tako, ni kugla zemaljska bas nista ne znaci u svemiru.
Samo neznam kuda vodi takvo razmisljanje?
 
U realnost.

Nit smo bogovski narod, niti smo najveći, najjači, niti imamo količine, niti je naša roba najbolja, najslađa, jednostavno - smešni smo i treba sa time da se pomirimo i da vidimo kako da opstanemo sa time što imamo realnim razmišljanjem, sa nogama na zemlji.
 
Na zalost, za konzum je malo teze obezbediti trziste. Ja odavno razmisljam o sumadinki, ali u istocnoj srbiji je niko ne gaji, pa cu samim tim tesko naci otkupljivaca...
 
Evo ja cu ove jeseni zasadi jedan solidno veliki zasad sumadinke, naravno i toliko oblacinke. kad sam pre oko mesec dana bio u begaljici da vidim sta cu sa sljivom, tamo mahom traze sumadinku, erdi i sl, a ima otkupljivaca i u krusevackom kraju. Naravno da je otkup za nju daleko slabiji, ali je i cena uvek duplo bolja od oblacinke, a meni je bitno da razvucem berbu vremenski, tako da cu rizikovati.
 
Misljenje je kao **greška - svako ga ima. Moje misljenje je da nasa visnja spada u kvalitetniju (bar) polovinu. Da je najbolja nigde nisam napisao mada se i o tome moze diskutovati. Bilo bi lepo da ima forumasa koji raspolazu informacijama i postave rang zemalja po kvalitetu i izvor :osmeh:.
Pre par godina sam imao pri ruci clanak iz nekog nemackog casopisa "obstebaunste" (ili nesto slicno a mozda sam i lupio ne mogu da se setim imena casopisa a od casopisa ni traga ni glasa ali ako ga budem nasao okacicu scan) gde se navodimo kao proizvodjaci najkvalitetnije visnje cak se navode i neke smernice u proizvodnji (fazon dobra proizvodjacka praksa), e sad da li se Nemci u visnje razumeju kao Marica u ... i da li njima treba verovati... svako bira kome veruje kome ne. Na mene je taj clanak ostavio veliki utisak o tome kakvog je kvaliteta nasa visnja i kako na to gleda Jevropa.
Dosta je ljudi sa "juga" na forumu pa bi trebalo da ima i onih koji su upoznati sa visedecenijskim radom "Porecja" iz Vucja. Dosta radnike iz te (sada sjebane) firme je proputovalo Evropu uzduz i popreko drzeci predavanja i seminare o visnjama, nacinu proizvodnje, uslovima koji joj pogoduju... Bili su domacini i gostili proizvodjace i preradjivace iz cele Evrope koji su placali ne bi li im odali tajnu kako da njihova visnja dostigne kvalitet nase. Zasto ako je nasa visnja "prosecnog" ili "ispod prosecnog" kvaliteta?
Kada sam napisao da visnju ne umemo da prodamo mislio sam u globalu pisao sam o dominantom modelu poslovanja i nacinu razmisnjanja. Misljenja sam da ima dosta hladnjaca koje posluju veoma lose tj. prihodi su njima veci od rashoda ali zato proizvodjacima placaju jadnih, bednih, zalosnih 20 dinara tako da svakako grbaca seljaka strada. Ima ona stara seljace goljo ti si prah na podu tegli i vuci i u jarmu skapaj.
Sa druge strane imas hladnjacu na jugu koja je privatizovana posle 5. oktobra i zivotarila par godina a onda su vlasnici ulozili u ljude od struke i plasman proizvoda im danas ne predstavlja nikakav problem. Znaci nema gazda Petko je i vlasnik, direktor, menadzer prodaje, tehnolog i blagajnik. Godinama placaju najvisu cenu i otkupljuju iskljucivo od lokalnog stanovnistva a ako dodju sa strane (kao sto su prosle i ove godine dolazili jer se proculo) rebnu im procente za drugu klasu i cao djaci. Znaju svoje mogucnosti, znaju svoje kapacitete i postepeno postaju jedna od jacih hladnjaca. Naravno i njima je stigao dopis kao i svim vecim hladnjacama koje nisu prisustvovali okupljanju u Beogradu oko koje cene mogu da se klackaju. Famozna godina i cena od 100+ dinara jeste i zbog mraza koji je te godine prepolovio rod ali pickaranje izmedju velikih par meseci ranije je glavni uzrok te cene. I te godine sa cenom 100+ visnja je hladnjacama donosila dobit.
A to da postoje hladnjace koje nisu prodale proslogodisnje kolicine pa ove ne otkupljuju pa postoji i vocar koji ni sa 50 dinara nije u plusu. Cini mi se da su neki clanovi ljude koji kazu da su sa 50 dinara na nuli nazivali nesposobnom. Kojim imenom nazivamo hladnjace koje ne prodaju otkupljenu kolicinu?
 
Evo ja cu ove jeseni zasadi jedan solidno veliki zasad sumadinke, naravno i toliko oblacinke. kad sam pre oko mesec dana bio u begaljici da vidim sta cu sa sljivom, tamo mahom traze sumadinku, erdi i sl, a ima otkupljivaca i u krusevackom kraju. Naravno da je otkup za nju daleko slabiji, ali je i cena uvek duplo bolja od oblacinke, a meni je bitno da razvucem berbu vremenski, tako da cu rizikovati.

Hrabro ali uzmi u obzir velicinu tog zasada sumadinke. Verij mi, hoce ona da ode ali koliko i do kad. Gde zavrsava ta sumadinka sad i dali ce tamo ici i za 5-6godina, treba se zapitati ::namigivanje::
 
Hrabro ali uzmi u obzir velicinu tog zasada sumadinke. Verij mi, hoce ona da ode ali koliko i do kad. Gde zavrsava ta sumadinka sad i dali ce tamo ici i za 5-6godina, treba se zapitati ::namigivanje::

a oblacinka mnogo bolja 1 godinu ima jaku cenu,jednu solidnu pa pet nista ni za troskove,Tintoreti mi zivimo u zemlji u kojoj se ne zna sta ce biti sutra a ne za 5 god u zemlji u kojoj te niko ne pita nista i nemas nikakvih garancija je sve rizik ;)
 
Dobro, dobro, narucujem 100sadnica od tebe te sto kalemis , nije problem, samo nemoj da me lincujete :osmeh: Prodace se te tvoje sumadinke sto kalemis nebrini, bez obzira sta ja pricao, ne boj se.:osmeh:
Ma za oblacinsku cu uvek naci mesto ali ovu mogu samo da bacim a to nevolim da radim.
 
Jel ima neko informaciju (prenstveno mislim na ljude koji prate njihove forume) koja je cena u Poljskoj? Berba im je pocela.
 
Cini mi se da su neki clanovi ljude koji kazu da su sa 50 dinara na nuli nazivali nesposobnom. Kojim imenom nazivamo hladnjace koje ne prodaju otkupljenu kolicinu?

Zovimo ih kako nam padne na pamet, ali kako god da ih nazovemo to ne menja činjenicu da oni imaju višnju na lageru i da je daju po niskoj ceni, a onda ta njihova niska cena utiče i na snižavanje cene višnje u otkupu.
Sve ovo važi u slučaju da sam dobro shvatio da ti, dok o ovome pišeš, imaš na umu moje nagađanje o postojanju zaliha višnje u hladnjačama.

Nije 2012 godina, godina u kojoj je cena višnje bila na maksimumu, bila godina sa izraženim kasnim mrazevima. Teško je biti siguran ali mi se čini da je ove godine monilija odnela istu količinu roda koju je te godine odneo mraz, dakle ni ova godina nije godina sa rekordnim rodom, pa ipak imamo rekordno nisku cenu. Tako da razloge treba tražiti na nekom drugom mestu.

A što se kvaliteta tiče, naravno da ne smatarm višnju iz Srbije lošom višnjom, ali uvek se setim Cige i njegovog konja kad proizvođač tvrdi da je njegov proizvod najbolji, a ničim to ne može da potvrdi.

Ovaj osvrt na Porečje i plaćanje Evropljana da im ovi naši odaju tajnu gajenja supervišnje mi je simpatičan:)
Odadoše li je? :)
Evo ja je ni do danas ne znam, a kupci mi ne nalaze neke posebne zamerke. Ja uočim nedostatak u kvalitetu pre nego oni, i više nedostataka nego oni (ali ćutim o tome :))
Još kad bih tu tajnu saznao gde bi mi bio kraj.

Veruj u šta hoćeš, tvoje pravo i tvoj izbor, ali nisi u pravu kad kažeš da je nekim dopisom nekome naređeno oko koje cene sme da balansira. Svako je bio slobodan da plati višnju i sto dinara a niko je nije platio.
Zašto, nije teško razumeti, nije morao, a da je neko nekome naređivao su zablude.
Šta je bila konsenkvenca za onoga ko bi se usudio da taj dopis ignoriše i plati skuplje?
 
A da probamo bez dvostrukih arsina. Ako osudjujes i podsmevas se vocarima koji slabo zaradjuju bez obzira na cenu prevali preko usana (tastature) i napisi da su hladnjace koje ne prodaju svoju robu u najmanju ruku za jednaku ako ne i vecu osudu i podsmeh.
Sto se tice zaliha naravno da postoje kod gore pomenutih hladnjaca. Neki nisu oupste otkupljivali ove godine. Ej koji nivo amaterizma, nesposobnosti i neodgovornosti... Ako na samo par desetina kilometara imas tri hladnjace gde jedna ove godine nije vrsila otkup jer je puna druga otkupila malu kolicinu po ceni od 20 dinara a treca usla u sezonu prazna i placala po 37. Tu prica o ponudi i potraznji pada u vodu.
Moj rod ove godine u odnosu na rod iz 2012. je jaci za nekih 20-30% ali generalno rod iz 2012.+ rod iz 2014. = rod iz 2013 :osmeh:
U vezi Porecja sve sto sam napisao je istina samo si ti karikirao da smo mi Gali oni Rimljani i postoji carobni napitak. Iskusno si iskoristio sto nisam stavio navodnike (pa je "tajna" postala tajna).
Pa dopis nije bio u formi faxa, maila ili pisma. Dopis, prepiska, dogovor, konsultacije nije bitan naziv. Na snazi je kartel tu nema dileme veliki dogovaraju mali prate a mali nesposobni iskompleksirani obore cenu na 20.
Boli me nepravda a nervira me filozofija da je ko pljune hladnjace nesposoban. I da se svi slozimo i uvidimo istinu nece nam pomoci ali da bar ne gutamo sta nam se servira. Pre par godina cena je bila 12 dinara da bi dosla do 100+ dinara pa opet pala. Ne postoji proizvod koji ima konstantnu cenu ali da cena dostize desetostuku vrednostu za samo par godina pa da vrtoglavo padne... Ko ima vremena da se malo bavi brojevima evo najpouzdanijeg izvora http://faostat3.fao.org/faostat-gateway/go/to/home/E. Ovaj http://www.factfish.com/statistic/sour cherries, production quantity crpe podatke iz prvog ali ima bolju podrsku i jaksi je za komparaciju. Kakva crna ponuda kakva potraznja vadio sam cene po godinama iz top 10 niko nema ovakve skokove (bolje receno padove) kao mi.
 
BOZE!!! 6-ti po visnji, cetvrti po malini, 24-ti po jagodi, 17-po drugom bobicavom vocu (kupina npr), 31. po kajsiji, itd, itd.... I pored svega toga ova zemlja propada. A u majcinu sve...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh