Cena višnje u vašem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Okolina Leskovca I klasa 35, II klasa 30. Sta reci, a ne zaplakati. :osmeh:
 
Juče predao višnju. Dan pre toga uzeo gajbe i dogovorio cenu na 40 din a kad sam dovezo kaže cena danas je 30din/kg. Kažu ima je dosta a ako ti ne odgovara prodaj za više i vrati ambalažu tako mogu da ti pomognem da te sačekam za gajbe!!!!!!:zli:::samo bes::
 
Realna cena, je ona koja moze da se dobije za neku robu. Na zalost realnost kaze da je to uzasna cena od 30din/kg. Da li je isplativo na ovu cenu? Naravno da nije, jer pola od te cene su troskovi branja.U drugu polovinu treba da se uklopi cena zastite i djubrenja, kao i neka zarada za proizvodjaca. Malo je "gusto" u tih 15din za proizvodjaca.
 
Kriticare cega? Ne postoji kriticar koji ce ti reci da je cena od 35 dinara dobra za proizvodjaca, kriticari samo kritikuju megalomanske osobine pojedinih proizvodjaca visnje.
 
Здраво, Откуп вишње код нас је почео 16 Јуна и веч је при крају. Мој вочњак је у петој години и у просеку по стабло дошло је по 14 кг. Цена у Македонију је 30 еуроценти. Берачи вишње раде за 10 еуроценти за 1 кг. набраног плода. Могу речи да је катастрофа, то је ваљда цена свугде на балкану а можда и у европи. Поздрав свима.
 
Na ovu cenu nema nista da ostane, tako da je pitanje dali ce je iko i brati dogodine ako bude cena napola sa beracima, a ti ulazes svoju polovinu od cene za iducu godinu dok berac ima te pare u dzepu.Jos se pitas dali ce da je omlati grad iduce godine i pored svih ulaganja, vremena i rada. Nema to racunicu, nesto se mora menjati ako hoce da je odkupljuju i dalje jer ovako nema buducnosti za ovu vocnu vrstu.

Ovakva cena je samo kod nas i nigde vise, tako da ovi sto su kenjali da je Poljska reper za cenu u Srbiji neka mi se ......... jer je kod nas ubedljivo najmanja cena uvek.
 
Дали можда знаш која је цена у Пољској. Пошто сам сигуран да на балкану цена је 0,30 еур.
 
Ovde pocinje berba CENA JE OD 20-30 DINARA,verujem da ce se opet javiti neko na forumu da kaze da je i ta cena profitabilna,tako da je iluzurno pisati o bilo cemu,a narocito ulaziti u polemiku sa takvim likovima....
 
Gde je Vučić da drhtavim glasom kaže svoj stav o ovom problemu. Verovatno neko ima političke veze da može da mu se makar postavi pitanje... Što se nas proizvođača voća tiče, za nas je situacija loša ali se plašim da će biti i gora. Dokle god mi nemamo svoju krovnu organizaciju na nivou Srbije, i dok nemamo dogovor ništa, jednostavno nema višnje za tu cenu i tačka, ili platite 50 dinara ili kupujte negde drugde. U italiji, Austriji i sl. poljoprivrednici imaju svoje hladnjače i prodaju isključivo preko udruženja, pa se onda dogovara cena, a ne ko nam kolko ponudi. I da se ne zavaravamo situacija, ako nastavimo da radimo na ovaj način, nikad neće biti bolja, jer otkupci će uvek da gule. Znači ili da neko ozbiljan zavrne rukave i organizuje sve proizvođače i to na veliko, pozivanjem na udruživanje putem televizije štampe i sl. i dosta bolje bi bilo da se izbace iz lanca nakupci, Oni uzimaju deo od ionako male cene. Direktno sa prerađivačima i gotovo.
 
Nisam srećan što skoro uvek protuivtrečim ali neke stvari ne stoje, čini mi se.

Dokle god mi nemamo svoju krovnu organizaciju na nivou Srbije, i dok nemamo dogovor ništa, jednostavno nema višnje za tu cenu i tačka, ili platite 50 dinara ili kupujte negde drugde.

A šta da radimo mi sa višnjom ako oni kupe negde drugde?

Razumem bes zbog ovakve cene, ali bes ne bi trebao da nam blokira racionalno razmišljanje. Nije moguća, i ne verujem da bilo gde postoji, ta idealna situacija da neka "krovna organizacija" zastupa sve proizvođače višanja, ili bilo čega drugog, u nekoj državi, tj da se višnja može kupiti samo na toj jednoj adersi.
Ako bi to bilo moguće zašto ne bi bila moguća krovna organizacija prerađivača pa da se višnja može prodati samo njoj?
I jedno i drugo isključuje tržište i konkurenciju pa samim tim u tržišnim privredama to nije moguće.

A dalje, ove godine, ako se ja ne varam, samo Nektar i Podgorinafrukt uopšte kupuju višnju, drugi prerađivači je uopšte ne kupuju, ni po kojoj ceni. Mislim da Aleksandrovac ne kupuje, Koceljeva, Rauh, ne kupuje, dakle samo dva prerađivača i po koja hladnjača.

I šta bi bilo kakvo udruženje moglo da traži od ta dva kupca, kad je očigledno da iz nekog razloga ovogodišnji rod višnje nikome nije neophopdan, i da će ga kupiti samo ako ga može dobiti po ceni koja mu odgovara?

I nema Vučić s tim ništa, na moju sreću on se još uvek ne oglašava po tom pitanju. Još bi mi samo on falio da mi prodaje višnje.
 
Ma Ok, ali sta je onda perspektiva proizvodjaca visanja i sljiva. Da prodaju visnju "na nulu" a mislim da na 30 dinara nisu ni " na nuli". Ako se nista ne preduzme onda neka crkne taj vocar i gotovo. Ne bih rekao da bi svi mirno gledali i da niko ne bi reagovao kad bi recimo psenica ili kukuruz na jesen imali cenu 10 dinara. Ali oni su bitni, a vocari ocigledno nisu. Ako kod nas nema kupaca za visnju onda dajte da se organizujemo i prodajemo je u inostranstvu. Otvoren sam ja za sve predloge ali nikako necu da se pomirim sa ovom cenom visnje i proslogodisnjom cenom sljive.
 
Nek se desi neki kurslus sa EU i da nam uvedu sankcije, kukuruz bi kostao 5din, s obzirom na stocni fond. :off_topic:
 
A šta može da bude perspektiva proizvođača bilo čega u državi koja ima najveći budžetski deficit verovatno u svetu, a u Evropi sigurno?
Crna je pesrepktiva svima pa i nama.
Ta priča o pritisku na državu da ona nešto reši kad su cene u pitanju samo može, na malo duže staze, da pogorša stanje, a na žalost se ona neretko događa.

U ovakvim situacijama jedino što se može je maksimalno racionalizovati proizvodnju, tj sa što manje ulaganja dobiti što više prinosa. I naravno što veće površine da bi ta mala zarada po jedinici proizvoda bila dovoljna da se kako tako funkcioniše.

Ja sam sa višnjom završio juče, radio je efektivno dan i po, i tih nekoliko tona mi je donelo neku zaradicu, ali da sam imao više, makar dva hektara, da sam radio još neki dan zaradica bi bila zarada sa kojom bih neke potrebe pokrio.
 
Merošinu i okolinu sinoć zahvatilo veliko nevreme,grad, obrao oko 30% plodova. UŽAS. Videćemo da li će se nastaviti otkup. A najvljena cena 25 din.::samo bes::
 
U takvim situaciama treba praviti zadruge i udruzivati se to je jedini nacin da za svoj trud dobije koliko toliko postena cena.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh