Cena višnje u vašem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja sam juce obrao 1400kg, tj ne ja nego radnici, kisa nas prekidala ceo dan, danas kisa ne staje ne mozemo ni da beremo::jako_besan::, visnje vec polako prezrevaju. Sinoc predao visnju cena od 40din za prvu klasu navodno jos nije zvanicna . Generalno je malo manje rodila nego prosle godine.
 
Postovane kolege ovo je ponovo po ko zna koji put prevara i zelenasenje proizvodjaca. Sada nam traze da prvo odnesemo uzorke da vide kakve su visnje a zatim daju gajbe. traze koliko i svedocanstvo od babe i sve to za 40 din I klasa Sramotaaa
 
Da se ne lazemo, i oni su se opekli pre neku godinu kad je cena bila sto dinara, pa su im ljudi podvaljivali debelo. Tad niko nije ni pregledjivao gajbice, ni klasirao, ni gledao sta je na dnu gajbe, svi su zurili samo da otkupe sto vise. E pa, sad ispastamo zbog nekoliko debila koji su uvaljivali sve i svasta, pokvarenu, crvljivu visnju, cigle, itd, isl... Visnja je rodila dobro, pa im se ne isplati da kupuju svasta. Nema nista lose u pregledanju uzoraka, problem je cena koja je na granici isplativosti. Ovu godinu cemo da preguramo, ali me brine iduca, jer je opet dobro rodila, ne bi me cudilo da dogodine bude 30 dinara::jako_besan::
 
Cena uzas ::jako_besan:: ovih dana nailazim na veliku ogorcenost proizvodjaca, neki pricaju da ce da povade zasade, neki pricaju da nece vaditi ali ce zapustiti tj samo kositi travu pred branje, kazu ljudi bolje da ne rade nista za 30 dinara nego da se ubiju od hemije i rada za 40din...
 
Da se ne lazemo, i oni su se opekli pre neku godinu kad je cena bila sto dinara, pa su im ljudi podvaljivali debelo. Tad niko nije ni pregledjivao gajbice, ni klasirao, ni gledao sta je na dnu gajbe, svi su zurili samo da otkupe sto vise. E pa, sad ispastamo zbog nekoliko debila koji su uvaljivali sve i svasta, pokvarenu, crvljivu visnju, cigle, itd, isl... Visnja je rodila dobro, pa im se ne isplati da kupuju svasta. Nema nista lose u pregledanju uzoraka, problem je cena koja je na granici isplativosti. Ovu godinu cemo da preguramo, ali me brine iduca, jer je opet dobro rodila, ne bi me cudilo da dogodine bude 30 dinara::jako_besan::


Ne bih se slozio sa tvojom konstatatcijom. oko otkupa da su oni tada bili ugrozeni, dragi moj i tada su oni imali zaradu jer su je i tada kao i sada prodavali/prdaju po 1,5 evra. A to sa ciglama neverujem jer da je iko radio ili otkupio jer je cena bila ok.

- - - - - - - - - -

Cena uzas ::jako_besan:: ovih dana nailazim na veliku ogorcenost proizvodjaca, neki pricaju da ce da povade zasade, neki pricaju da nece vaditi ali ce zapustiti tj samo kositi travu pred branje, kazu ljudi bolje da ne rade nista za 30 dinara nego da se ubiju od hemije i rada za 40din...


A cigani-beraci traze 15 din. pa delimo sa njima po pola :haha:
 
Ne bih se slozio sa tvojom konstatatcijom. oko otkupa da su oni tada bili ugrozeni, dragi moj i tada su oni imali zaradu jer su je i tada kao i sada prodavali/prdaju po 1,5 evra. A to sa ciglama neverujem jer da je iko radio ili otkupio jer je cena bila ok.

- - - - - - - - - -




A cigani-beraci traze 15 din. pa delimo sa njima po pola :haha:

Plus peceno prase, plus pivo,sokovi i voda. Ako ih ne nahranis i ne napojis ima da se majmnisu po visnjaru i da ubacuju granje i zemlju u gajbice. :zli:
 
Hahahaha lepo je rekao Gorski,ako ih ne napojis i ne nahranis prave haos po visnjama,i dole bacaju i lome grane,ma strasno
 
Oce,al juce!
Odma brigadiru zavrcem usi
Brigadira placam 2000 i on mi odgovara za sve
 
Ne bih se slozio sa tvojom konstatatcijom. oko otkupa da su oni tada bili ugrozeni, dragi moj i tada su oni imali zaradu jer su je i tada kao i sada prodavali/prdaju po 1,5 evra. A to sa ciglama neverujem jer da je iko radio ili otkupio jer je cena bila ok.

- - - - - - - - - -




A cigani-beraci traze 15 din. pa delimo sa njima po pola :haha:


Bila je ok otkupna cena, zato su i trpali ljudi cigle u gajbice (pisalo je ovde negde na forumu da su napravili ogromnu stetu nekoj fabbrici), a i video sam licno sta su sve ljudi uvaljivali na otkupu, u otkupnoj stanici u Donjoj Vrezini. A i da ih prodaju svake godine po istoj ceni nije tacno, ne zanosite se, nit ima logike nit je tako. Sto se ugradnje tice, jedan moj rodjak je pre par godina radio kao otkupljivac za ne secam se bese kog, nije imao uopste veliku ugradnju u cenu (par dinara po kilogramu), ali je imao veliku zaradu zbog kolicine. Ne pustajte sebi filmove, da se neko ugradjuje po 50-100 dinara na cenu visnje do sad bi imao kule i gradove. Znam ja da nakupci imaju vecu zaradu od nas, on samo radi otkup, za dan primi po 10-20-30-40 tona visnje, nek ima po 5 dinara zarade to je opet velika, ma OGROMNA zarada (nit orao nit kopao). Za tih 100-200-300.000 dinara dnevno (puta 20-30 dana sezona)mi bi se otelili od posla cele godine, i opet ne bi imali toliku zaradu.
 
Poslednja izmena:
Ne pustajte sebi filmove, da se neko ugradjuje po 50-100 dinara na cenu visnje do sad bi imao kule i gradove.
ove godine na ceni od 40 dinara oni bi imali 8 dinara. Dakle kupe po 40 prodaju po 48.
Ako uspeju da natovare recimo 25 tona to je 200000 dinara. Tu su troškovi prevoza, otkupa, režije, alii pak im ostaje solidno. Ako imaju dva vozila dnevno kapne lepa kinta.
Imaju i neke druge pogodnosti zavisno od toga koliko su uposlu, koliko su pouzdani, kakva je prethodna saradnja bila i dr.

Naravno da je veća zarada raditi to nego gajiti višnje, ali ko kome brani da kupi kamion, ambalažu, registruje firmu i krene.
 
Pa tu nam je negde racunica... Lepo ja rekoh, spremite se na par susnih godina za visnju, finansijski. Ko prezivi, pricace...
 
on ima cistih 8 dinara, a proizvodjac sta?
40 din otkup-15 din beraci-10din/kg(obrada,rezidba,prihrana,prskanje...)-nervoza, strah od grada stara mehanizacija....= ?(-) din ...
gde je ovde matematika????
 
Poslednja izmena od urednika:
gde je ovde matematika????

Pa nije baš čistih, ima i tu troškova, nafta, vozač, otkupljivač, takse....
Ali da ostaje više, ostaje.
S tim što oni uglavnom rade svo voće i ne samo voće. Seljak teško da može da radi sve, od jagode do jabuke, i to u tim velikim količinama. I nakupi se tu za dobar džip, za lagodniji život.

Eto sad znaš matematiku, idi iskrči vošnjak i otvaraj firmu, više ćeš tako zaraditi to je sigurno.
 
Nije problem sto se on ugradjuje 8 dinara, nego sto vocar ne moze ni 10 da se ugradi (kad se sve odbije, ove godine ni 5 dinara ciste zarade po kg necemo imati)...
 
Pa dobro, pet ćemo valjda imati.
Recimo neka je 40 dinara i neka vagon po hektaru, a to bi trebalo da se ostvari, ako bi ostalo po 5 znači da bismo uložili po 35, dakle350 hilajda dinara ulaganja po hektaru.
Teško da se toliko može potrošiti na hektar.
Da budemo jasni, i ja se bavim proizvodnjom višnje, ne otkupom, i mani je cena niska naravno, ali hajde da računamo pravu računicu, jedino tako ćemo doći ili do rešenja ili do zaključka da sve ovo treba bacati.
 
Nece se bacati dok cena berbe se ne izjednaci sa cenom na otkupu. A to je vrlo izvesno za godinu-dve.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh