Cena višnje u vašem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
2пан не бавим се вишњом,написао сам већ али размишљам у том правцу,моје примарно занимање је тов бикова и преко удружења увек добијем јачу цену и могућност извоза..Задња тура је отишла за Израел.Имам осећај да неки нису упознати са радом једног удружења,којем је најбитнија сврха да омогући велики кванитет робе да оде на тржиште и бољу цену,јер хтели ми то да признамо или не,чиме год да се бавите велики играчи су увек на добитки из сто разлога.Не видим да хладњачари или млинари пропадају...Нисам против ко хоће да јајари нека јајари,али бити против удруживања у профи воћарству је смешно,као и у свему другом...Све је лутрија друже,само је организација пола урађеног посла,а то сигурно није 10 прасаца,2 овце и закоровљен вишњар..То нема перспективу ма колико се неки тешили.
 
не бавим се вишњом,
Prilično očigledno.
којем је најбитнија сврха да омогући велики кванитет робе
Koji je to kupac višnje koji odustaje zbog malih količina robe? Neki konkretan kupac.

Ta imaginarna mantra o udruživanju iza koje se ne može naći nikakav konkretan razlog do, ajd da se udružimo pa da ucenjujemo, se pokušava primeniti na svaki proizvod i na svaku situaciju. A to ne važi kod svakog proizvoda. Kod višanja nema razloga osim onog ucenjivačkog.
Industrijska vrsta, sa najčešće samo dva nivoa kvaliteta, a nekada ni ta dva nisu razdvojena, pa time otpada priča o masovnoj proizvodnji robe uniformisanog kvaliteta, što je jedan od bitnijih razloga za udruživanje više malih proizvođača odeđenih proizvoda (mesa npr, ) koja ima domaće tržište, a strano za ozbiljne količine nije zainteresovano.
I čemu udruživanje, da se ucenjuju kupci?

Kod takve proizvodnje jedini pravi put je snižavanje troškova proizvodnje a to nikako ne znači njenu primitivizaciju, ekstenziviranje, upravo suprotno, intenziviranje, podizanje prinosa uz optimalno balansiranje ulaganja.

Više će na nižoj ceni zaraditi onaj koji ima održavan voćnjak sa dobrim prinosom, nego onaj koji ima zakorovljen voćnjak sa nikakvim prinosom i nikakvim kvalitetom.

Teza, zakorovimo voćnajke pa se udružimo i tako udruženi milu majku kupcima. je gubitnička teza.
 
Iliti, osnovni minimum odrzavanja za postizanje PRVE klase, u prevodu, 6-7 prskanja, prihrana, djubrivo, tanjiraca izmedju redova, freza oko visanja. Sve ukupno 30-40 dinara rashoda (zajedno sa branjem) po kilogramu. U prevodu, ovu godinu cemo jedva da prezivimo::lose:: ... Tacnije, ja hocu jer mi je visnja usputna :osmeh: Da je imam na hektare i da je MUSKI obradjujem, doslo bi mi da se obesim... Toliko o profi vocarstvu.

P.S. Visnja iz zapustenih visnjara obicno ide kao druga klasa (ne uvek), sto ce reci niza cena, kad se uracuna koliko se ustedi neobradjivanjem to taman bude ta razlika u ceni. Uz manju kolicinu ispadne i manja zarada, lepo je ironman bacio racunicu...
 
"Uz manju kolicinu ispadne i manja zarada, lepo je ironman bacio racunicu..."

Ali(baba i 40 razbojnika),manja kolicina,manja zarada i mnogo manje rada i manja potrosnja bensedina po radnom danu na kvadrat:osmeh:


- - - - - - - - - -

I kako god okrenes u ovoj buranija drzavi bolje prodje onaj koji neradi i sedi ispred prodavnice i pije ladno pivo:ppozdrav:
 
Moj vam je savet da malo drugacije prostudirate sta znaci pojam udruzenja i koje su njegove prednosti jer negativne stvari ne postoje u dobrom udruzenju. Od nabavke repromaterijala, mehanizacije, radne snage, plasmana i milion i jos dva dora razloga da budete clanovi nekog udruzenja sto dovodi do saradnje udruzenja iz drugih mesta radi ostvarivanja zajednickih ciljeva bez obzira kolike i kakve zasade imate trenutno. Mozda se i predomislite da pocnete da odrzavate zasade jer cete manje u njih ulagati finansiski a mnogo vise cete dobiti. Zasto ste tako negativni i nemozete da sagledate stvari malo sire jer je udruzenje sirok pojam a direktno donosi korist clanovima. Negativna stvar ne postoji i uvek mozes izaci iz udruzenja ako vam ne odgovara.
Hemija duplo jeftinija, djubrivo jeftinije ? %, sistemi za navodnjavanje 20%+ strucno lice dzabe, agronom dzabe, saradnja sa savetodavnim sluzbama perfektna , saradnja sa lokalnom vlascu deo za podsticaje i poljoprivredu uopste perfektna, cene analize najbolje i najbrze moguce, veca kolicina siguran plasman. Date vas 30 po 1000e to je 30.000e to je samo mali deo ono sto se vidi na papiru a sta cemo sa marketingom, i ostalim sirim stvarima od kojih cete dobiti korist koja se trenutno ne vidi a doci ce......
 
Poslednja izmena:
manja potrosnja bensedina

Bensendini trebaju onima koji očekuju da se od par stotina ili hiljadu stabala višnje obogate, ili da makar godinu dana žive od toga.
Kad im se to izmakne šta drugo nego bensendine.

Srbija je ovo ljudi, država u kojoj je bruto društveni proizvod (sve ono što se napravi za godinu dana u jednoj državi) među najmanjim po glavi stanovnika, dakle nemamo para. Očekivati da se u takvoj državi zaradi dobro na jednoj prilično jednostavnoj proizvodnji je nerealno.
Mora se pametno raditi, tj štedeti i imati realna očekivanja. (i potajno se nadati da će se uskoro iz neklog razloga opet desiti 2012. godina)

Pominje se cena berbe od 12, 13, 14 dinara. Može se višnja "obrati" i za 5 i ispod dinara po kilogramu. I to ne uz pomoć skupih mašina. Štap, kanap, malo kreativnosti, malo majstorisanja, i eto skoro deset dinara po kilogramu manje troška.
Može se priručnim skalamerijama za sklepanim za mnogo malo para, uz malo nafte, voćnjak, površina, održavati u besprekornom stanju. Eto i tu neke uštede.
Može se sve to i sa skupim mašinama, ali skupe mašine treba uposliti dovoljno da bi imalo smisla i isplativosti kupovati ih. Za to je deset hektara malo.
 
Pa o tome ti i pricam ako ja imam masinu za branje valjda cu imati neposrednu zaradu u udruyzenju jer cu svima brati visnju, normalno po realnoj ceni da bude zadovoljan i kome berem i onaj ko bere. Tako i za malcer , tako i za preradu, tako i za plasman....... tu je kljuc, svesti proizvodnju na minimum a ipak zadrzati kvalitet i plasman, kolicinu ......
Svako po hektar, dva eto 10-20ha caskom. pa 20ja iz Milanovca pa 20ti iz Valjeva pa 20 neko iz Cacka, Arilja Ivanjice........150-200ha ima ju udruzenja u Sumadiji koji kupac ce da dodje na tu kolicinu? Ima da dodje i to trceci, nikne hladnjaca kao pecurka preko noci. Ako stojimo u mestu nema nista. Guraj napred i nesto cete izgurati verujte.
 
  • Like
Reagovanja: amg
Тинторети џаба пишеш,још дуго дуго ће Српска пољопривреда таворити у блату и причи испред продавнице.Поготво док је оваквих као што је овај из Робаја,у свакој теми о воћарству мрси нешто и паметује а не схвата да је слеп код очију и да је до колена у блату што би и схватио да је некад изашао из свог села и видео како се ради.
 
Kako si ti realan covek, ja ne verujem.
Zato sto se svastari i sto svi hoce sve da rade i ne ocekuju previse od toga sto rade i zato sto razmisljaju tako kao ti, daj da uzmem sta uzmem, zato nam je poljoprivreda ovde gde jeste. i svi ste mnogo mudri i pametni.
To udruzivanje vocara nije nista novo, to je odavno realnost na zapadu i jedini nacin da se proizvodjaci izbore za neki svoj ineteres.
Ja govorim o pravim proizvodjacima koji imaju 3,4,5,6 i vise Ha, a ne o ljudima kojima je visnja na parcelama gde nista drugo ne uspeva pa posadili visnju da ne stoji prazna njiva...

Sa tvoje tacke gledista ovo "realan" malo cinicno zvuci ali zaista je tako! Moj upis je napisan iskreno, iskrenim recima ogorcenog srpskog poljoprivrednika. Srecom poljoprivreda mi nije primarna delatnost inace mi od nje ne bi ostalo para ni da kupim stranjku da se obesim, pogotovo u zadnje 2 godine.

Ne radi se ovde o 3,4,5,6 hektara, u mom kraju postoji zemljoradnicka zadruga koja se bavi iskljucivo proizvodnjom Oblacinske Visnje na preko 800 hektara zasada u punom rodu, zadruga je konkurent na trzistu. Sta ti mislis sta bi dobili time kada bi se mi sitni udruzili? Na primer udruzenje proizvodjaca visnje, neko sa 20ari,neko sa 30 neko sa ceo hektar i tako nakupimo desetak hektara visnje, sta mislis da li bi bili konkurentni zadrugi? NIKAD! jer smo mi samo sitna boranija a cenu odredjuju veliki igraci. Sa tim udruzivanjem bi se samo svadjali, dal je neko nekog zakinuo,prevario itd, sto je vec vidjeno i nista drugo ne bi postigli..
 
Тинторети џаба пишеш,још дуго дуго ће Српска пољопривреда таворити у блату и причи испред продавнице.

Svaka cast svakome ali ja tako necu razmisljati i cekati da mi nesto padne sa neba."Nacice se i za mene kapa" Verujem da ima ljudi koji teze nekim ciljevima kao i ja i u tome cu ih podrzavati uvek pa dokle doguramo. Za sad nam ide sasvim dobro a ko ne zeli ili misli da moze sam , siroko mu polje pa nek se snalazi.
 
Svaka cast svakome ali ja tako necu razmisljati i cekati da mi nesto padne sa neba.
Е кад таквих буде више и кад се ови други баце на маргину онда се може рећи да је постигнут напредак..Ја ако добијем 10 посто ђубриво јефтиније мени је сврха удружења довољна и ништа више,јер ме ништа не кошта а имам повољности...Е сад пошто смо такви какви смо већина ових су против удружења јер су мрсомуди па подваљују свашта и сл,и знају да то тада не може проћи...
 
valjda cu imati neposrednu zaradu u udruyzenju jer cu svima brati visnju,
Braćeš im ako budeš dobro brao po ceni koja im bude odgoavrala, bili članovi udruženja ili nebili, to nema veze sa udruženjem. Isto tako i za plasman. Ako ti imaš dovoljno višnje, ako u tvom kraju ima dovoljno višnje da se isplati organizovati otkup, ili da se isplati poslati vozilo, plasiračeš je sa udruženejm ili bez. Ako nema dovoljno, ako se ne isplati dolaziti, možete vas dvesta biti članovi udruženja niko neće doći samo zato što postoji neko udruženje.

још дуго дуго ће Српска пољопривреда таворити у блату и причи испред продавнице.

:osmeh:

Ove što su spoznali ISTINU posebno cenim.
Još samo da spoznaju pravopis......

Nego, Putine, kaže se: Udruživanje donosi prednosti te, te i te, pa onda ja kažem, ne, ne donosi zbog toga, toga i toga.
To se zove razgovor.
Ovo, prodavnica, blato i te nebuloze, to nije razgovor.
Umeš li da razgovaraš?
 
Putine
Nemamo mi pojma o zivotu sta radimo, cekali smo tebe da dodjes da nas prosvetlis sa tvojom pamecu. Posto ne proizvodis visnju a pitanje da li uopste nesto i radis, molio bih te da zaobidjes ovu temu i da nas postedis od pojebavanja jer to svakodnevno radis na svim temama!
 
Braćeš im ako budeš dobro brao po ceni koja im bude odgoavrala, bili članovi udruženja ili nebili, to nema veze sa udruženjem. .
Pa o tome ti i pricam Braces po nizoj ceni nego sto ce im neko drugi brati a to ces moci jer imas dosta posla sa beracem i samim tim se isplati napraviti , kupiti masinu. To ima veze sa udruzenjem itekako jer ako nisi u udruzenju zar mislis da je neko lud da te zove ako neko iz udruzenja vec ima berac i samim tim je konkurentniji jer saradjuje sa clanovima.
Isto tako i za plasman. Ako ti imaš dovoljno višnje, ako u tvom kraju ima dovoljno višnje da se isplati organizovati otkup, ili da se isplati poslati vozilo, plasiračeš je sa udruženejm ili bez. Ako nema dovoljno, ako se ne isplati dolaziti, možete vas dvesta biti članovi udruženja niko neće doći samo zato što postoji neko udruzenje

Epa ja necu da cekam da u mom kraju ima dovoljno visnje kao i ljudi koji je imaju i ja sa njima pa da nam dodje neki baja i kroji kapu kako on hoce nego cu da nadjem ja i vlasnici drugih zasada kupca koga cu da zovnem i da dodje po visnju po ceni koja je korektna a ne da cekam kao ovca pred klanje da doje neki odkuplivac iz p.m da odkupi visnju u mom kraju po nerealno maloj ceni. Ne ne batice, davno smo mi to apsolvirali...... Moze da dodje ali nece odkupiti nista dok ne da vecu cenu nego sto vec imamo od ponudjene za mene i clanove udruzenja ili postoje neki drugi ciljevi da mu se ne da cak i ako ponudi vecu cenu.

Pa zamisli, i ti udjes u neko udruzenje u tvom kraju pa ostvarimo saradnju, nasa dva udruzenja. Pa tvoje udruzenje ima odkupljivaca vinje po 60din a moje udruzenje ima kupca za sljivu za 40din. Pa sta mislis o tome. pa sve nasa i vasa visnja zavrsi po ceni od 60din a sljiva po 40. Ili vilijamovka ili nesto sasvim trece. Ti imas Zeta prevoznika pa vam da korektnu cenu transporta jer vi saradjujete sa nama pa mu nabacis posao i kod nas? Zar je to toliko nerealno...A da nema udruzenja svega toga tesko da bi bilo i da se tako pogode kockice.
Pa mi naprimer imamo (saradjujemo) sa rasadnicarem koji ima kvalitetne sadnice po jeftinijoj ceni, sertifikovane. P vam zavrsimo sadni materijal.
Milion drugih stvariiiii:ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Braces po nizoj ceni nego sto ce im neko drugi brati
Svako ko bude brao po nižoj ceni imaće više posla bet obzira na članstvo u bilo čemu.

zar mislis da je neko lud da te zove ako neko iz udruzenja vec ima berac
Zvaće onoga ko bude povoljniji, jeftiniji, kvalitetniji, a zašto bi član udruženja morao da bude povoljinji?
Zašto neko ko nije član ne može da ima berač i da bude jeftiniji ili kvalitetniji od tebe?
Udruženje nije sekta, klan, da bi njegovi članovi bili vezani nekim tajnim vezama, i kod članova udruženja važe principi kao i kod nečlanova, ko mi je povoljini njega zovem.

nego cu da nadjem ja i vlasnici drugih zasada kupca koga cu da zovnem i da dodje po visnju po ceni koja je korektna

To isto možeš i bez udruženja.
Zoveš kupca, on te pita koliko višnje imaš, koliko u tvom kraju ima, kakvog je kvaliteta, dogovorite se oko cene i uslova, i ako se može postići dogovor postignete ga.
Ne znam zašto misliš da će neki kupac platiti skuplje nekome ko je član udruženja nego nekome ko nije član.
Neće, budi siguran da neće, nema razloga.
To je velika zabluda da se udruženjima plaća više.
Na starnu što su svakakve manipulacije sa tim udruženjima moguće, ali uzmimo da je sa te strane sve u redu, da manipulacija nema.
 
Nastavicemo sutra, objasnicu ti i ovo kako ja to vidim i kako je isplativije onaj koji je u udruzenju nego onaj koji nije sto se tice svega.
Clan moze i da bude izbacenn iz udruzenja, udruzenje ima ciljeve regulisane statutom. Ima upravni odbor koji caskom to razresi ko je tu da burgija a ko je tu da doprinosi ciljevima.

- - - - - - - - - -

Svako ko bude brao po nižoj ceni imaće više posla bet obzira na članstvo u bilo čemu.
Gresis, u udruzenju moraju postojati dobri odnosi medju clanovima i saradnja inace nema uspeha (ostvarenja ciljeva) ni za jednog clana, znaci ko hoce da sece granu na kojoj stoji nije za udruzenje koje ima za cilj da tu istu granu razvija.
Samim tim sto je ulozio u masinu potrudice se da izadje u susret clanovima udruzenja, kao i oni njemu u svakom pogledu ne samo kad je berba.

- - - - - - - - - -

Zvaće onoga ko bude povoljniji, jeftiniji, kvalitetniji, a zašto bi član udruženja morao da bude povoljinji?
Zašto neko ko nije član ne može da ima berač i da bude jeftiniji ili kvalitetniji od tebe?
Udruženje nije sekta, klan, da bi njegovi članovi bili vezani nekim tajnim vezama, i kod članova udruženja važe principi kao i kod nečlanova, ko mi je povoljini njega zovem..
Slazem se da nije obaveza nista ali ako imate iste ciljeve i vec saradujete a uz to dobijate najpovoljniju, najbolju uslugu nevidim razlog zasto biste trazili drugog, nije zabranjeno ali ako hocete da secete granu na kojoj stojite ni to nije zabranjeno, sve je na clanu da vidi dali mu se isplati ili ne ali ako hoce da zove skupljeg i nepovoljnijeg i to mu je kao mogucnost ostavljena, samo neznam kakav ce utisak ostaviti ako tako uradi.Valjda je bolje da dam manje para nekom koga poznajem i znam da ce mi to uraditi kao sebi nego nekom koga ne poznajem vise para. Razmisljate u pogresnom pravcu. Neko drugi ako ima berac nemoze da bude realno povoljniji jer on nema ono sto ja imam a to je udruzenje. Sve je zasnovano na ciljevima. Clanu nije u cilju da zove drugoga zato sto cu ja da spustim cenu za svoje clanove jer su mi oni indirektno pomogli da tu istu masinu kupim, ili napravim. Isto tako razmislja clan kome radim. Ej ovaj mi je obezbedio da imam duplo jeftiniju hemiju hajde da mu pomognem da napravi tresac da ne placamo vise berace, da nam ostane vise para u dzepu. Samo da bi ustao sa stolice moras da imas volju i interes a kamo li bio clan udruzenja:osmeh:
- - - - - - - - - -

To isto možeš i bez udruženja.
Zoveš kupca, on te pita koliko višnje imaš, koliko u tvom kraju ima, kakvog je kvaliteta, dogovorite se oko cene i uslova, i ako se može postići dogovor postignete ga.
Ne znam zašto misliš da će neki kupac platiti skuplje nekome ko je član udruženja nego nekome ko nije član.
Neće, budi siguran da neće, nema razloga.
To je velika zabluda da se udruženjima plaća više.
Na starnu što su svakakve manipulacije sa tim udruženjima moguće, ali uzmimo da je sa te strane sve u redu, da manipulacija nema.

Nemozes, isto postici bez udruzenja.
Vise ljudi koji guraju jedna kola imaju vise sanse da ih izguraju nego svak da gura svoja. Tu je dostupnost informacija velika. Svak zna jos po 5-6 odkupljivaca i niko ne nudi istu cenu. Pre ce doci na kolicinu od 10ha nego na kolicinu od 1ha ako je dalje.
Manipulacije u dobrom udruzenju su nemoguce, zato sto se clanovi relativno poznaju i svak se zna kakav je do neke mere, na njemu je da pokaze svojim radom i zalaganjem u ostvarenju ciljeva dali je za udruzenje ili nije.To se veom brzo vidi kroz ostvarenje ciljeva, svako ko ne gura u kola nije za udruzenje jer ako takvi budu u udruzenju ono gubi smisao pa neznam zasto bi takakv i usao u udruzenje ako ne zeli da ostvari ciljeve udruzenja. Niko ne tera nikog da bude clan nicega i takvi clanovi koji ne prepoznaju pozitivnu stvar i nevide sebe u ciljevima tog udruzenja i nisu za bilo kakavo udruzivanje.
 
Poslednja izmena:
Ljudi sustina je da su vocari totalno ne organizovani, da nemamo ni jedan mehanizam da uticemo na cenu i da nam prihod zavisi iskljucivo od volje otkupljivaca.
Ako neko misli da tako treba da ostane, onda stvarno...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh