Cena višnje u vašem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Da odgovorim Putinu,u mojemu selu imaju dva otkupljivaca,prilicno jaki sa otkupom,cak doteruju iz susednih sela.U susednom Lipolistu ima vise jakih otkupljivaca i hladnjacara.

A sad drugi deo teksta,jel znate onu pesmu"dacu dacu,dacu nego stacu"e tako je sad,posto su se svi zaduzili kod lokalnih otkupljivaca,uzeli sav repromaterijal(po skoro duplim cenama) za setvu,djubriva i sve sto ide na racun visnje moraju da daju visnju hteli to ili ne.Vecina u selu razmislja ovako,posadim pola hektara visnje,sadnice ne kupujem,ima ih kod nas koliko hoces po vocnjacima,malo ulazem u pocetku da poraste,posle malo manje ulazem i na kraju ne ulazem uopste,e kad dodje 10 godina roda tad imam kvalitet nula jer je sve u korovu a ja ocekujem da mi tih pola hektara zavrsi sve poslove za godinu dana i da ostane jos para pride.E tako se ovde razmislja,e zato i jeste ovakva cena.Otkupljivaci koriste priliku i eto je.
Vidim ceo dan se vozaju gajbe,narod bere za te pare.Strasno ali istinito.::lose::
 
Kod nas to ce tesko ici.Danas malo naculio uvo kad su razgovarali ljudi koji imaju u selu visnju kakvu takvu odrzavanu i oni bi da protestvuju i da ne beru pa makar svi propali,ali dzaba prica ostala vecina kojima je burazer tarupirao po zakorovljenim vocnjacima otpocinje berbu.Jos ima nesto jako tragikomicno,danas dosla ekipa iz neke firme ekofud ili slicno,dole sa juga je firma i kupuje visnju,zanima ih ekoproizvod.Bili kod burazera u visnjama koje su kao u parku i njima se to ne svidja,nece da je uzmu,a svidja im se vocnjak koje je pored i zarastao je da je to strasno,nije ni kosio taj covek.Jos kazu burazeru,ti to previse ulazes,ekoloski proizvod je iz ovog korova i to je trazeno.Jadno,da nemoze biti jadnije.
 
Онда присиљено удруживање,нема друге..Највећи проблем који многи занемарују је недостатак младих који воде домаћинства и имају широке резоне у вези свега..Тешко је неког маторог на ново навићи и сустићи,а млади који остају не могу од родитеља да преузму буквално док ови не помру или одлазе са села,и то је наша пропаст у свему.
 
E to je potpuno tacno.Ta generacija ljudi koja je prva sela za traktor danas tako prosipa svu pamet ovog sveta i neda volan mladjem jer kao sin nezna da vozi,a matori zna,ma rodio se na njivi i za volanom.Ko je pametan taj cim je napunio 18,roditeljima je rekao:ili ce vam zivot biti cvece ili vas biti nece:haha:
 
Комшија је свог сина исто тако зезао није му препуштао ништа,и једном дао сину да иде у њиву са берачом а он иза са приколицама,и на једном месту мора да се пређе пуна линија да се скрене у њиву и закошен прилаз,и читав живот је радио тако доводио у опасност и себе и друге,док тада син није једноставно отишао мало даље и сишао нарикверц без икакве опасности..Тад је видео да мора да препусти и да нема од тога ништа ЈА па Ја,и напредују,неки дан су дотерали нову Махиндру.
 
Pa nista onda!
Moracemo da bojkotujemo cenu i da blokiramo neki magistralni put ili bolje auto put da privucemo pazlju onih magaraca iz vlade i da tako probamo da nesto uradimo.
**greška ti 30 dinara
 
Ljudi nedajte tim mesetarima svoje proizvode, gde se placa teraj tamo a ovi kad vide da niko nece kod njih veoma brzo ce dici cenu. Pa cak ni tad netreba kod njih nositi nek propadnu kad su alavi.::samo bes::

Lako je napisati "NE DAM" u praksi to drugacije izgleda. Ljudi su u dugovima, pogotovo ko je u kreditima, taj ne pita za cenu samo pita gde se otkupljuje, bolje da uzme neki dinar nego da propadnu visnje i da nema nista. Ovo je bre Srbija zemlja sa 2 miliona nezaposlenih i mnogi sto rade ne primaju platu, nije ovo Amerika pa da mi trazimo neka nasa prava, ovo je bre Srbija koga bre boli uvo za nas i nasa potrazivanja. Kod nas se ide po sistemu ili daj ili neka ti propadne, boli ih uvo.
Generalno cene poljoprivredinih proizvoda su katastrofa primer Jecam sam poznjeo cena mu je 17 dinara normalno ne dam ga po toj ceni pa sam ga lagerovao i ceka bolje dane, ali sta sa visnjom nju ne mogu da lagerujem znaci moram da je prodam pa koja god cena bila, ili da izadjem sam da protestujem jer ne verujem da bi se neko pridruzio protestu ::jako_besan::. Tuzno ali istinito...
 
Zar vi nesto ne primecujete,ocekuje se dobra cena visnje,to moze da bude samo kad u Poljskoj nema visnje,do tada ce ostati ovakva niska cena.To je realnost i treba se pomiriti sa tim.
Ta Poljska muci i jabuke,visnje,kruske i sta jos sve...
 
Ja ne verujem u tu pricu! Nasa visnja je bolja i kvalititnija od Poljske, sto bi Poljaci pokusavali Oblacinsku visnju da gaje kod njih?. Ja mislim da nas jebu otukpljivaci i drzava.
Jasno je da trziste diktira cenu ali drzava mora da stane kao posrednik, bas iz tog razoga koji je naveo Gorski car, visnje moraju da se predaju odmah i samim tim lako moze da se iznudi cena.
Sta rade udruzenja vocara? oni trebaju sad da deluju i da zahtevaju od drzave da stane kao posrednik!!
 
Vec sam pisao vise puta. Jedini nacin da te neko ne uceni je da imas svoju hladnjacu i da ne moras da je prodas/predas odmah posle branja. Drzava nece da se mesa, jer dobar deo vlasnika hladnjaca je u nekakvoj rodbinskoj/partijskoj/mafijaskoj vezi sa drzavnim vrhom.
 
Verovo ili ne Poljska je puna visnje i jabuke.Zato oni imaju toliko firmi koji proizvode tresace,freze i vocarske prikljucke.

Danas,ko te pita za kvalitet,vidis da nam je hrana sto domaca sto uvozna otisla u tri lepe....
 
И опет ја у овој теми,још један проблем у нас Срба је сваштарење,свако ради ратарство,сточарство и ајд да убацим вишње,и од таквог посла нема ништа..Једноставно определиш се и гураш само то,ако је вишња онда вишња и развијаш,хладњачу себи обезбедиш...Овако само пресипање из једног у друго,
 
Ja ne verujem u tu pricu! Nasa visnja je bolja i kvalititnija od Poljske, sto bi Poljaci pokusavali Oblacinsku visnju da gaje kod njih?. Ja mislim da nas jebu otukpljivaci i drzava.
Jasno je da trziste diktira cenu ali drzava mora da stane kao posrednik, bas iz tog razoga koji je naveo Gorski car, visnje moraju da se predaju odmah i samim tim lako moze da se iznudi cena.
Sta rade udruzenja vocara? oni trebaju sad da deluju i da zahtevaju od drzave da stane kao posrednik!!

Koja udruzenja vocara, zar to postoji negde? Osim malinara ne vidim da se neko drugi udruzio...
 
И опет ја у овој теми,још један проблем у нас Срба је сваштарење,свако ради ратарство,сточарство и ајд да убацим вишње,и од таквог посла нема ништа..Једноставно определиш се и гураш само то,ако је вишња онда вишња и развијаш,хладњачу себи обезбедиш...Овако само пресипање из једног у друго,
Visnja i svo voce u nasoj drzavi su problem ljudi koji bi da im pola hektara nekog voca zavrsi sav posao za celu godinu,bar je ovde tako.Dok je bilo sume isto se tako razmisljalo,e posto je suma isecena u vecoj meri i utvrdjeno je da to i ne raste tako brzo ljudi su se opredelili da posade pola hektara necega,da uzmu pare sa male povrsine i da ne rade nista tokom ostatka godine.Al to nece da ide...tako lako...
Vocarima svaka cast,ko ima povrsine i radi samo to a ostalo svastarenje nas ubija.
 
Мени је например мантало да кренем са вишњом,примамљиво је било,ал сам одустао чим сам видео да нећу моћи да се посветим само томе..То се само чини да то изискује мало времена,то је обавеза и то велика,поготово ако се прави и хладњача и све...Да све буде профи.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh